Duygusal Filmler 2023: Hüzne Boğacak Filmler ve Tavsiyeler


izlenmesi gereken en iyi duygusal filmler

En İyi Duygusal Filmler

Bu aralar hepimizin ağlamaya çok ihtiyacı var. O kadar dolduk ki her gün ağlamak fakat ağlamak için de bir sebebimiz olsun istiyoruz. Biz de 15sey.com olarak hazırladığımız en iyi duygusal filmler listemizle sizleri hüzne boğacak belki de hayatınızı etkileyecek filmleri listeledik! İster yalnız ister uzaktan açacağınız toplantılar arayıcılığıyla dostlarınızla ister sevgilinizle izleyeceğiniz, duygusallıkta zirve yapan filmleri 15 madde halinde listeledik.

Peçetelerinizi de hazır ettiyseniz şimdi size özel hazırladığımız; en iyi duygusal filmler yazımıza geçebiliriz.

Five Feet Apart

 • IMDb: 7,2
 • Google: %95

  En iyi duygusal filmler listemize Five Feet Apart isimli filmler başlıyoruz. 15 Mart 2019’da izleyicisiyle buluşan bu film iki hasta gencin hikâyesini anlatan, romantik drama türünde yer alıyor.

Stella ve Will hastanede yolları kesişen iki hasta gençtirler. Hayatları sınırlandırmalar, aynı rutinlerle geçen bu gençler birbirlerini tanıdıktan sonra hayatlarına hareket katmaya başlarlar fakat bu hareketli yaşantıya da sınır koymaları gerekir. Stella, sevdiği çocuk Will’e sürekli yardım ederek hayatta tutmaya, tüm sınırlandırmalara karşı istedikleri gibi yaşamaya çabalar fakat bu çabası acaba sevdiği çocuğu yaşamda tutmaya yetecek midir?

Justin Baldoni tarafından yönetilen filmin başrollerinde Cole Sprouse ve Haley Lu Richardson yer alıyor. Filmin kendi başarısı dışında harika bir de müziği var: Don’t Give Up on Me

Schindler’s List

duygusal filmler
 • ıMDb: 8,9
 • Google: %94

En iyi duygusal filmler listemize savaş dramı olan bir filmler devam ediyoruz. 4 Mart 1994 tarihinde izleyici karşısına çıkan film yayınlandığı tarihten itibaren izleyici bulmaya devam ediyor. Nisan 2021’de Netflix platformuna da gelmesiyle daha bir cazip olmaya başladı.

Oscar Schindler isimli bir iş adamı, 2. Dünya Savaşı zamanlarında bir fabrika kurar ve bu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak 1100 işçisin hayatını kurtarır. Gerçek bir yaşam hikâyesinden uyarlanan film epik dramı izleyiciye muhteşem şekilde yansıtması bakımından oldukça etkili. Bu başarısı da bu filmi   Oscar’a aday gösterildiği 12 dalda 7 ödülün  sahibi yapmıştır. Aldığı bu Oscar’lar: En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması dallarındadır.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği filmin uzun olması (3 saat 15 dakika) yönünden göz korkutsa da her bir dakikasına değecek en iyi duygusal filmlerden.

Canım Kardeşim

en iyi duygusal filmler tavsiye
 • IMDb: 8,7
 • Google: %82

En iyi duygusal filmlerden bahsedilip Türk yapımı bu filme yer vermemek olmazdı. 1973 yılında gösterime giren ve hala arada açıp hepimizin izlediği bu filmin konusunu herkes bilse de biz yine de kısaca değinelim.

Ertem Eğilmez imzalı bu filmde, abisi ve abisinin arkadaşı ile beraber yaşayan ve kanser olduğu öğrenilince derin üzüntü yaşanan Kahraman’ın hikâyesi anlatılıyor. Son istediği televizyon olan Kahraman’ın abisi ve arkadaşı ona televizyon almak için bir uğraş içine giriyor. Türk sinemasının en duygulu ve dram filmleri arasında bir başyapıt film izlendikçe ağlatan filmlerden de biri.

Oyuncu kadrosunda ise; Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit ve Kemal Sunal gibi usta isimler yer alıyor.

Esaretin Bedeli

duygusal film tavsiye
 • IMDb: 9,3/10
 • Google: %96

Esaretin Bedeli en iyi duygusal filmler denilince ilk akla gelen kült yapımlardan biridir.

Andy, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen genç ve başarılı bir bankerdir. Kapatıldığı hapishane olan Shawsank Hapishanesi’nde her türden suç vardır fakat Andy tüm bu olumsuzluklara rağmen iyimserliğinden ve hayata olan bağından bir şey kaybetmez. Diğer mahkumları bulundukları ortamda da özgürce yaşayacaklarına inandırır. Bu serüvende ona yardım eden Red isimli bir de arkadaşı vardır. 7 dalda Oscar adayı olan film, Stephen King uyarlamasıdır.

Yönetmen koltuğunda Frank Darabont’un otueduğu bu kült filmin başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman üstleniyor.

Ölüm Yolunda

duygusal film önerisi
 • IMDb: 7,5
 • Google: %85

Hem duygusal olsun hem de beni düşündürsün diyorsanız bu film tam da size göre. En iyi duygusal filmler listemize Ölüm Yolunda ile devam ediyoruz.

Ölüm için bekleyen idam mahkumu çaresizlik içinde bir rahibeye mektup yazar. Rahibe, mahkumun idamına kadar olan sürede sadece mahkum ile değil onun kurbanlarıyla da empati kurarak onlara yakınlaşır. Ölüm cezası üzerine derin düşünlere sevk eden yapım izleyicide empati yeteneğini geliştirir.

1995 yapımı olan film, Sean Penn ve Susan Sarandon’ın başrolleri ve Tim Robbins’in yönetmenliğiyle oluşmuştur.

Yapay Zeka

duygusal film tavsiyesi
 • IMDb: 7.2
 • Google: %85

Sıradaki en iyi duygusal filmlerimizden biri bilimkurgu filmleri izlemeyi sevenler için de bir alternatif bulundurmak istedik.

Çocuğu olmayan ailelere verilen bir robottan başka bir şey olmayan David aslında diğer herkes gibi sıradan bir görüntüye sahiptir. Farklı olmayan ve sahip oldukları farklılıkların farkında olmayan David; davranışı, hareketleri ile yapay zekadan çok sıradan bir insan özellikleri taşır. Ardından kendisinin robot olduğunu öğrenen çocuk tehlikeli bir yolculuğa çıkıp gerçekliğinin peşine düşecektir.

Kubrick’in bitiremediği projesi olan yapım, Spielberg’in tamamlamasıyla izleyici karşısına çıkmıştır. Filmin başrolleri ise Haley Joel osment, Jude Law ve Frances O’connor.

Uçurtma Avcısı

en iyi duygusal film
 • IMDb: 7,6
 • Google: %88

Kitabının başarısı tartışmamız olan ve filmiyle de en iyi duygusal filmlerden biri olmayı başaran film Khaled Hosseini’nin aynı isimli romanından uyarlamadır.

1970’lerde Afganistan’ında Hasan ve Amir birlikte büyümüş iki yakın arkadaşlardır. Amir’in babasının evinde büyüyen çocuklar iyi bir arkadaş olmalarının yanında annesinin kaybından sonra babasının kendisini sevmediğini düşünen Amir, Hasan’a da düşman olur ve onu bazı hırsızlıklarla suçlar. Yıllar sonra Hasan ve eşinin öldürüldüğünü öğrenen Amir, onun oğlunu kurtarmak için mücadeleye girişir.

Marc Forster tarafından yönetilen ve başrollerini Khalid Abdalla, Atossa Leoni ve Shaun Toub gibi isimlerin oynadığı fi dram türünde en iyi filmlerden biri.

Hayatı Yakala

duygusal filmler hangisi
 • IMDb: 7.4
 • Google: %87

Sırada arkadaşlık kavramına vurgu yapan, sizi ağlatırken aynı zamanda da hayata tutunmanıza yardım edecek en iyi duygusal filmlerden biri var.

  Ailesinin, umudunu, işini kısacası her şeyini 11 Eylül saldırısı sırasında kaybeden Charlie, bu buhran durumunda hayattan tamamen vazgeçmiş ve çaresiz ve umutsuzdur. Bir gün eski üniversite arkadaşı alan ile karşılaşır. Alan, istediği her şeye sahip mutlu  yaşam süren biridir. Charlie’yi içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmak isteyen Alan acaba başarılı olmuş mudur?

Adam Sandler ve Don Cheadle gibi isimlerin başrol oynadığı filmin yönetmen koltuğunda Mike Binder oturuyor.

Forrest Gump

duygusal filmler forrest gump
 • IMDb: 8,8
 • Google: %94

Winston Groom tarafından aynı isimle yazılan romandan uyarlanmış bir dram filmidir. Son zamanların en iyi duygusal filmleri listelerinde de adından sıkça bahsettiren bir yapımdır.

Düşük IQ sahibi olan Forrest Gump atletik vücuduyla dikkat çeker, tanıştığı Jenny’ye aşık olur. Bir dizi tesadüf sonucu 1950’lerden 1970’lere kadar en önemli olaylara şahit olur. Bu olaylar 20. yüzyılın dönüm noktalarını oluşturur. Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi tarihsel kişilerle de yolu çarpışan Forrest ne kadar önemli işler yaptığının farkında değildir.

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis’in oturduğu filmin başrolünü Tom Hanks oynuyor. Aynı zamanda filmin; En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En iyi Yönetmen ve daha birçok dalda Oscar’ı bulunmakta.

Kış Uykusu

duygusal film önerileri
 • IMDb: 8,1
 • Google: %85

Listemize bir Türk duygusal filmi ile devam ediyoruz. Yönetmenliğini usta kalem Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı film hem dünya çapında hem de Türkiye’de en iyi duygusal filmlerinden. Konusu ise şöyle:

Emekli bir tiyatrocu olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya baba yadigârı oteli işletmek için döner. Bu gözlerden uzak otelde kış uykusuna yatan Aydın, günlerini köşe yazısı yazarak, otelle uğraşarak ve hep niyetlenip bir türlü yazmaya başlamadığı tiyatro tarihi kitabını düşünerek geçirir. Karısı Nihal ve kız kardeşi Necla ile kışın geldiği bu taşrada yaşamak Aydın’ı gitmeye sevk eder.

Cannes’da Altın Palmiye’ye layık görülen filmin oyuncu kadrosu hayli geniş ve güçlü. Başrolünü ise son zamanların en iyi Türk oyuncularından olan Haluk Bilginer oynuyor.

12 Yıllık Esaret

duygusal film tavsiyeleri
 • IMDb: 8,1
 • Google:%93

En iyi Film Oscar’lı ve gerçek bir yaşam öyküsü olan sıradaki filmimiz en iyi duygusal film denilince adından söz ettiren filmleriden biri. Konusu şöyle:

Özgürlüğü elinden alınan ve bu özgürlüğü tekrar kazanmak için çalışan Soloman Northup, New York’ta yaşayan bir müzisyendir. Fakat daha sonra hayatı tamamen değişmiş kaçırılarak Güney’de bir çiftliğe köle olarak satılmıştır. Bulunduğu çiftlikte bulunan diğer insanların karşı çıkmaya cesareti yoktur fakat Soloman sevdikleri ve özgür hayatı için her şeyi yapamaya hazırdır.

Steve McQueen’in yönettiği ve Chiwetel Ejiofor’ın başrolünü üstlendiği filmde Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi isimler de bulunuyor.

Cesur Yürek

duygusal film hangisi izlenmeli
 • IMDb: 8,3
 • Google: %92

En iyi savaş filmleri listesinde de bulunabilecek bir film olan Cesur Yürek 13. yüzyılda, İskoçlar üzerinde egemenlik kuran İngilizler’in soyluları yeni evlenen İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme hakkına sahiptirler. William Wallace de karısı İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman onun için intikam arayışına girer ve bu intikam bireysellikten çıkıp ülkesi için özgürlük savaşına döner.

Mel Gibson tarafından yönetilen film sinema tarihinin izlenmesi gereken filmler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

7. Koğuştaki Mucize

izlenmesi gereken duygusal filmler
 • IMDb: 8,2
 • Google: %96

Son zamanların en sevilen ve en çok izlenen filmlerinden olan 7. Koğuştaki Mucize dram severler için vazgeçilmez. En iyi duygusal filmler listesi yapıp da adından söz etmemek olmazdı.

7. yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip baba adalet aramaktadır. Baba, sıkıyönetim komutanın kızını öldürmekle suçlanır fakat suçsuzdur. Her ne kadar ben suçsuzum dese de ona inanmazlar. Çevresindekiler ise onu kurtarmak için çabalarlar. Bu çabaları ile bir mucize gerçekleşmiştir.

Aras Bulut İynemli’nin başrolünü oynadığı ve Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği film son zamanların en iyi Türk yapımı filmlerinden biri.

Hayat Güzeldir

en iyi duygusal filmler hangisi
 • IMDb: 8,6
 • Google: %94

  İtalyan yapımı bir film olan Hayat Güzeldir en iyi duygusal filmleri listemizde kendisine yer bulmayı başaran filmlerden.

2. Dünya Savaşı’nın halk üzerindeki etkisini gösteren en iyi filmlerden. Guido ile karısı Dora birtakım engellere karşı gelip evlenirler ve mutlu bir yuvaları vardır. Bir de çocukları olan çift savaşla beraber hayatları mahvolur. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen ailede, baba oğluna tüm bu durumları oyun olarak anlatır ve umudunu hiç kaybetmez.

Birçok Oscar’a sahip olan yapımın yönetmeni Roberto Benigni’dir.

Titanic

duygusal filmler titanik
 • IMDb: 7,8
 • Google: %94

Listemizin son filmine gelmişken dillere pelesenk olmuş, duygusallık denilince akla ilk gelen yapım olan Titanik’e yer vermemek olmazdı.

Romantik bir dram olan filmde, Tanrı’nın bile batıramayacağı düşünülen, büyük felakete sebep olan Titanik faciası olarak tarihe geçen olayın etrafında şekillenen bir aşk anlatılır. Avrupa’dan Amerika’ya dönmek isteyen yoksul ressam Jack, annesi ve nişanlısıyla seyahat eden Rose ile tanışır. Ardından büyük bir aşk filizlenir. Sınıf farkının olduğu bu aşkı mutsuz bir son bekler.

Yönetmen koltuğunda James Cameron otururken başrolünü Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşıyor. 1997 yapımı olan film 2012 yılında 3D teknolojisiyle yeniden izleyicisiyle buluştu. Filmin toplam 11 tane Oscar’ı var.

Evet sevgili 15şey.com okuru. Sizin için tam gelmiş geçmiş en iyi duygusal filmlerden 15 tanesini listeledik. Umarız hoşunuza gider ve ağlarken bizi hatırlarsınız. Şimdiden iyi seyirler.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.