En İyi Klima Hangisi? 2023 Klima Markaları ve Klima Önerileri


En iyi klima hangisi? Klimalar, hem yaz aylarında hem de kış aylarında birçok evin vazgeçilmesi desek yanılmış olmayız. Yazları evleri serinletirken, kış aylarında da ısıtmak için sizlere yardımcı olacak bir elektronik alet. Özellikle akdeniz ve egede neredeyse her evde yer alan klimalar, sadece ısıtma ve soğutmaya değil; aynı zamanda ev içerisindeki hava sirkülasyonunu da sağlamaktadır. Bizler için çok büyük önem arz eden klimalar, doğru ve kaliteli seçilmediği takdirde başımıza çok daha büyük sorunlar çıkarabilir. Özellikle satın almadan önce iyice araştırılması gereken klimalar, bünyesinde birçok özelliği bulundurması nedeniyle titizlikle seçilmelidir.

En İyi Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

Klimalarda BTU nedir ve ne anlama gelir? BTU yani klima kapasite hesabı, bir klima satın almadan önce bakılması gereken en önemli kriterler arasındadır. BTU değerini iyi bir şekilde belirlemeniz, klimanızdan en optimal performansı almanız için çok önemlidir. Çünkü BTU değeri klimanın, bir saat içerisinde odadan, dışarıya çıkaracağı hava miktarını sizlere söyler.

Bu miktar odanızın boyutuna göre ideal olmalıdır. Eğer en iyi klima hangisi diyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ortamın büyüklüğü ve BTU değeri olmalıdır.

Klimanızın salon mu? duvar tipi mi? yoksa portatif bir klima mı olacağını, elbette bir kriter olarak belirlemeniz faydanıza olacaktır. Üç farklı kategoriye ayrılan klimalar, konulacağı yere göre boyut ve donanımsal farklılıklar içermektedir.

Enerji tüketimleri, klimaları yine satın almadan önce çok dikkat etmemiz gereken kriterlerden biri. Elektrik faturamıza baktığımızda görmek istemediğimiz ücretleri görmemek için, enerji tüketim seviyesi en az seviyede olan klimaları seçmek elbette yararımıza olacaktır.

Ses seviyesine de dikkat etmemiz gereken klimalar, ortalama 25 ile 35 desibel arasında bir sese sahip olmalıdır. Aksi takdirde, çok gürültülü yapısı sebebiyle gürültülü bir çalışma ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Son olarak filtre, hava temizliği ve koku konularında bizleri memnun etmelerini beklediğimiz klimalar, özenle seçilmediği takdirde hem maddi hem de manevi olarak bizleri yıpratma potansiyellerine sahiptirler. Biz de tüm bu kriterleri sizden önce göz önünde bulundurduk ve klima modelleri arasında en çok tercih edilen markaları ve en çok tavsiye edilen sekiz klimayı sizler için inceledik.

 • En İyi Klima ve Klima Markaları
  • Baymak Elegant Plus
  • VESTEL Flora
  • Baymak Elegant Plus 18000 BTU
  • LG Dual Plus
  • Demirdöküm A5
  • LG Dual Eco
  • Samsung AR35
  • Mitsubishi Silver

Baymak Elegant Plus

en iyi klima hangisi

En iyi klima listemizin ilk sırasında Baymak Elagant Plus yer alıyor. Yerli klima üretim firması Baymak, ürettiği Elegant Plus modeli ile bizleri karşılamakta. Bir duvar tipi klima olan Baymak, beyaz rengi ve sade görünüşüyle beklentileri karşılamakta.

A++ enerji sınıfına dahil olan bu klima, 12000 Btu/h soğutma kapasitesiyle sizleri sıcak yaz günlerinde çok serinletecek.

Aynı zamanda 12113 BTU ısıtma kapasitesine sahip bu klima, kış günlerinde evinizi ve sizi çok rahat ısıtabilecek. Hassas sıcaklık kontrolü ve otomatik hava yönlendirme sistemi ile konfor dolu bir kullanıma imza atan bu klima, gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde ideal hava sirkülasyonuna imkan tanımakta.

4 farklı yöne otomatik hava üfleme sistemini de bünyesinde bulundurabilen Baymak, klimanın her ortamda eşit derecede hava dağıtmasına imkan tanımakta. Eco Mod özelliği sayesinde üstün enerji tasarrufu sağlayabilen bu klima, çevre dostu kullanımı ile beğeni topluyor.

LCD uzaktan kumandası ile tüm ayarlarını kolaylıkla yapılabilir ve ortam sıcaklığını rahatça okuyabileceğiniz bu ürün, özellikle sorunsuz yapısı ve ülkemizdeki geniş servis ağı sayesinde siz kullanıcılarını uzun yıllar gönül rahatlığıyla memnun edebilecek imkana sahip.

İlginizi Çekebilir | En İyi Buzdolabı Hangisi?

VESTEL Flora

klima markalari

Vestel, duvar tipi klima modeli olan Flora ile yerli üretim klimalar camiasında kendine yer edinebildi. 12000 BTU değeriyle hem ısıtma hem de soğutma görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebiliyor. Aynı zamanda göstergeli LED Display sayesinde son teknoloji bir klima olduğunu sizlere hissettirebilmekte. Mat beyaz rengiyle oldukça sade fakat yeterli bir görünüme sahip bir klima.

A+ enerji sınıfı ısıtma ve A++ enerji sınıfı soğutma performanslarıyla tüm kullanıcıları tarafından tam not almakta. 2,5 Watt standby tüketimi sayesinde tasarruflu olduğunu bizlere kanıtlayabilen Vestel, R410A çevreci gaz özelliğiyle de doğa dostu olduğunu bizlere gösterebilmektedir.

Turbo modu, nem alma fonksiyonu, değişken hızlı dış ünite fanı, dış ünite sessiz mod, favori mod, ultra sessiz çalışma, otomatik fan hız ayarı, işletim konumları, enerji tasarruf modu, buz çözebilme özelliği ve restart gibi gayet yeterli özelliklere sahip.

Vestel, bu mükemmel donanımlarıyla kullanıcılarını çok memnun etmekte. Son olarak uzun ömürlü yapısı ve geniş servis ağı sayesinde herhangi bir şekilde sizleri zor durumda bırakmayacak Vestel, kategorisinin en tercih edilebilecek ürünlerinden birisi konumunda yer almakta.

Baymak Elegant Plus 18000 BTU

Baymak, Elegant Plus modeli ile klima kategorilerinin en donanımlı ürünlerinden birisine imza atmış diyebiliriz. Şık beyaz yapısı ile oldukça sade bir görünümü ile bizleri karşılayan Baymak, ev tipi duvar klima olarak geçmekte.

18000 BTU soğutma kapasitesine ve 18000 BTU ısıtma kapasitesine sahip bu klima, adeta bir canavar gibi performans gösteriyor.

Çok güçlü yapısı sayesinde evlerinizi beş dakikada ısıtıp, soğutabilecek bu klima, soğutma olarak A++; ısıtma olarak ise A+ enerji sınıflarına sahip. Çok güçlü turbo motoruyla sizleri çok memnun edecek bu klima, motorunun son teknoloji olması sebebiyle sorunsuz bir yapıya da sahip. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz Baymak, ürettiği bu performansa rağmen tüketim anlamında da sizleri çok memnun edecek.

Okuma Önerisi | En İyi Elektrikli Süpürge

LG Dual Plus

klima tavsiyesi

LG, ürettiği S3-M12JA2FA Dual Plus modeli ile ithal klima modelleri arasında en çok öne çıkan ürünlerden birisi konumunda.

Beyaz sade rengi ile duvar tipi bir klima olan LG, bünyesinde pek çok donanım ve özelliği barındırmakta. 12000 BTU soğutma kapasitesine ve 12000 BTU ısıtma kapasitesine sahip bu ürün, soğutma konusunda A+++ enerji sınıfı ve ısıtma konusunda A+ enerji sınıflarına dahil olmakta.

R32 soğutucu gaz, dual inverter kompresör, gömülü wi-fi tanımlama, aktif enerji kontrolü, jet soğutma, dört yöne doğru salınım ve  LG Dual Plus Serisi teknolojisine sahip bu klima, 2023 yılına dair en son özelliklere sahip durumda. Düşük enerji tüketimi sayesinde faturalarınızı çok fazla etkilemeyecek LG, uzun ömürlü sorunsuz yapısıyla birlikte en çok satın alınan ve kullanıcılar tarafından klima tavsiyeleri arasında bulunan bir ürün.

Demirdöküm A5

en iyi klima markasi

Demirdöküm, ürettiği A5 modeli ile yerli üretim klimalar arasındaki büyük yarışın liderli arasında. Beyaz sade rengi ve tok duruşuyla duvarlarınıza çok yakışacak bu klima, donanımlarıyla da sizleri çok memnun edecek.

12000 BTU soğutma ve 12000 BTU ısıtma kapasitesine sahip bu ürün, akışkan soğutucu yapısı sayesinde özellikle yaz aylarında sizleri nem ve sıcaklıklardan adeta kurtaracak. 

A++ soğutma enerji sınıfına ve A+ ısıtma enerji sınıflarına sahip bu klima, üretimi sonrası yapılan tüm güvenlik ve donanım testlerinden başarıyla geçmiş.

Turbo motoru ile performanslı bir yapıya sahip Demirdöküm, motorunun sessizliği sayesinde de kulaklarınızı asla rahatsız etmeyecek diyebiliriz. Ülkemizdeki geniş servis ağı sayesinde de gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bu klima, sorunsuz yapısı neticesinde en çok tercih edilen klimalardan bir tanesi konumunda.

LG Dual Eco

klima önerileri

LG, Dual Eco modeli ile özellikle tüketimde ekonomik değerler görmek isteyen kullanıcılar için özellikle üretildi. Beyaz sade yapısı ile estetik açıdan yeterli tüm beklentiyi sunabilen bu klima, performansıyla adından çokça söz ettirmekte.

18000 BTU soğutma ve ısıtma gücüne sahip bu klima, güçlü turbo motoru sayesinde tam performans vermektedir. Turbo motoruna rağmen sessiz yapısı sayesinde sizleri yalıtım konusunda çok memnun edecek.

LG, son teknoloji filtreleri sayesinde en temiz havayı sizlere sunabilmektedir. 11,9 kilo ağırlığı sebebiyle montajı ve taşıması oldukça kolay olan bir klima. son teknoloji kullanım modları sayesinde kullanıcılarını bir hayli memnun etmekte.

Sorunsuz yapısı ve güçlü turbo motorunun da sorunsuzluğu sebebiyle uzun yıllar görül rahatlığı ile kullanabileceğiniz LG, kategorisinin en tercih edilesi modellerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta.

Samsung AR35

klima önerileri 2021

Ünlü Güney Kore teknoloji devi Samsung, ürettiği diğer elektronik ürünlere nazaran; klima üretiminde de liderler arasında. AR35 Silver modeli ile bizleri karşılayan Samsung, bu modelinde oldukça sade bir renk kullanarak estetik açıdan bizleri tatmin edebilmekte.

12000 BTU ısıtma ve 12000 BTU soğutma performanslarını bünyesinde bulundurabilen bu klima, A++ soğutma ve A+ ısıtma enerji sınıflarına da dahil olmakta.

Hızlı soğutma modu sayesine ortalama 3 dakika içerisinde tüm odayı buz gibi yapabilen Samsung, sessiz modu sayesinde güçlü turbo motorunun sesini sizlere asla hissettirmez.

Nem alma, iç ünite sıcaklık ekranı, sinyal sesi, 24 saat zamanlayıcı, otomatik yeniden başlatma, auto mode, iyi uyku modu ve fan modu gibi son teknoloji özellikleriyle de kullanıcını son memnun edecek Samsung, donanım olarak bir klimada olması gereken tüm kriterleri karşılamakta.

Düşük enerji tüketimi sayesinde de çok tercih edilesi bir ürün olan bu klima, sorunsuz yapısı sayesinde de çok fazla tercih edilmekte.

Mitsubishi Silver

en iyi klima 2021

Mitsubishi, Silver modeli ile Güney Kore markaları arasındaki rekabete ortak olmakta. Beyaz ve sade bir görünüme sahip bu klima, duvar tipi olması sebebiyle evinize çok yakışacak.

Soğutma kapasitesi, 1200 BTU iken, ısıtma kapasitesi, 9000 BTU değerine sahiptir. Diğer yandan enerji veriminin A++ belirtmekte fayda var. Inverter özelliğini de bünyesinde bulunduran Mitsubishi, özellikle 47 dB ses seviyesi ile sizleri çok rahat ettirecek.

Güçlü turbo motorunun uzun ömürlülüğü sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu klima, bünyesinde bulundurduğu birbirinden eşsiz son teknoloji modları sayesinde konfor anlamında çok fazla şey sunmakta.

Klima kategorilerinin en tercih edilen ürünlerinden birisi olan Mitsubishi Silver, satın almanız takdirde sizleri hem konfor hem de performansıyla çok memnun edecek gibi duruyor.

En iyi klima hangisi?

Listemizdeki en iyi klimanın Baymak Elegant Plus 18000 BTU olduğunu söyleyebiliriz. 18000 BTU soğutma, 18000 BTU ısıtma özelliği sayesinde hem yaz aylarında hem de kış aylarında evlerinizde ya da ofislerinizde konforlu bir şekilde yaşamnıza olanak sağlayacak bir klima olduğunu söyleyebiliriz.

Inverter klima ne demek ve ne anlama geliyor?

Inverter kelimesi ingilizce bir kelimedir ve Türkeç karşılığı çevirici demektir. Inverter klimalarda, inverter kelimesinin anlamı ise elektrik akımının yani klimanın çalışma biçiminin ortamın sıcaklığına göre değişmesi anlamına gelmektedir.
Inverter özelliğine sahip olmayan klimalar, bulunduğu ortamı sürekli aynı şekilde ısıtır. Yani odanın sıcaklığı ve durumu klima için önemsizdir.
Ancak inverter klimalarda ortam sıcaklığı ve durumu önemli olduğu için klima bu özellikleri dikkate alarak çalışır.

Inverter klima sürekli çalışmalı mı?

Inverter klimalar sürekli çalışmamalı. Aslına bakacak olursak, klima ne kadar çok çalışırsa klimanın ömrü de bu doğrultuda azalacaktır. Diğer yandan klima sürekli çalışırsa elektrik tüketimi de bir hayli artacaktır. Bu sebeple Inverter klimaları ihtiyacınız doğrultusunda kullanmanız klimanızın ömrü ve elektrik faturalarınızın tutarının fazla olmaması için ihtiyacınız doğrultusunda çalışmalıdır.

Klima faturayı ne kadar etkiler?

Klimalar sürekli kullanıldığı taktirde faturalarınızı ciddi oranda etkiler. Yani klimalar faturanızın artmasına sebep olacaktır. Özellikle klimanızın BTU değeri arttıkça tükettiği enerji de artacağı için klimaların elektrik tüketiminin fazla olmaması kaçınılmaz diyebiliriz.

Klima çok çalışırsa ne olur?

Klimaların çok çalışması sonucunda klimanızın ömrü azalırken, elektrik faturalarınızın tutarı da artacaktır. Yani her iki sonuçta da cebinizden çıkan tutar artacaktır. Bu sebeple klimaların teknolojik özellikleri iyi olmalı ve enerji tüketimi az olmalıdır. Enerji tasarruf sınıfının ise A++ ya da A+++ olmalıdır.

12000 BTU klima kaç metrekare ısıtır?

12000 BTU değerine sahip bir klima yaklaşık olarak 26,4 metrekare alana sahip ortamları ısıtmakta etkilidir.

18000 BTU klima kaç metrekare ısıtır?

18000 BTU değerine sahip klimaların yapılan hesaplamalar sonucunda ortalam 40 metrekare alana sahip ortamları iyi ısıttığı söylenebilir.

24000 BTU klima kaç metrekare soğutur?

BTU hesaplama formülünü kullandığımızda 24000 BTU değerine sahip klimaların 52-53 metrekare alana sahip odaları ısıtmakta iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

12000 BTU klima kaç metrekare soğutur?

120000 BTU değerine sahip klimalar, 20 metrekare ile 27 metrekare arasında alanı olan ortamları iyi bir şekilde soğutacaktır.

18000 BTU klima kaç metrekare soğutur?

18000 BTU değerine sahip klima modellerinin 27 ile 40 metrekare arasında değişen bir soğutma kapasitesi bulunmaktadır.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda klima markaları hangileri, en iyi klima hangisi, klima alırken nelere dikkat edilmeli gibi sorulara yanıt verdik.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.