En İyi Bal Markaları 2023 Kaliteli Hakiki ve Doğal Bal Markaları


en iyi bal markasi hangisi

En İyi Bal Markaları

En iyi bal markaları nelerdir? Bu soru iyi bal yemek isteyen birçok kişinin cevabını merak ettiği sorulardan birisi. Çünkü bal piyasası oldukça karışık ve insanların dolandırılmasına müsait bir alan. Bildiğiniz gibi birçok bal çeşidi bulunuyor. Çiçek balı, kestane balı, kekik balı, çam balı vs. vs. Saymakla bitmez. İşte bu durumda da biz tüketiciler hakiki ve doğal ballara ulaşmak için bazı noktaları bilmemiz gerekiyor. Gelin şimdi hep birlikte hem bal çeşitlerini inceleyelim hem de hakiki ve doğal bal markaları nelermiş bir bakaım!

Bitki örtüsü çeşitliliği sayesinde ülkemizde birçok besin maddesi yetişmekte. Birbirinden faydalı ve şifalı olan bu bitkiler, tadıyla da bizleri çok cezbetmekte. Bitkilerden elde edilen özlerin arılar tarafından işlenmesiyle sofralarımıza gelen ballar, çok fazla efor gerektiren bir çalışmanın ürünü.

Örneğin her gün sofralarımızda yer alan ballar, bunlardan sadece birisi. 1 gram balın üretilmesi için neredeyse 4 binden fazla arının çiçeklerde gezdiği söylenmektedir.

Bizler için çalışan bu arılar, ürettikleri bal sayesinde şifa bulmamızı ve düzenli bir beslenme rutinimizin olmasını da sağlamakta. Özellikle karın ve mide ağrılarına iyi gelmesiyle bilinen ballar, bağırsak yaralarını da tedavi edebilme özelliğine sahip. Birbirinden farklı çeşitleri olması sebebiyle ballar, tat ve aroma olarak da farklılıklar gösterebiliyor. Dilerseniz, en iyi bal markası sorusunu yanıtlamadan önce bu çeşitleri bir inceleyelim.

Bal Çeşitleri Nelerdir?

 • Çiçek Balı
  Öncelikle çiçek balından bahsedelim. Çiçek balları, genel olarak Türkiye’mizin hemen hemen her bölgesinde bulabileceğimiz bir bal çeşidi. Özellikle çok farklı ve karışık bitki örtüsünün bulunduğu alanlarda üretilmektedir. Yoğunluk olarak farklı bir çiçeğin ağır basmadığı yerlerde üretilen bal, çiçek balı olarak adlandırılır.

  Kanser hastalıkları, idrar yolları enfeksiyonu, kalp hastalığı ve sivilcelenme gibi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Ekstra olarak kolestrol düşürücü etkiye sahiptir. Kilo kontrolü ve yaşlanmayı geciktirebilmesi sebebiyle de çok fazla tüketilmektedir.
 • Çam Balı
  Diğer bir bal çeşidi ise, çam balıdır. Dünya genelinde üretiminin en çok yapıldığı ülke, Türkiye’dir. Yaklaşık %90’a kadar ülkemizde yapılmaktadır. Bu balın en önemli özelliği, kıvamı ve içeriği asla bozulmadan yıllarca durabilmesidir. Üretimi ise değişik bir stille yapılmaktadır. Çam ağaçlarında yaşayan ve “basra” olarak bilinen canlıların salgıladığı tatlı maddeler bal arıları tarafından toplanır ve değiştirilmektedir.

  Bu sayede çam balı yapımı gerçekleştirilir. Yoğun olarak ülkemizde batı kısımlarında üretilmektedir. Sonbahar mevsiminde işlenen bu bal, koyu bulanık kahverengi bir renge sahiptir. Özellikle boğaz rahatsızlıklarına ve şekerlenmeye karşı oldukça faydalı bir bal türüdür. Diğer yandan ülkemizde bu balın üretmi en çok ege bölgesinde yapılmaktadır. Kilo vermek isteyen kişilere de her sabah ılık suyla karıştırılarak içildiğinde bu konuda yardımcı olan bir bal çeşididir.
 • Kekik Balı
  Kekik balı, özellikle ülkemizin dört bir tarafında bulabileceğimiz bir bal çeşidi aslında. Yüksek rakımlı yaylalar da yetişen kekiklerin nektarından elde edilmektedir. Çiçeklenme ve yetişme dönemi mayıs ayından eylül ayına kadar sürmektedir.

  Şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlısı bir bal çeşididir. Aroması oldukça yoğun olup, renk olarak açık altın sarısı rengine sahiptir. Enzim içeriği bakımından ise oldukça faydalı bir bal türüdür. Karaciğer, mide ve egzama hastalıklarına şifa olmaktadır.

Kestane Balı
Kestane Balı ise en ilginç bal çeşitlerinden birisi. Yılda yalnızca 40 gün çiçekli kalan kestane ağacından yapılmaktadır. Bu nedenle arıların kestane poleni toplama süresi diğer bitkilere göre daha kısa olmaktadır. Rengi koyu olmakla beraber kıvamı ise gevşek bir yapıdadır. Kestane balı, sağlık açısından da bir hayli faydalı bir bal çeşididir.

Özellikle içerdiği antioksiodan maddeler gereği, kansere karşı koruyucudur. Adale ağrılarına, adale uyuşmasına direkt etki eder. Ayrıca kanınızın temizlenmesi ve kemik güçlülüğü açısından da oldukça faydalı bir besindir.


Balların çeşitlerinden bahsettik. Elbette birbirinden çeşit olan bu ballar, raflarda farklı farklı marka isimleriyle satılmaktadır. En kaliteli balı satın alabilmek, elbette öncesinde iyi bir araştırma gerektirmektedir. Biz de bu sebeple detaylı bir araştırma yaptık ve sizler için en kaliteli bal markalarını özenle listeledik. Listemizde yer alan bal markaları neymiş bir bakalım!

 • En İyi Bal Markası Kaliteli ve Doğal Markalar
  • Arifoğlu
  • Köyceğiz Balı
  • Balparmak
  • Binboğa
  • Anavarza
  • Atatürk Orman Çiftliği
  • Beeo

Arifoğlu

en iyi bal markası hangisi

Arifoğlu, listemizin ilk sırasında yer alan bir bal markası. 1944 yılında tarihi Mısır Çarşısı’nda ilk temellerini atmış. İlk başladığı zamanlarda tamamen doğal lezzetleri sofralara taşıyabilmek vizyonuyla harekete geçmiş. Ürün temininden üretimine, ürün paketlemeden dağıtıma ve sunuma kadar bir çok hizmeti sunabiliyor.

Özellikle İstanbul Avcılar ve Gaziantep Nurdağı tesisleriyle üretim ve dağıtım yapmaktadır. Baharat, bitki çayları, bitkisel yağlar ve pekmez gibi bir çok organik ürünü sofralarımıza sunmaktadır. Bal üretiminde ise ekstra bilinen bir marka olup, Arifoğlu denince bal algısını bize pozitif bir şekilde yansıtmaktadır. Birbirinden çeşit balları sayesinde dilediğiniz balı gönül rahatlığıyla satın alabilir, sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Köyceğiz Balı

hakiki bal markası

En iyi bal markaları hangisine yanıt aradığımız listemizin ikinci sırasında Köyceğiz Balı yer alıyor. Ege’de yer alan ilimiz Muğla’nın doğal ürünlerini tüm Türkiye ile buluşturan marka, Köyceğiz Balı yüzlerce memnun kullanıcıya sahip. Çam balı üretiminin büyük bir çoğunluğu yine bu bölgeden yani Köyceğiz çevresinde bulunan çam ağaçlarından elde eden marka, en hakiki bal markası hangisi sorusunun yanıtı oluyor diyebiliriz.

Yukarıda saydığımız birçok bal çeşidinin üretimini yapan marka, gerçek anlamda bal severlerin en çok tercih ettiği en iyi bal markaları arasında yer alıyor.

Balparmak

en iyi bal markaları

Balparmak, belki de adını en sık duyduğumuz en iyi bal markaları arasında. Özellikle tv reklamlarında sıklıkla Balparmak reklamlarını görmekteyiz. Altıparmak çatısı altında faaliyet gösteren Balparmak, Özgür Altıparmak tarafından kuruldu. Başlarda organik ürünler üretip pazarlayan bu firma, sonrasında özellikle bal çeşitlerine yoğunlaşarak üretimlerini bu noktaya kaydırdı. Bugünlerde 30.000m2 arazi üzerinde kurulu tesisleri yer almaktadır.

Ekstra olarak yılda 32.000 ton işletme kapasitesi ile üretim sağlamaktadır. 350’nin üzerinde yer alan çalışanı ile de istihdam açısından yüksek bir sayıya ulaşabilmiştir. Sahip olduğu BRC sertifikası sayesinde ise gıda güvenliği sistemi gibi sertifikaları bünyesinde bulundurmaktadır. Gönül rahatlığıyla ballarını satın alabileceğiniz Balparmak, alanında uzman olması sebebiyle en çok tercih edilen bal markaları arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir | Sıcacık Ekmek ve Tostlar İçin En İyi Tost Makinesi Hangisi?

Binboğa

doğal bal markası

En iyi bal markaları listemizin bir diğer üyesi ile Binboğa. 1973 yılında arıcı ailelerin ortaklaşa oluşturmuş olduğu bir topluluk ile kurulmuş. Çukurova’da kurulması ile birlikte adını özellikle Adana’da iyice duyurabilmiş. Ardından ise farklı şehirlere açılarak kendini geliştirmiş. İlk kez cam kavanoz ile bal üretimi yapan markalar arasında yer almaktadır.

ISO 9001:2000 ve ISO 22000 sertifikaları sayesinde özellikle gıda güvenliği anlamında bizlere gerekli tüm emniyeti sağlamaktadır. Günümüzde birbirinden çeşit birçok bal üretmektedir. Farklı şehirlerdeki fabrikaları ve üretimleri ile ihracat havuzunu genişletmiştir. Siz de Binboğa bal markası ile artık bal alırken içiniz rahat bir şekilde balınızı satın alabileceksiniz.

Anavarza

en iyi bal

En iyi bal markaları listemizde dördüncü sırada Anavarza Bal yer alıyor. 1979 yılında Süleyman Sezen isimli bir girişimci tarafından Adana’nın Kozan ilçesinde kurulmuş. Sezen Gıda adıyla hayatına başlayan bu marka, bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayan Anavarza Bal markası ile bal sektörünün önemli oyuncularından biri olmayı başarmıştır. Üretim tesisi Türkiye’nin en çok bal üretilen ilçesi Adana-Kozan’da yer almaktadır.

Anavarza Bal’ın Kozan’da bulunan üretim tesisi dünyanın ilk 10 tesisi arasına girecek laboratuvar alt yapısına ve üretim kapasitesine imkan vermektedir. Ayrıca ISO2200 belgelerinin yanı sıra seçkin gıda markalarına verilen BRC Global Standart sertifikasyonuna sahip olmaktadır. Birbirinden farklı bal çeşitleri ile Anavarza, ülkemizde en çok tercih edilen bal markaları arasında yer almaktadır.

Okuma Önerisi | Balın Yanında İyi Gider! En İyi Katı Meyve Sıkacağı

Atatürk Orman Çiftliği

bal markaları

Atatürk Orman Çiftliği, hepimizin bildiği üzere 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının birleşimiyle kuruldu. Günümüzde birçok açıdan değişik hizmetler sunabilen bu kurum, en iyi bal markaları listelerinin de vazgeçilmez bir unsuru konumunda. Devlete bağlı olması sebebiyle birçok farklı besin ve hizmet sunabilen bu AOÇ, bal üretiminde de oldukça iddialı bir marka konumunda.

Birbirinden farklı birçok çeşit bal üretimi sağlayabilen bu marka, günümüzde ülke sınırları içerisinde çok sık tercih edilmekte. Yaptığı ithalat sayesinde de ülkemize kazançlar getirmektedir. Siz de Atatürk Orman Çiftliği ballarını satın alarak, kaliteli ve sağlıklı bal keyfini rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Beeo

en iyi bal markaları neler

En iyi bal markaları listemizin son sırasında BEE’O markası yer alıyor. Beeo, 2013 yılında Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, Ziraat Yüksek Mühendisi Arıcılık Uzmanı Taylan Samancı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu tarafından İTÜ Teknokent’te kurulmuş. Özellikle doğal besin içeriği ve biyolojik aktiviteleri korunmuş propolis, arı ssütü, polen, arı ekmeği ve ham bal gibi doğal arı ürünleri üretimine başlanmış. Türkiye’de ilk kez yerli üretimini başlattığı propolisi özütleyerek, yüksek fenolik ve flavonoid içeriğine sahip, besin değeri yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmüş.

Bee’o yaptığı projeler ve geliştirdiği ürünler ile ulusal ve uluslararası arenada 30 farklı ödüle layık görülmüş. Birbirinden farklı bal çeşitleri ve son teknoloji üretim yapısıyla Beeo, raflarda adını sıklıkla gördüğümüz bir marka konumundadır. Halen 2500 sözleşmeli arıcısı 350.000 arı kovanı, 3000 metrekarelik tesisi ve 110 kişilik uzman kadrosu ile Türkiye’nin en büyük yerli propolis, arısütü, polen, arı ekmeği ve ham bal üreticisi olmaktadır. Siz de en iyi bal markaları arasında yer alan Bee’o ballarını ve ürünlerini gönül rahatlığıyla alabilir, sağlıkla tüketebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.