En İyi Döküm Tava Hangisi? Tavsiyeler Markalar ve Yorumlar


dokum tava en iyisi

En iyi döküm tava hangisi? Döküm tavalar, pişireceğiniz etlerin lezzetli olması için mutfakta en büyük yardımcılarınızdan birisidir. Tavanın çok yüksek sıcaklıklara çıkabilmesi ve ısıyı uzun süre muhafaza etmesi sebebiyle et mühürlemek için çok önemlidir. Çünkü tava, soğuk eti tavaya koyduğunuz anda sahip olduğu ısıyı önemli miktarda kaybeder. İşte döküm tavalar da bu ısı kaybını en aza indirdiği için, etinizi pişirirken çok iyi performans gösterir. Diğer yandan döküm tavalar, sahip olduğu ısıyı tüm yüzeye eşit dağıttığı için de etlerin iyi pişmesini sağlarlar.

Daha önce döküm tava kullandıysanız; bu tavaların, diğer tavalara göre daha ağır olduğunu görmüşsünüzdür. İşte ağır olması sebebiyle de, ısıyı iyi tutuyorlar. Peki bu tavalar eti nasıl mühürlüyor. Tavaya eti koyduğunuz anda çok sıcak olan tava etin, tavaya değen kısmında bir tabaka oluşmasını sağlıyor. Bu tabaka da etin suyunun dışarı akmasını engelleyerek, hem etin tadını etin içinde tutuyor hem de yumuşak bir et yemenizi sağlıyor. Bu sebeple de en iyi döküm tava modellerinden birine sahip olmak şart.

Yani sizin anlayacağınız, iyi bir et pişirmek için, döküm tavaya sahip olmak şart. Biz de sizlerden gelen; en iyi döküm tava hangisi, döküm tava alırken nelere dikkat edilmeli, döküm tava tavsiyesi gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Ancak döküm tava almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalara da bakağız.

Döküm Tava Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Döküm tava alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ham döküm tava mı alacaksınız yoksa emaya kaplı döküm tava mı alacaksınız sorusuna yanıt vermek olacaktır. Peki bunların farkı nedir?
 • Döküm tava, eriyik (akışkan, sıvı) demirin tek parça dökülmesi ile oluşturan tava biçimidir. Yani erimiş demir, tava kalıbına tek parça halinde dökülüyor.
 • Dediğimiz gibi 2 tip döküm tava çeşidi var. Birisi ham döküm tava diğeri ise emaya kaplı döküm tava. İşin özüne baktığımızda iki döküm tava çeşidinin üretim şekli de aynı. Ancak ham döküm tavalarda, tavayı koruyan, koruyucu kaplamalar kullanmaması sebebiyle paslanmaya ve diğer tehlikelere açıktır. Diğer tehlikelerden kasıt ise ham döküm tavanın gözenekli bir yapıya sahip olması sebebiyle meydana gelebilecek tehlikeledir. Mesela bu gözenekli yapılar, tavayı temizlerken gözeneklere detarjan gibi temizlik ürünlerinin hapsolmasına sebep olabilir.
 • Diğer tip döküm tavalarda ise koruyucu katmana emaya denmektedir. Yani emaya döküm tava olarak adlanrılan tava çeşidi aslında daha sağlıklı bir mutfak ürünüdür.
 • Bu emaya kaplama tavanızı paslanmaya, bozulmaya ve mikroplara karşı koruduğu için emaya kaplamalı döküm tavalar daha iyi bir tercih olacaktır.

En İyi Döküm Tava ve Döküm Tava Tavsiyesi

Evet döküm tava alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi de en iyi döküm tava hangisi sorusuna tanıt bulmaya çalışalım. Eğer döküm tavalar ile ilgili yorumlarınız varsa, en alt kısımda bunlardan bahsedebilirsiniz.

 • En İyi Döküm Tava
  • Lava Döküm Izgara Tava 26×32
  • Lava Metal Saplı 26×26 Cm Demir Döküm Kare Izgara Tavas
  • Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti
  • Lava Lv Eco Gt 30 T5 Yuvarlak Döküm Demir Izgara Tava
  • Sinbo Sp-5218 Çift Taraflı Döküm Tava
  • Lava Metal Kulplu Dikdörtgen Döküm Tava

Lava Döküm Izgara Tava 26×32

en iyi dokum tava

Listemizin ilk sırasında, Lava marka bir döküm tava yer alıyor. Ürünü incelediğimizde, binlerce kişi tarafından satın alındığını görüyoruz. Diğer yandan kullanıcılardan 5 üzerinden, 4.6 puan almış bir tava.

Peki tavanın performansı nasıl ve özellikleri nasıl? Başlıkta da gördüğünüz gibi 26 cm’ye, 32 cm bir büyüklüğü bulunuyor. Diğer yandan emaye kaplamalı bir döküm tava ve bu emaya 3 katmandan oluşuyor ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Etleri ise başarılı bir şekilde pişirdiğini söylemek mümkün. Ancak eti pişirirken de dikkatli olmalısınız. Eti pişirmeden önce tavayı çok yüksek sıcaklığa getirmeniz lazım. Zaten fiyatı da almak için uygun.

Lava Metal Saplı 26×26 Cm Demir Döküm Kare Izgara Tavas

uygun fiyatlı döküm tava

Listemizde Lava marka döküm tavaların fazla olduğunun farkındayız ancak bunun sebebi tavaların çok kaliteli olması. Yani Lava tavaların kullanıcı yorumlarında da bunu görebiliyoruz.

Tavanın bilgilerine baktığımızda, 1,5 litrelik bir hacminin olduğunu ve 4 kişilik et pişirmelerini için uygun olduğunu görüyoruz. Ağrılığı ise 2,8 kg. Bazı yorumlarda döküm tavaların çok ağır olduğu için iade edildiklerini gördük. Çok garip bir durum gerçekten, sonuçta döküm tavanın ağır olması ve ısıyı tutması gerekir. Neyse biz yazımıza devam edelim.

Bu döküm tavada da 1 kat emaya kaplama bulunuyor. Pişirme performansına baktığımızda neredeyse yüzde yüz başarılı bir tava olduğunu görüyoruz. Kullanıcılar da bizimle aynı görüşte. Binlerce kişi tarafından satın alınan ve 5 üzerindne 4.7 puana sahip olan bir tava.

Schafer Famos Yanmaz Yapışmaz 2 Parça Granit Döküm Tava Seti

kaliteli en iyi dokum tava

Döküm tava tavsiyesi listemize şimdi de Schafer marka bir tavayla devam ediyoruz. Gördüğünüz gibi 2 farklı granit tavadan oluşan bir set. Granit olması sebebiyle de sağlıklı bir tava olduğunu söyleyebiliriz.

Granik döküm tavaların öne çıkan bir diğer özelliği ise, granik taşının içerisinde barındırdığı minarellerin sağlık açısından uygun olması olduğunu söyleyebiliriz. Çok yüksek sıcaklıklara çıkan tava, yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahip.

Temizlemesinin ise diğer döküm tavalara kıyasla daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Çizilmelere ve çarpmalara da dayanıklı. Ancak ürünün temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Süngerle yıkamanız, tel gibi çizebilecek ürünlerle yıkamamanız daha iyi olacaktır.

Lava Lv Eco Gt 30 T5 Yuvarlak Döküm Demir Izgara Tava

dokum tava tavsiyesi

En iyi döküm tava listemizin dördüncü sırasında yine Lava marka bir döküm tava yer alıyor. Bu tavayı listemize koyma sebebimiz ise hem daha uygun fiyatının olması hem de kullanıcılar tarafından sevilmesi. Yuvarlak bir tava olduğu için boyutları her alanda 30 cm boyutunda.

Bu tavanın da emaya kaplama olduğunu görüyoruz ancak bu kaplama sadece bir katmandan oluşuyor. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise çok duman çıkardığı görüşleriyle karşılaştık. Ancak döküm tavaların doğası gereği, çok duman çıkarıyorlar. Yüksek sıcaklıkta pişirildikleri için dumanın çıkmaması imkansız.

Sinbo Sp-5218 Çift Taraflı Döküm Tava

dokum tava onerisi

Şimdi de katlanabilen ve kapanabilen bir döküm tavayı inceleyeceğiz. Yanmaz ve yapışmaz bir yüzeyi bulunuyor. Ve iç yüzey, granik olması sayesinde yüksek ısıya da dayanıklı.

Tavanın kapanabilir ve çift taraflı kullanılabilir olması ise bir diğer artı özellik. Kapanabilir olması sebebiyle de silikon contaları bulunuyor. Bu silikon contalar buharı içeride tutarak, dışarı çıkmasını engelliyor. Eğer çift taraflı bir ürün istiyorsanız sizin için en iyi döküm tava bu olabilir.

Lava Metal Kulplu Dikdörtgen Döküm Tava

döküm tava önerileri

Listemizdeki en beğendiğimiz tavalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tek katmandan oluşan bir emaya kaplaması bulunuyor. Taban kalınlığı ise 5,5 mm. Ağırlığının da fazla olduğunu söylemek münkün. 4 ile 4,5 kg arasında değişen bir ağırlığı bulunuyor. Ancak listemizdeki en iyi döküm tava modellerinden birisi olduğu kesin.

Yorumlara baktığımızda 10 binlerce değerlendirmeye karşılaştık. Yani kullanıcılar tavadan oldukça memnun. 5 üzerinden de 4,7 puana sahip. Temizlemesi, pişirmesi de kolay. Dediğimiz gibi döküm tava tavsiyesi istiyorsanız gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir döküm tava.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda 2023 yılında alabileceğiniz en iyi döküm tava modellerini, döküm tava tavsiyelerini ve en iyi döküm tava markasının hangisi olduğundan bahsettik. Bizce alınabilecek en iyi döküm tava listemizin en son sırasında Lava marka döküm tava. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa 15sey.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.