Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Nelere Dikkat Edilmeli?


ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük hayatın vazgeçilmez elektronik cihazları arasında ütünün büyük bir önemi olduğunu söylersek çok yanlış bir düşünce içinde olmayız sanıyorum. Sonuçta birçok insan kırışık kıyafetleri çok zor durumda kalmadıkça giymek istemez. Peki binlerce model arasından hangi ütüyü tercih etmeliyiz? Hangi model sizin için daha uygun onu da buraya Ütü Önerileri 2020 başlıklı yazımızda yazdık. Gelin hep birlikte inceleyelim. Ütü tavsiyeleri / önerisi almak için doğru yerdesiniz diyebiliriz. Linkte bulacağınız yazıdan da en çok tercih edilen ve en iyi ütüler hangileriymiş inceleyebilirsiniz.

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz diye soracak olursak eğer, birçok farklı özelliğe dikkat etmenizde fayda var diyebiliriz. Çünkü çoğu insan (buna ben de dahil) ilk ütüsünü alırken ya da diğer ütü alma denemelerinde başarısız olabiliyor. Ütüden istediği performansı alamıyor. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Sonuçta kimsenin sokağa atacak parası yok. Öyle değil mi sevgili okurlarımız? Gelin nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım.

Ütü Almak İçin Ayırdığınız Bütçe Ne Kadar?

Hayatın birçok kısmında olduğu gibi ütü alırken de karşımıza maddi konuların çıkması olanaksızdır. Yani ütü alırken de ne kadar ekmek, o kadar köfte prensibi karşımıza çıkıyor. Sizin anlayacağınız iyi bir ütü almak istiyorsanız kesenin ağzı biraz açılmalı. Ama uygun fiyatlı ütüler işe yaramaz demek de saçmalıktan başka bir şey olamaz. O yüzden yukarıda belirttiğimiz ütü önerileri yazımıza göz atarak en çok satılan ütülere göz atabilirsiniz.

Alacağınız Ütü Kaç Watt Olmalı?

Ütü alırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi ve şüphesiz en önemlisi de ütünüz kaç watt olmalı? Yani elektrik kullanırken ne kadar güç harcamalı? Ütülerde watt çok önemli bir konu, ütünüzün gücü ne kadar yüksek olursa, giysilerinizi ütülerken o kadar iyi sonuçlar alabilirsiniz. Birçok insan tarafından ve bizim tarafımızdan da önerilen watt gücü miktarı 2000 watt – 2400 watt arasında diyebiliriz. Bu aralıkta olmasa bir şey olur mu? Olursa iyi olur hatta fazlası daha da iyi olur. Watt arttıkça ütünün ısınma süresi de bu doğrultuda azalacaktır. Yani ütünüzün gücü bu aralık (2000-2400) dahilinde olursa hem fiyatı düşer hem de performansı artar. Ancak gücü 2000 watt üzerindeyse yukarıda da dediğimiz gibi harika sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ama unutmayın güç ne kadar artarsa fiyatı da o kadar artacaktır. Biz de ütü önerileri / tavsiyeleri 2020 yazımızda bu konulara dikkat ederek size ütü önerisinde bulunduk.

Buhar Gücü Nasıl Olmalı Yüksek Buhar Gücü mü? Düşük Buhar Gücümü?

Siz de çoğu insan gibi ütü yapmaktan hoşlanmıyorsanız buhar gücü yüksek ütüleri tercih etmeniz kıyafetlerinizin düzgün bir şekil almasını kolaylaştıracaktır. Yani ütünün buhar gücü arttığında ortaya çıkan ütünün kalitesi de bu doğrultuda artacaktır. Diğer bir konusu ise şok buhar gücü konusudur. Bazı kumaşlar yıkandıktan sonra açılmak konusunda sizlere zorluk çıkarabilir. Bu durumda da size yardımcı olacak en önemli faktör şok buhar gücüdür. Eğer bu tarz olaylarla çok fazla karşılaşıyorsanız şok buhar gücü kapasitesine dikkat etmelisiniz. Dakikada 150 gram ve üzerinde şok buhar kapasitesine sahip ürünler tercih edilebilir.

Alacağınız Ütünün Tabanı Önemli mi?

Bizim, ütü tavsiyesi 2020 konulu yazımızda size vereceğimiz tavsiyelerde de en çok dikkat edeceğimiz konulardan birisi ütünün tabanının nasıl olması gerektiği konusu olacaktır. Çünkü ütü tabanının hangi maddeden yapıldığı, giysilerinizin yıpranmamasını engelleyecek özelliklerden birisidir. Eğer ütünün kumaşa yapışmaması, kumaşı sarartmaması ya da kumaşı yakma ihtimalini en aza indirmek istiyorsanız tabanın yapıldığı malzemeye dikkat etmelisiniz.

Öncelikle alüminyum tabanlı ütüleri değerlendirelim. Çoğu kullanıcının tecrübelerine göre kullanım süresi bir yılı geçtikten sonra kumaşlarda yapışkanlık yapıyor. Bu durumda da kumaşlarda kırışıklıklara sebep olmakla birlikte kumaşın yapranması da kaçınılmaz oluyor. Birçok markanın ürettiği yapışmaz teflon tabanlar ise, ütünün kumaşa yapışmasına engel olması sebebiyle için ütünün giysiler üzerinde kolayca kayarak iyi bir ütü performansı sağlıyor. Ütü tabanının yapıldığı diğer bir madde paslanmaz çeliktir. Bu tabanın özelliği, ısıyı taban üzerinde eşit bir şekilde dağıtması sonucu ütülerinizin daha kolay hale gelmesi. Ama unutmayın ki ütünüzün tabanı çelikse, ütüleme sırasında pantolonların ya da diğer giysilerin fermuar ve düğmelerine dikkat etmek gerekiyor. Çizilme ihtimali çok fazla. En ideal taban çeşidi ise seramın tabana sahip olan ütüler. Seramik tabana sahip ütüler ile birlikte hem ütü kumaşta kolayca kayıyor, hem yapışmıyor, hem de hiç taban hiç çizilmiyor.

Su Damlatmama Özelliği

Su damlatmama özelliğine sahip olması çok önemli bir konu. Neden diyecek olursanız hemen cevaplayalım. Gömleğinizi ya da pantolonunuzu yıkadınız, ardından da ütülemeniz gerek. Ütülerek bir baktınız ütü su damlatıyor ve yıkanmadan geçmeyecek lekelerle karşılaştınız. Hem o kadar para verdiniz ütü satın almak için hem de istediğiniz performansı alamadınız. Yani sinir bozucu bir durumla karşı karşıya kaldınız. O yüzden bu özellik çok önemli.

Otomatik Kapanma

Teknolojinin aralıksız geliştiği şu günlerde birçok ütü modeli otomatik kapanma özelliğine sahip olsa da, otomatik kapanma özelliğinin hemen devreye girmesi çok önemli. Ütüyü kıyafetin üzerinde unuttuğunuzu düşünün. Çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. O yüzden dikkat etmekte fayda var.–

Özetlemek Gerekise Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ütünün gücüne, kaç watt olduğuna 2000-2400 watt arası iyidir. Ama bütçeniz yeterliyse 3000 watt gücündeki ütülere göz atabilirsiniz.

Şok buhar sistemi var mı? Varsa ütülerinizi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Leke bırakmaması açısından damlatmaması lazım. Bu özellik varsa harika olur.

Tabanı seramikse çizilmelere karşı ve ütünüzün performansı açısından iyi olur.

Otomatik kapanma özelliği önemli bir özellik, olması iyi olur.

Yukarıda şok buhar sisteminden bahsettik. Peki şok buhar basıncı ne kadar olmalı? Dakikada 120 gram şok buhar kapasitesinin olması sizin için iyi olacaktır.

Sizler için “Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun cevabını yanıtlamaya çalıştık. Eğer elektronik konusunda önerilere tavsiyelere ihtiyacınız varsa 15sey.com’un elektronik kategorisine göz atmanızı öneririz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.