Binance CMC Index Nedir? Nasıl Kullanılır ve Faydası Nedir?


Bitcoin ve kripto para yatırımının birçok yolu mevcut. Daha doğrusu strateji oluşturmak için birçok ürün mevcut. Bunlardan birisi de Binance’in kullanıma sunduğu Binance CMC Index. Peki Binance CMC Index nedir? Ne işe yarar ve Binance mobil uygulaması üzerinde CMC Index’i nasıl kullanabilirsiniz?

Henüz Binance hesabınız yoksa 15sey.com okurlarına özel Binance’e kaydolarak yüzde 20 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayın!

Binance CMC Index nedir?

Binance CMC Index, CoinMarketCap üzerinde bulunan piyasa değeri açısından en büyük 10 kripto para biriminin eşit bir ağırlığa sahip olduğu ile hesaplanan ve bu yöntemle oluşturduğu bir endekstir. Endeks fiyatı USD ile hesaplanmaktadır.

Ekdeste yer alan her kripto para birimi eşit ağırlığa sahip. Mesela geçmiş aylarda endeks hesaplanmasında kullanılan kripto paralar aşağıdaki gibi.

binance cmc index nedir

Yani Binance endeksi hesaplarken Bitcoin, Binance Coin, Cardano veya Avax farketmeksizin bu kripto paraların endekse katkısını eşit olarak alıyor.

Endeksin ilk 10 kripto para biriminin piyasa değerine göre sınıflandırılarak oluşturulduğunu söylemiştik. Kripto paraların piyasa değeri ise dolaşımdaki miktarı ve fiyatı çarpılarak hesaplanmaktadır. Bunu da belirtmeden geçmeyelim.

CMC Index Nasıl Çalışır?

CoinMarketCap ve Binance’in endeksinin çalışma yöntemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi CMC üzerinde bulunan en iyi 10 kripto para biriminin eşit ağırlığıyla oluşturulmuş bir endekstir.

Endeksin para birimi USD, yani ABD dolarıdır.

Peki CMC’de bulunan kripto paralar neye göre filtreleniyorlar. Tamam bunların piyasa değerinin ilk 10’da olması gerektiğini söyledik. Peki başka hangi kriterler var?

Binance Borsası’nda ve CoinMarketCap’te en az 30 gündür listelenmiş olması, bir kripto para biriminin CMC Index’de yer alması için ilk kriter.

Wrapped olmaması da bir diğer kriter. Yani Wrapped BTC (WBTC), Wrapped ETH (WETH) gibi. Yani kripto para direkt olarak kendine özgü olmalı.

Algoritmik sabit coin olmaması da yine bir kriter.

Diğer yandan bir MEME token olmaması. Yani DOGE, SHIB, BabyDOGE gibi kripto paralar endekse dahil olmayacak.

Bunlarla birlikte her ayın dördüncü pazartesi günü endeks yeniden dengeleniyor. Yani piyasa değeri açısından ilk 10’a giren ve yukarıdaki saydığımız doğrultuda olmayan kripto paralar için endeks yeniden dengeleniyor.

CMC Endekste Yeniden Dengeleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Binance CMC Index platformunda yeniden dengeleme diye bir durumun olduğundan da bahsetmemek olmaz.

Yeniden dengelenmede genel olarak sırasıyla şu adımlar uygulanıyor.

İlk önce endekse dahil edilecek kripto para birimleri belirleniyor. Bu kripto paraların belirlenmesi yukarıda saydığımız durumlara göre gerçekleşiyor.

Kripto paralar belirlendikten sonra filtrelenme işlemi uygulanıyor.

Likidite kriterleri uygulanmasının ardından endekse dahil edilebilecek kripto para birimleri sıralanıyor. Endeksin oluşturulmasına dayanak olan kripto para birimleri tüm kurallar dahil edilerek seçiliyor.

Ve son olarak endekse dahil edilen kripto para birimleri endeksin devam etmesi için tekrardan ağırlıklandırılıyor.

Bu işlemde kullanılacak veriler her ayın 4. pazartesi günü TSİ ile 03.00 öncesi veriler alınarak oluşturuluyor.

4. pazartesi gününden sonraki çarşamba günü endeks dengeleme seçimin yayınlanıyor. Yeni dengelemenin uygulamaya konulma tarihi ise endeksin yeniden dengelenme tarihinden hemen sonraki cuma günü oluyor.

Yani sonuç olarak yaklaşık 5 gün içerisinde dengeleme verileri oluşturuluyor, yayınlanıyor ve uygulamaya konuluyor. Hepsi bu kadar!

Binance CMC Index’i Yatırım Yaparken Dikkate Almak Mantıklı mı?

Belirli bir yatırım stratejisi oluşturmak ve portföy çeşitliliğine katkıda bulunmak açısından CMC Index’i takip etmek bizim açımızdan mantıklı diyebiliriz. Çünkü kripto para dünyasında 21.000’e yakın kripto para birimi bulunurken en iyi 10 kripto para birimini takip etmek mantıklı bir seçim olabilir.

Ayrıca ilk 10’da bulunan kripto para birimlerinin, kripto paraların toplam piyasa değerinin %75’ini oluşturduğunu unutmamak lazım!

Bu kripto para birimlerinin, yani en iyi 10 kripto para biriminin diğerlerinden ayrıştığını ve geçmişte iyi performans gösterip, arkasındaki ekiplerin iyi olduğunu düşününce iyi bir strateji olduğu söylenebilir. Ancak yine de bu durum size kalıyor. Yani araştırma konusunda karar vermesi gereken kişi sizsiniz.

Peki CMC Index’i baz alarak yatırım yapmanın bir yolu mevcut mu?

Evet mevcut. Binance’in “Otomatik Yatırım” aracını kullanarak her ayın ya da haftanın belirli günlerinde CMC endeksinde bulunan kripto paraları belirlediğiniz miktarda ve tutarda; belirlediğiniz zaman aralıklarında alabiliyorsunuz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Gelin adım adım bu sorusunun cevabını bulalım.

Otomatik Yatırımı Kullanarak CMC Index’te Yatırım Yapmak

CMC endeksi tanıdığımıza ve ne işe yaradığını anladığımıza göre Binance’de otomatik yatırım platformunu kullanarak CMC Index baz alındığında nasıl plan oluşturabiliriz?

Binance mobil uygulamasında CMC endeksi baz alarak yatırım yapmak için buraya tıklayın!

Adım 1: Binance Mobil Uygulamasına Giriş Yapın

Binance mobil uygulamasına giriş yapıp ana sayfaya geldikten sonra otomatik yatırım bölümüne gitmek için ana sayfada bulunan daha fazla butonuna tıklamamız gerekiyor.

Adım 2: Otomatik Yatırım Butonuna Tıklayın

Binance’in bütün hizmetlerini görebildiğiniz bu kısımda “Otomatik Yatırım” butonuna tıklıyoruz!

Adım 3: Endekse Bağlantılı Bölümüne Gelin ve Bir Plan Oluştur Butonuna Tıklayın!

Binance’in otomatik yatırım bölümünde birçok kripto para birimine aylık, haftalık veya günlük olarak yatırım yapabiliyorsunuz. Ancak bizim işimiz endeks ile ilgili olduğu için endekse bağlantılı bölümüne gelip, bir plan oluştur dememiz lazım.

Adım 4: Yatırm Miktarını, Tutarını ve Aralığını Belirleyin

Bu sayfada ise yapmanız gerekenler oldukça açık! Gördüğünüz üzere endekste 10 farklı kripto para birimi bulunduğu için bunlara eşit miktarda yatırım yapabiliyorsunuz.

Daha sonra dönem başına yatırım tutarı belirlemeniz gerekiyor. Kendinizce mantıklı gelen ve sizi zor duruma sokmayacak veya ihtiyacınız olmayan bir miktarı oraya yazabilirsiniz.

Daha sonra yatırım yapılacak aralığı belirlemeniz gerekiyor. Hergün mü, her hafta mı her 12 saatte bir kere mi yoksa aylık olarak mı? Bunu da belirledikten sonra artık yapmanız gereken şey belirlediğiniz ayın hangi gününde ve belirlediğiniz günün hangi saatinde alıp yapılacağı oluyor!

Bundan sonra gerekli onay kutularını işaretleyip, işlemi onayladıktan sonra CMC endeks baz alınarak otomatik bir şekilde yatırım yapmış oluyorsunuz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.