Binance mi Daha İyi Yoksa BtcTurk mü? Hangi Borsa İyi?


binance mi btctürk mü daha iyi

Binance mi yoksa BtcTurk mu daha iyi?

Binance mi yoksa BtcTurk mü? Bu soru kripto para piyasasına giren Türk yatırımcıların en çok cevap aradığı sorulardan birisi. Elbette piyasaya yeni giren yatırımcıların bu soruyu sorması çok doğal. Çünkü kripto para ekosistemi öyle bir yerki her gün yeni bir fırsat doğuyor. Elbette bu fırsatlardan yararlanmak için de gelişmiş özelliklere sahip borsaları kullanmak daha iyi olacaktır.

Peki nedir bu gelişmiş özellikler? Öncelikle kripto para piyasasının sadece Bitcoin, Ethereum ya da diğer kripto para birimlerinin alınıp, satıldığı bir dünya olarak görmeyin. Çünkü kripto para havuzları, airdrop’lar, NFT’ler, madencilik havuzları vs. derken çok gelişmiş bir dünya. Bu yüzden de sizin için en iyi Bitcoin sitesi hangisi ya da güvenilir kripto para borsaları hangisi sorularının yanıtını merak etmek çok doğal. Yazımıza detaylı bir giriş yapmadan önce özet olarak açıklama yapacağız.

Binance mi yoksa BtcTurk mü Daha İyi?

Bizim edindiğimiz tecrübelere göre Binance’in, BtcTurk’ten açık ara daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.
Peki bunun sebebi nedir?
Öncelikle Binance, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası. İlk sıralarda bulunuyor, hatta rakiplerinin işlem hacmini 10’a, 20’ye katlıyor. İlk tercih sebebi bu.
İkinci olarak ise Binance’in birçok gelişmiş özelliği bulunuyor. Marjin ticareti, kaldıraçlı işlemler, madencilik havuzları, airdrop destekleri, NFT alım satım platformu derken Binance birçok özellik bakımından BtcTurk borsasından daha iyi.

Binance’in Öne Çıkan Özellikleri

binance mi btcturk mü
 • Komisyon İndirimi

Öncelikle Binance’de komisyon oranları oldukça düşük. Yani BtcTurk ile kıyasladığımızda Binance’in komisyon oranları çok iyi oranda. Peki nasıl? Binance’de 30 günlük işlem hacminiz 50 Bitcoin’den azsa %0,1 oranında komisyon ödürüyorsunuz. Eğer komisyon ödemek için BNB kullanırsanız bu oran %0,075 oluyor. Ayrıca Binance’e aşağıda vereceğimiz link ile kaydolursanız komisyon oranınız yüzde 20 oranında daha düşüyor.

En İyi ve Güvenilir Bitcoin Sitesi

Binance

Yüksek İşlem Hacmiyle Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsası!

İncelemelerimiz ve tecrübelerimiz sonucunda, Binance işlem hacmi, kullanıcı sayısı, güvenilirlik, güvenlik önlemleri ve müşteri memnuniyeti açısından dünyanın en büyük kripto para borsası.

Peki komisyon oranı neden önemli? Öncelikle bu iş sadece coin alıp satmakla yapılmıyor. Başka özellikleri de kullanmak isteyebilirsiniz. Mesela kaldıraçlı işlemler, kaldıraçlı işlemlerde komisyon oranları belirli bir süre sonra can sıkıcı bir noktaya gelebilir. Hatta binlerce dolar komisyon ödeyen de var. Bu sebepten ötürü hem BNB kullanmak hem de vereceğimiz linki kullanmak size yardımcı olacaktır. Ne yazık ki BtcTurk’de böyle bir özellik yok.

 • 300’den Fazla Kripto Para Birimi

Binance’in belki de en iyi özelliklerinden birisi yüzlerce kripto para birimi ticaretine olanak sağlıyor oluşu. Çünkü birçok kripto para borsası var ve bunlar sokakta bulduğu kripto para birimini listeliyor. Güvenilir mi değil mi pek önemsemiyor. Ancak Binance bu durumda biraz daha dikkatli davranıyor diyebiliriz. BtcTurk’de ise bu kadar kripto para birimi mevcut değil.

 • Kredi Kartı ile Bitcoin Alımı

Binance’in en iyi özelliklerinden birisi kredi kartı ile bitcoin ya da kredi kartı ile kripto para alınıp satılmasına izin vermesi diyebiliriz. Yani kredi kartınız ile saniyeler içinde kripto para sahibi olabiliyorsunuz.

 • NFT Market Place

NFT, 2021’de kripto para piyasasını adeta salladı! İnsanlar gelecek gördükleri bu alana yüzlerce milyon dolar yatırdı diyebiliriz. NFT nedir diyorsanız yayınladığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak siz de kendi NFT’nizi yapıp, satışa sunabilirsiniz.

 • Marjin Ticareti

Binance’in öne çıkan özellikleri arasında bulunan marjin ticareti, ticaret yapanların daha düşük miktarla açtığı işlemlerden daha kârlı bir şekilde kazanç sağlamasına olanak sağlıyor. Ancak kaldıraç kullanıldığı için kayıplar da fazla olabiliyor. Mesela 3x kaldıraçla bir işlem açtınız, Bitcoin yüzde 10 yükseldi, siz 3x kaldıraçlı bir işlem açtığınız için yüzde 10 yerine yüzde 30 kazanç elde ediyorsunuz. Zarar durumunda da yüzde 10 düşüş yaşanırsa, kaybınız yüzde 30 oluyor.

 • 125 Kata Kadar Kaldıraçlı İşlemler

Binance vadeli işlemlerde, 125x’e kadar işlem açabiliyorsunuz. Elbette bu çok riskli bir durum olduğu için riski yönetmeyi bilmeniz lazım. Mesela 100x kaldıraçla bir işlem açtınız ve bu işlem Bitcoin yükselirse para kazandıracak bir işlem. Bitcoin yüzde 1 yükselirse kazancınız, yüzde 100 olacak. Ancak yüzde 1 düşüş yaşanırsa tüm paranız sıfırlanacak. Bu sebepten ötürü kendi stratejinizi oluşturmanız ve riskinizi yönetmeniz önemli.

 • Yüzlerce Kripto Para İşlem Çifti

Binance’in en sevdiğimiz özelliklerinden birisi de işlem çifti sayısının bol olması. Nasıl yani? Mesela Ethereum almak istediğinizde, Ethereum almak için sadece USD değil, BNB, XRP gibi kripto para birimlerini de kullanabilirsiniz. Yani sadece USDT vermenize gerek yok. Bunun önemi ise şöyle; yatırım stratejinizde belirli bir kripto para biriminin sayısını yükseltmek isteyeebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

BtcTurk’un Özellikleri

binance mi daha iyi yoksa btcturk mü
 • Komisyon Oranları

BtcTurk’ün komisyon oranları Binance’e göre daha iyi durumda gibi gözükse de Binance, referans linki ile kaydolunduğunda ve BNB sahibi olduğunuzda, kripto para dünyasındaki en iyi komisyon oranını sunuyor diyebiliriz.

Diğer yandan BtcTurk’un hernanbi bir kripto para birimi bulunmuyor. Referans sistemi de olmadığı için herhangi bir indirim kazanmanız mümkün olmuyor.

 • Para Yatırma ve Çekme Yöntemleri

BtcTurk’de tek bir para yatırma ve tek bir çekme yöntemi mevcut. Bu da sadece kendi adınıza açılmış bir banka hesabı ile oluyor. Bu noktada Binance ile BtcTurk arasında pek bir fark olduğunu söylemek mümkün değil.

 • Listelenen Kripto Para Birimleri

BtcTurk dünyanın ilk kripto para borsalarından birisi olsa da, listelenen kripto para birimi sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Ancak bu durumun BtcTurk açısından çok büyük bir sıkıntı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü BtcTurk gerçek anlamda kaliteli, içi boş, arkası sağlam olmayan projelerin kripto para birimlerini listelemiyor.

 • İşlem Çifti Sayısı

Binance’de olduğu kadar işlem çifti sayısı BtcTurk’de mevcut değil. Ancak yine daha önce de dediğimiz gibi BtcTurk yerli bir borsa ve diğer yerli borsalardan daha iyi konumda diyebiliriz.

 • İşlem Hacmi

BtcTurk’ün işlem hacmi Türkiye açısından çok iyi ancak dünya ile karşılaştırıldığında sıralamada geriye düşüyor. Elbette BtcTurk’de likidite fazla olduğu için normal bir kripto para borsasında

 • Kullanıcı Sayısı

BtcTurk’ün kullanıcı sayısı, 8 Nisan 2021 tarihinde 3 milyon olarak açıklandı. Türkiye merkezli bir borsa için önemli bir kilit taşı ve gelecek açısından umut vadediyor.

 • Regülasyonlar

BtcTurk’ün regülasyonlara uyumu ise şu an için başarılı gidiyor. Yatırımlarını arttıran BtcTurk, Türkiye ve dünya açısından önemli bir borsa.

Sonuç

Sonuç olarak Binance’in BtcTurk’den daha iyi bir kripto para borsası olduğunu görüyoruz. Ancak bu demek değildir ki BtcTurk kötü bir borsa. Sadece kulvarları farklı. BtcTurk henüz Binance kadar büyük bir borsa olmasa da ülkemizin en iyi borsalarından birisi.

Bize kalırsa her iki kripto para borsasına da kaydolmalısınız. Ne zararı olabilir ki?


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.