Film Önerileri 2023 ve İzlenmesi Gereken En İyi Filmler


film önerileri

Film Önerileri 2023

Film önerileri 2023. Bilindiği üzere bu aralar evde bol bol vakit geçiriyoruz. Haliyle çoğu zaman sıkıntıdan patlayacak duruma geliyoruz. Ancak bu zamanları verimli geçirmek bizim elimizde. Güzel ve kaliteli filmler seçip, izlemek, verimli zaman geçirme yöntemlerinden belki de en keyif vereni. Seçeceğiniz filmlerle vaktinizi daha değerli ve keyifli geçirebilirsiniz.

Fakat kabul ediyoruz ki işin en zor ve can sıkıcı kısmı gerçekten izlenmeye değecek filmi arayıp bulmaktır. İşte tam da bu yüzden 15sey.com olarak sizler için en iyi filmler listesi yaptık. Güzel film aramak için saatlerinizi ayırmak size de katlanılmaz bir durum gibi geliyorsa yapmanız gereken tek şey en iyi filmler 2023 listemize göz atmak. En iyi filmler hangileri? En iyi filmlerin konuları neler? Yüksek IMDb puanlı filmler hangileri? Hepsi ve daha fazlası en iyi film önerileri listemizde sizlerle. Keyifli okumalar.

Esaretin Bedeli/ The Shawshank Redemption

 • IMDb: 9,3
 • Google: %96

En iyi filmler listemizin ilk sırasında tüm dünyayı kasıp kavuran Esaretin Bedeli yer alıyor. 1994 yılında vizyona giren film, o tarihten bugüne kadar adından sıkça söz ettirdi. Üstelik IMDb en iyi filmler sıralamasında da liderliği kimseye kaptırmıyor. Morgan Freeman, Tim Robbins ve Bob Gunton gibi usta isimlerin başrolde yer aldığı Esaretin Bedeli, konusuyla da her dönem konuşulanlar arasında.

Andy, karısı ve karısının sevgilisini öldürme suçundan yargılanıp, müebbet hapis cezasına çarptırılır. Kaderini ve cezasını çoktan kabullenen Andy, Shawshank Hapishanesi gibi bir yerde kalmasına rağmen ruhsal sağlığını ve umudunu her zaman korumaya çalışır. Çünkü bu hapishanede tecavüz, şiddet ve işkence olayları günlük rutinler haline gelmiştir. Durum bu kadar kötüyken Andy, bu hapishanede bile özgür bir ortam yaratabileceğini bilmektedir. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun diğer mahkumları da buna inandırmayı başarır.

Bu mücadelede kendine bir yoldaş bulmayı da başarır. Red isimli bu mahkum, Andy ile birlikte Shawshank Hapishanesi’ndeki umudun ve özgürlüğün tohumlarnı eker. Stephen King uyarlaması olan Esaretin Bedeli, 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş bir filmdi.

Dövüş Kulübü/ Fight Clup

 • IMDb: 8,8
 • Google: %92

Film önerileri listemizin ikinci sırasında çıktığı ilk günden bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Fight Club yer alıyor. Dövüş Kulübü hakkında konuşulmaması gerektiğini neredeyse tüm filmseverler bilir. Unutulmaz replikleriyle ve kendine özgü kurallarıyla hafızalarımıza kazanan Dövüş Kulübü, en iyi filmler arasında yer alıyor.

Jack isimli sigorta memuru, son derece sıradan ve basit bir hayat yaşamaktadır. Fakat son zamanlarda psikolojik sorunlarının da etkisiyle uyku problemleri yaşamaya başlar. Tedavi için bir grup terapisine katılan Jack, hayatını kökünden değiştirecek Marla ve Tyler Durden ile tanışır. Özellikle Tyler Durden, Jack’in hayalini kurduğu hayatı yaşamaktadır.

Jack’i son derece gizli bir organizasyon olan ve hakkında konuşulması kesinlikle yasak olan “Dövüş Kulübü” ile tanıştıran Tyler Durden, Jack’in hayatını kökünden değiştirmekte kararlıdır. Kült filmler arasında yer alan filmin başrollerinde Brad Pitt ve Edward Norton, yer alıyor

Suç temalı yapımlar için en iyi suç filmleri başlığına göz atabilirsiniz!

12 Öfkeli Adam/ Twelve Angry Men

 • IMDb: 9,0
 • Google: %94

1957 yapımı olan 12 Öfkeli Adam, işlendiği iddia edilen bir cinayetin ardından suçlanan Latin Amerikalı bir gencin, suçlu olup olmadığını tartışan 12 jüri üyesinin karar verme aşamasını konu alıyor. Babasının katili olmakla suçlanan genç adam, mahkemede kendini ikna edici ve yeterli düzeyde savunamaz. Üstelik kaybolduğunu öne sürdüğü bıçak da evden çıkmıştır. Eğer cinayeti işlediği anlaşılırsa da idam cezasıyla yargılanacaktır.

Bunun üzerine 12 jüri üyesinden 11’i sanığın suçu işlediğine karar verir. Fakata aralarından birisi, 8 numaralı jüri, sanığını cinayeti işlemediğini savunur ve diğer üyeleri ikna etmeye çalışır. Suçlu olduğunu kabul edenlerin ise sanık hakkında davadan bağımsız ön yargıları vardır. Irkçılık bunların başında gelir. Irkçılığın yanı sıra jüri üyeleri, kanunlara da aşırı güvenmektedir. 1957 yapımı film, özellikle vermek istediği mesaj ile en iyi filmler arasında yer alırken bizim de film önerileri listemizde.

Forrest Gump

 • IMDb: 8,8
 • Google: %94

Bazıları, normal insanlardan daha düşük zeka seviyesine sahiptir. Forrest Gump da düşük zekalı, genç bir adamdır. Fakat tanıştığı insanlar ve şahit olduğu olaylar bir hayli ilginçtir. Kendisi, tesadüfen de olsa Vietnam Savaşı’na şahitlik eder. Bununla beraber Amerikan tarihinin birçok önemli olayında yer alır. Elvis Presley, J.F. Kennedy ve Nixon, tanıştığı önemli kişilerden sadece birkaçıdır.

Forrest Gump, farkında olmadan sebep oldukları ve düşük zekasıyla dikatleri çeker. Üstelik, Jenny isimli kıza da aşıktır. Başrollerini Tom Hanks, Robin Wright ve Gary Sinise’nin paylaştığı yapım, en iyi filmler arasında yer alıyor.

Forrest Gump benzeri diziler için en iyi dram filmleri aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Yıldızlararası/ Interstaller

 • IMDb: 8,6
 • Google: %94

En iyi filmler arasında yer alan Yıldızlarası, Christopher Nolan yönetmenliğinde çekilen bir bilimkurgu filmidir. Eskiden bilim insanı olan Cooper, mısır tarlalarında çiftçilik yapmaktadır. Geçimini bu şekilde sağlayan ve hayatına devam eden Cooper’ın çocuklarına ise dedeleri Donald bakmaktadır. Fakat çocuklardan birinde bir farklılık vardır. Murph, gözle görülür şekilde yaşıtlarından ve hatta diğer insanlardan daha zekidir.

Çiftçilik yapan Cooper, son zamanlarda eski kariyerini özlemektedir. Tam da bu sırada karşısına reddedemeyeceği bir fırsat çıkar. Reddedemez çünkü hem ailesinin hem de tüm dünyanın geleceği kendisinin elindedir.

Köstebek/ The Departed

 • IMDb: 8,5
 • Google: %94

Dört dalda Oscar sahibi Köstebek, polisle mafya arasındaki hesaplaşmayı ve soğuk savaşı konu alır. Uzun yıllardır mafyanın bünyesindeki en yetenekli adamlar, polis teşkilatına sızar. Bu geçen sürede polis teşkilatı da boş durmaz ve en güvendiği adamlarını mafyanın içine sokar. Böylelikle iki taraf da birbirinden habersiz, köstebeklerini sızdırmış olurlar.

Ancak bir gün tüm köstebekler deşifre olur ve tehlikenin tam ortasına düşerler. Bu saatten sonra savaş, artık kaçınılmazdır. Ölüme çok yakın olan köstebekler, hem hayatta kalmaya çalışır hem de görevlerini tamamlamak için son güçlerini kullanır. Aksiyonlu ve sürükleyici kurgusuyla Köstebek, en iyi filmlerden bir tanesi.

Yeşil Yol/ The Green Mile

 • IMDb: 8,6
 • Google: %95

Bir gardiyan olan Paul Edgecomb, hapishanedeki en zorlu görevlerden birisini yapmaktadır. İdam cezasına çarptırılan mahkumları son yolculuklarına uğurlamakla görevlidir. Bu sebeple mesleği onu psikolojik olarak çok fazla yıpratır. Yüzlerce idam izlemiş ve o mahkumları buna kendisi hazırlamıştır.

Yılların eskitemediği, en iyi filmler arasında yer alan Yeşil Yol da Paul Edgecomb ile mahkum John Coffey arasındaki duygusal öyküyü konu alıyor. Üstelik John Coffey, iki küçük kızın ölümü sebebiyle devam eden davada yargılanmaktadır. Buna rağmen hiç de dışarıdan gözüktüğü gibi birisi değildir. Koca vücudunun altında temiz ve saf bir insan yatmaktadır. Daha birçok şaşırtıcı özelliği de zamanla ortaya çıkacaktır. Duygusal filmler izlemek isteyenler için film önerileri arasında olmazsa olmazdı!

Gladyatör/ Gladiator

 • IMDb: 8,5
 • Google: %92

Bir efsane haline gelen Gladyatör, bol ödüllü olmasının yanı sıra vizyona girdiği sene gişelerde rekorlar kırmayı başarmış bir filmdir. En iyi filmler arasında yer alan yapım, ünlü yönetme Ridley Scott’ın da en önemli filmi olarak biliniyor.

İmparator Marcus Aurelius’un önderliğindeki Roma, emin adımlarla yoluna devam etmekteydi. Bu sırada general Maximus da Roma’daki kariyerini git gide yükseltir. Fakat Commodus bu yükselmeyi kendine yediremez. Çünkü babası kendisini kayırması gerekirken Maximus’a olması gerekenden daha çok değer vermektedir. Bunun üzerine hırslarına yenik düşen Commodus, Maximus ve ailesinin ölüm fermanını imzalar. Fakat Maximus, ölümden kurtulur. Commodos’u ise zor günler beklemektedir.

Guguk Kuşu/ One Flew Over the Cuckoo’s Nest

 • IMDb: 8,7
 • Google: %92

Jack Nicholson’un dillere destan oyunculuk performansı ve oldukça dikkat çekici senaryosuyla en iyi filmler arasında yer alan Guguk Kuşu, hapishaneden kurtulmak için akıl hastası taklidi yapan mahkum Randle P. McMurphy’nin dramını konu alıyor.

Randle P. McMurphy, hapishaneden kurtulmak için akıl hastası gibi davranmaya başlayınca bu durum zamanla hapishane yönetiminin de dikkatini çeker. Garip hareketleriyle gün geçtikçe göze batan Randle, test için akıl hastanesine göderilir. İşin garip tarafı hastane Randle’ın akıl hastası olduğuna karar verir. Randle, bundan sonra hapishane yerine akıl hastanesinde kalmaya başlar.

Fakat Randle’ın garip hareketleri burada da dikkat çeker. Özellikle hemşire Ratched, Randle’ı yakından izlemeye başlar ve gittikçe de ondan şüphelenir. İkili arasındaki gerilim gün geçtikçe tırmanı ve en sonunda doruk noktaya ulaşır.

 Jack Nicholson’un üstün oyunculuk yetenekleri, en başından beri filmin önüne geçmeyi başarır. En iyi filmler arasında yer almasında bunun etkisi oldukça büyüktür.

Matrix/ The Matrıx

 • IMDb:8,7
 • Google: %90

Gerçeklik kavramı ilkçağlardan itibaren tartışılan konuların başında gelir. Kaç gerçeklik vardır bilinmez. Matrix’e göre bir yaşadığımız gerçeklik, bir de yaşadığımızın çok ötesinde yer alan gerçeklik vardır. Bir tanesi düş, bir tanesi de Matrix’tir. Efsaneleşen klasiklerden birisi olan Matrix, en iyi filmler arasında yer alır.

Morpheus’un gerçeği bildiğine inanan Neo, Trinity isimli yabancıyla tanışır. Bu güzel yabancı Neo’yu başka bir dünyaya götürecektir. Amaç ise bu dünyada Moprheus’u bulmak ve Matrix hakkında bilgi elde etmek.

V For Vandetta

 • IMDb: 8,2
 • Google: %91

Alan Moore’un çok okunan kitabından esinlenilen V For Vandetta, en iyi filmler arasında üst sıralarda yer alan yapımlardan birisi. 2005 yılında vizyona giren film, 2020 yılının İngiltere’sinde geçiyor. Ülkede yaşayan herkes üzerinde çok ağır bir baskı vardır. Baskıcı otorite, her alanda kendisini fazlasıyla hissettirmektedir. Kanunlar, yasaklar, engellemeler toplumun sinir uçlarını iyice gerer ve sonunda halk, şiddetten başka bir çözüm yolu bulamaz.

Kaosun ortasında ise V, oldukça gizemli bir şekilde Evey’i kurtarır. Evey ise şiddet ortamının etkisiyle suça bulaşmış fakat masum bir kadındır. V’nin Evey’i kurtarışı, sadece o kadınla sınırlı kalmaz. V, aslında baskının altında ezilen koca bir toplumu kurtarmıştır. Bundan sonra da toplumun önünde ayaklanmaktan başka bir seçenek kalmaz. İzlediğimizde bizim üzerimizde de büyük bir etki bırakan film, film önerileri yazımızın belki de en iyisi!

Schindler’in Listesi/ Schindler’s List

 • IMDb:8,9
 • Google: %94

Başta En İyi Film Oscar’ı olmakla beraber toplamda 7 farklı dalda Oscar’ın sahibi olan filmin senaryosu, yaşanmış bir hayat hikayesine dayanıyor. Oskar Schindler isimli işadamı, Alman olmasına rağmen Polonya’daki fabrikasında Yahudileri çalıştırmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği ortamda Hitler tarafından Yahudi katliamı hız kesmeden devam ederken Oskar Schindler, fabrikasında çalışan 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarır. İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmler arasında konusuyla farkını ortaya koyan film, Steven Spielberg’ün yönetmenliğini yaptığı en iyi filmler arasında yer alıyor.

Zor Ölüm/ Die Hard

 • IMDb: 8,2
 • Google: %92

Başrollerini Bruce Wills, Alexander Godunov ve Alan Rickman’ın paylaştığı Zor Ölüm dört dalda sahip olduğu Oscar’larla en iyi filmler arasında kendine yer buluyor. 1988 yapımlı film, kendisinden sonra gelen devam filmleriyle beraber unutulmaz bir serinin de başlangıç filmi. Ayrıca Zor Ölüm, Bruce Wills’in tüm dünyada tanınmasına da imkan sağlamıştır.

Dedektif John McClane, bir süredir karısıyla problem yaşamaktadır. İlişkilerini düzeltmek için karısının yanına, Los Angeles’a dönen dedektif, Holly’nin de olduğu yılbaşı partisine katılmak için Nakatomi Plaza’ya doğru yola çıkar. Dedektif yılbaşı partisine hazırlanmak için bir odada kıyafetlerini değiştirirken bir grup terörist de bimayı kuşatır ve içerideki davetlileri rehin alır.

Dedektif ise teröristlerden kurtulmayı bir şekilde başarır. Fakat onun için her şey yeni başlamaktadır. Çünkü rehinelerin arasında karısı Holly de vardır. Acilen teröristlerin elinden karısını ve diğer rehineleri kurtarması gerekmektedir.

En iyi filmler arasında yer alan Zor Ölüm, özellikle Bruce Wills’in rolüyle olan ilişkisi sebebiyle izleyiciler tarafından çok fazla tutuldu ve bunun sonucu olarak da sonrasında 3 devam filmi daha çekildi.

Otomatik Portakal/ A Clockwork Orange

 • IMDb: 8,3
 • Google: %88

Stanley Kubrick’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu Otomatik Portakal, 1971 yapımı olmasına rağmen bugün hala üzerine konuşulan en iyi filmlerden birisidir. Türkiye’de daha geç vizyona girmesine rağmen kısa sürede iyi bir seyirci kitlesine ulaştığı da bilinmektedir. Ayrıca en iyi drama dalında da ödüle sahiptir. Konusu bir hayli ilginç olan filmin başrollerinde Malcolm McDowell, Michael Bates ve Patrick Magee, yer almaktadır.

Alex isimli genç, Büyük Britanya’daki sokak çetelerinden birisine üye olur ve bir süre sonra da çetenin lideri olur. Katıldığı bu sokak çetesi yüzünden birçok suça karışır. Bu suçların birikmesiyle ihbar edilen Alex, çok geçmeden yakalanır. Ancak Alex’in cezası diğer suçlularınkinden oldukça farklıdır. Onu hapise atmazlar. Cezası şiddet ile alakalı bir deneyde kobay olmaktır.

İnsalık için büyük bir öneme sahip olan bu deney, şiddet ve insan arasındaki ilişkiyi araştırmak ve açıklamak üzerine kurulmuştur. Ancak bu deneyin ne kadar insan doğasına uygun olduğu da tartışmalı bir konudur.

Daha önce işlenmeyen bir konuyu ele alması ve farklı kurgusuyla izleyicilerden tam puan almayı balaran Otomatik Portakal, klasikleşmiş bir şekilde en iyi filmler arasında bulunuyor.

Tanrı Kent/ City Of God

 • IMDb: 8,6
 • Google: %93

Film önerileri listemizin son sırasında Brezilya-Fransa ortak yapımı Tanrı Kent yer alıyor. Film, Paulo Lins’in aynı isimli eserinden uyarlanıp yazılmıştır. Paulo Lins’in ifade ettiğine göre kitapta geçen olaylar tamamen gerçek yaşanmışlıklara dayanıyordu. Lins’in de uzun bir süre konuların çoğunluğunun geçtiği kenar mahallelerde yaşaması, bu ifadeyi güçlendiren nitelikte.

Rio de Janerio kentinin hemen dışında hükümet tarafından kurulan gecekondu kentlerinden birisi olan Tanrı Kent, yoksulluğun ve sefaletin yanı sıra kalabalık oluşuyla da bilinmektedir. Yoksulluk ve sefalet bu denli fazla olunca suç ve şiddet de haliyle kaçınılmazdır. Küçük yaştaki çocukların bile birden fazla suça karıştığı bu şehirde uyuşturucu kullanmak, gayet doğal bir durum haline gelir.

Kentin kurulduğu ilk yıllara kadar uzanan hikayenin başlangıcında Buscape’i görürüz. Roket lakaplı bu küçük çocuk, abisinin de içinde bulunduğu üçlü bir çetenin üyesidir. Bu çete küçük soygunlar yaparak suç dünyasının ufak bir parçası haline gelir. Oysa diğer çetelerin yanında bu küçük çete, neredeyse iyilik derneği gibi kalır.

Yıllar ilerledikçe çocuklar büyür. Fakat geçen bu sürede çeteler eskiden olduğundan daha da acımasızlaşırlar. Üstelik bu sefer çeteler arasında güç savaşları da başlar. Roket ise bu hayattan sıyrılarak hayalindeki mesleğe doğru emin adımlarla yürür.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.