En İyi Kripto Para Borsaları En Büyük ve Güvenilir Borsa Hangisi?


kripto para borsaları

En iyi kripto para borsaları hangileri? 2023 yılında muhtemelen en çok sorulan sorular arasında kripto para borsaları ile ilgili sorular olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu soru çok ama çok önemli. Nisan ayında yaşanan ve birçok kişinin parasını kaybetmesine sebep olan Thodex borsasının sahibinin ortadan kaybolması sonrasında kripto para yatırımcılarının en dikkat etmesi gereken sorunun en güvenilir kripto para borsası hangisi olduğunu söylemeliyiz.

En İyi ve Güvenilir Bitcoin Sitesi

Binance

Yüksek İşlem Hacmiyle Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsası!

İncelemelerimiz ve tecrübelerimiz sonucunda, Binance işlem hacmi, kullanıcı sayısı, güvenilirlik, güvenlik önlemleri ve müşteri memnuniyeti açısından dünyanın en büyük kripto para borsası.

Tabii Bitcoin’in fiyatının artmasıyla birlikte altcoinlerde de ciddi bir yükselişin olduğunu tüm dünya gördü. Durum böyle olunca da para kazanmak için, dünyayı saran enflasyon dalgasından korunmak için ya da yatırım yapmak için kripto para dünyasına girmek isteyen milyonlarca kişi oldu. Peki siz kripto para yatırımı yapmak için hangi borsayı tercih etmelisiniz? En iyi kripto para borsaları, hatta en güvenilir kripto para borsaları hangileri? Gelin hep birlikte bu konuya detaylı bir şekilde değinelim.

Binance

kripto borsaları

En iyi kripto para borsaları listesinde ilk sırada bulunan Binance, birçok kriter göz önüne alındığında dünyanın en güvenilir kripto borsalarından birisi diyebiliriz. Peki Binance neden ilk sırada bulunuyor?

Binance en iyi kripto para borsalarından birisi çünkü dünyada en çok kripto para yatırımcısının bulunduğu platformlardan birisi. Yani Binance’e kaydolduğunuzda onlarca ülkeden, milyonlarca kripto para yatırımcısıyla aynı platform üzerinde kripto para ticareti yapabileceksiniz.

Diğer yandan Binance, 2017 yılında; yani dört sene önce kurulmuş bir kripto para borsası olsa da yıllar önce kurulmuş kripto para borsalarını geride bırakarak zirveye oturdu diyebiliriz.

Binance birçok açıdan rakipsiz bir kripto para borsası. Çünkü Binance’e üye olan kullanıcılar kripto paralar ile ilgili olan tüm araçlara Binance üzerinden erişebiliyor. Mesela kaldıraçlı işlemler, madencilik havuzları, yeni çıkacak projelere hemen erişim, NFT pazar yeri ” gibi Binance’in birçok öne çıkan özelliği bulunuyor, ki bu özellikler küçümsenecek özellikler değil diyebiliriz.

Peki Binance güvenilir mi, Binance’e paranızı rahatlıkla emanet edebilir misiniz?

Binance dünyanın en güvenilir kripto para borsaları arasında gösteriliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Binance’in 25 milyona yakın üyesinin olduğu tahmin ediliyor. Diğer yandan Binance’in internet sitesini en çok ziyaret eden ülke Türkiye. Yani Türk kripto para yatırımcıları da Binance’e güveniyor denilebilir.

Binance’i en iyilerden birisi yapan özellikler arasında borsanın kullanım amacının çok geniş olduğunu söylemek de mümkün.

İlginizi Çekebilir : Binance Hesabı Nasıl Açılır?

Kripto para madencilik havuzları, kaldıraçlı işlemler, vadeli işlemler, spot alım satım, staking, fan token, Binance earn gibi özelliklerine sahip olması sebebiyle kripto para dünyasının birçok özelliği Binance’de bulunuyor.

Binance’in Türk kripto para yatırımcıları için belki de en önemli özelliği TL yatırıp, çekme konusunda destek sunması. Yani Binance’in Türkiye’de kurduğu Binance TR, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 7 gün 24 saat boyunca para yatırıp çekmesine olanak sağlıyor.

Borsanın mobil uygulamasının kullanımı da yine oldukça basit. Binance nasıl kullanılır diyorsanız hiç endişelenmeyin. Çünkü sıfırdan başlayan birisi bile Binance’in mobil uygulamasını rahatlıkla kullanabilir. Hem kullanıcı dostu hem de tasarımı oldukça iyi. Yani Binance’in mobil platformu en iyi kripto para uygulamalarından birisi.

Binance konusunda değineceğimiz son noktalar da işlem hacmi, kripto para birimi sayısı ve işlem çifti sayısı olacak.

Binance en hacimli kripto para borsası. Yani bu özelliğini 2020’den beri koruyor. Kripto para dünyasında yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu Binance borsası üzerinde gerçekleşiyor. Sonuç olarak Binance’de yapacağınız işlemlerde alım satım emirleriyle ilgili bir sorunla karşılaşma olasılığınız oldukça düşük.

Sonuç olarak Binance’in en iyi bitcoin siteleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Kripto para birimi sayısı da Binance’i öne çıkaran noktalardan birisi. Binance’de 400’den fazla kripto para birimi sayısı mevcut. Elbette kripto para birimi sayısı bir kıyas noktası değil çünkü borsaların kripto para listelemelerinde de seçici olması önemli.

Binance’e kaydolacaksanız, binance para yatırma ve binance para çekme içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

Binance TR

en iyi güvenilir kripto para uygulamaları

En büyük kripto borsaları listemizin ikinci sırasında inceleyeceğimiz borsa Binance TR olacak. Binance TR de Türk kripto para ekosistemi için oldukça önemli bir borsa diyebiliriz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum Binance, global bir borsa iken Binance TR sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hizmet veren bir kripto para borsası. 2020 yılında İstanbul’da kurulan borsa, Türkiye’de en çok kripto para yatırımcısının kullandığı platformlardan birisi.

Peki Binance TR’yi neden listeledik. Öncelikle güvenilir kripto para sitelerinden birisi. Hem şirket Türkiye’de kuruldu hem de yasalara uygun bir şekilde ilerliyor.

Diğer yandan Türk Lirası bazında birçok işlem çiftine de sahip. Yani siz kripto para dünyasına dolar bazında değil de TL bazında bakıyorsanız sizler için Binance TR en iyi seçeneklerden birisi. Hem birçok kripto para birimi mevcut hem de yine yüksek hacimli borsalardan birisi.

Binance TR’nin en iyi yanlarından birisi de para çekme ve yatırma işlemleri konusunda oldukça hızlı. Binance TR’ye para yatırmak istiyorsanız, 7/24 bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yani AkBank, VakıfBank ya da Ziraat Bankası üzerinde sizin adınıza açılmış bir hesap varsa çok kısa süre içerisinde para yatırma ve çekme işlemlerini yapıyorsunuz.

Diğer bankalarda hesaplarınız varsa EFT kapsamına girdiği için sadece iş günleri ve saatlerinde tamamlıyorsunuz.

Zaten Binance’i kullanmayı düşünüyorsanız Binance TR’yi kullanmalısınız. Çünkü bu iki borsadaki hesaplarınızı birbirine bağlayabiliyorsunuz.

Coinbase

en büyük kripto borsaları

Geldik listenin dördüncü sırasına. Coinbase, daha Bitcoin henüz kitlelere yayılmadan kripto para ticareti konusunda ortaya çıkan kripto para borsası.

ABD merkezli bir kripto para borsası olan Coinbase, 2012 yılında kurulmuş bir borsadır. Kurucusu olan Brian Armstrong tarafından traderlar ile buluştu.

Coinbase’i en güvenilir kripto para borsalarından birisi yapan durum ise ABD’nin resmi kurumlarıyla yaptığı iş birliği. Yani Coinbase bu konuda dünyanın en iyilerinden birisi. Binance veya FTX kadar hacmi yüksek olmasa da kurumsal yatırımcıların, milyar dolarlık şirketler kripto para yatırımlarına Coinbase’i kullanarak devam ediyor.

Burada değinmemiz gereken bir diğer nokta da Coinbase’in Amerikan borsasında, halka açık bir şekilde işlem görmesi. Yani Coinbase dünyanın halka açık, piyasada hisseleri işlem gören ilk kripto para borsasıdır.

Bizce Coinbase en güvenilir borsalardan birisi ve Coinbase’de yatırımlarınıza yön verebilirsiniz.

Coinbase iyi bir borsa olsa da Binance veya FTX kadar geniş özelliklere sahip değil. Kaldıraçlı işlemler, madencilik havuzları, vadeli işlemler gibi özellikleri maalesef mevcut değil.

Birçok yatırımcı için önemli olan konulardan birisi de Coinbase’in kripto para listelemesi konusunda seçici olması. Yani Coinbase’in kripto para yelpazesi seçici olduğu için geniş değil. Ancak Coinbase’de listelenme haberi çıkan kripto para birimleri de dakikalar içinde çılgın bir yükseliş gösteriyorlar.

Bizce, Coinbase en güvenilir kripto para sitesi hangisi sorusunu soran kullanıcılarımız için cevap olabilecek borsa.

KuCoin

en büyük kripto para borsaları

2017 yılında kurulan KuCoin, çıktığı ilk günlerde “Halkın Borsası” olarak markalaşma sürecine gitti. Aslında baktığımızda çıktığı ilk günden bu yana gösterdiği performans oldukça iyi. Gelin şimdi en büyü kripto para siteleri arasında bulunan KuCoin’i inceleyelim.

Singapur’da kurulan kripto para borsası KuCoin’in 10 milyondan fazla üyesi mevcut.

KuCoin’i öne çıkaran özelliklerden birisi de işlem ücretlerinin, yani komisyon oranlarının oldukça düşük olması. KuCoin’de binde 1 oranında komisyon ücreti ödüyorsunuz. Elbette Binance’deki komisyon oranları diğer kripto para borsalarıyla kıyaslanamaz. Bu doğrultuda Binance’in en az komisyon alan borsa olduğunu söyleyebiliriz.

Konumuz olan KuCoin’e dönelim. KuCoin’de komisyon ücretleri düşük demiştik. Eğer KuCoin’in kripto para birimi olan KCS’yi kullanırsanız komisyon oranınızda binde 0,8 oluyor.

Kripto para ticareti yapan kişilerin KuCoin’i seçme sebeplerinden birisi geniş kripto para yelpazesine sahip olması. Yani KuCoin’de 600’den fazla kripto para birimi mevcut.

KuCoin’i geriye atan sebeplerden en önemlisi TL veya USD yatırma gibi seçeneklerinin olmaması. Var olan seçenekler ise yüzde 3 ile yüzde 12 arasında bir komisyon kesiyor. Yani KuCoin’de ticaret yapacaksanız önce Binance’e kaydolmalısınız. Daha sonra Binance’den KuCoin’e kripto para birimi transfer etmelisiniz.

Huobi

en güvenilir kripto borsaları

Huobi dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi. 2013 yılında kurulan ve Asya merkezli bir kripto para borsası olan Huobi, güvenebileceğiniz platformlardan birisi.

Diğer yandan Huobi’nin işlem hacmi ve Bitcoin, Ethereum konusunda likiditesi oldukça yüksek. 400’den fazla kripto para birimini alıp satabiliyorsunuz.

Huobi’nin komisyon ücretleri diğer borsalara kıyasla biraz fazla. Binde iki oranında komisyon ödemesi yapmanız lazım alım satımlar sırasında. Huobi’nin kripto para birimi olan Huobi Token’a sahipseniz komisyonlarda yüzde 10 indirim kazanıyorsunuz.

Kripto para dünyası dijital bir dünya olduğu için kullanıcıların güvenliği de oldukça önemli. Huobi’nin kendi platformuna kullanıcı seçmek için kullandığı en büyük pazarlama stratejisi ise Huobi’nin kurulduğu günden bu yana herhangi bir hack saldırısına maruz kalmaması.

Yani hacklenme girişimlerine karşılık Huobi bu durumlardan güvenlik katmanı sebebiyle çıkmayı başardı.

En iyi kripto borsaları listesinde bulunan Huobi’nin iyi bir borsa olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fiat para yatırma seçeneklerinin kısıtlı olması Huobi’yi arka plana atıyor.

Gate.io

en güvenilir kripto para borsası

Gate.io incelemesiyle kripto para borsaları listemize devam ediyoruz. Gate.io’ya baktığımız zaman en eski kripto para borsalarından birisi olduğunu görüyoruz.

2013 yılında kurulan borsanın ismi ilk kurulduğu günlerde bter.com’du. Daha sonra Çin hükümetinin kripto para yasaklamaları sonucunda ismini değiştirdi ve Gate.io yaptı.

Baktığımız zaman gate.io güvenilir bir borsa izlenimi oluşturmuyor. Peki neden? Borsayı detaylı incelediğimizde 1600’den fazla kripto para biriminin listelendiğini görüyoruz. Ancak 1600 farklı kripto para biriminin listelenmesi çok da iyi değil.

Peki neden değil? Zaten iyi kripto para projelerinin sayısı 100’ü geçmiyor. Yani Gate.io’da listelenen kripto para birimlerinin büyük bir kısmı çok önemli kripto para birimleri arasında değil.

Sonuç olarak Gate.io en hacimli kripto para borsaları arasında bulunsa da on binlerce TL’yi Gate.io üzerinde tutmanızı tavsiye etmiyoruz.

Diğer yandan Gate.io’da kimliğinizi doğrulamanız gerekse de henüz herhangi bir devlet tarafından yasal olarak düzenlenmedi. Yani Gate.io ilk bakışta güvenilir gibi gelse de yüksek meblağları barındırabileceğiniz bir kripto para borsası değil.

Bybit

dünyanın en büyük kripto para borsaları

Bybit de kripto para borsaları listemizde kendine yer bulan borsalardan birisi. Aslında Bybit, kripto para dünyasına yeni giren yatırımcılar için çok uygun bir borsa değil. Ancak profesyoneller için iyi bir kripto para borsası olduğunu söyleyebiliriz.

Bybit’in rakiplerinden en büyük farkı ise teknoloji diyebiliriz. Bybit kullandığı araçlar ve yazılım teknolojileri sebebiyle saniyede 100.000 farklı emri eşleştirebileceğini belirtiyor. Ki bu birçok borsaya göre bybit’in öne çıkmasını sağlıyor diyebiliriz. Çünkü birçok kripto para borsası hacimli ve ani düşüşlerde al-sat yapan üyelerinin emirlerini yerine getiremiyor.

Aslında Bybit, kaldıraçlı işlemler yapan, türev kripto para araçlarıyla ilgilenen kripto para yatırımcıları için uygun bir kripto para borsası denilebilir.

BtcTurk

en iyi türk kripto para borsası

En iyi ve en güvenilir kripto para borsaların incelediğimiz yazımızın son sırasında yerli bir kripto para borsası olan BtcTurk bulunuyor. BtcTurk, bugüne kadar Türk kripto para yatırımcılarının, kripto para dünyasına giriş kapısı oldu diyebiliriz.

Çünkü BtcTurk dünyanın ilk dört kripto para borsasından birisi ve Türkiye merkezli bir kripto para borsası. BtcTurk’ün sahibine baktığımızda Kerem Tibuk ile karşılaşıyoruz. 2013 yılında BtcTurk’ü kuran Kerem Tibuk, halen kripto para sektöründe yer alıyor.

BtcTurk’ü inceleyecek olursak, onlarca kripto para birimini listelediğini ve müşteri memnuniyetinin diğer borsalarla kıyaslanacak kadar olmasa da yüksek olduğunu görüyoruz. Çünkü geçtiğimiz günlerde BtcTurk’ün teknik sebeplerden ötürü saatler boyunca kripto para yatırımcılarına hizmet veremediğine şahit olduk.

Diğer yandan BtcTurk’ün güvenlik konusunda iyi bir kripto para borsası olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar herhangi bir kripto para hacklenmesi ile karşı karşıya kalmadı borsa. Bu yüzden de Türk kripto para yatırımcıları BtcTurk’ü tercih ediyor.

Kripto Para Borsaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • En iyi Türk Bitcoin borsası hangisi?

Bizim değerlendirmemiz sonucunda en iyi Türk Bitcoin borsasının Binance TR olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de şirketi bulunan Binance TR, Binance Global kalitesiyle en iyi Türk Bitcoin borsalarından birisi.

  • En büyük coin borsası hangisi?

En büyük coin borsası yaptığımız araştırmalar ve kripto para borsalarının paylaştığı bilgiler neticesinde Binance olarak karşımıza çıkıyor.

  • Binance’de kaç coin var?

Binance’de şu anda 400’den fazla kripto para birimi mevcut ve sıklıkla yeni kripto para birimleri listeleniyor.

  • Kaldıraçlı İşlemler İçin En İyi Kripto Para Borsası Hangisi?

Kaldıraçlı işlemler için kullanabileceğiniz en iyi borsa Binance’dir. Birçok gelişmiş özelliği, yüksek işlem hacmi ve likiditesi ile Binance kaldıraçlı işlemler için en iyi borsadır.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.