En İyi Gaming Klavye 2023 Fiyat Performans Klavye Önerisi


en iyi gaming klavye

Gaming klavye tavsiyeleri. En iyi gaming klavye hangisi? Elbette en iyi gaming klavye bütçenize uygun olanıdır. İşte bu sebeple fiyat performans açısından tatmin edici, yorumları iyi ve almaya değer oyuncu klavyelerini sizler için derledik.

Bildiğiniz gibi oyun sektörü hiç durmadan yükselen sektörlerden birisi. Peki neden? Çünkü oyun dünyası da artık para kazanılan, yani oyun oynayanların para kazandığı bir sektör haline geldi. İşte bu yüzden de binlerce gaming klavye modeli ve onlarca gaming klavye üretici bulunuyor.

Diğer yandan bu özelleşsen ve gelişen piyasa için üretilen gaming klavyelerin fiyatları da, normal klavyelere göre daha fazla. Ancak gaming klavye önerisi listemizde her bütçe için klavye incelemesi yapmaya özen gösterdik. Gaming klavye önerisine başlamadan önce, oyuncu klavyesi almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

Gaming Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle belirlemeniz ve dikkat etmeniz gereken nokta fiyattır. Yani sizin bütçeniz gaming klavyenizin daha iyi olması için artması gereken özelliklerden birisidir. Mesela şu görüşün de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Gidip de ucuz bir klavye alıp, kötülemek yanlış bir duruş. Sonuçta 50 liralık modele sahip marka, 1000 liralık bir klavye performansı sunacağını söylemiyor.
 • Gaming klavye alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta klavyenin çeşididir. Piyasada ve e-ticaret sitelerinde satılan 2 tip klavye bulunuyor. Birisi membran klavyeler, diğeri mekanik klavyeler. Bu konuya dikat etmelisiniz.
 • Membran klavye dedik. Peki nedir bu membran klavye? Aslında normal, klasik ofis klavyeleri bunlardır. Yani bir iş yerine gittiğinizde bu klavyeleri görebilirsiniz. Bu klavye tipleri için önceden, yani özel gaming klavyeler çıkmadan önce çıkan klavyeler diyebiliriz. Mesela 10 yıl önce gidip bir klavye aldıysanız, o yüksek ihtimalle membran klavyedir. Membran klavyelerde, bilgisayarı kontrol etmeniz için basmanız yeterlidir. Yani tuşlara ne kadar basıldığını, tuşu yarı seviyeye kadar mı basıldığı önemli değildir. Tuşa basarsınız ve o komutu ekranda görürsünüz.
 • Mekanik klavyede ise durum biraz daha farklı. Mekanik klavyelerde her bir tuş, farklı bir mekanik anahtara sahiptir. İşte bu yüzden de ismi mekanik klavyedir. Mekanik klavyelerin birçok artısı bulunuyor. Fiyatları normal klavyelere göre daha pahalı ama artıları daha fazla. Mesela düşük tepki süreleri normal klavyeye göre daha düşüktür. Uzun ömürlü olması da bu klavyeler için bir diğer artı. Diğer yandan mekanik klavyelerdeki her bir tuş, tek tek sökülebildiği için temizlemesi de kolaydır.
 • Klavyenin kablolu mu yoksa kablosuz mu olacağı da bir diğer önemli konu. Klavyelerin kablolu olması, özellikle de mekanik klavyelerin kablolu olması bizce büyük bir avantaj. Çünkü bu klavyelerin tepki süreleri fazla. Yani normal klavyeye göre daha hızlı klavyelerden bahsediyoruz. Bu sebeple kablolu klavyeleleri tercih edebilirsiniz.
 • Klavyenin tasarımı da oldukça önemli. Hem ışıklandırma bakımından hem de ellerinizi koyduğunuz bir araç olduğu için buna dikkat etmelisiniz. Mesela ben durmadan bilgisayarla uğraştığımdan, yazılım, programlama, içerik yazmak derken klavyenin tasarımı benim için oldukça önemli. Diğer yandan mouse da sağlık açısından önemli.

Gaming Klavye Tavsiyesi 2023

Evet gaming klavye önerisi vermeden önce, nelere dikkat etmeniz gerektiğini de sizlere söyledik. Şimdi de her fiyat aralığından, yüzlerce kullanıcısı olan klavyeleri incelemeye ve özelliklerine bakmaya başlayabiliriz.

 • Gaming Klavye Önerileri
  • Rampage Kb-rx7 Alpor Pro Rgb Gaming Klavye
  • Gamepower Ogre Rainbow Mekanik Gaming Klavye
  • logitech G213 Prodigy Rgb Oyuncu Klavyesi
  • Philips Spk8614 Gökkuşağı Aydınlatmalı Mekanik Klavye
  • Dark DK-AC-GK1000 Gaming Klavye
  • MSI Vigor GK30 TR RGB Gaming Klavye

Rampage Kb-rx7 Alpor Pro Rgb Gaming Klavye

gaming klavye tavsiyesi

Gaming klavye önerisi listemizin ilk sırasında Rampage marka bir klavye yer alıyor. Q klavye olan model, RGB aydınlatmaya sahip. Diğer yandan bilgisayarınıza bağlarken de USB portunu kullanıyorsunuz.

Klavyeye performans olarak baktığımızda iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Klavye RGB aydınlatmaya sahip ve 9 tane aydınlatma kombinasyonu bulunuyor. Klavyenin aydınlatmasıyla ilgili bilmeniz gereken bir diğer nokta da 7 farklı renk bulunması. Bu 7 farklı rengi, klavyenizin 5 bölümüne uygulayabiliyorsunuz. Işıklandırmanın bir diğer şık olan yanı, dahili mikrofon ile sese uyum sağlayan bir modu da buluyor.

4 tane de makro tuşu yer alıyor. Bu model pro olduğu için, diğer modele kıyasla özellikleri daha iyi diyebiliriz. Mesela pro olmayan modelin kablosunda örgü ile koruma yokken bu modelde var. Klavyede ekstra bir multimedya tuşu bulunmuyor. F2 ile F7 arasındaki tuşlarla bunu kontrol edebiliyorsunuz.

Bizce 200 TL’nin altında, fiyat performans gaming klavye isteyenler için uygun bir klavye diyebiliriz.

Gamepower Ogre Rainbow Mekanik Gaming Klavye

gaming klavye onerisi

Evet şimdi de Gamepower marka bir klavyeyi inceleyeceğiz. Öncelikle fiyat aralığında çok iyi olduğunu söylemek münkün. Bilek desteği bulunuyor ve incelemelerimize göre klavyenin bilek desteği deriden yapılmış. Ancak hoşunuza gitmezse kullanmayabilirsiniz.

Bu noktada dikkatinizi çekmemiz gereken şey ise hem bilek desteği bulunuyor, hem de bu bilek desteği deriden yapılma. Ve fiyatı da bu özelliklere göre çok düşük. Yani bu durumun, fiyatı açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Klavyenin kumaş bir kablosu bulunur ve çok sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Mekanik klavyelerin tuşlarının sökülebildiğini söylemiştik. Kutusundan da bu tuşları sökebilmeniz için bir aparat çıkıyor.

Aydınlatmasının ise tatmin edici düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Bizce fiyat aralığında en iyi gaming klavyelerden birisi.

logitech G213 Prodigy Rgb Oyuncu Klavyesi

gaming klavye tavsiyesi

Evet, gaming klavye önerisi listemizin 3. sırasında Logitech marka bir klavye yer alıyor. Bilmeyenler için Logitech’in oyun piyasasında, ekipman olarak çok iyi donanımlar ürettiğini söyleyebiliriz.

Klavyenin ağırlığından bahsetmek gerekirse 1 kg’ya yakın bir ağırlığı bulunuyor. Kablosu ise örgü bir klavye. Tuşların sertliği ise ideal, hissiyat olarak ne yumuşak ne de sert bir yapısı var. Bizce bu özellik bakımından ideal durumda.

RGB aydınlatması kısmında 16,8 farklı renk seçeneği bulunuyor. Durun durun hemen 16,8 milyon farklı renk olur mu demeyin. Oluyor, bu tarz ışıklardaki renk tonlarını milyonlarla ifade ediliyor yani.

Klavyenin özellikleri arasında suya karşı dayanıklı olduğunu gördük. Ancak bu bir bardak su, kola ya da çay dökmeniz durumunda geçerli değil. 60 ml’ye kadar dayanıklı ama siz yine de sıvı dökmemeye çalışın.

Multimedya fonksiyonlarını en üst kısımda görebiliyoruz. Sağ üst tarafta şık bir tasarıma sahip multimedya ışıkları bulunuyor.

Klavyenin 2 ms tepki süresi bulunuyor. Klavyenin kendi yazılımı sayesinde, F1’den F12’ye kadar tuşlara atama yapabiliyorsunuz. Özellikleri bakımından en iyi gaming klavye modellerinden birisi.

Philips Spk8614 Gökkuşağı Aydınlatmalı Mekanik Klavye

gaming klavye tavsiyeleri

Özellikle Philips gibi bir markanın özellik bakımından, hem de fiyat bakımından böyle bir klavye üretmiş olması ilginç ve sevindirici diyebiliriz. Kutudan mekanıik tuşlarını çıkarabilmeniz için bir aparat çıkıyor. Kutudan bir de bilek desteği için bir diğer aparat çıkıyor. Klavyenin garanti süresi ise 2 sene.

Kablosunu ve USB girişini incelediğimizde örgü bir kablo ve altın uçlara sahip bir USB girişi görüyoruz. Bazı okurlarımızın aklına altın kaplamalı USB neden var sorusunun geldiğini hissedebiliyoruz. Altın, doğadaki en iyi iletkenlerden birisi. Android telefonlarda da bulunan bir özellik, hız bakımından elektronik cihazlarda verilerin aktarılmasını hızlandırıyor.

Klavyenin gövdesi ise çok sağlam diyebiliriz. Alüminyumdan imal edilmiş bir gövdeye sahip. Arkadaşlar eğer bütçeniz yetiyorsa gerçekten almanız gereken bir klavye olduğunu düşünüyoruz. Peki neden?

Sağ üst tarafta multimedya tuşları bulunuyor. Bu tuşların en sağında ise bir teker bulunuyor. İşte bu teker klavyeyi en üst sıralara çıkarmış diyebiliriz. Bu teker yardımıyla sesi açıp ve kapatabiliyorsunuz. Bitmedi… Bu tuşa 3 saniye basınca multimedya modundan çıkıp, ışığı kontrol edebilmenizi sağlıyor. Sola doğru çeviriyorsunuz ışığı kapatıyor, sağa çeviriyorsunuz ışığı yavaşça açıyor.

Biraz daha anlatalım. Işık modundayken multimedya tuşları farklı modlara geçiyor. Bu tuşları kullanarak her tuş için farklı profiller ayarlayabiliyorsunuz. RGB bir aydınlatması bulunmuyor ancak Rainbow özelliği bulunuyor. Makro özelliği ve yazılım desteği bulunmayan bir klavye. Ancak bizce listemizdeki, fiyatına göre en iyi gaming klavye diyebiliriz.

Dark DK-AC-GK1000 Gaming Klavye

en iyi gaming klavye hangisi

Uygun fiyatlı gaming klavye tavsiyesi isteyenler için hem performans bakımından hem de kullanıcı yorumları bakımından tatmin edici bir klavyeyi inceleyeceğiz.

Klavyenin en önemli özelliği anti ghosting özelliği olmasını söyleyebiliriz. 19 tuşa kadar anti ghosting özelliğini sağlıyor. Yani 10 parmağımız olduğunu düşünürsek 19 bu özellik için fazla bile diyebiliriz.

Bu arada tuşların altından sıvı akabildiği için, suya dayanıklı olduğunu görüyoruz. Alt kısmında ise bu özelliği desteklemek, akan suyu çıkarabilmek için iki tane de delik bulunuyor.

Ürünü incelediğimizde mekanik hisli bir klavye ile karşı karşıyayız. Fn tuşuna basarak, klavye parlaklığını 3 farklı modda kullanabiliyorsunuz.

Bize soracak olursanız, klavyenin özellikleri fiyat açısından gayet başarılı. 100 ile 150 TL arasında değişen bir fiyatı var.

MSI Vigor GK30 TR RGB Gaming Klavye

en iyi gaming klavye markası

Ürünün kutu içeriğini açıklayarak incelemeye başlayalım. Gerçi kutu içeriği sadece garanti belgesi ve klavyeden oluşuyor ama olsun 🙂 . Ürün giriş segmentinde bulunan bir ürün olduğu için, ayrı bir bilek desteği yer almıyor.

Öncelikle klavye mekanik değil. Klavyenin tuş basım ömrü ise 12 milyon kadar. Klavye mekanik değil ancak aydınlatması da bulunuyor. Klavye üzerinden, 10 farklı aydınlatma modunu istediğiniz özelliklere göre ayarlayabilirsiniz.

Cihazın en önemli özelliği ise mekanik bir klavye olmamasına rağmen, tuşların altındaki 3 farklı katman sayesinde mekanik hissiyatını size veriyor. Klavyenin altına bakacak olursak, oyun oynarken elinizin altından kaymayı önleyen destek noktası bulunuyor.

Klavyenin ağırlığı 1040 gram iken, su geçirmeyi önleyici bir yapısı da mevcut.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda sizlere fiyat performans açısından başarılı klavyeleri göstermeye çalıştık. Gaming klavye önerisi, en iyi gaming klavye ve fiyat performans gaming klavye modellerini inceledik. Eğer gaming mouse ihtiyacınız varsa gaming mouse önerisi yazımızı okuyabilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.