Okumanız Gereken Gülseren Budaycıoğlu Kitapları


gülseren budaycıoğlu kitapları tavsiye

En İyi Gülseren Budaycıoğlu Kitapları

Okunması gereken Gülseren Budaycıoğlu kitapları neler? Gülseren Budayıcıoğlu, son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz yazarlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. “Kırmızı Oda” ve “Camdaki Kız” gibi dizilerle tanıdığımız Gülseren Budayıcıoğlu’nun normal mesleği aslında doktorluk. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Budayıcıoğlu, yazarlık hayatına 2004 yılında çıkardığı “Madalyonun İçi, Bir Psikiyatristin Not Defteri” ile başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu ilk kitabı “Madalyonun İçi, Bir Psikiyatristin Not Defteri” aynı zamanda TV’de yayınlanan Kırmızı Oda dizisinin de uyarlandığı kitaptır. Adını bu dizi sayesinde iyice duyuran yazar, diğer psikoloji temalı romanlarıyla da dikkat çekiyor ve okunurluğunu her geçen gün arttırıyor. Biz de bu sebeple sizler için en iyi Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları listesi hazırladık.

Listemizde, Gülseren Budayıcıoğlu kitapları hangileri, Gülseren Budayıcıoğlu kitapları sırası nedir ve daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Kitaplar konusunda daha fazla içerik için kitap ve roman kategorimize göz atabilirsiniz!

Madalyonun İçi: Bir Psikiyatristin Not Defterinden

gülseren budaycıoğlu kitapları

 Madalyonun İçi: Bir Psikiyatristin Not Defterinden”, aslında Gülseren Budayıcıoğlu’nun en bilinen kitapları arasında yer alıyor. “Kırmızı Oda” dizisiyle beraber diziyi izlemekten keyif alanlar, internette “Gülseren Budayıcıoğlu Kırmızı Oda Hangi Kitap” şeklinde aramalar yapmaya başladı. Aramalar sonucunda da kullanıcıların karşısına “Madalyonun İçi” kitabı çıktı.

Gülseren Budayıcıoğlu ilk kitabı olan “Madalyonun İçi”, birbirinden ilginç ve gerçek yaşam öykülerini içerisinde barındırıyor. Psikiyatri gibi insanların hep ilgisini çekmiş bir alanda, gerçek bir doktorun ve gerçek hastaların yer aldığı bu kitap, çarpıcı vakaları okuyucularla buluşturuyor.

 Birbirinden farklı karakterler ve onların psikolojik dünyaları, yazarın gerçekçi ve çarpıcı anlatımıyla buluşuyor. İçerisinde yaşadığımız toplumu daha yakından tanıma ve iç dünyalarına ışık tutabilme şansı elde ettiğimiz bu kitap, özellikler “Kırmızı Oda” dizisinin hayranları için okunması gereken kitaplar arasında bulunuyor.

Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü

en iyi gülseren budaycıoğlu kitapları

Gülseren Budayıcıoğlu, ilk kitabı sonrasında “Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü” ile okuyucusuyla tekrardan buluşuyor. İlk kitabındaki çarpıcı ve gerçekçi dili sürdüren yazar, yanı başımızdaki insanların belki de hiçbir zaman tanık olamayacağımız hayatlarına yenilerini ekliyor. Kimi zaman insana dair umutlarınızın artacağı, kimi zamansa karamsarlığa düşeceğiniz bu kitap, size sadece gerçekleri sunuyor.

İlk kitabında olduğu gibi gerçek yaşam öykülerinden yola çıkan yazar, farklı fakat, gerçek karakterleri konu alıyor. Yaşlı ve cinselliği ön planda tutan zengin bir patrondan kötü yola düşmüş bir kadına, ölümden keyif alan bir delikanlıdan acıların tam ortasındaki genç bir kıza herkes burada. Toplumun sahteliğinden nasibini alan herkes, madalyonun öteki yüzünü temsil ediyor.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları sırası bakımından baktığımızda ikinci sırada yer alan “Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü”, ilk kitaptan sonra mutlaka okumanız gereken bir kitap. Çünkü yazarın deneyimleri ve dili ile yakaladığınız bu gerçek dünyadan kopmak istemeyeceksiniz.

Psikolojide çağının dahisi olarak adlandırılabilecek bir kişi Sigmund Freud, peki okunması gereken Freud kitapları hangileri?

Hayata Dön

gülseren budaycıoğlu okuma sırası

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları arasında yer alan “Hayata Dön”, herkese ders olacak bir başarı öyküsünü konu alıyor. İlk iki kitabından farklı bir tarzda olan bu kitap, Ala isimli kızın, iç dünyasını, kafa karışıklıklarını ve korkularını anlatıyor. Kitabı eline alan herkesin, kendinden bir şeyler bulabileceği Ala, aslında içimizden birisi.

Sınıfımızda, iş yerimizde, evimizde, hatta kendi benliğimizde rastlayabileceğimiz Ala’nın zaferle biten öyküsü, hepimizin hoşuna gidecek. Kimi zaman okurlarını duygulandıran ve üzen bu hikaye, tatlı bir sonla bitiyor ve okurlarının da yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Ala’nın iç dünyasına ve hayatına konuk olurken, aslında, istemeden de olsa kendi iç dünyanıza da kısa bir yolculuk yapmış olacaksınız. Hiçbir şeyin dışarıdan gözüktüğü kadar güzel ya da çirkin olmadığının sık sık hatırlatıldığı bu kitaptaki tanıdık hikayeler, sizi daha da içine çekecek.

Psikanaliz yönteminin gücünü görebileceğiniz bu kitap, sizi zaman zaman tarihin tozlu sayfalarına da götürüyor. Hitler, Freud, Tutankamon, Eva Peron ve Prenses Süreyya, zaman zaman hem Ala’ya hem de size eşlik ediyor olacak.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları sırası olarak dilediğiniz zaman “Hayata Dön” isimli kitabı okuyabilirsiniz.

Kral Kaybederse

gülseren budaycıoğlu kitap tavsiyesi

 “Kral Kaybederse”, Gülseren Budayıcıoğlu ilk kitabı yayınlandıktan yaklaşık 11 sene sonra yayınlanıyor. Kitap, “Madalyonun İçi”, “Günahın Üç Rengi” ve “Hayata Dön” kitaplarında olduğu gibi gerçek bir psikolojik vaka örneğinden yola çıkıyor. Kenan isimli karakter, bu kitapta olayların merkezinde yer alıyor.

 Atlatamadığı bir psikolojik rahatsızlık sebebiyle destek almaya karar veren Kenan, tamamiyle kendi egosunun tutsağı olmuş, şımarık bir adam. Küçüklüğünden beri vurdumduymaz ve narsist bir yapıya sahip olan Kenan, istediği tüm kadınları elde edebileceğini düşünerek bugünlere kadar gelmiştir. Elbette, bu durumda, kadınların da Kenan’ın etrafında dört dönmesinin payı büyüktür.

Ancak, işler beklendiği gibi gitmez ve Kenan, büyük bir yenilgi alır. Çok güvendiği egosu, bir anda yerle bir olmuştur. Bu mağlubiyeti en beklemediği anda almasıyla büyük bir çaresizliğin içerisine doğru sürüklenmeye başlar. Kenan’ın profesyonel bir yardım almaktan başka çaresi kalmaz.

Kenanla karşılaştığınız anda ondan yüksek olasılıkla nefret edeceksiniz. Fakat, hem Kenan hem de yazar sayesinde çok önemli şeyler fark edebilirsiniz. Kenan da gördüğünüz tüm yanlış karakter özellikleri, aslında, derinlerde bir yerlerde sizi de ele geçirmek istiyor olabilir.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları arasında, en sevilenlerden biri olan “Kral Kaybederse”, tüm benliğinizi sorgulamaya yardımcı oluyor. Bununla beraber de gerçek bir egoistin başına kötü olaylar geldiği zaman neler yaşadığını görmüş oluyorsunuz.

Camdaki Kız

gülseren budaycıoğlu en iyi kitapları

Gülseren Budayıcıoğlu ilk kitabı “Madalyonun İçi”nden sonra yakaladığı ivmeyi yetişkinler için yazdığı son kitabı “Camdaki Kız” ile devam ettiriyor. Yine gerçek bir hastasından yola çıkarak kaleme alınan bu romanda, karşımıza Nalan isimli genç bir kadın çıkıyor. Hayatı boyunca üzerindeki şanssızlığı ve kadersizliği bir türlü atamayan Nalan, çıkış yolu aramaktadır.

Nalan, küçüklüğünden beri bolluk içerisinde yaşamış, ailesi zengin bir kızdır. Maddi olarak birçok yaşıtından ileri olan Nalan, güzel bir evde yaşamaktadır. Ancak, Nalan’ın çok büyük bir eksiği vardır. O da sevgi. Nalan, ne ailesinden ne de evlendiği adamdan hiç sevgi görmez.

Çocukluk travmalarının etkisinden çıkamayan Nalan, bir de kocasının ihanetleri ve sevgisizliğiyle kaderine iyice razı olmaya başlar. Tek istediği sevgi ve mutluluk olan Nalan, doktoru ile beraber hem çocukluğunu hem de bugünü tekrardan yaşayacaktır.

Geçmişte kalan sırlar ve Nalan’ın yaşadıkları, sizleri derinden etkilemeye fazlasıyla yetecektir.

Kral Teo Kitabı

okunması gereken gülseren budaycıoğlu kitapları

Gülseren Budaycıoğlu kitapları arasında bir de çocuk kitabı bulunuyor!

Gülseren Budayıcıoğlu’nun yetişkinler için kaleme aldığı kitaplarının yanı sıra bir de “Kral Teo Kitabı” isimli çocuk kitabı bulunuyor. 2018 yılında yayınlanan bu kitabında farklı bir konuyu ele alan yazar, bu kez de çocukların yetiştirilme tarzı ile kişilikleri arasındaki bağlantıyı anlatıyor.

Çoğu zaman anne ve babalar, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirdiklerini ve eğittiklerini düşünürler. Ancak, durum genellikle bunun çok uzağındadır. Temel ve basit işlerini bile kendisinin halletmesine izin vermemek, en önemli hataların başında geliyor. Ayakkabısını bağlamak, saçlarını taramak ve hatta çantasını toplamak, çocuğa faydadan daha çok zarar verir.

Günü geldiğinde ise mücadele etmeyi hiç öğrenmemiş ve kendine güveni olmayan bir çocuk haline gelmesi işten bile değildir. Doğduğu andan itibaren tıpkı bir kral gibi davranılan çocukların, ileride ne tür sıkıntılarla karşılaşabileceğini anlatıyor yazar. Teo karakteri üzerinden ne yapılmaması ve ne yapılması gerektiğini gösteriyor.

Çocuk gelişimi ve psikolojisi anlamında Madalyon Psikiyatri Merkezi tarafından onaylı olan “Kral Teo Kitabı” gerçek kralın nasıl olması gerektiğini, oldukça güzel hikayelerle anlatıyor.  


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.