Sigmund Freud Kitapları En Etkileyici ve Derine İnen Kitaplar


sigmund freud kitapları tavsiye

Freud Kitap Önerileri

Psikolojiye ilgi duyanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Özellikle Sigmund Freud kitapları, ülkemizde ve dünyada son zamanlarda en çok okunan psikoloji kitapları arasında yer alıyor. Peki Sigmund Freud’un okunması gereken kitapları ve en çok okunan kitapları hangisi?

Psikolojinin en önemli alt dallarından biri olan psikanalizin kurucusu olan Freud’un en önemli eserlerini listemizde bulabilirsiniz. Bugüne kadar Freud okumaya karar verip “Freud okumaya hangi kitaptan başlanmalı” sorusunu sorduysanız, cevap, yine sizin için hazırladığımız listemizde mevcut. Freud hazırladığı eserleri genel olarak en iyi psikoloji kitapları listesinde en üst sıraya koyabiliriz ancak anlamak için çaba sarfetmeniz gerekiyor!

Avusturyalı nörolog Sigmund Freud kitap önerisi bulabileceğiniz listemiz, Freud psikoloji kitaplarının konuları hakkında genel bilgiler de veriyor. İçeriğimizi okuduktan sonra Freud kitapları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. En önemlisi de hangi kitaptan başlayacağınız konusunda daha net olabilirsiniz.

Psikanaliz Üzerine

freud kitapları

Freud okumaya “Psikanaliz Üzerine” kitabını okuyarak başlayabilirsiniz. Psikanaliz kuramının kurucusu olan Freud, bu kitabıyla sadece yaşadığı döneme değil, bugüne ve hatta geleceğe de sesleniyor. Daha önce hiç Freud okumadıysanız, bu eserle Freud’un düşünceleri hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Psikanalizle tanışacağınız bu eser sayesinde, artık çevrenizdeki insanların davranışları üzerine, farklı bakış açılarıyla düşünebileceksiniz. Belki de bugüne kadar gözünüzden nelerin kaçtığını böylelikle daha iyi anlayabilirsiniz.

Özellikle, insanın bilinçaltını ve arzularını daha iyi keşfetmenizi sağlayan “Psikanaliz Üzerine”, en iyi Freud kitapları arasında yer alıyor. Freud kitap önerisi olarak, her şeyden önce size bu eseri tavsiye ediyoruz. Başlangıç için en iyi Freud kitapları arasında diyebiliriz.

Psikoloji ile ilgili hazırladığımız bir diğer yazımız Gülseren Budaycıoğlu kitapları listemizi de inceleyebilirsiniz!

Cinsellik Üzerine

okunması gereken freud kitapları

Freud’un üzerine en çok konuşulan eserlerinden olan “Cinsellik Üzerine”, Freud’un cinsellik üzerine yaptığı çalışmaları içeriyor. Kitabın temelinde, özellikle, çocukların sahip olduğu bastırılmış cinsel dürtüler yer alıyor. Çocukların cinsellikle ne zaman tanıştığı ve daha da önemlisi cinselliğin bastırılışın ne zaman başladığı sorularına yanıt bulmaya çalışıyor Freud.

En iyi kitapları arasında yer alan eserde, libido ve cinsel açlık, cinsel arzu gibi kavramların açıklanışını görebilirsiniz. Cinsellikler ilgili neredeyse tüm tabula ele alan Freud’un, bu konudaki araştırmalarına “Cinsellik Üzerine” kitabıyla ulaşabilirsiniz.

Aşkın Psikolojisi

en iyi freud kitapları

Fredu psikoloji kitapları arasında yer alan “Aşkın Psikolojisi”, toplam dört ayrı makaleden oluşuyor. Bunların ilkinde Freud, cinselliğin tanımını yapamaya çalışıyor ve erkek çocuklarını temel alıyor. Freud’a göre erkek çocukları, ilk olarak annelerine karşı cinsel istekte bulunurlar. Bundan dolayı da babalarına karşı düşmanlık beslemeye başlarlar.

Diğer makalede, anne ve cinsellik üzerine devam eden Freud, şefkat ve arzu kavramlarını ele alıyor. Erkekler ve şefkat arasındaki ilişkiyi inceleyen Freud, libidonun içindeki duyguları açığa çıkarıyor. Üçüncü makalede kadın erkek ilişkisine değinen Freud, son olarak kadınların psikolojik gelişimleri üzerine yazıyor.

En iyi Freud kitapları arasında bulunan “Aşkın Psikolojisi”, cinsellik ile alakalı merak ettiğiniz tüm Freud görüşlerini bir arada sunuyor.

Kitle Psikolojisi

en çok okunan freud kitapları

Freud, “Kitle Psikolojisi” kitabıyla bu kez bireyin bilinçli kişiliğini ele alıyor. Freud’a göre bir birey, herhangi bir grubun, organizasyonun, ulusun veya örgütlenmenin içerisine girdiğinde, kitle psikolojisi ile hareket etmeye başlar. Dolayısıyla bireyin bilinçli kişiliği de kaybolmuş olur. Birey psikolojisini kaybettiğinde ya da diğer deyişle bilinçsiz psikolojiye sahip olduğunda, duyguları da yok olur.

Kitle psikolojisi ile hareket eden bireyin duyguları da artık kitlenin duygularına dönüşür ve bilinçsiz bir hal alır. Ancak, Freud, bu çalışmasında daha çok kilise ve orduyu merkeze alıyor. Günümüze ışık tutan bu kitap, Freud’un en iyi kitapları arasında bulunuyor.

Bilinç Dışı

en iyi sigmund freud kitapları

İnsanın görünen ve görünmeyen taraflarının ele alındığı “Bilinç Dışı”, en iyi Freud kitapları arasında bulunuyor. Freud’un insan psikolojisini anlamaya yönelik ele aldığı bir kitap olan “Bilinç Dışı”, buzdağı metaforuyla açıklanıyor. Freud’a göre buzdağının görünen yüzü, insanın bilinci anlamına geliyor. Suyun altında kalan kısım ise, bilinç dışını oluşturur.

İnsanı tam olarak anlayabilmemiz için bilinç ve bilinç dışı kavramlarının ikisi de önem teşkil ediyor. Bireyler, düşüncelerini, rahatlıkla açığa vuramazlar. Genelde bastırılmış düşünceler olarak derinlerde bir yer de durur. Bu durumda, insanlardaki korkunu ve saplantıların artmasına sebep olur.

Freud psikoloji kitapları arasında, önemli bir inceleme konusuna sahi “Bilinç Dışı” Freud’un olmazsa olmazlarındandır.

Ego ve Id

okunması gereken sigmunf freud kitapları

Sigmund Freud, bireyin ruhsal yaşamının başlangıcına uzandığı kitabı “Ego ve Id” ile yine insanın derinliklerine yolculuk yapıyor. Freud’a göre anne ve babanın sosyal ve ahlaki özellikleri, çocuk doğduğu andan itibaren ona geçmeye başlar.

Ruhsal gelişim konusundaki görüşlerin yer aldığı kitapta, Freud’un Oedipus kompleksi kavramı hakkındaki düşünceleri de yer alıyor.

Uygarlığın Huzursuzluğu

en çok okunan sigmund freud kitapları

Freud psikoloji kitapları arasında yer alan “Uygarlığın Huzursuzluğu”, Freud’un psikanaliz kuramının toplum içerisindeki uygulamalarını ele alıyor. Freud, bu eserinde, insanın cinsellik başta olmak üzere hayvani dürtülere sahip olduğunu söyler. Bununla beraber, insan aynı zamanda, medenileşme yolunda da çaba sarf etmektedir. Bu büyük bir ironidir.

Freud’a göre bu büyük ironiye karşın insanlık, medeni olma çabasını asla terk etmeyecektir. Bu iki zıt kavramla birlikte yaşamaya alışmak zorunda kalan insanlığı büyük ve kaçınılmaz bir huzursuzluk bekliyor.

Yanılgılar ve Düşler Üzerine

sigmund freud kitap tavsiyesi

En iyi Freud kitapları arasında gösterilen “Yanılgılar ve Düşler Üzerine”, Freud’un temel okumalarından “Psikanalize Giriş Dersleri” arasından seçilenlere yer veriyor. Kitabın ilk bölümündeki dersler, yanılgılardan oluşuyor. Sağlıklı insanların bazılarında, konuşma bozuklukları ve dil sürçmeleri gözükebiliyor.

Bu durum genel sağlığa herhangi bir olumsuz etki bırakmadığı için hastalık olarak kabul edilmiyor. Ancak, bu durumlar, ciddi psikolojik rahatsızlıklara işaret edebiliyor. Freud’un bu konudaki görüşlerinin yer aldığı kısımdan sonra farklı bir konu ve ders bizi bekliyor.

İkinci kısımda, insanlığın başından itibaren hep araştırma konusu olmuş olan düşleri inceliyor. Düşleri, çocuk ve yetişkin olmak üzere ikiye ayıran Freud, düşlerdeki metaforik özellikle ele alıyor. Ayrıca, düşlerin gelişimi de yine bu kısmın konularından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Sanat ve Sanatçılar Üzerine

sigmund freud kitap önerileri

“Sanat ve Sanatçılar Üzerine” kitabında, Freud’un birçok kişi üzerinde incelemesi yer alıyor. Başta Michelangelo’nun Musa heykeli olmak üzere Shakespeare ve Dostoyevski’nin de incelemeleri bulunuyor.

Freud, bu çalışmasında sanatçının ruhsal kişiliği ve psikolojik çözümlemeleri gibi konulara da değiniyor. Eser, önemi itibarıyla en iyi Freud kitapları arasında yer alıyor.

Yas ve Melankoli

freud en iyi kitapları

En iyi Freud kitapları listemizin son sırasında “Yas ve Melankoli” yer alıyor. Bu kitapta, Freud’un depresyona bağlı hastalıklarla ilgili inceleme ve çıkarımları yer alıyor. Freud’un kitapta bahsettiğine göre yas ikiye ayrılır. Bir tarafta sağlıklı yas, bir tarafta ise sağlıksız yas vardır. Ayrıca, bellek yasın karşısında bir konumda yer alır.

Kişinin sağlıklı bir yas yaşaması için kaybettiğinin yerine yenisini koyması gereklidir. Bu durumda, kişi yastan en az hasarla kurtuluyor. Sağlıksız yasta ise kişi, yasını bastırmaya çalışır ve bu daha da artarak kişiye döner.

Hep birlikte Freud’un kitapları arasında biraz gezindik. Umarız, sizin için hazırladığımız içeriğimizde, aradığınızı bulmuşsunuzdur. Bu ve bunun gibi içerikler için bizi takip etmeyi unutmayın.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.