En İyi Korku Filmleri 2023 Korku Filmleri Önerileri


korku filmleri en iyi hangisi

Korku filmleri, film severler için hep ayrı bir yerdedir. Tadı ve izleme zevki bambaşkadır. Dünya sinemasına baktığımızda da çoğu popüler ve en sevilen filmler arasında korku filmleri dikkat çeker. Fakat korku filmi izlemeye karar verdiğinizde, aralarından seçim yapmak ve gerçekten kaliteli bir korku filmi bulmak hiç de kolay değildir. Bunun için 15şey.com olarak yepyeni bir listeyle karşnızdayız. En iyi korku filmleri listemizle boş zamanlarınızda kaliteli ve etkileyici korku filmlerini bir arada bulabilirsiniz. En iyi korku filmleri nelerdir? En iyi korku filmlerinin konuları nelerdir? En önemlisi de ucuz bir korku mu yoksa gerçekten teknik olarak başarılı bir korku filmi mi? Hepsi ve daha fazlasının cevabı Korku Filmi Önerileri 2023 listemizde sizlerle. Keyifli okumalar.

Ritüel/ Midsommar

en iyi korku filmleri
 • IMDb: 7,1
 • Google: %67

En iyi korku filmleri listemizin ilk sırasında eleştirmenler ve izleyiciler tarafından büyük bir beğeniyle karşılanan Ritüel yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosu da son dönem yıldızlarından oluşuyor. Jack Reynor, florence Pugh ve Will Poulter gibi isimlerden oluşan kadro ve yönetmen Ari Aster, vizyon tarihinden itibaren adından sıkça söz ettirdi.

Konusu ise oldukça ilginç ve gerilim dolu. Christian ve Dani, okul arkadaşları ile birlikte İsveç’e bir seyahat gerçekleştirmeye karar verir ve yola çıkarlar. İkilinin bu tatilden beklentileri ise diğerlerinden biraz farklıdır. Çünkü Dani ve Christian, ilişkilerinin son dönemlerdeki çalkantılı durumuna son vermek ister ve bu durumu bir fırsat olarak görürler.

Gittikleri bu küçük köyü fazlasıyla beğenen grup, özellikle yemyeşil doğasına hayran kalır ve buradan asla ayrılmamayı düşünür. Fakat hiçbir şey gözüktüğü kadar masum ve güzel değildir. Çok geçmeden durumun farkına varırlar. 90 yılda bir gerçekleşen geleneksel ayine katılan gençler, büyük bir hata yaptıklarının farkına oldukça geç varırlar.

Kapan/ Get Out

korku filmleri tavsiye
 • IMDb: 7,7
 • Google: %89

En iyi korku filmleri arasında bulunan Kapan, konusun yanı sıra filmdeki oyunculuk performanslarıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Özellikle başrolde yer alan Uganda uyruklu İngiliz oyuncu Daniel Kaluuya, bu filmler beraber tanınırlığını epey arttırdı ve övgüleri üzerinde toplamayı başardı.

Film, siyahi bir gencin bilmeden içine düştüğü korkunç ve anlaşılmaz bir durumu konu alıyor. Kız arkadaşı Rose ile her şeyin yolunda gittiği bir ilişki yaşayan siyahi genç Chris, kız arkadaşının ailesi ile tanışmak için onların evlerine gider ve tuhaflıklar ilk andan itibaren başlar. Fakat elbette ki en tuhafı, evdeki siyahilerin sırayla ortadan kaybolmasıdır.

Durumun farkına varan Chris, evden hemen kurtulmaya çalışır. Ancak bu durum sandığından da zor olacaktır.

Gerilimin doruklarına ulaşacağınız yapımların bulunduğu en iyi gerilim filmleri listemize de bakabilirsiniz!

Yaratık: Covenant/ Alien: Covenant

korku filmleri önerileri
 • IMDb: 8,4
 • Google: %79

Başarılı ve efsane isim Ridley Scott’un yönetmen koltuğunda oturduğu bilim kurgu ve korku filmi Yaratık, en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Bir koloni gemisi olan Covenant, yeni ve güzel yerler keşfetme amacıyla galakside dolaşmaktadır. Bu esnada geminin mürettebatı, hangi gezegene bağlı olduğunu tam bilemedikleri bir cennet bulduklarını zannederler.

Fakat, burası tahmin ettikleri gibi bir cennet olmaktan çok uzaktadır. Kendilerini büyük bir tehlikenin ortasında bulan mürettebat, acilen buradan kaçmanın yollarını arar. Üstelik bu bölgede yalnız olmadıklarının da farkına varmalarıyla işler, daha korkunç ve ölümcül bir hal alır.

Korku filmleri dünyasına başarıyla giriş yapan film, aslında bir üçlemenin ikinci filmi. Fakat, diğer iki filmden daha fazla sevilmiş gibi duruyor ve ayrı bir hikayeyi ele alıyor. Hem bilim kurgu filmleri hem de korku filmleri severler için kaçırılmaması gereken bir film.

Kızıl Tepe/ Crimson Peak

en iyi korkunç filmler
 • IMDb: 6,5
 • Google: %87

Edith Cushing, başarılı bir yazar olarak hayatına devam etmektedir. Fakata çocuklukta yaşadığı trajik olaylar peşini bir türlü bırakmaz. Yeni bir hayata başlamayı kafasına koyan genç yazar, tuhaf ve bir o kadar da gizemli Thomas Sharpe ile evlenir. Böylelikle çocukluk travmalarından kurtulacağını zanneden Edith Cushing, kocası ve onun kardeşi ile birlikte yaşamaya başlar.

İşler genç yazar için yolunda gitmez. Bugüne kadar kaçmaya çalıştığı travmaları tarafından yaşamaya başladığı dağın tepesindeki bu kızıl evde kapana kıstırılır. Bu ev, genç yazarın hayaletleriyle çevrilidir ve kaçabileceği hiçbir yer kalmamıştır. Üstelik evlendiği kocası da pek masum değildir.

Başarılı kurgusu ve oyunculuklarıyla beğenileri toplayan film, en iyi filmler listelerine hep an başlardan girmeyi başarıyor. Filmin başrollerinde ise Mia Wasikowska ve Tom Hiddleston, yer alıyor.

Karanlık Sular/ The Shallows

en iyi korku filmi tavsiye
 • IMDb:6,3
 • Google: %88

Son dönemlerin en iyi korku filmleri arasında yer alan Karanlık Sular, ilk başta kadrosundaki oyuncularla dikkatleri çekmeyi başarıyor. Karayip Korsanları filminden tanıdığımız Oscar Jaenada başrolü, Gossip Girls’ün yıldız ismi Blake Lively ile paylaşıyor.

Film, uzak ve ıssız bir kıyıda köpekbalığı saldırısına uğrayan Nancy’nin orada mahsur kalmasını anlatıyor. Sörf tahtasından başka yanında hiçbir şeyi olmayan Nancy, kıyıdan epey uzaktadır. Fakat, zekası ve gücüyle cesaretini toplayıp, pes etmemek için elinden geleni yapacaktır. Hayatta kalma filmleri severler, bu korku filmini de kuşkusuz severek izleyecektir.

Belki zombi temalı filmler de beklentinizi karşılayabilir! Zombi filmleri listemize bakmayı unutmayın!

Korku Seansı/ The Conjuring

dünyanın en iyi korku filmleri
 • IMDb: 7,5
 • Google: %91

Öncelikle gerçek bir hayat hikayesinden esinlenmesi sebebiyle oldukça etkileyici bir biçim alan Korku Seansı, özellikle bu yönüyle en iyi filmler arasında olmayı sonuna kadar hak ediyor. Tüm dünyada üne sahip olan araştırmacı çift Ed ve Lorraine Warren’ın denk geldikleri bir olayı konu alır.

Şimdiye kadar çağrıldıkları en zorlu ve korkunç göreve gittiklerinden habersiz yola çıkan Warren çifti, Perron’ların çiftlik evine vardıklarında, ailenin tüm yaşamının koca bir kabusa döndüğünü görürler. Bunun sebebi ise evi kuşatan, gizli bir karanlık vardır. Warren çifti ise neyle karşı karşıya olduklarını biraz geç fark ederler.

Ayin/ Hereditary

en iyi korku filmleri hangileri
 • IMDb: 7,3
 • Google: %73

Graham Ailesi, büyük ve korkunç bir mirasla karşı karşıyadır. Ailenin en büyüğü olan Ellen hayatını kaybeder ve Annie başta olmak üzere aile, korku dolu sırlara her geçen dakika daha fazla yaklaşırlar. Sırlarla dolu bu miras gittikçe içinden çıkılmaz ve dehşet verici bir hal almaya başlar. Bu onlara miras kalmış bir kader olarak gözükse de hiçbiri bunu kabul etmek istemez. Tek seçenek ise bu korkunç kader ile mücadele etmek ve ona karşı koymaktır.

Kurgusu ve oyunculuklarıyla izleyicilerden geçer not almayı başaran Ayin, en iyi korku filmleri arasında bulunuyor. Yönetmen koltuğunda ise Ritüel filminden tanıdığımız Ari Aster oturuyor.

O/ It

hangi korku filmi izlenmeli
 • IMDb: 7,3
 • Google: %86

İsmiyle bir korku filmi olduğunu belli eden O, gerilim dolu konusuyla da izleyenlere korku dolu anlar yaşatmayı başarıyor. 7 çocuğun merkezde olduğu film, Maine yakınlarındaki küçük bir kasabada geçiyor. 7 çocuğun ortak özelliği ise hepsinin dışlanmış çocuklar olmalarıdır. Okulda hem öğretmenleri hem de arkadaşlarıyla sorunları olan bu çocukların, başlarına hiç tahmin edemeyecekleri olağanüstü bir bela çöker.

Pennywise isimli korkunç palyaço, seçtiği kurbanlarının korkularına göre hareket eder ve o korkuların somut şekline girer. 7 çocuğa musallat olan Pennywise, onlara hayatlarında yaşamadıkları korkuları yaşatır. Çocuklar ise bu saatten sonra diğer sorunlarını unutur ve sadece hayatta kalmaya odaklanır.

Yakın geçmişteki en iyi korku filmleri arasında yer alan O, farklı ve ilginç kurgusuyla film severlere gerilim dolu dakikalar yaşatıyor.

Drakula/ Bram Stoker’s Dracula

hangi korku filmleri gerçek
 • IMDb: 7,4
 • Google: %88

En sevilen, efsane korku filmleri arasında bulunan Drakula, ünlü yazar Bram Stoker tarafından yazılan romandan uyarlanarak beyaz perdeye taşınır. Vampir filmleri sevenler için vazgeçilmez bir korku filmi olan Drakula, dönemine göre bir hayli ileri bir teknolojiye sahiptir. Özellikle dikkat çekici ses efektlerine sahip olan filmin bu alanda sahip olduğu bir de Oscar ödülü bulunur.

Bir vampir hikayesi olan filmin konusu ise son derece ilgi çekicidir. Mesleğe neredeyse yeni başlayan avukat Jonathan Harker, bir iş seyahati için Doğu Avrupa’ya gitmektedir. Bu sırada Drakula isimli bir vampir tarafından alıkonan avukat Harker, Londra’ya götürülür.

Kaçırılma nedeni ise Drakula’nın nişanlısından fazlasıyla etkilenmiş olmasıdır. Harker’ın nişanlısı Mina’ya sahip olmak isteyen Drakula ile amansız bir mücadele bu dakikadan itibaren başlar. Soluk soluğa izleyeceğiniz Drakula, en iyi filmler arasında yer alıyor.

Sessiz Bir Yer/ A Quiet Place

korku filmleri öneri
 • IMDb: 7,5
 • Google: %87

En iyi korku filmleri arasında yer alan Sessiz Bir Yer, sıradışı konusuyla farklı bir film olduğunu ilk bakışta hissettiriyor. Tamamen sessiz bir şekilde, ıssız ve herkesten uzak, kırsal bir alanda yaşayan aile, en ufak bir sesten bile uzak durarak hayatlarına devam etmektedirler. Üstelik bu ailenin iki küçük çocuğu da bulunmaktadır.

Henüz gelişme çağında olan bu çocuklar, sessizliğe alışmış ve ses çıkarmadan büyümektedirler. Anne ve babalarıyla konuşmadan sadece el işaretleriyle anlaşan çocuklar, bir gün oyun oynadıkları esnada lambayı devirirler ve bu derin sessizlik son bulur. Yaşadıkları bu sakin hayat da o dakika itibariyle son bulur. Çünkü aileye musallat olan bir varlık, çıkan sesle beraber vakit kaybetmeden onlara korku dolu anlar yaşatmaya devam edecektir.

Doktor Uyku/ Doctor Sleep

korku filmi önerisi
 • IMDb: 7,3
 • Google: %87

Çocukluk travmalarından kurtulamayan Danny, sıkıntılı ve buhranlı bir hayat sürdürür. Yaşadıkları gerçekten de hiç kolay değildir. Bu durum onun alkolle olan ilişkisini de arttırır ve bağımlı hale gelir. Babasından ve çocukluğundan miras olarak kalan bu durumla yaşamak istemeyen Danny, psikolojik olarak ona fayda sağlayacağını düşündüğü bir destek grubu ile terapilere başlama kararı alır.

Bu sırada yol kenarlarında huzur arayan True Knot isimli bir grup, zararsız gibi gözüken yaşlı insanlardan oluşmaktadır. Dışarıdan masum gibi görünen bu grup, aslında korkunç yüzlerini saklamaktadır. Bu grubun hedefinde yer alan yetenekli gençlerden birisi olan Danny, şeytanlar yüzleşir ve kendi benliği için amansız bir mücadeleye girer.

Fantastik kurgusuyla en iyi korku filmleri arasında yer alan Doktor Uyku filminin senaristliğini Mike Flanagan ile birlikte Stephen King, birlikte yürüttü.

Şeytan/ The Exorcist

korku filmi tavsiye
 • IMDb: 8,0
 • Google: %87

Korku filmleri dendiği zaman akla ilk gelen filmlerden olan Şeytan, en iyi korku filmleri arasında öncü konumunda. Kendisiyle aynı ismi taşıyan romandan uyarlanan film, William Friedkin imzalı.

Chris MackNeil isimli oyuncu, yeni filminin hazırlıklarını sürdürürken 12 yaşındaki kızının sıradışı hareketler sergilediğinin farkına varır. Durum iyice karmaşık bir hal alınca kızı Ragan’ı bir beyin doktoruna götürmeye karar veren Chris, kızının beyninde bir hasar olduğunu ve bunun geçici olduğunu öğrenir. Fakat, ne doktorlar ne de bir başkası daha önce böyle bulgulara sahip bir vaka görmemiştir.

Doktorların Regan’a uyguladığı fiziksel testlerin sonucunda herhangi bir soruna rastlanılamaması üzerine annesi çaresizce yeni çözümler aramaya başlar. Çünkü Regan’ın tuhaf hareketleri son bulmaz ve giderek artar. Kızını Peder’e götüren Chris, kızının içine şeytan girdiğini öğrenir. Peder aynı zamanda da psikiyatrdır.

Kuşlar/ The Birds

en iyi korku filmi
 • IMDb: 7,7
 • Google: %83

Bir dönem çoğu kişide kuş fobisinin oluşmasına sebep olan film, başarılı kurgusuyla en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Filmin ortaya çıkışı ise oldukça ilginç. Yönetmen koltuğunda oturan Alfred Hitchcock, gördüğü bir gazete haberinden fazlasıyla etkilenir ve bu haberi bir kısa öyküyle birleştirme fikrine kapılır.

Klasik korku filmlerine kıyasla farklı bir gerilime sahip olan Kuşlar filmi, korkunç bir kuş saldırısını konu olarak alır. Hikaye San Francisco’da bulunan bir kuş dükkanında başlar. Kuş satan bu dükkanda karşılaşan Melanie Daniels ve Mitch Brenner, kendilerini bir aşkın ortasında bulur. Ardından ise unutamayacakları korku dolu anlar yaşarlar.

Teksas Katliamı/ The Texas Chainsaw Massacre

korku filmi en iyileri
 • IMDb: 7,5
 • Google: %86

Kendisinden sonra gelen birçok filme ilham olan ve öncü korku filmleri arasında gösterebileceğimiz Teksas Katliamı, konu itibariyle gerçek bir hikayeden esinlenmiş. Bir seri katil olan Ed Gein’in yaşanmış hikayesini görebileceğimiz yapım, en iyi korku filmleri arasında yer alıyor.

Dedelerin mezarına doğru yola çıkan kardeşler Sally ve Franklin’e yakın arkadaşları Pam, Jerry ve Kirk de eşlik eder. Dedelerinin mezarını kontrol ettikten sonra dedelerinin çiftlik evine gitmeyi düşünen grup, yolculuk esnasında otostop çeken birisiyle karşılaşırlar. Otostopçuyu araçlarına alarak devam eden arkadaşlar, korkunç bir oyunun içinde olduklarının farkında değillerdir.

Yolculuk esnasında garip ve anlaşılmaz hareketler sergileyen otostopçu, ilk olarak bir çakı ile elini keser ve ardından da Franklin’e zarar vermeye çalışır. Bir şekilde otostopçudan kurtulan grup, eski çiftlik evine vardıklarında, henüz her şeyin daha yeni başladığını anlarlar.

Elm Sokağı Kabusu/ A Nightmare on Elm Street

korku filmleri en iyi
 • IMDb: 7,5
 • Google: %90

En iyi korku filmleri listemizin son sırasında Elm Sokağı Kabusu yer alıyor. Çıktığı tarihten itibaren dillerden düşmeyen film, bugün bile hala ismini duyabileceğimiz kadar çok sevildi. Elm Sokağı Kabusu’nun bu kadar sevilmesinde konusunun yanı sıra oyuncu kadrosunun da etkisi büyük. Başrollerini Johnny Deep, Heather Langenkamp ve Robert Englund’un paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Wes Craven oturuyor.

Çok eskiden çocuk katili olan ve canını aldığı çocukların aileleri tarafından feci bir şekilde öldürülen Freddy Krueger’in hayaleti, nasıl olduysa tekrardan ortaya çıkar. Fakat bu kez canlı değil, hayalet şeklindedir. Los Angeles’ın mahallelerinden birinde çocukların, ard arda uykularında ölmesiyle ortaya çıkan Freddy, büyük bit korkuya sebep olur.

Ellerinde keskin bıçaklar olan ve son derece korkunç gözüken Freddy, kabuslarına girdiği çocukların yaşamlarına son  verir. Tek çare ise ya uyumamak ya da Freddy’nin karşısına cesurca çıkıp, onunla yüzleşmektir.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.