Gerilim Filmleri 2023 Gerilim Filmi Önerileri


gerilim filmleri

En İyi Gerilim Filmleri

Merhaba sevgili 15sey.com okuyucuları. Sıkıldığımız, bu günlerimizde bizden de beter durumda olanlar varmış dedirten, korku filmlerine dönmüş dünyamızın gerilimini, biraz olsun farklı şeylerle unutturabilmek için 15sey.com ekibi olarak sizin için son zamanların adından sıkça söz edilen ve izleyeni etkisi altına alan en iyi gerilim filmleri nelermiş sorusuna yanıt aradık!

Yıl içerisinde sinemalara gidemesek de online platformlar aracılığıyla birçok filme erişme imkanımız oldu. 2020 film piyasası da bu zor günlerde boş durmadı ve birçok yeni film ortaya çıkardı. Biz de siz  değerli okuyucularımız için izlenmesi gereken en iyi gerilim filmlerini listeledik. Bu listemizde en iyi gerilim filmlerinin neler olduğunu görebilir ve dilediğinizi izleyebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Vivarium

 • IMDb: 5.8
 • Google: %58

12 Haziran 2020 tarihinde izleyicisiyle buluşan film, gerilim filmleri arasında düşük IMDb puanına sahip olmasına rağmen ilginç olay örgüsüyle dikkatleri çekiyor.

Ev sahibi olmak isteyen genç çift, Gemma ve Tom ev bakmak için bir emlak ofisine giderler. Emlakçı aracılığıyla gittikleri site birbirinin aynısı olan sayısız evden oluşmaktadır. Evi dolaşırken bir anda kaybolan emlakçı ardında bıraktığı çifti bilinmeze terk eder. Çift ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu siteden kurtulamazlar ve dönüp dolaşıp hep aynı evin önüne gelirler. Gizemli bir şekilde buraya mahsur kalan çiftin hayatı kapılarının önüne kutuyla bırakılan bir bebekle tamamen alt üst olur. Çift bebeği büyütmeye karar verir fakat bu karar onları pek de olumlu etkilemez.

 Yönetmenliğini Lorcan Finnegan’ın yaptığı filmin başrolünde Jesse Eisenberg (Tom) ve Imogen Poots (Gemma) oynuyor. 1 saat 38 dakika olan film görsel açıdan şölen sunuyor, her şeyin aynı olmasının korkutuculuğu seyirciye oldukça iyi yansıtılıyor.

Tenet

 • IMDb: 7.5
 • Google: %87

Sırada adından sıkça söz ettiren Christopher Nolan imzalı aksiyon ve gerilim filmleri arasında yer alan filmimiz Tenet var.

Pandemi zamanlarında sürekli değişen vizyon tarihiyle merakla beklenen film nihayet 26 Ağustos 2020 tarihinde izleyicisiyle buluştu.

Dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmaya çalışan kahramanın hayatını konu alan filmde; gerçek zamandan farklı bir yerde uluslararası bir casusluk görevi yapan kahraman, dünyayı kurtarmak için savaşır. Tüm dünyanın ayakta kalması için çabalayan kahraman, Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha tehlikeli bir savaşı durdurmaya çalışır. Casusluğun karanlık perdesi ile gerçek zamanın ötesine taşınan kahramanın, tek silahı vardır o da tek kelime olan Tenet.

Zamanın kıvraklığı ile seyirciyi büyüleyen film Nolan’ın muhteşem gözü ve Elizabeth Debicki, Robert Pattinson ve John David Washington’ın usta oyunculukları ile ekrana kilitlenmeyi başarıyor. Film 2 saat 30 dakika.

Host

 • IMDb: 6.6
 • Google: % 86

Gerilim filmleri arasında içinden geçtiğimiz dönemi de içine katarak farklı bir konuya parmak basan bir film olmasıyla öne çıkıyor Host. Şu sıralar online platformlardan belki de en çok kullanılanı olan Zoom’da geçiyor film.

6 arkadaş salgın günlerinde eğlenmek amacıyla Zoom üzerinden bir medyumla görüşme yapmaya karar verirler. Fakat eğlenceleri pek de yolunda gitmez ve korkunç varlığı istemeden uyandırırlar. Bu gözle görünmeyen varlık gençlere saldırmaya başlar. Gençler geceyi sağ salim bitirebilecekler midir?

Gerilim ve korku unsurları üstünde çok iyi taşıyan film eleştirmenlerden tam not almıştır. Farklı konusundan ziyade farklı mekanı ile de uzun süre akıllarda kalacak gibi olan filmin yönetmeni  ve senaristi Rob Savage. Oyuncuları ise; Haley Bishop, Emma Louise Webb, Jemma Moore, Radina Drandova ve Alan Emrys. Film yaklaşık 1 saat.

Korku dizileri de ilginizi çekebilir! En iyi korku dizileri

Swallow

 • IMDb: 6.5
 • Google: %77

Psikolojik gerilim filmleri arasında yer alan Swallow, oldukça karanlık ve psikolojik bir boyut içeriyor. Özellikle psikolojik gerilimlere olan ilginin arttığı bu yıllarda güzel bir alternatif.

Hamilelik günlerinin daha başında olan Hunter COnrad’ın hayatında aslında her şey mükemmel gibi devam etmektedir. Güzel ve genç en hanımı olan Hunter bir gün evde küçük parçaları yutmaya başlar. Bu alışkınlığını daha sonra büyük parçalarla devam ettirmek isteyen kadının bu hastalığı travmalarına ve çocukluğuna uzanan hikâyesiyle daha da anlam kazanıyor. İçerisinde eser miktarda komedi unsuru da bulunduran gerilim filmi, başrolün oldukça iyi performansıyla da göz dolduruyor.

Yönetmenliğini carlo Mirabella-Davis’in yaptığı filmin başrol oyuncusu Haley Bennett. Film 1 saat 34 dakika.

Relic

 • IMDb: 6.10
 • Google: %63

  Sıradaki gerilim filmimiz Relic.

Kay, 85 yaşındaki annesi Edna’nın kaybı üzerine kızı Sam ile birlikte harekete geçer ve kayıp annesini aramaya başlar. Edna, eve döndüğünde durumu fenadır ve başına ne geldiğini anlatacak güçte değildir. Kızı ve torunu için iyice karmaşıklaşan durum aynı zamanda korkuyu da beraberinde getirir. Sonradan anne ve kızı Edna’nın kontrolünü ele geçirmeye çalışan bir varlıktan haberdar olurlar.

Natalie Erika James tarafından yönetilen film görsel efektleri ve başarılı kurgusu ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 1 saat 29 dakika olan film yönetmeninin ilk filmi.

Belki de aradığınız heyecan savaş filmlerindedir! En iyi savaş filmleri

Possessor

 • IMDb: 6.5
 • Google: %74

Tasya Vos isimli bir ajans, başkalarının bedenlerinde yaşamak için beyin implant teknolojisi kullanan şirket için suikastlar yapar. Tasya bu süreçte yaşadıklarından bolca etkilenir ve bu etkilenme onda dramatik bir değişime neden olur. Yakın gelecekte geçen bu bilimkurgu cinsinde olan gerilim filmi, teknolojinin ilerlemesinin ürkütücülüğünü de gözler önüne seriyor.

  Görsel olarak etkileyiciliği ön planda olan film, Brandon Cronenberg’in 2. filmi.

Görünmez Adam

 • IMDb: 7.1
 • Google: %85

Insidious: Chapter 3 ve Upgrade ile adını daha önce duyuran yönetmen Leigh Whannell’in yönetmenliğini yaptığı gerilim filmi adından bolca söz ettirmeyi başardı.

Adrian Griffin isimli fizikçi görünmezliği bulmayı başarır fakat bu deha bu başarıyı bir kadını elde tutmak için kullanır. Bu deha filmde hastalıklı bir zorba olduğu kadar kadın düşmanıdır da. Ve hedeflediği tek şey saplantılı olduğu Celilia’nın bedenini kontrol edebilmek. Bu hedefi gerçekleşebilmek için ise kadını hastalıklı gibi gösterip yalnızlaştırmaya çalışıyor. Grünmez erkek egemenliği ve baskısının alt metinde verilmeye çalışıldığı film gerilim sahneleriyle de izleyici tarafından tam not aldı.

Platform

 • IMDb: 7
 • Google: %78

Özellikle salgın günlerinin başında çokça konuşulan ve hala da konuşulmaya devam eden bilim kurgu alt yapısında gelişen gerilim filmimiz Platform ayrıca içerdiği alt metin ile de beğeniyi hak etti.

Her hücresinde 2 kişinin kaldığı hapishanede yukardan aşağıya hareket eden platform üzerinde yiyecekler taşır. Bu yiyecekler en üstte çokken aşağı indikçe biter ve aşağılarda kalanlar durumu birbirlerini yemeye kadar götürür. Hapishaneye yeni giren Goreng, bu duruma sessiz kalmaz ve baş kaldırmaya başlar.

Ayrıca Platform İspanyol yönetmen Galder Gaztelu-Urrutia’nın ilk filmi olmasıyla da ayrı bir yere sahip.

Burdaki filmleri beğenmedim, başka kategori yok mu diyorsanız, suç filmleri listemize bakabilirsiniz!

Antebellum

 • IMDb: 5.7
 • Google: %78

 Geçmiş ve şimdinin iç içe geçtiği, dikkatinizi vererek izlemeniz gereken gerilim filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca ünlü sinema eleştirmenleri tarafından değerlendirilen film, sosyal gerilim kategorisine uygun görülmüş.

Veronica, ünlü ve başarılı bir sosyologdur. Kendisini paralel evrende sıkışıp kalmış olarak bulan kadın, geçmişi bugünü ve yarını düşünmeye başlar. Bu içinde bulunduğu durumdan kaçmak ise anca gizemi çözmekle mümkün olacaktır. Günümüzün sorunlarına geniş yelpazede bakabilmeyi de başaran film oldukça dikkat çekici.

Filmi Gerard Bush ve Christopher Renz ortak yönetiyor. 1 saat 46 dakika olan filmin başrolünde ise Janelle Monae oynuyor.

Yarımada

 • IMDb: 5.5
 • Google: %87

Sıradaki gerilim filmimiz devam filmi niteliğinde.

2016 yılında yayınlanan Zombi Treni filminin devam filmi olan yapım, ilk filmde yolculuk yapan yolcuların zombi istilasına karşı mücadelesini anlatıyordu. Yarımada ise tüm bu yaşanılanlardan dört yıl sonrasına geliyor. Kore yarımadası tamamen zombilere terk edilmiştir. 4 Güney Koreli terk edilen bu yarımadaya bölge mafyasının teklifiyle tekrar döner ve olaylar bu eksende devam eder.

Kore yapımı gerilim filmlerini sevenler bu filmi çok seveceklerdir bir de zombi gerilimi seviyorsanız tadından sevmez. Ayrıca filmin görsel efektleri ve distopik görüntüsü de göz doldurur vaziyette. Film 1 saat 56 dakika.

Alive

 • IMDb: 6.2
 • Google: %87

 Netflix yapımı gerilim filmleri arasında bulunan Alive, platformun en çok izlenen yapımları arasında yer alıyor.

Oh Joon-wo dijital çağın tüm nimetlerini kullanan bir gençtir. O evinde sanal ortamda sosyalleşirken dışarıda zombi istilası başlar. Bu istilaya evinde yakalanan genç adam kapısını kilitler ve çareyi ve yardımı da dijital yollardan aramaya koyulur. Kendisi online video oyunlarında usta olan gen gerçek hayata bu ustalığını entegre edebilecek midir?

Yönetmen  Cho Il-hyung ilk defa bu film ile uzun metrajlı bir filmin başına geçiyor. Zombilerle gerilim hep üst düzeyde tutulan film meraklısı için güzel bir alternatif. Filmin Netflix’te olması da daha kolay erişim sağlıyor. Film 1 saat 38 dakika.

His House

 • IMDb: 6.5
 • Google:  %81

Sıradaki gerilim filmimiz ise bizi perili bir eve götürüyor.

Güney Sudan’daki soykırımdan kaçan çift, İngiltere’de kendilerine tahsis edilen evde yaşamaya başlarlar. Duvarlardan gelen sesler, köşelerde aniden beliren cisimler, gelip giden hayaletler ile bu film tam anlamıyla hayaletli bir evde geçiyor. Çift mülteci sorunuyla uğraşırken korkuları daha da kabarıyor ve hayatları kabusa dönüyor.

Yönetmen Remi Weeks’in mülteci sorunlarına çok yönlü bir bakış getirdiği film oldukça etkileyici. Ayrıca film Netflix yapımı gerilim filmleri arasında yer alıyor.

I See You

https://youtu.be/ulSVg5Um1kQ
 • IMDb: 6.8
 • Google: %83

Şimdiki filmimiz de yine hayaletli ev filmi ve yine alt metni bolca olan gerilim filmleri arasında yer alıyor.

Harper ailesi aralarında iletişim olmayan, birbirleriyle pek geçinemeyen bir ailedir. Evde olan sıra dışı durumların üzerinde durmazlar veya kimse umursamaz. Hatta olan şeyleri evin oğlu Connor’ın yaptığını düşünürler. Fakat durum sanılanın aksinedir. Peki Harper ailesi hayaletleri nasıl fark edeceklerdir?

Aile içi iletişimin alt metin olarak işlendiği film korku ve gerilimi taşırken bir süreden sonra suç dramına da evriliyor. Eğer gerilim ve korku seviyorsanız bu çok boyutlu filmi de kesin seveceksiniz.

La Llorona

 • IMDb: 6.6
 • Google: %87

Alma ve çocukları Guatemala’da yaşanan silahlı çatışma sonucu hayatını kaybeder. Katliamın sorumlusu hakkında  aradan geçen 30 yıl sonra dava açılır. General Enrique bu generaldir ve ölüm döşeğindedir. Protestocuların evininin önünde eylem yaptığı ve tüm çalışanlarının işten ayrıldığı adam evine yeni bir hizmetçi alır. Bu hizmetçinin eve gelmesiyle birlikte de evde açıklanamayan durumlar olmaya başlar.

Politik alt metinleriyle de Latin Amerika temalı gerilim filmleri arasında yer alan La Llorona, bir efsaneyi en iyi şekilde beyaz perdeye yansıtmasıyla eleştirmenlerden tam not alan film 1 saat 37 dakika.

Sputnik

 • IMDb:6.4
 • Google: %83

Gerilim filmleri listemizde son önerimizi uzayla ilgili çalışmaların gündemde aşırı yer kapladığı bugünlerde uzay temalı gerilim filmlerinden olan Sputnik ile yapmak istedik.

Uzaydan dönen 3 astronottan biri ölmüş, biri komada ve biri de hiçbir şey hatırlamamaktadır. Hafızasını kaybeden kozmonot karantinaya alınır ve yaşadıklarını hatırlamaya uğraşır. Fakat kısa sürede ciddi sağlık sorunları ile mücadele etmesi gerekir. Soğuk Savaş sırasında Rusya’da geçen filmde gizemli bir varlık kozmonotlarla dünyaya gelmiş olabilir. Dünyayı nasıl bir durum beklemektedir?

1 saat 54 dakika olan film bilim kurgu gerilimini oldukça başarılı sağlıyor. Aralarda da ‘Alien’ filmine gönderme yapmayı ihmal etmiyor.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.