ETH Nasıl Stake Edilir? 3 Adımda Binance’de ETH Staking


ethereum nasıl stake edilir

ETH nasıl stake edilir? En büyük ikinci kripto para birimi olan ETH için son dönemin en çok konuşulan konularından birisi ETH 2.0 veya Ethereum Merge oldu. Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşen birleşme işlemi ile ETH Merge hayatımıza giriş yaptı ve kripto para yatırımcıları için birçok kolaylığı da beraberinde getirdi.

Bu kolaylıklardan birisi de validatör olmak için ETH stake etmek ve bu sayede gelir elde etmek diyebiliriz. Bundan önce ETH ağında doğrulayıcı olabilmek için madencilik yapmak ve çok yüksek maliyetlere katlanmak gerekiyordu. Elbette validatör olmak için 32 ETH stake etme şartı bulunuyor ancak Binance üyeleri herhangi bir kısıtlama olmadan ETH stake edebiliyor ve gelir elde edebiliyor. Buna da yazımızda değineceğiz.

Özellikle uzun vadeli ETH yatırımı yapacalar için ve bu bekleme zarfında ek gelir elde etmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olduğunu belirtelim. Peki ETH 2.0 veya Ethereum Merge nedir? Binance’de nasıl ETH stake edebilirsiniz? Gelin şimdi bu soruların hepsine cevap bulalım!

ETH 2.0 Nedir?

Eth 2.0 olarak da bilinen Ethereum 2.0, Ethereum ağının şimdiki sürümüdür ve önceki sürüm olan Ethereum 1.0’a göre önemli geliştirmeler içermektedir. Eth 2.0, Ethereum 1.0’a kıyasla gelişmiş performans, daha yüksek ölçeklenebilirlik ve daha güçlü güvenlik sağlamayı amaçlıyor ve bu doğrultuda geliştirmeler yapılıyor.

Eth 2.0’ın temel özelliklerinden biri, Ethereum 1.0’da kullanılan Proof-of-Work (PoW) sisteminden daha enerji verimli ve çevre dostu olan Proof-of-Stake (PoS) mutabakat sisteminin kullanılmasıdır. Eth 2.0 ayrıca daha yüksek işlem hızları ve daha düşük işlem maliyetleri sunmayı amaçlıyor.

Genel olarak, Eth 2.0, Ethereum ağı için olumlu bir gelişme olarak kabul edilir ve ağın yeteneklerini ve performansını önemli ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir. Ancak ETH’nin de bir fiyatı olduğunu ve bu fiyatın değişkenlik gösterdiğini unutmamak gerekir.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake (PoS) bir blok zincirleri yapısının konsensüs algoritmasıdır. Bu algoritma, blok zincirine yeni bir bloğun eklenmesine izin veren ve bu bloğun geçerli olup olmadığını doğrulayan bir yöntemdir. PoS sistemlerinde, blok oluşturma haklarının dağıtımı, katılımcıların ağda ne kadar kripto paraya sahip olduğuna göre belirlenir.

Bu nedenle, PoS sistemlerine “Proof of Stake” (hisse doğrulaması) adı verilir, çünkü bu sistemlerde, bir katılımcının ağda ne kadar coin sahip olduğu (stake) doğrulanır. PoS sistemleri, Proof of Work (PoW) sistemlerine göre daha enerji tasarruflu ve çevre dostudur, çünkü PoS sistemlerinde blok oluşturma işlemi için madenciliğe yani Proof of Work’e göre çok az miktarda enerji harcanır.

ETH 2.0’da Nasıl Stake Yapılır?

Ethereum 2.0 (Eth 2.0) ağında stake yapmak, kripto paralardan getiri elde etmenin güvenli ve potansiyel olarak kazançlı bir yolu denilebilir. Bununla birlikte, herhangi bir yatırımda olduğu gibi, Eth 2.0 ağında stake etmeyle ilgili potansiyel riskleri ve belirsizlikleri dikkatle değerlendirmek önemlidir.

Siz kripto parayı stake ettiğiniz zaman zarfı içerisinde, kripto paranın fiyatı yükselebilir. Yükselebilir dedik ancak düşebilir de. Piyasanın iki yönlü olduğunu unutmamak ve buna göre hareket etmek en mantıklısı olacaktır.

32 ETH’ye sahipseniz ve internet bağlantısı kesintisiz bir bilgisayarınız varsasiz de validatör olabilirsiniz. Ancak bazı platformlar kullanıcılarına daha az ETH ile staking yapma imkanı ve bu stake yapılan miktar doğrultusunda kazanç hizmeti sunmaktadır.

Sonıç olarak çeşitli platformları kullanarak validatör, yani doğrulayıcı olmanız mümkün. Ancak bu platformların güvenilirliğini araştırmalı ve buna göre karar vermelisiniz. Birçok otoriteye göre dünyanın en güvenilir kripto para borsası olan Binance, üyelerine ETH 2.0 için güvenilir bir şekilde ETH 2.0 staking hizmeti de sunuyor.

Henüz Binance hesabınız yoksa 15sey.com okurlarına özel Binance’e kaydolarak yüzde 20 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayın!

ETH 2.0’da stake kazancı elde etmek için bilmeniz gereken ilk nokta APR diyebiliriz. Yani ne kadar faiz getirisi alacaksınız? APR nedir diyorsanız bir sonraki bölüme geçelim!

Stake Kazancı APR Nedir?

apr nedir nasıl hesaplanır

APR, faiz oranının yıllık olarak ifade edildiği bir terimdir. APR, bir finansal enstrümanın kripto para, kredi, borç veya dolar ne kadar maliyetli olduğunu ölçmek için kullanılır. APR, faiz oranının yıllık olarak ifade edilmesine rağmen, bazen aylık olarak da ifade edilebilir.

APR, faiz oranının yıllık olarak ifade edilmesi nedeniyle, bir finansal enstrümanın gerçek maliyetini daha kolay anlamaya yardımcı olur. Örneğin, bir kredi için bir yüzde 10 faiz oranı, aylık olarak yüzde 0,83 olarak ifade edilebilir, ancak yıllık olarak ifade edildiğinde, APR yüzde 10’dan çok daha yüksek olabilir. Bu nedenle, APR, bir finansal enstrümanın gerçek maliyetini daha doğru bir şekilde ölçmek için kullanılır.

Stake Platformu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ETH stake etmek istiyorsunuz ancak hangi platformu seçeceksiniz? Bu sorunun cevabında dikkat etmeniz gereken birçok özellik bulunuyor. Bunlardan birisi de platformun güvenilriliği diyebiliriz.

Ether’lerinizi kilitli tutacağınız platformun güvenilir olması oldukça önemli. Herhangi bir hack saldırısı yaşanmaması adına, yaşandığında da fonlarınızın güvenliğini sağlaması önemlidir.

APR ya da faiz oranı da dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır. Bazı platformlar çok yüksek APR teklif etse de bu tarz yüksek oranların güvenilirliğini araştırmalısınız. Bizim sahip olduğumuz ETH’leri stake ederken kullandığımız platform Binance, yıllık %11’e varan APR oranıyla ve güvenilirliğiyle oldukça başarılı diyebiliriz.

Binance’de ETH Nasıl Stake Edilir?

Binance’de ETH stake etmenin diğer platformlara kıyasla daha rahat ve avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Binance’de ETH stake etmek için hemen buraya tıklayın!

Adım 1: Menüde ETH 2.0’ı Seçin!

Peki ETH 2.0 ile gelen stake özelliğini kullanmak istiyoruz. Binance üzerinde bunu nasıl yapacağız? Öncelikle Binance’in internet sitesinde veya mobil uygulamasında menüden ETH 2.0’ı seçmeniz gerekiyor.

Daha sonra ETH 2.0 butonuna tıkladığınızda Ether stake edebileceksiniz.

Adım 2: Stake Etmek İstediğiniz Miktarı Seçin

İkinci adımda ise stake etmek istediğiniz miktarı belirlemelisiniz. Bunun herhangi bir alt limiti ya da üst limiti yok. İşte bu nokta da Binance’i öne çıkarıyor diyebiliriz.

Bu sayfada karşınıza birkaç bilgi daha çıkıyor. Stake etme tarihiniz, valör tarihi ve getiri dağıtım tarihi. Yani siz stake ettiğiniz oranda ve o andaki APR’ye göre gelir elde edebileceksiniz.

APR’nin değişme ihtimalini de göze almanız gerekiyor. Çünkü ne kadar çok ETH stake edilirse bu oranda getiri oranı da düşecektir. Ancak dediğimiz gibi Binance’de yıllık %11.2’ye kadar APR avantajı mevcut.

Adım 3: Onaylayın

İlk adımda onay verdikten sonra ikinci bir onay daha vermeniz gerekiyor. Ancak burda dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birkaç nokta mevcut.

ETH’lerinizi stake ettiğiniz zaman 6-12 ay arasında staking’den çıkaramayacaksınız.

Kilitlenme dönemi boyunca, Ethereum ağı henüz hazır olmadığı için 6-12 ay diye bir süreden bahsediliyor. Gelecek Ethereum Shangai yükseltmesi ile ETH’leri stake’den çıkarabileceksiniz.

Ancak buradaki önemli ve bilinmesi gereken nokta siz ETH’leri stake ettiğinizde Binance sizi BETH veriyor ve kazancınız cüzdanınızdaki BETH’lere göre oluyor. Yani BETH’leri satarak ETH alabiliyorsunuz. Bu da güzel bir haber.

ETH 2.0’da Binance’in Avantajları

Binance’in ETH staking konusundaki en iyi avantajı APR oranı diyebiliriz. Yüksek APR ve güvenilirlik Binance’de ETH staking işlemini avantajlı kılıyor

Binance’de ETH stake etmenin bir diğer avantajı ise ETH’leriniz kilitli olsa bile Binance’in staking karşılığında 1:1 oranında verdiği BETH’leri satarak ETH alabiliyorsunuz.

Yani paranızın kilitli olacağını düşünüyorsanız ve bu durum sizde kararsızlık etkisi oluşturuyorsa bu sizin için iyi bir durum olabilir.

Bu iki durumu birleştirdiğimiz zaman Binance’de ETH stake etmek oldukça avantajlı diyebiliriz.

Evet sevgili kripto para yatırımcıları bu yazımızda sizlere ETH nasıl stake edilir sorusunun cevabını verdik. Aklınıza takılan soruları sormayı lütfen unutmayın!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.