Altcoin Nasıl ve Nereden Alınır? Bilmeniz Gerekenler!


altcoin nereden ve nasıl alınır

Coin piyasası 2020 ve 2021 yıllarını oldukça hareketli geçirdi. O kadar hareketli geçirdi ki 12-13 ay içerisinde fiyatı 400-500 kat artan altcoinler dahi mevcuttu. Dogecoin, Bittorent, Dent gibi altcoinler birçok kişi tarafından alınıp satıldı ve yatırımcılarına kazandırdı. Elbette her şey sonsuza kadar yükselecek diye bir şey yok. Piyasa yükselebileceği gibi düşmesini de biliyor. Bu yüzden yatırımcılar risklerini buna göre belirlemeli. Bu konu bir yana bu yazımızda altcoin nasıl alınır ve altcoin nereden alınır sorularına yanıt vermeye çalıştık.

Yazımızda altcoin piyasasına yeni gireceklerin bilmesi gereken her şeyi anlatmaya çalıştık. Birçok bilgiyi tam anlamıyla öğrenebilmek için sonuna kadar okumanızı öneriyoruz. Çünkü bitcoin nasıl alınır yazımızda olduğu gibi burada da önemli ve küçük bilgiler de yazımızda mevcut. Keyifli okumalar!

 • Altcoin Nasıl Alınır
  1. Adım: Binance’e Kaydolun
  2. Adım: Kimlik Bilgilerinizi Doğrulayın
  3. Adım: Hesabınıza TL Yatırın
  4. Adım: Al-Sat Sayfasına Gidin

Altcoin Nereden Alınır?

Altcoin olarak tabir edilen kripto paralar, kripto para borsaları üzerinden alınabilir. Kripto para borsaları, coin ticareti yapan yatırımcıların kripto para almasına, satmasına ve gerektiği zaman da saklamasını sağlayan oluşumlardır. Sevgili okularımız birazdan bahsedeceklerimiz oldukça önemli.

Altcoinler, kripto para borsalarından alınıyor. Burayı anladık. Ancak daha ilginç olan konu şu anda kripto para ekosisteminde 300’den fazla borsanın olması. Evet yanlış duymadınız şu anda 300’den fazla borsa mevcut! Ancak her kripto para borsası güvenilir değil. Bu yüzden emeğinizle kazandığınız parayı nereye emanet edeceğiniz önemli. Peki altcoin almak için borsa seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Gelin bu soruya da başka bir başlık altında bakalım.

Altcoin Satın Almak İçin Borsa Nasıl Seçilir?

Kripto para borsalarını incelerken işlem hacmine, para yatırma seçeneklerine, güvenlik önlemlerine, coin sayısına ve kullanıcı sayısına bakmak önemlidir diyebiliriz. İşlem hacmi gibi terimleri de hemen açıklayalım.

 • İşlem Hacmi

Kısaca işlem hacmi, kripto para borsaları üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin toplamı olarak tanımlanmaktadır. Mesela siz 100 dolar değerinde Bitcoin aldınız, daha sonra elinizdeki Bitcoin’in değeri arttı ve 110 dolar olarak sattınız. Sizin borsada oluşturduğunuz işlem hacmi 100+110 dolar, yani 210 dolar oluyor.

Bir borsada işlem hacmi ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bunun anlamı ise borsada birçok yatırımcı bulunuyor ve milyarlarca dolarlık işlem hacmi oluşturuyor. Yani borsaya güvenmek için bir sebep diyebiliriz. Ancak işlem hacmi yüksek olan bir borsaya kesin bir şekilde güvenilecek diye bir şey de yok. Yani işlem hacmine bakmak, tek başına yeterli bir çözüm değil.

 • Kullanıcı Sayısı

Kullanıcı sayısı altcoin almak için borsa seçiminde önemli bir kriter. Bir borsanın ne kadar çok kullanıcısı varsa, borsa bir o kadar güvenilirdir. Onlarca ülkeden milyonlarca üyesi olan borsaları seçmek yatırımlarınızın güvende olmasını sağlayabilir. Mesela dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance’in 25 milyona yakın üyesi olduğu bilinmekte. Bu da Binance’i tercih etmek için bir sebep.

 • Yasal Durum

Devletler kripto paralara çok pozitif bakmasa da negatif baktıkları da söylenemez. Ancak devletler borsaları denetlemekten geri durmuyor. Mesela borsaya kaydolan üyelerin kimlik bilgilerinin kayıt altında tutulmasını istiyor. Çünkü kripto para piyasası, trilyonlarca dolar değerinde bir oluşum haline geldi.

Mesela Amerika’nın yaptırım uyguladığı birisi banka üzerinden izlenebilir. Ancak bu izleme işlemi kripto para borsaları üzerinden de olması gerektiği için borsalar risk almak istemiyor ve devletleirn taleplerini yerine getiriyor. Bu yüzden kimlik bilgileri güvenilir kripto para borsaları tarafından isteniyor ve güvenli bir şekilde saklanmakta.

 • Komisyon Oranları

Kripto para borsası seçiminde belki de en önemli nokta komisyon oranları diyebiliriz. Borsalar da bankalar gibi kripto para ticareti sırasında belirli oranlarda komisyon kesiyor. Çünkü yaptıkları donanım, insan gücü ve güvenlik yatırımları milyarlarca dolar. Ancak kripto para dünyasına girdikten sonra tararruf etmek de önemli.

Kripto para borsaları politikalarına göre belirli oranlarda komisyon kesiyor. Bazı borsalar binde 1 oranında komisyon keserken bazıları binde 3 binde 4 oranında kesiyor. Dikkatli baktığınızda alım satım sıklığınız arttıkça yüzlerce, belki de binlerce TL komisyon ödemiş olabilirsiniz. İşte bu yüzden komisyon oranı düşük bir borsa seçmek önemli.

Altcoin Hangi Borsadan Alınır?

Yukarıda altcoin için borsa seçiminden bahsettik. Peki bu bilgiler doğrultusunda en iyi bitcoin sitesi hangisi?

Altcoin Almak İçin En İyi Borsa!

Binance

Milyarlarca dolarlık işlem hacmi, 400'den fazla altcoin ve onlarca ülkeden kripto para yatırımcısı!

Binance Türk kripto para yatırımcıları tarafından da çok sevilen, onlarca ülkede güvenilir bir şekilde hizmet veren bir kripto para borsası!

Bu durumları göz önüne aldığımızda Binance’in altcoin almak için en iyi platformlardan birisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü işlem hacmi, kullanıcı memnuniyeti, kullanıcı sayısı bakımından lider borsalardan birisi. Diğer yandan Binance’in Türk kripto para yatırımcıları açısından önemi büyük.

Binance’in internet sitesini incelediğimizde, siteye en çok giren ülkenin Türkiye olduğunu görüyoruz, ki Binance birçok borsadan öne çıkıyor. Türk kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı borsalardan birisi.

Komisyon oranları bakımından Binance yatırımcılar için en ideal borsa. Binde 1 oranında komisyon kesiyor. Ancak bitmedi, bizim size vereceğimiz komisyonlarda yüzde 20 indirim kazanmanızı sağlayan Binance kayıt linkini kullanırsanız ödemelerde yüzde 20 indirim kazanıyorsunuz.

Diğer yandan bu komisyon indirimi ömür boyu geçerli. Yani Binance’de işlem yaptığınız sürece yüzlerce, belki de binlerce lira tasarruf etmenizi sağlıyor.

Kullanıcı sayısı bakımından oldukça iyi durumda olduğunu söylemiştik. İşlem hacmi bakımından da günlük milyarlarca dolarlık işlem hacmiyle de Binance en büyük borsa olarak karşımızda.

2017 yılında kurulmasına rağmen, birçok kripto para borsasından daha iyi ve daha hızlı hizmet vermesi sebebiyle, daha önce kurulan borsaları geride bıraktı ve liderlik koltuğuna oturdu.

Binance’in diğer özelliklerine baktığımız zaman kaldıraçlı işlemler, kripto para madencilik havuzları gibi gelişmiş özelliklerin varlığı kripto para dünyasının birçok noktasına girmek için yeterli.

Son olarak Binance’in Türkiye’de kurduğu Binance TR isimli yerel kripto para borsası da TL yatırma ve çekme konusunda 7 gün 24 saat boyunca hizmet sunuyor. Buna ek olarak Binance TR’nin Türkiye’de şirketi de mevcut. Yani yasal mercilerle birlikte güvenilir bir oluşum kurmaya çalışıyorlar denilebilir. Binance hakkında daha fazla bilgi için binance güvenilir mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Altcoin Nasıl Alınır

Altcoin nereden alınır, alacağınız yeri nasıl seçmelisiniz gibi soruları yanıtladık. Şimdi de adım adım nasıl alacağınıza bakalım!

#1. Adım: Binance’e Kaydolun

İlk adımda elbette Binance’e ya da seçtiğiniz bir borsaya kaydolmanız gerekiyor. Binance’e kaydolduysanız tamamlamanız gereken birkaç adım mevcut.

Kaydolurken öncelikle e-posta adresini girip, şifre belirlemelisiniz. Ancak dikkat edin şifreniz lütfen çok güvenli olsun. İsminiz, doğum tarihiniz gibi kişisel bilgiler şifrenizde yer almasın. Noktalama işareletleri, büyük harf, rakamlar vs. şifrenizde bulunursa hesabınızın güvenliği de artacaktır.

Telefon numaranızı girip, doğruladıktan sonra hesabınızı açmış olacaksınız. Yani Binance’de Bitcoin hesap açma işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Ancak bu adım henüz bitmedi.

#2. Adım: Kimlik Bilgilerinizi Doğrulayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kripto para borsaları, birçok devletin yasal kurumlarıyla sürtüşmemek ve hesap güvenliği için kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı istiyor. Bu yüzden ilk önce Binance ile doğum tarihi, T.C. kimlik numarası ev adresi gibi kişisel bilgilerini paylaşmalısınız. Bunu sadece Binance değil, güvenilir kripto para borsalarının hepsi istiyor.

Daha sonra da nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportunuz ön ve arka yüzünün fotoğrafını çekip borsaya göndermelisiniz.

Kimlik doğrulama işleminin sonunda da Binance sizden selfie çekmenizi istiyor. Çünkü kimlikteki fotoğrafın size ait olduğu doğrulanmalı. Evet binance hesabı nasıl açılır sorusunu da cevapladığımıza göre ikinci adıma geçelim!

#3. Adım: Hesabınıza TL Yatırın

altcoin al sat nasıl yapılır

Binance mobil uygulamasını telefonunuza indirdikten ve giriş yaptıktan sonra ana sayfa karşınızdaki gibi olacak. Ancak altcoin almak için ilk yapmanız gereken hesabınıza para yatırmaktır. Binance’de hesabınıza para yatırmak istiyorsanız seçenekleriniz iki tane. Birisi Binance TR üzerinden gerçekleşiyor. Diğeri de kredi kartı ya da banka kartı ile oluyor.

Biz yazımızda kredi banka kartı seçeneği ile devam edeceğiz. Butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda almak istediğiniz kripto parayı ve ne kadar almak istediğinizi seçip devam ediyorsunuz ve anında almış oluyorsunuz. Ancak burda önemli nokta hangi kripto parayı alacağınız. USDT’yi almanız ilk başta daha kolaylık sağlayabilir. Çünkü USDT, değeri bir Amerikan dolarına eşit, stabil kripto para birimi. Mesela BTC/USDT, ETH/USDT, LTC/USDT gibi işlem çiftlerinde USDT verip karşılığında BTC, ETH, LTC alıyorsunuz. Bu yüzden USDT seçmek daha mantıklı.

Diyorsanız ki ben banka hesabı üzerinden direkt olarak TL yatırmak istiyorum, o halde Binance para yatırma yazımızı okuyarak nasıl para yatırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

#4. Adım: Al-Sat Sayfasına Gidin

altcoin nereden alınmalı

Mobil uygulamanın alt kısmında bulunan “alım satımlar” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacak. İşte asıl mesela burada başlıyor. Burası Binance’in alım satım sayfası. Peki bu sayfayı nasıl kullanacaksınız?

ETH/USDT yazan bölüme tıkladığınızda, karşınıza almak istediğiniz coini seçmenizi sağlayan bir kutu çıkmakta. Bu kutuya almak istediğinz coini yazıp seçerseniz o kripto paranın alım satım sayfasına gidiyorsunuz.

Biz altcoin nasıl alınır sorusuna en büyük altcoin olan ETH ile devam edeceğiz. Görmüş olduğunuz kutular oldukça önemli.

Evet sevgili okurlarımız altcoin nasıl alınır, altcoin alırken nelere dikkat edilmeli gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık! Bol kazançlar!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.