2023’de Ne İzlesem Diyenlere En İyi Yabancı Filmler!


mutlaka izlenmesi gereken en iyi yabancı filmler

En İyi Yabancı Filmler 2023

Akşamları, günün bütün yorgunluğunun ardından sıcak bir çay ya da kahve eşliğinde film izlemek, bütün dertlerimizi ve yorgunluğumuzu alıp götürebilir. Fakat, bunun için seçtiğimiz film de büyük önem taşımaktadır. Dünya sinemasına ait birbirinden kaliteli ve efsaneleşmiş birçok yabancı film bulunmaktadır. İster uzun yıllar önce vizyona girmiş ister yakın tarihte vizyona girmiş en iyi yabancı filmler listemizi 15sey.com olarak sizler için derledik.

Çünkü güzel bir film arayıp bulmanın ne kadar zahmetli bir iş olduğunu biliyoruz. Sizin için hazırladığımız listede IMDb puanlarına göre en iyi yabancı filmler yer almaktadır. En iyi yabancı filmler hangileri? En iyi yabancı filmler hangi konuları anlatıyor? Aradığınız bütün soruların cevabı mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde sizlerle. Keyifli okumalar.

Esaretin Bedeli

yabancı filmler
 • IMDb: 9,2
 • Google: %96

En iyi yabancı filmler listemizin ilk sırasında, kesinlikle izlenmesi gereke bir film olan Esaretin Bedeli yer alıyor. Türkiye’de 10 Mart 1995’de vizyona giren filmin başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman ve Bob Gunton gibi usta isimler yer alıyor. Demir parmaklıkların ardında umudun hüküm sürdüğü bir dünya, Esaretin Bedeli ile beyaz perdeye taşınıyor.

Andy ve Red isimli mahkumların, birlikte kurduğu bu dünya, diğer mahkumların da katılmasıyla büyüdükçe büyüyor. İyi bir banker olan Andy, müebbet hapis cezasıyla yargılanmaktadır. Suçu ise karısını ve karısının sevgilisini öldürmektir. Kaldığı Shawsank Hapishanesi’nde umuda ve yaşama yer yoktur. Çünkü her türlü pislikle bir arada yaşamak zorundadır. İşkence, dayak, tecavüz, hepsi bu hapishanede rutin yaşanan olaylardandır.

Fakat, tüm bunlara rağmen Andy, hayata karşı olan sevincini ve umudunu kaybetmez. Andy’nin bu tavrı ister istemez etrafındakileri de etkilemeye başlar. Adeta umut saçan Andy, birçok mahkuma da umut aşısı yapar. Artık, çoğu mahkum, Andy sayesinde özgür bir dünyanın hapishanede bile mümkün olabileceğini düşünmektedir. Bu süreçte, Red ise Andy’nin en büyük yol arkadaşı olur.

Bir Stephen King uyarlaması olan filmin aynı zamanda tiyatro versiyonu da dahil birçok uyarlaması da mevcuttur.

Duygu yoğunluğunuzu tavana çıkaracak yapımlar için duygusal film önerileri listemize bakabilirsiniz!

The Godfather

yabancı filmler 2022
 • IMDb: 9,1
 • Google: %93

Efsane film serisinin ilk filmi olan The Godfather, 1940’ların Amerika Birleşik Devletleri’nde geçen İtalyan bir mafya ailesinin dillere destan olmuş hikayesini anlatmaktadır. Kökleri İtalya’ya dayanan Corleone Ailesi, birçok suça karışmış bir örgüttür aslında. Ailenin başında ise Don Vito Corleone vardır. Corleone Ailesi’nden başka dört aile daha vardır New York’ta. İşte bu beş aile New York’un tüm yeraltı suçlarını birlikte yönetmektedirler.

Bu beş aile arasından Corleone Ailesi’nin çok farklı bir özelliği vardır. O da Don Vito Corleone’nin siyasetçileri, bürokratları ve yargıçları, istediği gibi, dilediği zaman kullanabilmesidir. Fakat, Don Vito Corleone için işler her zaman istediği gibi gitmez. Solozzo’nun iş teklifini, uyuşturucu işi olması sebebiyle reddetmesinin ardından Solozzo, intikam almak için Don Corleone’nin fena şekilde yaralanmasına sebep olur.

Bu olaydan sonra, New York’u hiç olmadığı kadar hareketli günler beklemektedir. Mario Puzo’nun sevilen kitabından uyarlanan The Godfather, aldığı birçok ödülle en iyi yabancı filmler arasında başlarda yer almaktadır.

12 Öfkeli Adam

en iyi yabancı filmler
 • IMDb: 8,9
 • Google: %94

İlk başlarda bir tiyatro oyunu olan fakat, daha sonra beyaz perdeye aktarılan 12 Öfkeli Adam, bir dava sebebiyle on bir jüri üyesini ikna etmeye çalışan tek jüri üyesinin savunmasını konu alır. Filmin en ilginç tarafı ise baştan sonra tek bir mekanda geçmesidir. Sözü edilen dava ise bir cinayet davasıdır. Babasını öldürdüğü iddiasıyla suçlanan Latin Amerikalı çocuk için savunma yapan jüri üyesi, karşısındaki üyeleri ikna etmeye çabalamaktadır.

Amerikan yasalarına göre kara, oybirliği ile alınır. Yani bütün jüri üyelerinin uzlaşması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın karar duruşması ertelenir. Cezanın idam olarak belirlenmesi de ayrıca konuyu  çocuğu savunan jüri üyesi için daha hassas bir hale getirmiştir.

Diğer jüri üyelerinin çocuğu ısrarla suçlu bulmasının ardında, yabancı düşmanlığı ve diğer ön yargılar yatmaktadır. Filmin sonunda doğru gerçekleşen son oylamada ise jüri üyelerinin fikirlerinin değişmeye başladığını görürürüz. Jüri üyeleri, bu noktada kişisel hırslarını bırakmaya karar verir ve kanunlara göre düşünmeye başlarlar.

Fight Clup

en iyi yabancı filmler 2022
 • IMDb: 8,8
 • Google: %92

Unutulmaz replikleri ve dövüş sahnleriyle aklımıza kazınan Fight Clup, en iyi yabancı filmler listemizde yer alan gerilim ve drama filmlerinden biridir. Hepimizin aklında ya da en az bir kez duyduğu bir kural vardır. “Asla Dövüş Kulubü hakkında konuşma”.

Sigorta memuru Jack, yaşamın akıp giden sıradanlığına kendisini fazlasıyla kaptırmış bir insandır. Bir süredir de strese bağlı olarak ağır uyku problemleri yaşamaktadır. Artık bu duruma daha fazla katlanmak istemeyen Jack, profesyonel yardım almak ister. Katıldığı seanslar esnasında Marla ile tanışan Jack, daha sonra hayatının dönüm noktasını yaratacak olan Tyler Durden ile tanışır.

Durden, hayatının tam anlamıyla zirve noktasında olan bir adamdır ve bir dövüş kulübünün kurucusudur. Toplam 50 kişiden fazla olmamak kaydıyla burada, kadın ve erkekle birbirleriyle dövüşmektedir. Jack de Durden sayesinde bu organizasyon ile tanışır. Olaylar, daha sonra kontrolden çıkacak ve karmaşık bir mesele haline gelecektir.

Forrest Gump

yabancı film önerileri
 • IMDb: 8,7
 • Google: %94

En iyi yabancı filmler listemizin bir diğel filmi, Tom Hanks, Robin Wright ve Gary Sinise’nin başrollerinde yer aldığı Forrest Gump’dır. Romantik, komedi ve dram dallarında olan film, yazar Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlanılmış ve beyaz perdeye aktarılmıştır. Ancak temel noktalar da dahil olmak üzere romandan ayrıldığı yönler fazladır.

Zeka seviyesi diğer insanlara göre düşük olan Forrest Gump, Jenny isimli bir kıza aşık olur. Daha sonraları ise tarihteki önemli ve ünlü kişilerle tanışma fırsatını bulur. Bunlar arasında Elvis Presley ve Nixon gibi isimler de vardır. Bunlara ek olarak Vietnam Savaşı’nı da gören Gump, tarihi istemeden değiştirdiğinin farkında değildir.

Kuzuların Sessizliği

yabancı film önerileri 2022
 • IMDb: 8,6
 • Google:%92

Psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris’in roman türündeki eserinden beyaz perdeye aktarılmış bir filmdir. Clarice Starling, polis akademisinden yeni mezun olmuş genç bir FBI ajanıdır. Henüz ajanlık eğitimi devam etmesine rağmen tımarhanede yatan Hannibal Lecter’ın zihninin en kuytu köşelerine girmeye çalışır.

Hannibal Lecter, yamyam bir katildir. Bu yüzden Clarice için bu görev oldukça zorludur. İpuçları ve kanıt toplamaya çalışırken Lecter ile yaşadıkları sonucunda tımarhaneden kaçmasına zemin hazırlar. Durum, artık öncekinden dahah da tehlikeli bir hal almıştır.

Kuzuların Sessizliği, gerilim dolu senaryosuyla en iyi film Oscar’ına layık görülen türünün ilk ve tek örneğidir. Daha birçok Oscar’ı bulunan film, en iyi yabancı filmler arasında yer alıyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak

efsane filmler hangileri
 • IMDb: 8,5
 • Google: %95

Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmlerinden biri olan Er Ryan’ı Kurtarmak, Steven Spielberg yönetmenliğinden çekilen ve 2.Dünya Savaşı’nda geçen bir epik savaş filmidir. Başrolünde yine Tom Hanks’i gördüğümüz film, James Francis Ryan isimli eri ararken John Miller liderliğindeki askerlerin yaşadıklarını konu alır.

Hikaye, dört çocuğundan üçünün savaşta hayatını kaybetmesiyle başlar. Derin bir sarsıntı yaşayan anne son kalan oğlu Francis Ryan’nın sağ bir şekilde eve dönmesini ister. Acılı kadının isteğini geriye çeviremeyen başkan, çıkardığı emirle Francis Ryan’ın sağ salim eve götürülmesi gerektiğini emreder. Ardından 8 kişilik özel bir ekip, ne pahasına olursa olsun Ryan’ı bulmak için yola çıkarlar.

Fakat, ekibin lideri olan John Miller, tehlikelerle karşılaştıkça tek bir asker için sekiz kişinin canını tehlikeye atmanın ne kadar doğru olduğunu düşünmeye başlayacaktır. Su altı kamerası dahil birçok çekim tekniğinin kullanıldığı Er Ryan’ı Kurtarmak, en iyi yabancı filmler arasında bulunuyor.

Leon

hangi filmler mutlaka izlenmeli
 • IMDb: 8,5
 • Google: %92

Fransız yapmı bir dram filmi olan Leon, Türkçe’ye çevrilmiş adıyla Sevginin Gücü, küçük bir kızla, mafya tetikçisi bir kızın hikayesini anlatılıyor. Amerika’nın New York şehrinde yaşayan Leon tetikçilik yapmaktadır. Patronu ise Tony’dir. Dışarıdan bakıldığında sert bir duvar gibi gözüken Leon, profesyonelliğine hiçbir zarar vermemeye çalışır. Fakat, Mathilda ismindeki küçük kızla tanışınca dünyasını yeniden sorgulaması gerektiğini fark eder.

Mathilda isimli küçük kız, tüm ailesini trajik bir katliamda kaybetmiştir. Sürpiz bir şekilde hayatta kalır ve en zorlu zamanlarında Leon’la tanışır. Bu sebeple Leon ile olan ilişkisini, Mathilda “aşk” olarak yorumlar. Bu durum, bazı çevrelerce eleştirilse de Mathilda için aşkın tanımı bilinden biraz daha farklıdır.

Soysuzlar Çetesi

hangi film izlesem 2022
 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

Senaristliğini ve yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı Soysuzlar Çetesi, en iyi yabancı filmlerden birisi olarak listemizde yer alıyor. Ayrıca Soysuzlar Çetesi, Quentin Tarantino’nun gişede en çok ilgi gören filmi olarak da biliniyor. Filmin başrollerinde ise Brad Pitt, Til Schweiger, Christoph Waltz ve Eli Roth gibi ünlü isimler yer alıyor.

Alman ordusunun baskısı altında olan Fransa, zor zamanlardan geçmektedir. Bir yandan savaş devam ederken bir yandan da sivillerin yaralarının sarılması gerekiyor. Shosanna da savaşın en ağır yönünü görmüş sivillerden sadece birisidir. Gözlerinin önünde ailesi katledilen Shosanna, şans eseri canını kurtarabilmiştir.

Zor da olsa Paris’e ulaşan kadın, burada yeni bir isimle yeni bir hayata başlar. Bu sırada Teğmen Raine de emrindeki askerleri Alman ordusuna karşı eğitmektedir. Shosanna ve Teğmen Raine dışında Alman bir aktris de daha sonra bu ikiliyle buluşur ve aksiyon başlar.

Sil Baştan

en iyi yabancı filmler hangileri
 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

Jim Carrey’nin muhteşem oyunculuklarından birini görebileceğimiz Oscar ödüllü Sil Baştan, en iyi yabancı diziler listemizin belki de en ilginç senaryosuna sahip filmidir. Senaristi ve yönetmeni Michel Gondry olan film, özgün senaryo ödülü kazanmış bir yapımdır.

Film, sevgilisinin anılarından kurtulmak isteyen bir adamın hikayesini anlatıyor. İki yıl önce kumsalda tanıştığı sevgilisini Clementine, kendisinden epeyce farklı bir kişiliğe sahiptir. Clementine, anı yaşamayı seven ve hislerine güvenen bir insanken, Joel, tam tersine hayatta her zaman mantığını kullanarak hareket etmiş bir adamdır.

Durum böyle olunca da sorunlar ve kavgalar kaçınılmaz olur. Birbirlerini çok sevmelerine rağmen sorunlar, çözülemeyecek noktaya ulaşır. Tam bu noktada Clementine’nin hafızasının silinmesine yönelik bir deneye katıldığını öğrenen Joel, aynı hafıza silme deneyini kendi üzerinde denemeye karar verir. Fakat, yaşanan güzel anılar hatırlandıkça Joel, pişman olmaya başlar ve deneyin başarıya ulaşmaması için elinden geleni yapar.

Amelie

 • IMDb: 8,2
 • Google: %90

Son zamanların en çok konuşulan filmlerinden biri olan Amelie, jean-Pierre Jeunet yönetmenliğinde toplamda beş dalda Oscar sahibi olmuş bir yapımdır. Bir Fransız komedisi olan film, hayat dolu ve neşesi hiç eksik olmayan Amelie’nin hikayesini konu alıyor. Yaşam enerjisinin hiç düşmediği bu genç kız, kendi hayatını, yalnızlığına aldırış etmeden başkalarının mutluluğu için feda etmiştir.

Anne ve babasını da kaybeden Amelie’nin önünde iki seçenek vardır. Kendi mutluluğu mu, başkalarının mutluluğu mu? Pek çok ödülün sahibi olan film, en iyi yabancı filmlerden biridir.

Yeşil Rehber

yabancı film tavsiyesi
 • IMDb: 8,2
 • Google: %93

Biyografik komedi tarzındaki Yeşil Rehber, turnete çıkan ünlü bir piyanist ve onun şoförünün hikayesini anlatmaktadır. Şoför Tony, Bronx’ta bulunan İtalyan Amerikan mahallesinde oturmaktadır. Piyanist Dr. Don Shirley ise sahne alacağı için hazırlıklarına devam etmektedir. Manhattan’da başlayacak olan turne, güneye doğru ilerleyecek ve birçok noktada duracaktır.

Şoför ararken, aklına işsiz Tony gelen ünlü piyanist, onu işe almaya karar verir. Aynı zamanda bir Afro-Amerikalı olan piyanistin güvenli bir rotada ilerleyebilmesi için şoförü Tony, Yeşi Rehber isimli kitaptan faydalanır. Bu zorlu yolculukta, ırkçılık her an enselerinde olacaktır.

1917

yabancı film en iyi
 • IMDb: 8,2
 • Google: %92

2019 yılında gösterime giren film, 1. Dünya Savaşı’nda geçen bir epik savaş filmidir. İki askerin, savaş sırasında hayati bir öneme sahip olan bir mesajı iletmekle görevlendirilmesini ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Bütün askerlerin hayatı bu mesaja bağlıdır ve bakıldığında bu görevin gerçekleşmesi imkansız gibi görülmektedir.

Fakat, Onbaşı Schofield ve Onbaşı Blake, zamanla yarışarak bu görevi başarabileceklerini bilmektedir. Düşman bölgesinden geçmeleri gereken ikili, yüzlerce insanın hayatını kurtartmak için ellerinden geleni yapacaktır. Üstelik, tehlikede olanlardan birisi de Onbaşı Blake’in kardeşidir.

Filmin yönetmeni Sam Mendes, aynı zamanda filmde rol da alır.

Savaş filmleri hem tarihten izler taşır hem de aklınızda unutulmayacak anlar bırakabilir. Savaş filmleri listemize de bakın!

Para Avcısı

izlenmesi gereken yabancı filmler
 • IMDb: 8,2
 • Google: %92

En iyi yabancı filmler arasında bulunan Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanmış bir biyografik drama filmidir. Hayata karşı mücadeleci bir tavrı olan 24 yaşındaki Jordan Belfort, zengin olmak maksadıyla Wall Street’te komisyoncu ve ardından da Stratton Oakmaont isimli yatırım şirketinde CEO olur. Kendisi her işi yapmaya hazırdır ve hiçbir şeyden de şikayet etmez.

İşleri yolunda giden Belfort, çok zaman geçmeden elinde fazla miktarda para bulur. Aynı hızda da para harcamaya başlayan Belfort, amaçladığı hayata oldukça yaklaşır. Parayla birlikte uyuşturucu, fuhuş ve daha birçok kirli iş de Belfort’un etrafını sarar. Çöküş ise hiç uzakta değildir.

Leonardo DiCaprio’nun başrolünde yer aldığı film, ünlü Amerikan borsacısı jordan Belfort’un yaşam öyküsünden kesitler sunuyor.

Savaş Vadisi

hangi filmler izlenmeli
 • IMDb: 8,1
 • Google: %95

Yabancı film önerileri listemizin son sırasında yine bir savaş draması olan Savaş Vadisi yer alıyor. Aslında savaş karşıtı olan fakat, savaş doktorluğu yapan Desmond Doss, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunda görev almaktadır. Savaşa katılmak için yeterli fiziksel özellikleri bulunmasına rağmen vicdani retçi olmasından kaynaklı, asla eline silah almaz. Bu sebeple arkadaşları tarafından dışlanan hatta şiddete uğrayan Doss, fikirlerinden vazgeçmez.

Okinawa Savaşı’na katılan Doss, burada siperlerde dahi eline silah almaz. Cesaretini sorgulayanlara aldırış etmeyen Doss, bir gün Japon saldırısının ardından tek tek yaralı askerlerin hepsini yamaçtan aşağıya indirir ve hayatlarını kurtarır. Bununla da kalmayan Doss, çıplak elleriyle el bpmbalarını temizler ve arkadaşlarının hayatta kalmasını sağlar.

Kahraman ilan edilen Doss, savaşın sadece silahla kazanılamayacağını kanıtlar. Doss’un bu hamlesinden sonra ise savaşı kazanan taraf, Amerika olur.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.