Binance P2P Nedir? Avantajları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?


binance p2p nedir

Kripto para ticareti, en güvenilir kripto para borsaları üzerinden hızlı bir şekilde yapılabiliyor olsa da P2P de kripto para almak için en çok kullanılan seçeneklerden birisidir. En iyi bitcoin siteleri arasında bulunan Binance’in hizmetlerinden birisi olan P2P hızlı ve güvenilir bir şekilde altcoin alımına olanak sağlıyor. Peki Binance P2P nedir?

Bu gönderimizde Binance P2P’nin hem bilgisayarda hem de mobil uygulamada kullanımını sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Dilerseniz video olarak dilerseniz de mobil uygulama anlatım yöntemlerini takip edebilirsiniz.

15sey.com okurlarına özel ömür boyu geçerli %20 komisyon indirimi sağlayan Binance kayıt linkinden yararlanmak için buraya tıklayın!

Binance P2P Nedir?

Binance P2P, yani açılımıyla birlikte Peer to Peer kripto para ticareti kişiler arasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ülkemizin ya da başka ülkedeyseniz o ülkenin para birimiyle alım satmanızı sağlayan platformlardan birisidir.

Peer to peer hizmetini kullanarak herhangi bir üçüncü tarafa yani kişiye gerek kalmaksızın direkt olarak kripto para ticareti yapabiliyorsunuz.

Binance P2P kripto para alıp satarken ortaya çıkan en belirgin fark fiyatını, kripto parayı satan kişinin belirlemesidir. Yani elinizde 1 Bitcoin var ve o anda Bitcoin’in değeri 100 bin TL. Siz 1 Bitcoin’i P2P platformu üzerinden 100,500 TL’ye satışa koyabilirsiniz.

Siz Bitcoin’leri sattığınızda karşınızdaki kişi de size 100,500 TL’yi bankanız üzerinden gönderecektir. Böylelikle P2P ticareti tamamlanmış olur. Para size ulaştıktan sonra, kripto para da alan kişinin Binance hesabına gönderiliyor.

Bunlarla birlikte Binance P2P kullanarak banka hesabınız üzerinden belirtilen miktarda transfer yapıp kripto para da alabilirsiniz. Yani Binance P2P’yi hem alıcı olarak hem de satıcı olarak kullanabilirsiniz.

Binance P2P’nin Avantajları Nedir?

  • Sıfır Komisyon Oranı

Binance P2P’nin en büyük avantajı Binance’in bu işlem sonucunda sizden komisyon almamasıdır. Yani P2P ticareti yaparken alacağınız, satacağınız kripto paranın belirtilen fiyatı neyse onu ödüyorsunuz. Zaten komisyon oranı çok düşük olan Binance, P2P ticaretlerden komisyon almıyor.

  • Çok Sayıda Ödeme Yöntemi

P2P ile ticaret yaparken ödeme alabileceğiniz veya ödeme yapabileceğiniz sayısız platform bulunuyor. Banka hesabınız ile P2P ticareti sonucunda ödeme alabilir ya da yapabilirsiniz. Yüz elliden fazla ödeme yönteminin bulunması herkes için kullanılabilir olmasını sağlıyor.

  • Güvenlik Önlemleri

Mesela Bitcoin’lerinizi P2P üzerinden satıyorsunuz. Binance para size geçmeden kripto paraları diğer hesaba transfer etmiyor. Bu sayede P2P ticareti sırasında dolandırıcılık yaşanma olasılığına imkan tanınmıyor.

  • Dünyanın Birçok Yerinde Kullanılabilir

Binance’in P2P platformu dünyanın birçok ülkesinde kullanılabilir. Yani yurt dışı seyehatlerinizde veya yurt dışına çıkmanız gereken durumlarda gerekli şartları sağladıktan sonra Binance P2P’yi kullanabilirsiniz!

  • Hızlı P2P Tİcareti

P2P işlemlerini 15 dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede paranız hesabına çok hızlı bir şekilde geçer.

Binance P2P Nasıl Kullanılır?

Binance P2P kullanmak için Binance’in web sitesini veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Kripto para yatırımcıları genel olarak mobil uygulamayı tercih ettiği için P2P nasıl kullanılır sorusuna mobil uygulama üzerinden devam edeceğiz.

Binance P2P kullanmadan önce ilk yapmanız gereken kimlik doğrulama işlemini tamamlamak olacak. Binance kimlik doğrulama güvenilir mi yazımızda bu konuda detaylı bilgi verdik. Dilerseniz kimlik doğrulama adımlarını oradan inceleyebilirsiniz.

Mobil Uygulamada Alım Satımlar Butonuna Tıklayın

binance p2p güvenilir mi

P2P kullanabilmek için ilk önce mobil uygulamada bulunan Alım Satım butonuna tıklamamız gerekiyor. Trades kelimesinin Türkçe sürümdeki karşılığı “Alım Satım” butonudur.

Alım Satım Sayfasında P2P Bölümüne Tıklayın

binance p2p nasil kullanilir

Alım satımlar bölümünün üst kısmında birçok ticaret seçeneği mevcut. Bizim işimiz P2P ile olduğu için P2P seçeneğine tıklıyoruz.

Ödeme Yöntemi Ekleme Butonuna Tıklayın

binance p2p nasil alinir

P2P sayfasının sağ üst bölümünde bulunan üç noktaya tıklayarak menüyü açmalısınız. Daha sonra “Ödeme Yöntemleri” butonuna tıklayarak, ödeme yöntemi belirlememiz gerekiyor.

Yeni Ödeme Yöntemi Ekleyin

binance p2p ödeme yöntemleri

Açılan sayfada “Bir Ödeme Yöntemi Ekle” butonuna tıkladığınızda seçim yapabileceğiniz bir alan çıkıyor. Tüm ödeme yöntemlerine tıkladığınızda AkBank, Ziraat Bankası, VakıfBank, FibaBank gibi ödeme yöntemlerini seçebiliyorsunuz. Dilerseniz Papara’yı da ödeme yöntemleri arasına ekleyebilirsiniz.

Binance P2P’yi Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

binance p2p guvenilir mi

Binance P2P’yi kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de işlemlerin güvenliği ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için doğrulanmış satıcılardan ticaret yapabilirsiniz. Yukarıda bulunan görselde de gördüğünüz üzere P2P ticareti yapan kişilerin ticaretlerini tamamlama oranı, kaç tane ticaret yaptıkları ve P2P ticaret limitleri hakkında gerekli bilgileri görebilirsiniz.

Binance P2P’nin Yurt Dışında Kullanımı

Binance P2P’nin yurt dışında da kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Bu özelliği aktif hale getirebilmek için ihtiyacınız olan şey bulunduğunuz ülkede bir banka hesabına sahip olmaktır. Bu banka hesabının para birimi seçeneğinin fazla olması gerektiğini de lütfen unutmayın.

Sonuçta Binance P2P de asıl ama kripto para ile nakit takası yapabilmektir. Ve eğer kripto paralara sahipseniz bunları kullanarak yurt dışında nakit takasında kullanabilirsiniz!

Bankanızı seçtikten sonra alıcı isim-soyisim, IBAN numarası gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Binance P2P’ye hemen başlamak için buraya tıklayın!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.