Binance Takas Farming Nedir?


binance takas farming nedir

Takas Farming Nedir?

Binance likidite farming piyasa yapıcı ilkesini temel olarak geliştirilmiş likidite havuz platformudur. DeFi platformlarında olduğu gibi Binance likidite farming de çeşitli havuzlardan oluşur. Kripto para dünyasına yeni giren kullanıcılar için bu terimler biraz zor olsa da anlatmak için elimizden geleni yaptık!

15sey.com okurlarına özel ömür boyu geçerli %20 komisyon indirimi sağlayan Binance kayıt linkinden yararlanmak için buraya tıklayın!

Takas Farming Hakkında Bilinmesi Gereken Terimler

İlk bilmeniz gereken terim “Mevcut Havuz Boyutu” terimidir. Likidite havuzlarında işlem gören çiftinin toplamı mevcut havuz boyutunu oluşturur. Havuza kripto para girişi olduğunda yani likidite eklendiğinde bu işlem havuzun bileşimiyle aynı oranda gerçekleşir.

Likidite Eklemek terimi ise takas farmingde bulunan havuzlara likidite eklemek anlamına geliyor. Likidite çıkarmak ise kripto paralarınızı havuzdan çekmek anlamına geliyor.

Slipaj ise bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Takas yaptığınızda nihai fiyat, yani işlem gerçekleşirken belirlenen fiyat ve işlemi gerçekleştirmeye başlarken gördüğünüz fiyat arasındaki farkı göstermektedir. Bu oran çok yüksek olmasa da yüklü takas farming işlemlerinde dikkat edilmesi gerekir.

Toplam getiri, havuza likidite ekleyen kişinin, bu işlem sonucunda alması tahmin edilen yıllık getiridi miktarıdır.

Likidite farming işleminin kesin kar ettiren bir yatırım veya ticaret şekli olmadığını bilmelisiniz. Takas farmingin en iyi avantajı spot ticareti göre daha kolay olmasıdır. Komisyonların düşük olması ve ödüllerin olması da ekstra pozitif özellik katıyor.

Takas Farming Nasıl Kullanılır?

Takas farming’e erişebilmek için öncelikle Binance’in internet sitesinde “Kazan” bölümüne gelip “Takas Farming” bölümüne tıklamalıyız.

Takas Farming Bölümüne Tıkladığınızda Karşınıza 4 farklı bölüm çıkacak. Özet, likidite, takas ve geçmiş. Biz takas farmingi kullanacağımız için “Takas” bölümüne tıklıyoruz.

Binance’de takas farming sayfasına gitmek için buraya tıklayın!

Satmak İstediğiniz Kripto Parayı Seçin

Takas farmingde yapmanız gereken ilk şey satmak istediğiniz kripto parayı seçmek olacak. Satmak istediğiniz kripto parayı “Satılacak Varlık” öğesinin altında seçebilirsiniz.

Almak İstediğiniz Kripto Parayı Seçin

Satmak istediğiniz kripto para karşılığında ne almak istiyorsunuz? Hangi kripto parayı alacağınızı seçmek için de “Alınacak Varlık” bölümüne tıklamalısınız.

Takas Etmek İstediğiniz Miktarı Girin

Hangi kripto paraları takas edeceğinizi seçtikten sonra miktar girişi yapmalısınız. Ben bu rehberde USDT karşılığında BUSD almak için işlem yapıyorum.

İşlem Özeti ve Tahmini Komisyon İadesi

Satacağım tutarı belirledikten sonra sağ tarafta yapılacak işlemin özeti çıkacak. Gördüğünüz gibi 25 USDT karşılığında 24.92 BUSD alacağım. Slipaj oranı 0 ve alacağım komisyon iadesi de yeşil olarak belirtilmiş. Takas butonuna tıkladıktan sonra işlem tamamlanıyor.

İşlem Özeti

İşlem tamamlandıktan sonra “Takas Başarılı” sayfasıyla karşılaşıyoruz. Sattığımız ve aldığımız miktarı işlem özeti kısmından görebilirsiniz. Takasa geri dön diyerek ödülümüzü alabiliriz.

Ödülü Toplayın

Takası başarıyla tamamladığımız için ödül takas farming hesabımıza tamamlandı. Ödülleri al diyerek BNB ödüllerimizi alabiliriz.

Ödül Toplandı!

Butona tıkladığınızda ödül olarak gelen BNB’ler hesabınıza yansıyacaktır.

Takas Farming Avantajları

Takas farmingin avantajları arasında en çok öne çıkan özellik kullanım kolaylığıdır diyebiliriz. Hangi kripto paraları takas etmek istediğinizi ve miktarı belirledikten sonra hem işleminiz gerçekleşiyor hem de işlem sonucunda BNB ödülü kazanıyorsunuz.

Takas farmingin profesyonel yatırımcılar için en önemli özelliği arbitraj sayesinde kar etmektir. Yani spot piyasadan daha ucuz bir ürünü burada aldığınızda spot piyasada kar ederek satabilirsiniz.

BNB ödüllerinin kazanmak da takas farmingin getirilerinden birisidir. İşlem ücretinizin yüzde 50’si hesabınıza BNB olarak geri dönecek.

Eğer VIP kullanıcılar arasındaysanız, komisyon oranlarında yüzde 50 oranına kadar tasarruf edebiliyorsunuz.

Takas farming DeFi’ye yeni başlayanlar için hem daha az riskli hem de daha karlı bir yöntemtir. Tek tuşla ve güvenli bir şekilde takas işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Takas Farming Riskleri

Takas farmingin en büyük riski yüksek miktarlı işlem yapanlar içindir. Yüksek miktarda işlem yaptığınızda daha önce de bahsettiğimiz gibi slipaj görme olasılığı artacaktır.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.