En İyi Savaş Filmleri 2023 Tavsiyeler Yüksep Puanlı Savaş Dizileri


en iyi savaş filmleri

En İyi Savaş Filmleri

Savaşlar, her ne kadar büyük yıkımlar doğursa da dünyanın bir gerçeğidir. Dünya var olduğundan beri birçok savaş meydana gelmiştir. Siyasi ve coğrafi sebeplere dayanan bu savaşların arkasında da birçok acı kalmıştır. Böyle bir gerçek ortadayken bu konunun filmlere yansımaması elbette ki imkansız. Bugüne kadar savaş temalı birçok filme imza atıldı. Bunlardan en iyilerini 15sey.com olarak sizler için sıraladık. En iyi savaş filmleri hangileri? En iyi savaş filmlerinin konuları nelerdir? En iyi savaş filmlerinin IMDb puanları kaç? Gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz en iyi savaş filmi önerileri listemiz sizlerle. Keyifli okumalar.

Dara iz Jasenovca

 • IMDb: 8,4
 • Google: %93

 En iyi savaş filmi önerileri listemizin ilk sırasında Dara iz Jasenovca yer alıyor. Gerçek bir hikayenin anlatılması dolayısıyla oldukça ilgi çekici ve beğenilen bir yapım. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan toplama kampına esir olarak düşen Dara adlı henüz küçük sayılacak kızın yaşadığı acı olaylar anlatılıyor. Dara’nın merkezde olduğu filmde, aynı zamanda kamptaki insanlığa aykırı uygulamalara da şahitlik ediyoruz. Tüm bu trajediye neden olan ise sadist bir komutan.

Vizyona girdiği 2020 yılı, ayrıca esirlerin kamptan kaçışının da 75. yıldönümü olarak anıldı. Altınküre Ödülleri’nde dram dalında en iyi film seçilen Dara iz Jasenovca, bununla beraber en iyi savaş filmleri arasında yer alır. IMDb puanı da filmin beğenildiğini ortaya koyuyor.

Özellikle tarihte yaşanmış gerçek acılara dayanan filmleri sevenlerin mutlaka izlemesi gerektiği Dara iz Jasenovca, savaşların görünmeyen kısımlarına yeni bir pencere açıyor.

Dara iz Jasenovca: https://youtu.be/7RDs2Vuw_AQ

1917

 • IMDb: 8,3
 • Google: %92

Savaşlarda, askerlere verilen her görev elbette zordur. Fakat Britanyalı iki askere verilen bir görev neredeyse imkansızdır. 1.Dünya Savaşı’nda Britanyalı iki askerin aldıkları zorlu görevi yerine getirmek için verdikleri çaba anlatılır 1917’de.

İki Britanya askeri olan Kıdemsiz Onbaşılar Schofield ve Blake, binlerce askerin neredeyse yaşayıp yaşamayacağını belirleyecek olan zorlu bir görevi gerçekleştirmeye çalışırlar. Düşman bölgesini geçip ellerindeki mesajı iletmekle görevli olan Schofield ve Blake, bu görevi başarabilecek mi?

Savaşın zorlu ve tehlikelerle dolu yanını gözler önüne seren bu film, en iyi savaş filmleri listemizin en yüksek IMDb puanına sahip filmlerinden bir tanesi.

Dunkirk

 • IMDb: 7,8
 • Google: 87

Yönetmenliğini Cristopher Nolan’ın yaptığı Dunkirk, vizyona girdiği zaman büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı. Kuzey Fransa’da yer alan Dunkirk’de sahilde Almanlardan kaçarak sıkışıp kalan İngiliz ve Fransız askerlerini konu ediniyor. Almanlar tarafından etrafları sarılan ve hareketleri sıfırlanan İngiliz ve Fransızlar’ın bölgeden tahliyesi oldukça zor olacaktır.

Yine gerçek bir hikaye olan bu olay, tarihe Dunkirk Tahliyesi olarak geçmiştir. 1940 yılında 300.000 kadar asker, Dunkirk’den İngiltere’ye tahliye edilmiştir. Filmi diğer savaş filmlerinden ayrıştıran nokta ise hiç kan ve yaralanmanın olmaması. Dolayısıyla çocuklarınızla bile gönül rahatlığıyla izleyebileceğiniz bir savaş filmi.

Saving Private Ryan/ Er Ryan’ı Kurtarmak

 • IMDb: 8,6
 • Google: %95

Dünyanın en çok izlenen savaş filmlerinden birisi olan Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998 yapımı bir Stevem Spielberg filmi. Çıktığı andan itibaren ödülleri silip süpüren film, En İyi Kurgu Oscar’ı, En İyi Yönetmen Ödülü, Altın Küre En İyi Film Ödülü gibi birçok ödüle sahiptir. Ödüllerinin yanı sıra da 8,6 gibi yüksek bir IMDb puanına sahiptir.

Savaşa katılan askerlerden birisi olan James Ryan’ın kurtarılması için 8 kişilik özel bir askeri birlik devreye girer. Çünkü Er Ryan’ın 3 kardeşi savaşta hayatını kaybetmiştir. Anneleri de artık bu duruma isyan ederek tek sağ kalan oğlunun yaşamasını ister. Sesini başkana duyurabilen kadının bu isteği geri çevrilmez ve cehennemi andıran savaş alanlarında Er Ryan’ı kurtarmak için operasyon başlar.

 Tom Hanks, Matt Damon ve Vin Diesel gibi isimlerin yer aldığı Er Ryan’ı Kurtarmak, en iyi savaş filmleri arasında asla unutulmayacak filmlerden birisi.

Braveheart/ Cesur Yürek

 • IMDb: 8,3
 • Google: %92

Mel Gibson’un hem yönettiği hem de İskoç kahraman William Wallace’a hayat verdiği film Cesur Yürek, efsaneleşen popüler filmler arasında yer alıyor. Bir anlamda İskoçların İngilizlere başkaldırışını anlatan efsane film, halk kahramanı William Wallace etrafında şekillenir.

13. yüzyılda İngiliz tahakkümünde olan İskoçlar, gurur kırıcı ve insanlık dışı uygulamalar ile karşı  karşıya kalır. Hatta soylu İngilizler, istedikleri İskoç kadınıyla birlikte olmak gibi bir imtiyaza bile sahiptiler. Ülkesi uğruna ailesini kaybeden William Wallace için ise bardağı taşıran son damla, İngilizlerin karısına tecavüz edip, öldürmesi olmuştur. Bu olaydan sonra intikam alma kararlılığında olan William, kısa süre sonra İngiliz sömürüsüne başkaldıran bir özgürlük savaşçısına dönüşür.

Dillerden düşmeyen bu film, eminiz ki izleyen herkesin gönlünde bir yer etmiştir. IMDb puanı 8,3 olan Cesur Yürek, en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor.

Inglourious Basterds/ Soysuzlar Çetesi

 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

Quentin Tarantino’nun hem senaristliğini yaptığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu filmi Soysuzlar Çetesi, 8 dalda Oscar’ a aday gösterilmişti. Başrollerini Bradd Pitt ve Diane Kruger’in paylaştığı film, ABD, Almanya ve Fransa ortak yapımı. Aksiyon, dram, komedi, macera ve savaş türünde olan film, en popüler filmler arasında yer alıyor.

En iyi savaş filmlerinden olan Soysuzlar Çetesi, Alman işgalindeki Fransa’da yaşayan Shosanna’yı merkeze alıyor. Herkes gibi Shosanna da savaşın kötü yönleriyle tanışmış birisidir. Ailesi gözünün önünde canice katledilirken izlemekten başka bir şey yapamayan Shosanna, Paris’e kaçmaya karar verir. Burada yeni hayatına sıfırdan başlamak isteyen Shosanna, Teğmen Raine ile tanışır. Teğmen Raine ise kendi askerlerini Nazilere karşı örgütlemeye çalışan Yahudi bir komutandır.

Senaryodaki başarısı, oyuncuların ustalığı ve komedi unsurlarının da yer almasıyla Soysuzlar Çetesi, en iyi savaş filmleri listemizin vazgeçilmezlerinden.

Jojo Rabbit/ Tavşan Jojo

 • IMDb: 7,9
 • Google: %93

Nazi faşizmini konu alan Tavşan Jojo, küçük bir çocuğun gözünden Nazilere bakışı ele alıyor. Jojo Betzler, Nazilerin gençler için hazırladığı kamplarda yer alan ve hiç arkadaşı olmayan bir çocuktur. Gerçekte hiç arkadaşı olmayan Jojo’nun hayali bir arkadaşı vardır. Hitler. Evet, yanlış duymadınız. Jojo’nun tek arkadaşı Nazi komutanı Hitler’dir. Ancak bu hayali Hitler, gerçek Hitler’den oldukça farklıdır. Acımasız ve kötü birisi değildir.

Bir gün, evlerinin çatı katında Jojo’nun Annesi Yahudi bir kızı saklamıştır. Acımasız Nazilerden saklanan küçük kızı gören Jojo, Hitler’in düşündüğü gibi iyi bir arkadaş olmadığını anlar. Bu saatten sonra Jojo için tek bir yol vardır. Bu kötülüğe karşı gelmek.

Filmin yönetmeni Taika Waititi, aynı zamanda Jojo’nun hayali arkadaşı olan Hitler’i canlandırıyor. Oldukça başarılı bir oyunculuk sergileyen Waititi, filmin başarısını katlamasına yardımcı oluyor desek yanlış olmaz. Seyircinin heyecanı hep diri tutulmuş filmin sonuna kadar. Gerçekçilikten de uzaklaşmamaya özellikle dikkat edilmiş olması da ayrıca filmi başarılı yapan unsurlardan.

Tavşan Jojo, farklı, ilginç ve bir o kadar da fantastik yönüyle en iyi savaş filmleri listemizin en renkli yapımlarından birisi.

Apocalypse Now/ Kıyamet

 • IMDb: 8,4
 • Google: %88

1979 yapımı film, dünyanın en meşhur savaş filmlerinden birisi olarak biliniyor. Amerika-Vietnam savaşı sırasında gerçekleşen bir operasyonu konu alan Kıyamet filminin yönetmen koltuğunda ise en popüler sinema filmlerinden olan The Godfather serisinden tanıdığımız Francis Ford Coppola oturuyor.

Yüzbaşı Willard ve beraberindeki ekip, Vietnam’da isyancı ve vahşi bir yerel kabilenin liderini ortadan kaldırmak için görevlendirilir. Bu kabilenin lideri olan Albay Walter Kurtz ise son derece acımasız ve vahşi bir kişiliktir. Hiçbir şeyden korkusu olmayan Albay Walter, kanının son damlasına kadar mücadele etmeye hazırdır. Yüzbaşı Willard’ın ise ondan aşağı kalır bir yanı yoktur. Görevini başarıyla tamamlamaya kararlı olan Yüzbaşı, git gide Albay Walter’a benzediğini fark eder.

Savaşın vahşiliğini ve acımasızlığını ortaya koyan bu film, savaşa katılan iyi niyetli askerlerin bile zamanla nasıl bir psikolojik dönüşüm geçirebileceğini ortaya koyuyor. Hem sahneleriyle hem de farklı bakış açısıyla Kıyamet, en iyi savaş filmleri arasında yer alıyor.

The Pianist/ Piyanist

 • IMDb: 8,5
 • Google: %95

Gerçek bir trajediyi konu alan Piyanist, 2.Dünya Savaşı yıllarında geçiyor. Ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın başından geçen yaşanmış olaylara dayanan film, aynı isimli kitaptan uyarlanmış şekilde karşımıza çıkıyor. Nazilerin gittikleri her yeri yaşanmaz bir hale getirdiğini hepimiz biliyoruz. Polonya da bunlardan bir tanesi. Ailesi ile birlikte yaşayan Wladyslaw Szpilman, birçok kez Nazilerin aşağılamalarına ve acımasızlığına maruz kalsa da kampta esir olmaktan kurtulmuştur.

 Bir taraftan Nazilerin baskısı, bir taraftan da açlık ve sefaletle savaşan Szpilman ve diğer Polonyalılar, umutlarını hiçbir zaman kaybetmez. Gelen iyi haberler ise bir miktar da olsa umutlarını tazelemektedir. Ayrıca En iyi erkek oyuncu dalında Oscar sahibi olan Adrien Brody, hayat verdiği Szpilman karakteriyle herkesten tam puan almayı başardı.

Savaşın toplumları ne hale getirdiğini, açlığı ve sefaleti gözler önüne seren bu film adeta bir başyapıt niteliği kazanmış durumda. En iyi savaş filmlerinden olan Piyanist kesinlikle ölmeden önce izlemeniz gereken filmler arasında bulunuyor.

Stalingrad

 • IMDb: 7,5
 • Googe: %93

Alman yapımı 2.Dünya Savaşı filmi Stalingrad, bir hücum taburunun yeni görev yerleri olan Stalingrad’a gönderilmelerini anlatıyor. El Alamein Savaşları’ndan yeni çıkmış tabur, yorgun ve dinlenmeye muhtaç bir şekilde yeni görev yerlerine gönderilmek ister. İsteksiz bir şekilde Stalingrad’a giden bir tabur askerin yaşadıkları zorlu şartlara şahitlik ediyoruz.

En iyi savaş filmlerin Stalingrad, özellikle 2.Dünya Savaşı’na ilgisi olanların beğenerek izleyeceği bir savaş filmi.

The Thin Red Line/ İnce Kırmızı Hat

 • IMDb: 7,6
 • Google: %86

Japonların ilerleyişini durdurmaya çalışan bir grup Amerikan askeri, ruhsal olarak kendi benliklerini keşfetme yolunda önemli adımlar atar. Bombaların, mermilerin ve kan gölünün ortasında değiştiğini hisseden ve birbirleriyle olan iletişimlerini sıkılaştıran bu askerlerin, en az savaşın kazanılması kadar önemli olan kendi iç savaşlarını görüyoruz The Thin Red Line’da.

Kritik bir konumda görev yapan askerlerin, büyük bir savaşın ortasında kendi iç dünyalarına odaklanmamıza vesilen olan bu film, hepimize farklı bir bakış açısının kapısını açacak. Üzerlerindeki stresin ne kadar büyük olduğunu ve kimilerinin bunun altında ezildiğini başarılı bir şekilde yansıtan yapım, en iyi savaş filmleri arasında dikkat çekmeyi başarıyor.

Full Metal Jacket

 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

1987 yapımı Full Metal Jacket, izleyecilerin hafızasına kazanan en iyi savaş filmlerinden birisi. 8,3 gibi bir IMDb puanına sahip olan film, Stanley Kubrick’in yönetmenliği ve senaristliğiyle, döneminde başarıdan başarıya koşmuş bir yapım.

Bir grup acemi asker, nasıl bir yere düştüklerinden habersizdirler. Komutanlarının acımasızlığı ve eğitimlerin zorluğu karşısında ayakta kalmaya çalışan acemi askerler, kendilerini gerçek savaşın ortasından bulacaktır. Aldıkları ağır eğitimden sonra hızlı bir geçişle savaşın ortasına düşen bu askerler, savaşın insana neler yaşattığını da gözler önüne seriyor.

Okuma Önerisi | En İyi Netflix Korku Dizileri

All Quiet on the Western Front / Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

 • IMDb: 8,0
 • Google: %87

Efsaneler arasında yer alan Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque’nin romanından uyarlanmıştır. Savaşın yol açtığı yıkımları gözler önüne seren film, savaşların, insanlık suçu olduğu mesajını verir. İnsanları savaştan soğutması sebebiyle Hitler ve Mussolini gibi diktatörler tarafından yasaklanan film, bu yönüyle de amacına ulaştığını gösteriyor.

Tartışmasız en iyi savaş filmlerinden birisi olan Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Almanya’da savaş yanlısı öğretmenlerin, öğrencilerin milliyetçi duygularını sömürerek nasıl onların savaşa katılmalarına sebebiyet verdiklerini ele alır. Kitabın yazarı olan Erich Maria Remarque de zorunlu olarak Almanlarla beraber savaşmak zorunda kalmıştır.

Savaş karşıtlığını vurgulayan bu film, öğrencilerin, savaşın ağır ve acımasız koşulları altında nasıl ezildiklerini anlatır. Bedensel olarak yara almasalar bile iyileşmeyecek ruhsal problemler kazanan bu çocuklar, savaşın yarattığı yıkımı tek başlarına kanıtlarlar.

Savaş karşıtı bir savaş filmi arıyorsanız Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, tam size göre.

120

 • IMDb: 7,3
 • Google: %88

 Türk savaş filmi olan 120, Birinci Dünya Savaşı yıllarında geçen gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Cephanesi hızla tükenen Osmalı ordusu çaresiz bir şekilde çevre illerden destek istemeye başlar. En yakında yer alan Van da ise top sesleri şehir merkezinden bile duyulur hale gelmiştir. Yardım çağrılarına cevap veremeyen Van’da ise tüm erkekler, memleketin her köşesinde zaten çarpışmaktadır. Çözüm ise okul müdüründen gelir. Yaşları 12-17 aralığında olan çocuklar cephaneyi Sarıkamış’a nakledecektir.

Evlerinden ayrılan 120 çocuk, bu kritik öneme sahip görev için dondurucu soğukta yola koyulur. Bölgenin iklimsel şartları göz önünde bulundurulduğunda bu görev, çocukların sırtına öyle bir yük olmuştur ki büyük bir çoğunluğu  bir daha hiçbiri dönememiştir.

Kahraman 120 çocuğun gerçek hikayesini konu alan bu film, en iyi savaş filmleri arasında en trajik olanlardan bir tanesi.

Pearl Harbor

 • IMDb: 6,2
 • Google: %91

 En iyi savaş filmleri listemizin son sırasında Pearl Harbor bulunuyor. Hollywood yapımı bu film, İkinci Dünya Savaşında gerçekleşen “Pearl Harbor Saldırısı”nı konu alır. Eskiden beri dost olan iki pilot, gerçek bir savaşa girmek için can atmaktadırlar. Bu sırada ise İkinci Dünya Savaşı kanlı bir şekilde can almaya devam etmektedir. Sürpriz bir şekilde bombalanan Pearl Harbor ise vahşetin boyutunu kat kat arttırmıştır.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.