Kripto Para Nasıl ve Nereden Alınır? Güvenilir ve Hızlı Alım Satım


nasıl kripto para alınır

Kripto paralar ve Bitcoin son günlerin en çok konuşulan konularından birisi. Mart 2020’de 3 bin dolar civarına kadar düşen Bitcoin, 2021 yılının ilk 4 ayında 64 bin dolar civarına kadar çıktı. Tabi bu yükselişin ardından diğer coinleri de peşinden sürükledi. Kripto paraların piyasa değeri 3 trilyon (3.000.000.000.000) dolara kadar çıktı ve birçok kişi tarafından tercih edilen bir yatırım aracına dönüştü. Durum böyle olurken birçok kişi kripto para nasıl alınır, kripto para en güvenilir nereden alınır gibi sorular soruluyor. Gelin hep birlikte yeni başlayan birisinin anlayabileceği şekilde coin nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalışalım!

Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz, yeni başlayan birinin bilmesi gereken birçok nokta mevcut ve bazı konularda da nasıl tasarruf edeceğinizi açıkladık. Yazımızın ilk kısmında kripto para nereden alınır, alacağınız yeri nasıl seçmelisiniz konusuna değindik. Daha sonra da tüm detayıyla nasıl alabileceğiniz anlattık. Bol kazançlar.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paralar, en güvenilir olarak kripto para borsaları üzerinden alınır. Şu anda kripto para dünyasında 300’den fazla kripto para borsası mevcut. Ancak her kripto para borsası güvenilir değil. Bunu lütfen unutmayın. Elbette kripto para borsası seçimi de oldukça önemli. Yatırımlarınıza ve ticaretinize, en iyi kripto para borsaları üzerinde devam etmek için bilmeniz gereken birkaç nokta mevcut.

  • Kullanıcı Sayısı

Borsaları incelerken, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi kullanıcı sayısıdır. Peki buna bakarak neyi anlamamız lazım? Kullanıcı sayısı fazla olan bir kripto para borsasına insanlar tarafından duyulan güven de fazladır. Yani milyonlarca kişi borsayı kullanıp, güvenilir bir şekilde işlemlerine devam etmektedir. Bu yüzden kullanıcı sayısı milyonlarca olan borsaları tercih etmek önemli.

  • İşlem Hacmi

İşlem hacmi nedir sorusunu merak ettiğinizi düşünüyoruz. Borsa işlem hacmi, kripto para borsası üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin toplamıdır. Mesela 100 TL’lik kripto para aldınız, daha sonra sattınız ve 150 TL geçti elinize. Sizin oluşturduğunuz hacim 250 TL oluyor. Bunun önemli olmasının sebepleri arasında insanların borsaya güvenerek işlem yaptıkları sonucu çıkartılabilir.

  • Yönetim Ekibi

Yönetim ekibi de yine oldukça önemli bir konu. Şu ana kadar ne yapmışlar, kripto para dünyası ile arası nasıl, güvensizlik oluşturacak yasal sorunlar var mı gibi soruların cevabı oldukça önemli.

  • Yasalara Uygunluk

Kripto para piyasası yukarıda bahsettiğimiz büyük yükselişten sonra, devletler tarafından yasal çerçeve içerisine alınmaya çalışıyor ve önlemler de sıklaşıyor. Güvenilir kripto para borsaları kullanıcılarını hem korumak hem de yasalara uyum sağlamalıdır diyebiliriz.

Mesela bugün birçok kripto para borsası üye olan kullanıcılarının kimlik bilgilerini istiyor. Çünkü devletler tarafından bu konu oldukça önemli. Bir kripto para borsasına kaydolmayı bankada hesap açmaya benzetebiliriz. Bankada hesap açarken burada da bitcoin hesap açma işlemini tamamlıyoruz. Bu yüzden kimlik bilgilerinizi paylaşmak da zorunlu.

Kripto Para Nereden Alınmalı?

kripto para nereden alınmalı

Bu detayları göz önüne aldığımızda kripto para için en iyi bitcoin sitesi Binance diyebiliriz. Gelin şimdi de yukarıda bahsettiğimiz maddeler doğrultusunda Binance’den bahsedelim çünkü Binance güvenilir mi sorusu da merak ediliyor.

Binance 300 kripto para borsası içerisinde en büyük kripto para borsası diyebiliriz. Peki Binance neden büyük?

Binance’in şu anda 25 milyondan fazla üyesi mevcut. Yani onlarca ülkede, milyonlarca kripto para yatırımcısının aktif olarak kripto para ticareti yaptığı bir platform. Bu önemli bir konu çünkü bu kadar çok üyeye sahip bir borsa mevcut değil.

Binance en güvenilir kripto para borsası olarak tanımlanmasının sebepleri arasında 2017 yılında kurulması ve bu kadar kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde büyümesidir. 2017 yılında Bitcoin 19 bin dolara çıkarken birçok kripto para borsası yoğunluğa yetişemediği için yatırımcılar birçok problemle karşılaştı. Ancak Binance, 5-6 aylık bir borsa olmasına rağmen milyonlarca yatırımcıyı mağdur etmeden hızlıca coin ticaretine olanak sağladı.

Binance’in 25 milyondan fazla üyesi mevcut, ancak Türkiye’de de milyonlarca binance kullanıcısı bulunuyor. Binance’in internet sitesini incelediğimizde onlarca ülke arasından, Binance’i en çok kullanan ülke Türkiye olarak karşımıza çıkıyor. Yani Türk coin yatırımcısı da Binance’i seviyor.

Binance’in Türkiye ayağı olan Binance TR’nin Türkiye’de ofisinin bulunması da Binance’i tercih etmek için iyi bir sebep. Binance TR şu anda ülkemizde hizmet veren yerel bir kripto para borsası. Ayrıca Türkiye üzerinde şirketi bulunmakta ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumlarıyla uyumlu bir şekilde çalışma yürütmekte.

Binance komisyon oranı en düşük borsalardan birisi. Mesela siz bankanızı kullanarak dolar, euro, altın almak istediniz. Alım satım işlemleri sırasında bankanıza komisyon ödemek zorundasınız. Kripto para borsaları da kullanıcıların alım-satım işlemleri sırasında belirli oranlarda komisyon kesmekte. Yani oldukça doğal bir durum.

Ancak her borsa komisyon ücretleri konusunda insaflı değil. Binance dünyanın en düşük komisyon oranını sunan borsalarından birisi. Milyonlarca kişinin kullanma sebeplerinden birisi de komisyon ücretleridir. Baktığımız zaman Binance 10 bin TL’lik alım işleminde 10 TL komisyon kesiyor. Yani binde 1’lik bir oran söz konusu.

Ancak 15sey.com okurlarına özel vereceğimiz yüzde 20 komisyon indirimli Binance kayıt linkiyle kaydolursanız, yüzde 20 indirim kazanıyorsunuz. Bu oldukça önemli bir nokta. Sonuçta kârın küçüğü büyüğü olmaz.

Bu linki kullanarak kaydolduğunuzda “ömür boyu” yüzde 20 komisyon indirimi kazanmış oluyorsunuz. Yani 10 TL yerine 8 TL ödeyeceksiniz.

Yazımızın buraya kadarki kısmında kripto para nereden alınır sorusuna yanıt verdik. Şimdi de adım adım kripto para nasıl alınır sorusunu cevaplayalım!

Kripto Para Nasıl Alınır?

#1. Adım: Binance’in Kayıt Sayfasına Gidin

Kripto para almak için tamamlamanız gereken ilk nokta Binance’e kaydolmak. Yukarıda verdiğimiz Binance kayıt linkiyle, kayıt sayfasına gidebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmenizi istediğimiz birkaç nokta var! Lütfen dikkatli okuyun.

Öncelikle hesabınızın şifresi çok ama çok güvenli olsun. Büyük harf, küçük harf, sayı, noktalama işaretlerini şifrenizde kullanın. Şifrenizde kendinizin veya yakınlarınızın doğum tarihini, kendi adınızı ve soyadınızı kesinlikle kullanmayın. Ayrıca şifrenizin uzun olmasına ve 12345 gibi ardışık sayılar içermemesine dikkat edin.

Mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra, mail adresine doğrulama kodu gelecek. Bu kodu girerek mail adresimizi onaylıyoruz. Daha sonra telefon numaramızı giriyoruz ve telefonumuza gelen kodu da giriyoruz. Evet binance hesabı nasıl açılır sorusunun ilk adımını tamamladık. Şimdi de çok önemli bir adıma geçiyoruz.

#2. Adım Kripto Para Almak İçin Kimlik Bilgilerinizi Doğrulayın

kripto para nereden alinir

Hesabımızı oluşturduk ancak hesabımız şu anda alım satım için uygun değil. Kimlik bilgilerimizi doğrulamamız ve Binance ile paylaşmamız lazım. Bunun sebebini yukarda devletlerin borsaları yasal çerçeve içerisine alması olduğunu söylemiştik. Yani bu kimlik doğrulama işlemi tüm güvenilir kripto para borsaları için geçerli.

Kimlik doğrulama sayfasına geldikten sonra ilk önce kişisel bilgilerimizi girmemiz lazım. Adımız, soyadımız, doğum tarihimiz gibi bilgileri giriyoruz ve devam ediyoruz.

Bunu tamamladıktan sonra kimlik belgemizi Binance ile paylaşmak zorundayız. İlk önce yaşadığımız ülke olarak Türkiye’yi seçtikten sonra, kimliğimizin ön ve arka kısmının fotoğrafını çekiyoruz ve gönderiyoruz. Dilerseniz kimlik yerine, sürücü belgenizi yani ehliyetinizi veya pasaportunuzu da paylaşabilirsiniz.

Bunu tamamladıktan sonra bir de selfie göndermemiz lazım. Neden? Çünkü kimliği gönderen kişinin biz olduğunu doğrulamamız lazım. Bu adımı da tamamladıktan sonra kripto para alım satımına bir adım daha yaklaştık!

#3. Adım: Binance Hesabınıza Para Yatırın

coin nasıl alınır

Şimdi de binance hesabımıza para yatırmamız lazım. Bu ilk başta sizlere karmaşık gelebilir. Binance’de kredi kartıyla para yatırma seçeneğine de mevcut. Ana sayfada yer alan kredi banka kartı seçeneğini kullanarak para yatırabiliyorsunuz.

Ancak para çekmek istiyorsanız, Binance TR hesabı da açmalısınız. Bu konuya da açıklık getirelim. Binance TR, Binance.com’un Türkiye’de yer alan yerel bir kripto para borsası. Binance üyelerinin 7 gün 24 saat boyunca, 1-2 dakika içerisinde TL yatırmasına ve çekmesine olanak tanıyor.

Peki bunu nasıl yapıyorsunuz? Yukarıda Binance hesabı açtığınız gibi bir de Binance TR hesabı açıyorsunuz. Dikkat edin iki hesabın da mail adresinin aynı olması lazım. Kimlik doğrulama işlemini burada da yaptıktan sonra hesabınız aktif oluyor.

Daha sonra Binance TR’ye banka üzerinden TL yatırıyoruz. Yatırdığımız TL ile değeri 1 Amerikan dolarına eşit olan USDT alıp, saniyeler içerisinde Binance’e gönderiyoruz. Bu adımı da tamamladıktan sonra coin nasıl alınır sorusunun cevabına bir adım daha yaklaştık!

#4. Adım Kripto Para Alım Satım Sayfasına Gidin

kripto para nereden nasıl alınır

Binance TR’den, Binance hesabımıza gönderdiğimiz USDT’ler hesabımıza geldikten sonra mobil uygulamanın alt kısmında yer Alım-Satım butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfa Binance’in alım satım sayfası. Yazımızın en önemli kısmı belki de burası.

Alım satım sayfasında birçok nokta mevcut. Burayı biraz detaylı anlatmak lazım.

En üst bölümde kırmızı kutu içerisine aldığımız alan alım satıp yapmak istediğiniz coin’i belirlemek için kullanılıyor. Yani buraya tıkladığınızda karşınıza bir kutu çıkıyor ve o kutuya hangi kripto parayı almak istiyorsanız onu yazıyorsunuz. Seçtikten sonra sizi o kripto paranın alım satım sayfasına götürüyor.

Limit emri yazan kısımda emir tipleri mevcut. Piyasa emri, limit emri ve spot limit olmak üzere üç farklı emir tibi göreceksiniz.

Limit emri sizin belirlediğiniz fiyattan, coin alıp satmanıza yarayan bir emir çeşidi. Mesela Bitcoin fiyatını 30 bin dolara düşerse siz Bitcoin almak istediğinize dair önceden emir veriyoruz. Kısaca bu emir tipi sizin belirlediğiniz fiyattan, kripto para almanızı ve satmanızı sağlıyor. Bitcoin fiyatı 30 bin dolar olursa emriniz gerçekleşiyor ve Bitcoin’i alıyorsunuz.

Market emri de ekranda gördüğünüz fiyata en yakın fiyattan coin almanızı sağlıyor. Mesela Bitcoin şu anda 41 bin dolar. Siz market emrini verdikten sonra borsa size olabilecek en iyi fiyattan Bitcoin veriyor. Yani 39.999 dolar veya 41.020 dolar gibi. O andaki fiyata en yakın fiyattan ticaret yapmanızı sağlıyor.

Stop limit en önemli emir tiplerinden birisi. Analizinizi yaptınız, Bitcoin 41 bin dolara gelirse al dediniz ve Bitcoin oraya geldi. Yani ilk emriniz gerçekleşti. Daha sonra ticaretinizi güvence altına almak için, stop limit emrini 39 bin dolara koydunuz. Peki bu ne demek oluyor? Ben Bitcoin’i aldım ama 39 bin altına düşerse daha fazla zarar etmek istemiyorum. O yüzden Bitcoin fiyatı 39 bin dolara gelirse sat diyorsunuz. Hepsi bu kadar!

Aşağıdaki mavi kutuda Miktar (BTC) yazısını görüyorsunuz. Bu kutuya almak istediğiniz Bitcoin miktarını girebilirsiniz. Mesela 0.01 BTC almak istiyorsanız bu kutuya 0.01 yazmalısınız.

Yeşil kutunun içerisinde Toplam (USDT) yazısını görüyorsunuz. Eğer bu kutuyu seçerseniz de almak istediğiniz Bitcoin miktarını değil, kaç USDT değerinde Bitcoin almak istediğinizi belirliyorsunuz. Mesela 100 dolar değerinde Bitcoin almak istiyorsanız, yeşil kutuya 100 yazmalısınız. BTC Al butonuna tıkladıktan sonra seçtiğiniz emir tipine göre alım ve satım işlemi gerçekleşiyor.

Evet sevgili okurlarımız bu yazıda kripto para nasıl alınır, coin nereden alınır, kripto para nereden ve nasıl alınmalı gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bol kazançlar!

Bu yazıda yer alan bilgiler ve görüşler, içeriği oluşturanın kendi fikirleridir ve hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.