En İyi Bitcoin Sitesi 2021 Güvenilir Bitcoin Borsaları


En İyi ve Güvenilir Bitcoin – Kripto Para Borsaları

En iyi Bitcoin sitesi ve en güvenilir Bitcoin sitesi hangisi? 15sey.com olarak, bu yazımızda kripto para dünyasına yeni giriş yapacaklar için en iyi bitcoin sitesi hangisi, diğer bir deyişle en iyi Bitcoin borsası hangisi bunlara göz atacağız. Elbette yeni bir kripto para yatırımcısıysanız güvenilir bir borsada finansal işlemlerinizi yapmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple nelere dikkat etmelisiniz buna da göz atacağız.

Ancak yazıya giriş yapmadan önce, bu yazının yazarı olarak büyük bir uyarıda bulunmak istiyorum. Sevgili okurlarımız lütfen bilmediğiniz, adı sanı duyulmayan kripto para borsalarına on binlerce lira vermeyin. Kripto paralar ortaya çıktığından beri bu tür dolandırıcılar eksik olmuyor. Size kazanç vaadinde bulunabilirler. 10 bin TL ver, paran 100 bin TL olsun diyebilirler. Ama lütfen bu tarz dolandırıcılara inanmayın. Kimin parası oturduğu yerde 10 kat artmış? Unutmayın bedava peynir sadece fare kapanında olur. Bu sebepten ötürü yazımızı büyük bir dikkatle okuyun. Çünkü detaylara önem vererek, bizim de kullandığımız borsaları sizlere anlattık. Yazının sonunda değerli yorumlarınızı bekliyoruz!

Kullanıcıların arama sorguları arasında en iyi kripto para sitesi, güvenilir Bitcoin siteleri, gibi sorgular yer alıyor. Ancak site demek yanlış bir deyiş diyebiliriz. Çünkü bu kuruluşlar bir site olmaktan çok borsadır. Şöyle düşünelim, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar yatırımcıların hisse alıp satmasına olanak tanıyor. Kripto para borsaları da aynı şekilde kişilerin Bitcoin, Ethereum vb. kripto paraları alıp satmasını sağlıyor. Bu sebepten ötürü gelin şimdi en iyi Bitcoin borsası hangisi sorusuna yanıt arayalım.

Yazının tümünü yaklaşık 6-7 dakika içerisinde okuyabilirsiniz. Lütfen sabırlı olun, ve en azından Binance’i açıklayana kadar okumaya devam edin. Hem tecrübelerimiz, hem de araşırmalarımız sonucunda iyi bir liste ortaya çıkardığımızı düşünüyoruz.

 • En İyi Bitcoin Sitesi ve Güvenilir Bitcoin Borsası
  • 1# Binance
  • 2# FTX
  • 3# Coinbase
  • 4# Kraken
  • 5# OKEx
  • 6# Huobi
  • 7# BtcTurk

Elbette Türkiye’de yaşadığımız için en iyi Türk Bitcoin sitesi hangisi diye de merak etmiş olabilirsiniz. Bu konuya da önemli bir yer ayıracağız. Ancak burda sizi uyarmak istiyoruz. Yazımızı lütfen dikkatle okuyun. Yeni bir yatırımcıysanız paranızı bilinmeyen borsalara emanet etmeyin. Değerli okurlarımız lütfen bilinmeyen, yeni çıkan, sürekli reklam yapan borsalara kayıt olmayın. Neden? Geçmişte bu tarz borsalar kullanıcılarının paralarıyla birlikte ortadan yok oldu. Bu sebeple listemizdeki en iyi Bitcoin borsaları uzun yıllardır kullanıcılarını mağdur etmeyen borsalar diyebiliriz.

En İyi Bitcoin Sitesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Şu anda piyasada 200’den fazla Bitcoin borsası bulunuyor. Bunlar arasında en iyi bitcoin sitesi hangisi diyerek seçim yapmak oldukça zor. Dünya çapında kullanılan, yüksek hacimli ve milyonlarca kullanısı olan borsaları tercih etmelisiniz. Ancak madde madde bunları açıklayacağız.

 • İşlem Hacmi

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, piyasanın işlem hacmidir. Peki işlem hacmi nedir?

Diyelim ki 4 kişilik bir arkadaş grubuz var. İlk arkadaşınız 100 dolar değerinde Bitcoin almak için emir verdi. İkinci arkadaşınız 200 dolar almak için verdi. Üçüncü arkadaşınız ise 300 dolarlık Bitcoin satmak için bekliyor. Sizde de 1000 dolar var ve Bitcoin almak istiyorsunuz.

İlk iki arkadaşınız Bitcoin’leri almak için bekliyor. Ancak o da ne! Bitcoin satacak kimse yok! Şimdi üçüncü arkadaşınız 300 dolar değerinde Bitcoin’i satışa çıkarıyor. İşte bu noktada işlemler gerçekliyor. Üçüncü arkadaşınız Bitcoin’lerini sattı ve ilk iki arkadaşınız aldı. Şimdi siz almak istiyorsunuz ancak Bitcoin satan kimse yok. İşlem hacmi fazla olsaydı, belki de siz istediğiniz fiyattan 1000 dolar değerinde Bitcoin alacaktınız. Ya da beşinci, altıncı kişi gelseydi istediğiniz olacaktı.

Peki bu durumda işlem hacmi ne oldu? 600 dolar oldu çünkü ilk iki arkadaşınız 300 dolar değerinde Bitcoin aldı, üçüncü arkadaşınızda 300 dolar değerinde sattı. Yapılan işlemlerin toplamı 600 dolar oldu.

Durumu anladığımıza göre biraz daha anlatalım.

İşlem hacminin az olduğu kripto para borsalarını kullanmak sizin için iyi sonuçlar vermeyecektir. Çünkü paranızı yatıracağınız Bitcoin borsasının işlem hacminin az olması, yeterli sayıda kullanıcı olmaması, yapacağınız işlemlerin düzgün bir şekilde gerçekleşmemesine sebep olabilir.

Yani siz sahip olduğunuz Bitcoin’i satarken, işlem yaptığınız borsada bunu alacak kimse yoksa kazanç elde edemezsiniz. O yüzden en iyi Bitcoin sitesi hangisi diye araştırırken bu noktaya çok önem vermelisiniz.

Daha da açık olmak gerekirse sizin elinizde 0,25 Bitcoin var, bunu piyasada satmak istediniz ancak karşınızda bu Bitcoin’i sattığınız fiyattan alacak kimse yoksa, satamayacaksınız demektir.

 • Komisyon Oranları

Bankalarda EFT/Havale yaparken belirli bir komisyon ödüyorsanız, Bitcoin borsaları için de bu geçerli. Bilmeniz gereken nokta ise her Bitcoin sitesinin kendisine özgü bir komisyon uygulaması vardır. Çünkü borsaların işi hiç kolay değil, o kadar sunucu, yazılım, güvenlik yatırımı derken ihtiyaçlar bitmiyor. Ki doğru olanı da bu. Yukarıda da dediğimiz gibi bedava peynir fare kapanında olur.

Mesela 10 bin dolar değerinde Bitcoin alacaksınız, size anlatacağımız borsa sizden bunun karşılığında 1 dolar komisyon alacaktır. Ancak bunu azaltmanın yolu da mevcut!

Biz yazımızda söyleyeceğimiz en iyi Bitcoin borsalarının komisyon oranlarına da değineceğiz. Ayrıca size bir sürprizimiz var!

 • İşlem Yapılabilen Kripto Para Sayısı

Bitcoin borsası dediysek, sadece Bitcoin ile işlem yapmanız gereksiz ve saçma olabilir. Çünkü Ethereum, Ripple gibi diğer kripto para birimleriyle de işlem yapmanız gerekebilir. Bu sebeple işlem yapacağınız borsanın listelediği kripto paralara da önem vermelisiniz.

Çünkü piyasada binlerce kripto para birimi var, her biri neredeyse hergün yeni bir fırsat veriyor. Binlerce kişinin de dediğini gibi bu borsada fırsatlar bitmiyor. Sadece doğru fiyattan alıp, yüksek fiyattan satmak lazım.

 • Güvenlik

En iyi Bitcoin borsası hangisi? sorusunun cevabını bulmadan önce dikkat etmeniz bir diğer nokta da güvenliktir. Seçeceğiniz Bitcoin sitesinin güvenlik önlemlerine de çok fazla önem vermelisiniz. Zaten ilk sıralarda bulunan borsaların güvenlik için yaptıkları yatırımlar her geçen sene artıyor.

Ayrıca bazı borsalar gerçekten çok iyi, çünkü hack olayı ile karşılaşan birkaç borsa ellerindeki tüm kripto paraları kaybetti ve kullanıcılarına ödeme yapamadı. Ancak iyi borsalar bu kayıpları telafi edip, kullanıcılarını mağdur etmeden olayı çözebiliyor.

 • Para Yatırma ve Çekme Seçenekleri
 • Kullanılabilirlik

Evet en güvenilir Bitcoin sitesi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaştık. Şimdi de 2021 için en iyi Bitcoin sitesi hangisi buna karar verelim.

En İyi ve En Güvenilir Bitcoin Sitesi

Evet dikkat etmeniz gereken noktaları belirledik. Şimdi de bu borsaları bir inceleyelim.

1# Binance

En iyi kripto para sitesi yazımızın ilk sırasında Binance yer alıyor. Peki Binance nedir? Özellikleri nelerdir, neden tercih edilmeli?

 • İşlem Hacmi Bakımından Dünyanın En Büyük Borsası

Elde ettiğimiz verilere göre işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance. CoinMarketCap’in yayınladığı bilgilere göre Binance üzerinde son 24 saatte 24.3 milyar dolarlık işlem yapılmış. Yani kullanıcılar Binance üzerinden milyarlarca dolar işlem yapmış.

Bu sebeple de en iyi Bitcoin borsası yazımızda, Binance ilk sırada olmazsa olmazdı. Binance’i incelediğimizde daha 4 yaşında olduğunu görüyoruz. Ancak bu önemsiz bir detay.

 • Komisyon İndirimi

Arkadaşlar komisyon olayı gerçekten çok önemli. Yukarıda dedik ya %0,01 komisyon alıyor diye. Binance’e kaldıraçlı işlemler üzerinde ticaret yapıyorsanız ya da başka borsalarda yapıyorsanız komisyonlar bir süre sonra belinizi bükecektir.

Belinizi bükecektir deyimi biraz abartı olsa da işlem hacminiz arttıkça ödediğiniz komisyonların miktarı da artacaktır. Kendimden örnek vermek gerekirse binlerce dolar komisyon ödedim. Ancak bunu bir miktar düşürebilirsiniz. Peki nasıl?

Binance’in kripto para birimi olan BNB’yi kullandığınızda yüzde 5 oranında komisyon indirimi kazanıyorsunuz. Eğer Binance spot üzerinden alım yapacaksanız BNB kullandığınızda bu oran yüzde 20 oluyor. Ancak komisyonlar BNB’den kesiliyor.

Diğer yandan aşağıdaki link aracılığıyla kaydolursanız bir yüzde 10 indirim daha kazanacaksınız. Bu da ödeyeceğiniz komisyonları bir hayli azaltacaktır. Ömür boyu geçerli olduğunu söylemeden geçmeyelim!

 • Kullanıcı Memnuniyeti

Neden önemsiz? Binance’in 4 yılda bir dev haline gelmesinin sebebi, kullanıcılarının memnuniyetinde yatıyor. 2017’de Bitcoin fiyatı 20 bin dolara gelirken birçok kripto para borsası işlem yapmayı durdurdu.

Kullanıcılarının isteklerine yetişemedi. Çünkü piyasa çok yoğundu, kripto para almak isteyenler, satmak isteyenler derken adeta bir karmaşa vardı! Ancak Binance yüz binlerce yatırımcının işlemlerini en kısa sürede yapmasını sağladı. İşte bu sebeple en iyi Bitcoin sitesi yazımızın ilk sırasında Binance yer alıyor.

 • En Çok Kullanıcıya Sahip Kripto Para Borsası

Diğer yandan Ocak 2021’de Binance’in internet sitesine 136 milyon kişi giriş yapmış. Yanlış duymadınız 136 milyon (136.000.000). Bu sebeple Binance’in gerçekten güvenilir olduğunu ve milyonlarca kullancısının olduğunu söyleyebiliriz.

 • Şirketler de Binance’i Kullanıyor

Binance’in kendi internet sitesinden duyurduğuna göre 2020 yılında milyonlarca kullanıcı borsaya kayıt oldu. Diğer yandan Binance’e kayıt olan kurumsal üye sayısı da %40’lık bir artış gösterdi. Yani büyük şirketler, holdingler, teknoloji devleri Binance’i kullanarak kripto para yatırımı yaptılar.

 • Yüzlerce İşlem Çifti ve Kripto Para Birimi

Binance’in artıları arasında çok sayıda kripto para birimini listelemesi, en çok güvenlik yatırımını yapan borsa olması, mobil uygulamasının iyi olması yer alıyor. Öte yandan Bitcoin bildiğiniz üzere 48 bin dolar seviyelerine kadar geldi. Ancak BtcTurk, Paribu gibi Türkiye merkezli kripto para borsalarının kullanıcıları sistem arızalarına, sosyal medya üzerinden büyük bir tepki gösterdi.

 • Diğer Borsalara Kıyasla Kullanım Kolaylığı

Son zamanlarda da diğer kripto para borsalarına baktığımızda yani, BtcTurk ve Paribu gibi borsalara kullanıcılar sosyal medya ve diğer platformlardan rahatsız olduklarına dair sitemde bulunuyor. İşte bu sebeple Binance diğer tüm borsalardan ayrılarak borsalar arasında zirvede yer alıyor. Binance üzerinde işlem yapan yatırımcılar herhangi büyük bir problemle yıllardır karşılaşmadı diyebiliriz. Yazının geri kalanını okumanıza gerek yok diye düşünüyoruz 🙂 . Çünkü Binance gerçekten çok iyi. Milyonlarca kullanıcısı var.

 • Türkiye’den Yüz Binlerce Kullanıcı

Bir diğer önemli nokta, her sene dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerini açıklayan similarweb’den aldığımız verilere göre Binance’e Ocak 2021’de 136 milyon insan giriş yaptı. Ve Binance’e en çok giriş yapılan ülke Türkiye. Bu da sevindirici bir haber. Çünkü Türkiye’deki kullanıcılar en çok Binance’i kullanılıyor denilebilir. Diğer yandan Binance, Türkiye’de yasal ofisini kullanıma açtı.

 • Hızlı Nakit Para Transferi

Diyelim ki Binance ile Bitcoin ya da diğer kripto paraları satın aldınız. Sonrasında bu kripto paraları Türk Lirasına çevirdiniz ve kendi hesabınıza çekmek istediniz. Saniyeler içinde, banka hesaplarınıza komisyon ödemeden bunları gönderebilirsiniz. Yani para çekmede de bir sıkıntı yok. Kredi kartıyla da kripto para alınabiliyor.

 • Binance’in Avantajları
  • Düşük Komisyon Oranları
  • Birçok Kripto Para Biriminin Ticaretinin Yapılabilmesi
  • Kredi Kartıyle TL Yükleyebilme
  • Yüksek Güvenlik Önlemleri
  • Yüksek İşlem Hacmi
  • Milyonlar Kripto Para Yatırımcısı
  • Banka hesabınıza saniyeler içinde paranızı çekebiliyorsunuz
  • Sade ve basit borsa uygulaması

Binance’in kendi kripto para birimi olan Binance Coin’i kullanarak da çok az olan komisyonlardan %12,5 oranında indirim kazanabilirsiniz.

Öte yandan Binance olası hack saldırılarına karşı da önlem almış durumda diyebiliriz. Yani sizi yarı yolda bırakmayacak bir kripto para borsası. Benim de kullandığım kripto para borsası olan Binance’i düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Bizce yeni bir kripto para borsası arıyorsanız Binance en iyilerden birisi diyebiliriz. Diğer yandan Binance’e kaydolduktan sonra para yatırma konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Çünkü Binance mobil uygulaması ve kripto para dünyası ilk başta karışık gelebilir. Bu sebepten ötürü binance para yatırma işlemi de biraz zorlayıcı olabilir. Bu sebepten ötürü bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Binance Güvenilir mi?

Binance’in en büyük işlem hacmine sahip bir borsa olduğunu ve milyonlarca kullanıcı olduğunu düşündüğümüzde Binance güvenilir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir | Bitcoin Hesap Açma

2# FTX

Güvenilir Bitcoin sitesi yazımızın ikinci sırasında ise FTX yer alıyor. Peki neden FTX ikinci sırada?

Öncelikle FTX’in tam olarak ne olduğuna bakalım. FTX bir kripto para borsası olmasının yanı sıra ayrıca, bir kripto para türev borsasıdır. Yani FTX sadece coin alabileceğiniz bir borsa değil, daha gelişmiş özellikleri bulunan bir borsa.

Çeşitli yatırım sözleşmeleriyle kazanç elde edebiliyorsunuz, elbette bu gelişmiş özelliklerden sadece birisi.

FTX, kaldıraçlı işlemler konusunda Binance’den daha iyi bir borsa diyebiliriz. Binlerce üyesi bulunuyor ve çalışma şekli, Binance’e göre daha iyi. Peki FTX’in öne çıkan özellikleri neler?

 • Fiat Para Birimleri

FTX diğer kripto para borsaları arasında, USD, EURO, CAD (Kanada Doları) gibi para birimlerini destekliyor. Türkiye’de yaşıyorsanız bu sizi ilgilendiren bir konu değil ama öne çıkan özelliklerden birisi.

 • Kaldıraçlı İşlemler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi FTX kaldıraçlı işlemler konusunda diğer borsalara kıyasla daha güvenilir ve yatırımlarınızı koruyan bir borsa.

Peki bu ne demek?

FTX üyelerine 101x, yani 101 kata kadar kaldıraç hizmeti sunuyor. Mesela kaldıraçı 10x olan bir işlem açtınız ve bu işlem Bitcoin’in yükseleceğine dair, kaldıraçlı bir işlem. Eğer sizin işleme girdiğiniz fiyattan itibaren Bitcoin yüzde 10 artarsa siz yüzde 100 kazanıyorsunuz.

Ancak Bitcoin yüzde 10 değer kaybederse, işleme girdiğiniz paranızın tamamını kaybediyorsunuz. Durun, durun! Gözünüz hemen korkmasın, tecrübeli yatırımcılar, risklerini yönetmeyi bilen, psikolojisine hakim olan yatırımcılar bu konuda başarılı oluyorlar. Yani işi bildikten sonra korkacak bir durum yok önemli olan işi bilmek.

Her neyse biz konumuza dönelim. Siz işleme girdiniz ve o da ne! Bitcoin yüzde 11 düştü ve bu saniyeler içinde oldu. İşte FTX bu tarz oynak fiyat hareketlerinde paranızın sıfırlanmasını engelliyor. Bu çok ama çok iyi bir özellik! İşte bu yüzden kaldıraçlı işlemlerle ilgilenen birçok kişi FTX’i kullanıyor.

 • Kurumsal Hizmetler

FTX’in sahip olduğu özellikler arasında en ilgi çekici olanı OTC hizmeti diyebiliriz. Bu OTC teriminin açılımı Over The Counter olarak karşımıza çıkıyor. Anlamı ise doğrudan iki kişi arasında yapılan piyasa dışı alım ve satım işlemi demektir.

Mesela 10 bin BTC almak isteyen bir yatırımcı mevcut, ancak bu yatırımcı 10 bin Bitcoin’i aynı anda alsa piyasa çok hızlı bir şekilde yükselebilir. İşte bu durumlardan dolayı birçok milyar dolarlık yatırımcı direkt olarak arasında alışveriş yapıyor. Bu işlemleri de genellikle kurumsal yatırımcılar yaptıkları için FTX güvenilir bir borsa diyebiliriz.

Bu madde altında da FTX güvenilir mi sorusunun yanıtını kısmen verdik diyebiliriz.

 • Başarılı Müşteri Hizmetleri

FTX, geçmişi çok eskiye dayanmasa da (2017) müşteri hizmetleri konusunda başarılı bir borsa. Kullanıcılarından alakayı esirgemediklerini söyleyebiliriz.

 • Kaldıraçlı Token’lar

FTX’in önemli özelliklerinden birisi de kaldıraçlı token’lar. Mesela kaldıraçlı işlem açmak istediniz ancak pek emin değilsiniz. Bu kaldıraçlı token’lar, 3x kaldıraca sahip. BtcBull token aldıysanız, Bitcoin normal piyasada yüzde 1 yükseldiğinde siz yüzde kazanıyorsunuz. Aynu şekilde BtcBull token sahibiyseniz Bitcoin normal piyasada yüzde 1 düşerse siz de yüzde 3 kaybediyorsunuz. Ancak bu token’lar paranızın sıfırlanma riskini en aza indiriyor.

 • FTX’e Kayıt Olmalı mısınız?

Gelelim ana soruya FTX’e kayıt olmalı mısınız? FTX’in özelliklerine baktığımızda, daha profesyonel kişiler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak piyasaya girerken “ben bu işi sonuna kadar götüreceğim ve öğreneceğim.” diyorsanız FTX’i yavaş yavaş öğrenmeye başlayabilirsiniz!

3# Coinbase

İşlem hacmine göre en iyi 2. Bitcoin borsası ise Coinbase olarak karşımıza çıkıyor. En çok işlem yapılan borsalar arasında 2. sırada olan Coinbase’in son 24 saatlik işlem hacmi 514 milyon dolar olarak gözüküyor. Peki Coinbase’in avantajları neler?

Öncelikle Coinbase’in 14 milyona yakın kullanıcı bulunuyor. Bu kadar kripto para yatırımcısını bir arada tutmak her borsanın yapabileceği bir iş değil. Peki Coinbase’in avantajları neler? İtibari paraları kabul ediyor. Yani dolar ve euro gibi para birimlerini kullanabilirsiniz. Öte yandan listelediği kripto para birimi de oldukça fazla.

Peki Coinbase güvenilir mi? Coinbase hizmet vermek için ABD’de 40’ı geçkin yasal lisansa sahip. Öte yandan hizmet verdiği onlarca ülkde de yasal lisanslarını almış durumda. Coinbase’in en iyi yönlerinden birisi de sahip olduğu verileri sigortalatması. Çok düşük hacklenme ihtimaline karşılık herhangi bir saldırıda paranızı kaybetmiyorsunuz.

 • Neden Coinbase?

Öncelikle Coinbase listemizdeki en güvenilir kripto para borsaları arasında ilk üçte bulunuyor diyebiliriz. Peki neden? Geçtğimiz aylarda Coinbase, halka açık hale geldi. Yani hisseleri piyasaya sürüldü ve hisseleri aktif olarak alınıp satılabiliyor.

Amerika gibi bir ülkede her şirketin kolay kolay borsaya açılamadığını düşündüğümüzde Coinbase’in, yasal düzenleyicilere karşı başarılı bir sınav verdiğini söylemek mümkün. Zaten şuna dikkatinizi çekmek isterim Binance ve Coinbase gibi borsalar kripto para piyasasında başı çekiyor. Bu borsalara bir şey olsa sadece siz değil hepimiz yanarız 🙂 .

 • Çok Fazla Altcoin Birimi

Coinbase’in çeşitli bir yatırım yelpazesi bulunuyor ve listelediği kripto para birimleri arasına sık sık yeni kripto para birimleri ekleniyor.

 • Basit Kullanım

Coinbase’in tasarımı ve kullanımı diğer borsalara kıyasla daha kolay. Bu da piyasaya yeni giren kripto para yatırımcılarının, nasıl kullanacağım, burası çok karışık sorusunun da önüne geçiyor diyebiliriz.

 • Prestij

Prestij dedik. Peki bu ne anlama geliyor. Öncelikle Coinbase, dünyada borsaya açılan ilk kripto para borsası. Yukarıda da dediğimiz gibi yasal düzenleyicilerle arasını iyi tutmaya çalışıyor. Bu yüzden de her kripto para birimini listelemiyor. Çünkü her kripto para birimi güvenilir değil.

İşte bu yüzden Coinbase’in listelediği kripto para birimleri; Coinbase, “Biz xxx coin’i listeleyeceğiz.” dediğinde hızlı bir şekilde yükseliyor. Çünkü piyasada Coinbase’e olan güven oldukça fazla.

4# Kraken

Kripto para borsalarının en eksilerinden birisi olan Kraken 2011 yılında kurulmuş bir borsa. Yani neredeyse 10 yıllık bir tarihe sahip diyebiliriz. Kraken’in işlem hacmine baktığımızda ise 300 milyon dolarlık bir değerle karşılaşıyoruz. Yukarıda saydığımız gibi yine en iyi Bitcoin borsalarından birisi.

Öte yandan kripto para borsasına yeni girecek kişiler için de oldukça zengin ve açıklayıcı bir finansal işlem ortamını kullanıcıları sunuyor. Peki Kraken nasıl bu kadar popüler oldu? 2014 yılında Mt. Gox’un bir hack saldırısında 850 bine yakın Bitcoin kaybetmesiyle kraken güvenilirliğini ve popülerliğini arttırdı diyebiliriz.

5# OKEx

En iyi Bitcoin borsalarını yazıyorsak OKEx’i geçmek olmaz. Türkiye içinde de hizmet verekn OKEx çok aktif bir şekilde kullanılan Türkçe topluluğa da sahip. OKEx’in artıları arasında iyi bir geçmişe sahip olması, düşük komisyon oranları sunması yer alıyor. Öte yandan farklı ve güvenilir kripto para birimlerini listelemesi de artı. En önemli nokta ise Türk kripto para topluluğunda iyi bir yere sahip.

Söylemeden geçmeyelim, OKEx’e Türk Lirası yatırarak da işlem yapabilirsiniz.

Evet Türkiye’de hizmet veren en iyi bitcoin siteleri hakkında gerekli bilgileri verdik. Şimdi de en iyi türk bitcoin sitesi hangisi buna göz atalım.

6# Huobi

En güvenilir kripto para sitelerini incelemeye devam ediyoruz. Şimdi de Asya merkezli bir borsa olan ve daha sonrasında tüm dünyaya açılan Huobi ile yazımıza devam ediyoruz.

Gelin öncelikle Huobi’nin geçmişine bir bakalım.

Bitcoin’in henüz 4 yaşındayken Çin’de kurulan Huobi, iyi bir borsa olması sebebiyle Çin gibi bir ülkede, en yüksek kripto para işlem hacmine ulaşarak, Çin’in en büyük kripto para borsası oldu. Elbette bu yükseliş, 2016 yılında da devam etti.

2016 Huobi için çok iyi bir yıl oldu diyebiliriz. Bu sene içerisinde, yani 2016’da Huobi tüm dünyada gerçekleştirilen kripto para ticaretinin neredeyse %60’ına aracı oluyordu.

Ancak Çin hükümetinin, Çin’de kripto para borsalarını çıkardığı yasa ile yasaklamasıyla birlikte Huobi merkezini Çin’den başka bir ülkeye taşıdı. Çin’den sonra Güney Kore’de ofis açan Huobi birçok ülkede de ofisler açmaya başladı.

Sırayla Singapur, Japonya, Hong Kong ve ABD’de ofislerini açan şirketin Türkiye’de de ofisi bulunuyor. İşte bu sebepten ötürü, Türkiye yasalarına uygun olarak Türkiye’de işlem yapılan tek yabancı borsa Huobi’ydi. Daha sonra Binance, BinanceTR’yi açarak Huobi’nin elinden bu konu aldı.

7# BtcTurk

En iyi kripto para borsaları arasında yer alan BtcTurk 7 yıllık bir geçmişe sahip. 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından hayata geçirilen BtcTurk, Türkiye’de ve Dünya’da hizmet veren kripto para borslaarından birisidir.

En güvenilir Bitcoin sitesi hangisi diye sorarsanız eğer, BtcTurk bu listenin başında yer alıyor diyebiliriz. Son 24 saatte ise BtcTurk üzerinden 60 milyon dolarlık bir finansal işlem değerinin olduğunu görüyoruz.

Komisyon oranları kısmında da geçmiş yıllarda biraz pahalı kalan BtcTurk, bu oranlarda indirime gitti. Borsada listelenen kripto para sayısı da yeni başlayanlar için oldukça tatmin edici. BtcTurk üzerinden Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, XLM, USDT ve daha onlarca kripto para birimiyle işlem yapabilirsiniz.

BtcTurk’ün en güvenilir Bitcoin sitesi konumunda tutan gerçekler ise güvenlik katmanlarının oldukça iyi olması.

Sahip oldukları ve sizin yerinize de barındırdıkları kripto paraların yüzde 97’si çevrimdışı yani soğuk kripto para cüzdanlarında saklanıyor.

İki aşamalı doğrulama, SMS doğrulaması, mail doğrulaması ve daha birçok seçenekle de hesabınızın güvenliğini en üst düzeye çıkaran bir güvenlik katmanına sahip. Kullanıcıların sahip olduğu iletişim bilgilerini, verileri ve belgeleri şifreli ve çok katmanlı ve güvenli olan sunucularında saklıyor.

Öte yandan 2 aşamalı doğrulamanın yanında kripto paranızı çekerken size özel PIN kodunu da girmeniz gerekiyor.

BtcTurk’ün avantajları arasında yüksek işlem hacmi, kripto para çekim işlemlerinin ücretsiz olması ve düşük komisyon oranlarına sahip olması yer alıyor.

Evet sevgili okurlarımız sizler için en iyi kripto para borsası hangisi, en iyi bitcoin sitesi hangisi ve neler, en iyi Türk bitcoin sitesi nedir ve en güvenilir borsaları sorularına yanıt vermeye çalıştık. Ancak Bizce en güvenilir Bitcoin borsası bizce Binance. Umarız yatırımınız için en iyi kripto para sitesi hangisi sorusunun yanıtını almışsınızdır.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, aslında ilgil alanımın tek bir şey olduğunu söylemek çok yanlış olur. Elektronik eşyaları incelemeyi, araştırmayı ve nasıl çalıştıklarını merak ediyorum. Diğer yandan internet teknolojileri ve yazılım konusunda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kripto para alanında da bilgim yok desem yalan olur. Keyifli okumalar. 2018'de ilk web sitemi kurduktan sonra, insanlara daha farklı yollarla yardımcı olacağımı düşünerek 15sey.com'u hayata geçirmeye karar verdim. Yazıları yazarken de ürünleri büyük bir titizlikle incelemeye başladık. Elektronik ürünlere olan ilgimi, insanlarla paylaşmaya karar verdim. Sizlere daha kaliteli ürünleri, uygun fiyata bulmaya çalıştığımızdan emin olabilirsiniz. Sitede bulunan yazılarda, konusunda uzman yazarlarla çalıştığımı da belirtmeden geçmeyelim..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir