Binance NFT Nasıl Kullanılır? Bilmeniz Gereken Yeni Özellikleri


binance nft

NFT furyası 2021 yılını adeta kasıp kavurdu, onlarca milyar dolarlık NFT ticareti gerçekleşirken ödenen ücretlerse dudak uçuklattı. Elbette 2021 yılı kadar olmasa da 2022’de de NFT’ler konuşulmaya ve ticareti yapılmaya devam ediyor. NFT ticareti yapmak, NFT sahibi olmak ya da sahip olduğu NFT’yi satmak isteyen kişilerin kullanabileceği NFT platformlarından birisi de dünyanın en büyük borsalarından birisi olan Binance’dir.

Peki Binance NFT nasıl kullanılır? Binance NFT platformu üzerinden nasıl NFT alabilirsiniz? Gelin hep birlikte inceleyelim!

15sey.com okurlarına özel ömür boyu geçerli %20 komisyon indirimi sağlayan Binance kayıt linkinden yararlanmak için buraya tıklayın!

Binance NFT Nasıl Kullanılır?

binance nft nasıl alınır

Binance NFT platformu, hem mobil uygulama üzerinden hem de bilgisayar üzerinden kullanılabiliyor. Biz bu rehberimizde NFT platformunu mobil uygulama üzerinden kullanacağız. O yüzden Binance’in mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan menüde NFT kısmına tıklıyoruz.

NFT Platformun Ana Sayfayı

binance nft ana sayfa

Binance’in ana sayfasında menü kısmında bulunan NFT bölümüne tıkladığınız zaman Binance’in NFT platformuna giriş yapmış olacaksınız. Bu ana sayfada NFT’ler ile ilgili, diğer bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

Ana sayfada bulunan bilgiler genel olarak NFT koleksiyonları, gizemli kutular ve koleksiyon sahipleri ile ilgili bilgileri bulmanızı sağlıyor. Taban fiyat ve 24 saatlik fiyat değişimini bu sayfa üzerinde görebileceğiniz gibi NFT’lerin kendi sayfasında da görebilirsiniz.

Keşfet Bölümüne Tıklayın!

nft binance nasıl filtreleme yapılır

NFT platformunda menünün ortasında bulunan keşfet butonuna tıkladığınızda NFT’leri keşfetmeye başlayabilirsiniz. By bölümde NFT’lerin fiyatını, hangi ağ üzerinde olduğuklarını ve hangi kripto para ile satılabileceğini görebiliyorsunuz.

Bununla birlikte kırmızı ile işaretlediğimiz filtre bölümünde istediğiniz NFT’yi satın alabilmek için filtreleme yapabilirsiniz.

NFT Platformunda Filtreleme Nasıl Yapılır?

binance nft filtreleme

NFT platformunda filtreleme yapmak için birçok seçenek önümüze çıkıyor. Bildiğiniz gibi Binance’in NFT platformunda iki şekilde NFT alınabiliyor. Açık artırma usulü ve hemen al olmak üzere iki tane ticaret tipi mevcut.

Daha sonra NFT’nin satışa sunulduğu fiyatın hangi kripto para birimi üzerinden olacağını seçmeniz gerekiyor.

Son olarak da NFT’nin hangi koleksiyona ait olduğunu seçerek filtreleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

NFT Direkt Olarak Nasıl Alınır?

binance nft alma

NFT’yi direkt olarak almak istiyorsanız seçtiğiniz NFT’nin sayfasına gelerek “Hemen Al” butonuna tıklayabilirsiniz.

Alım İşlemini Onaylayın

binance nft satın alma

NFT platformuna gittikten sonra karşınıza birçok NFT çıkacak. NFT almak istiyorsanız ya direkt olarak alabilirsiniz ya da teklif seçeneği aktif olan NFT’ye teklif verebilirsiniz.

Binance NFT’de Nasıl Teklif Verilir?

NFT’ye tıkladığınızda karşınıza Teklif Ver seçeneği çıkacak. Buraya tıkladıktan sonra vereceğiniz teklif tutarını girmeniz gerekiyor. Dikkat edin, teklif verebileceğiniz minimum tutar son tekliften daha yüksek olmalı.

Teklifinizi verdikten sonra onay kısmı karşınıza çıkacak. Teklifinizi onayladıktan sonra, teklifinizi geri çekemiyorsunuz. Yani başka bir alıcı sizden daha yüksek teklif vermiyorsa teklifinizi geri çekemiyorsunuz.

NFT Alırken Verdiğiniz Teklifi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

NFT almak için teklif verdiğinizde profil kısmına gittikten sonra yine sol taraftaki menüde bulunan “Teklifler” bölümüne tıklamalısınız. Daha sonra ise “Verilen Teklifler” bölümüne tıkladığınızda verdiğiniz teklifleri kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

NFT Satarken Teklifi Nasıl Kabul Edebilirsiniz?

Binance NFT platformunda NFT satmak da oldukça kolay bir işlem. Yani satmak istediğiniz NFT’yi kolay bir şekilde listeleyebilirsiniz.

NFT cüzdanınıza gittikten sonra sol taraftaki menüde “Teklifler” kısmını göreceksiniz. Bu kısımda gelen teklifleri görebilirsiniz.

Sattığınız NFT’ye teklif geldikten sonra kabul etmek istiyorsanız “Kabul Et” bölümüne tıklamalısınız. Ardından da kabul ettiğinizi onaylamanızı isteyen bir bölüm çıkacak. Böylelikle teklif yoluyla NFT satışı yapabiliyorsunuz!

NFT Seçimini Kolaylaştırmak İçin Çözümler

Kesinlikle NFT sahibi olmalıyım ancak seçim yapamıyorum diyorsanız NFT seçiminizi kolaylaşıtırmak için birçok çözüm mevcut.

NFT pazaryerinde filtrelemele seçenekleriyle koleksiyon seçebilirsiniz. Diğer yandan NFT’ler arasında yakında satışa sunulacak olan NFT’leri de seçebilirsiniz.

Bunların yanısıra alacağınız NFT’nin hangi ağ üzerinde mint edildiği de sizin için önemli olabilir. Binance NFT platformu şu anda Binance Smart Chain ağını ve Ethereum ağını destekliyor.

NFT alımında almak istediğiniz NFT’nin sabit fiyatlı olarak mı yoksa açık arttırma şeklinde olup olmadığını da filtreleyebilirsiniz.

Hangi kripto para birimiyle NFT almak istiyorsunuz. BUSD mi, ETH mi yoksa BNB mi? Binance şu anda bu üç kripto parayla NFT ticaretine olanak tanıyor.

Diğer yandan NFT’nin kategorisini yani spor, eğlence, sanat, oyun kategorileri arasında seçim yapabilirsiniz.

Son olarak alacağınız NFT’nin dosya formatını da seçilebiliyor. Yani resim, video veya ses türlerindeki formatları Binance NFT platformları üzerinde alınıp satılabiliyor.

Binance Gizemli Kutu NFT’leri Nasıl Alınır?

Binance NFT platformunun gizemli kutuları oldukça popüler ve hızlı bir şekilde tükeniyor. Bu yüzden NFT hayranları, gizemli kutuları kaçırmamak için alarm kurabiliyor. Yaklaşmakta olan gizemli kutu etkinliği için aşağıdaki şekilde alarm kurabilirsiniz!

Öncelikle Binance NFT’nin yaklaşan lansmanlarını takip edip buna göre karar vermeniz gerekiyor. NFT platformunda gizemli kutular bölümüne tıklayarak en üst bölümde yaklaşan lansmanları görüntüleyebilirsiniz. Katılmak istediğiniz koleksiyon satışı varsa tıklayarak gidiyorsunuz.

Daha sonra katılmak istediğiniz NFT koleksiyonunun lansman sayfasına giderek alarm kurmanız gerekiyor. Alarmı görseldeki gibi kurabilirsiniz.

Alarm kurma seçenekleri arasında hem SMS ile hem de e-posta ile alarm kurmak mümkün. Lansman başlamadan 20 dakika önce alarmlar çalışarak size hatırlatma yapacaktır.

NFT Hesap Limitleri

Basit ve hızlı şekilde NFT almak için NFT hesabınızın limitlerini ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde hesabınızın güvenliği de artacaktır.

Binance NFT platformuna giriş yaptıktan sonra ilk önce sağ tarafta bulunan menü aracılığıyla “Profil” işaretine tıklayarak kullanıcı merkezine gitmelisiniz.gitmelisiniz. Daha sonra Ayarlar ve Hesap limiti bölümüne gittikten “Şifresiz Alım Limiti” bölümünün altında bulunan “Düzenle” butonuna tıklamalısınız.

Bunun ardından da NFT almak için hesabınıza ne kadar limit tanımlamak istediğinizi seçebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.