Bitcoin Nasıl Oynanır? Bitcoin’den Nasıl Para Kazanılır?


bitcoin nasıl oynanır

Bitcoin nasıl oynanır? Gelin bu soruya samimi ve bilgilendirici cevaplar bulalım. Çünkü detaylı ve uzun bir rehber hazırlamaya çalıştık. Sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Öncelikle yazıyı iki parçaya ayırdık. İlk bölümde Bitcoin nasıl oynanır sorusuna yanıt vermeye çalıştık,

Yani Bitcoin hesabı nasıl açılır, emir tipleri nelerdir, Bitcoin nasıl alınır gibi soruları cevapladık. İkinci adımda genel finans piyasalarında insanlar nasıl hareket ediyor, kazandıran fikirler neler, nasıl kendinizi geliştirebilirsiniz sorularına yanıt arayacağız.

Bizim Seçimimiz Binance!

Binance

İşlem Hacmi ve Kullanıcı Sayısı Bakımından Dünyanın En Büyük Kripto Para Boraası!

Kripto para borsası seçerken Binance seçenekler arasında olmalı. İşlem hacmi, TL yatırma ve çekme seçenekleri. Türk kullanıcılarının güvenini hesaba kattığımızda Binance en iyi seçeneklerden birisi haline geliyor!


Öncelikle bitcoin’den nasıl para kazanlır ve bitcoin nasıl oynanır soruları aylardır birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Çünkü Bitcoin ve kripto paralar Covid-19 pandemisiyle birlikte Mart 2020’de sert bir şekilde düştü. Ancak düşüş, yeni bir yükseliş dalgasının başlangıcı oldu. Mart 2020’de 3800 dolara kadar düşen Bitcoin, 2021’in son günlerinde 69 bin dolara kadar çıktı!

Nerdeyse 20 katlık bir değer kazanan lider kripto para, altcoinleri de peşinden sürükledi. 2021 çılgın geçiyor dedik ya, altcoinler için gerçekten de öyle oldu. Bir seneden kısa sürede değerini 100 kat arttıran altcoinler bile vardı!

Ancak finansal piyasalar sürekli yükselecek diye bir durum söz konusu değil. Bu yüzden yükselişler kadar, çok hızlı gerçekleşen düşüşler de oldu. İşte bu yüzden riskinizi yönetmeyi bilmelisiniz.

Konuya geçiş yapmadan önce hemen belirtelim. Bu yazı hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bu yüzden, sevgili okurlarımız lütfen yatırımlarınıza, alacağınız kripto paralara kendiniz karar verin. Birisi size gelip, x coin’i aldım ve çok yükseliyor derse araştırmadan, bilgi sahibi olmadan harekete geçmeyin. Bu konuya, yani nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Öncelikle Bitcoin nasıl oynanır sorusunun cevabını bulalım. Daha önce de dediğimiz gibi bu kısımda Bitcoin hesap açma işlemi, borsa seçimi nasıl olmalı, Bitcoin nasıl alınır satılır gibi sorulara cevap bulacağız. Eğer hiç bilginiz yoksa bu bölümde küçük ama oldukça önemli bilgilere de yer vereceğiz.

Peki Bitcoin nasıl oynanır? Öncelikle Bitcoin yatırımı yapmak istiyorsanız, Bitcoin nasıl oynanır sorusunu unutmanız lazım. Çünkü Bitcoin bir oyun değil.

Yani Bitcoin oynanmaz. Bitcoin’i emek harcayarak kazandığınız para ile yatırım veya ticaret yaptığınız bir araç olarak görmelisiniz. Çünkü para kazanmak veya kaybetmek oyun olmayacak kadar ciddi bir durumdur.

Kripto Para Borsası Nasıl Seçilmeli?

Evet Bitcoin almak istiyorsak öncelikle güvenilir bir kripto para borsası seçmeliyiz. Peki en iyi bitcoin uygulaması hangisi? Gelin bu sorulara cevap bulalım.

İyi bir kripto para borsası seçmek istiyorsak birçok önemli faktöre dikkat etmeliyiz.

 • Borsa Seçiminde Önemli Noktalar
  • Komisyon Oranları
  • İşlem Hacmi
  • İşlem Çifti Sayısı
  • Coin Sayısı
  • Borsaya Üye Sayısı
  • Para Yatırma ve Çekme Seçenekleri
  • Yasal Durumlar

Borsa Seçiminde Önemli Noktalar Nelerdir?

Bir borsa için işlem hacmi çok önemlidir. İşlem hacmi, borsada üzerinde yapılan alım ve satım işlemlerinin toplamıdır. Yani 100 TL değerinde BTC aldınız ve bunu aynı fiyattan 100 TL olarak sattığınızda oluşturduğunzu işlem hacmi 200 TL olacak.

İşlem hacmi yüksek olan borsalarda işlem yaptığınızda karşınızda dilediğiniz fiyattan coin satacak insan bulabilirsiniz. Elinizde 1 BTC olsun ve siz bunu 50 bin dolardan satmak istiyorsunuz. Bitcoin’in fiyatı 50 bin dolar oldu. Ancak karşınızda 50 bin dolardan almak isteyen kimse yok işlem gerçekleşmez.

İşlem çifti sayısı da dikkat edilmesi gereken bir nokta. BTC/USDT, ETH/USDT, ETH/BTC bunlar işlem çifti olarak geçer. İşlem çiftinin yüksek olması arbitraj yapma olanağı sunar. Siz elinizdeki Bitcoin miktarını arttırmak istiyorsunuz. Bitcoin verip Ethereum aldınız. Ethereum’un fiyatı yüzde 20 arttı ancak Bitcoin sabit kaldı. Eğer Ethereum’larınızı satarsanız elinizdeki BTC miktarı artacaktır.

Coin sayısı bir kripto para yatırımcısının bakması gereken bir nokta. Piyasada binlerce coin alınıp satılıyor. Ancak hepsi güvenilir değil. Bu yüzden hem coin sayısının yüksek olması hem de borsanın güvenilir projeleri yatırımcısına sunması önemli.

Borsaya üye olan yatırımcı sayısının yüksek olması, borsaya olan güveninizi arttırabilir. İşte bu noktada milyonlarca üyesi olan borsaları seçebilirsiniz. Bir borsanın ne kadar çok üyesi varsa güvenen insan sayısının da yüksek olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Para yatırma ve çekme seçenekleri önemli bir nokta. Sonuçta yatırımlarınızdan kazanç elde ettikten sonra nakit olarak hesabınıza çekmek isteyeceksiniz. Bu yüzden 7/24 TL çekebileceğiniz bir borsaya kaydolmalısınız.

Yasal durumlar bir borsa için önemlidir. Çünkü devletler ve Avrupa Birliği gibi büyük oluşumlar kripto para ticareti yapan kişilerin gözetim altında olmasını istiyor. Mesela ABD, İran’a karşı ambargo uyguluyor. İşte İran vatandaşı olan birisinin kripto para kullanarak ambargoyu delmemesi için borsaların kişilerin kimlik bilgilerini alması gerekmekte.

Bu bilgiler ışığında karşımıza çıkan en iyi kripto borsası Binance diyebiliriz. Gelin biraz da Binance’i inceleyelim!

Binance Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bitcoin nasıl oynanır bitcoinden nasıl para kazanılır?

Kripto para piyasasında şu anda 300’den fazla borsa mevcut. Ancak “istatiksel” olarak Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi.

İşlem hacmi bakımından 1 seneyi aşkın süredir, en üst sıradadır. Kripto para alım satım işlemleri sonucunda Binance üzerinde oluşan işlem hacmi günlük 50 milyar dolara kadar çıktı. Bu bilgi cepte.

Binance’in üye sayısına baktığımız zaman 20 milyondan fazla üyesi olduğunu görüyoruz. Ki bu sayı bir kripto para borsası için inanılmaz. Bunun yanında bu üyelerin büyük bir çoğunluğu da Türkiye üzerinde bulunuyor. Daha basit tabirle Türk kripto para yatırımcısı Binance’i seviyor.

Binance bize ve milyonlar kişiye göre en iyi kripto para borsaları arasında yer alıyor. Bu yüzden Binance’de hesap açarak yatırımlarınıza yön verebilirsiniz.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bu soru da en çok sorulan sorulardan birisi ancak sorunun doğru kelimelerle sorulması daha önemli diyebiliriz. Aslında Bitcoin hesabı diye bir şeyin varlığından söz edemeyiz. Yani aslında biz Bitcoin hesap açma işleminden bahsediyorsak, kripto para borsasında hesap nasıl açılır sorusu daha doğru olacaktır.

Bizim seçtiğimiz borsa Binance olduğu için Binance hesabı nasıl açılır sorusunu sormak yanlış olmaz. Peki Binance’de nasıl hesap açabilirsiniz?

Öncelikle yukarıda verdiğimiz kayıt linkini kullanarak Binance’e kaydolabilirsiniz.

Binance hesabı açmak aslında hiç de zor değil. Öncelikle Binance’in kayıt sayfasına gitmeniz gerekiyor. Daha sonra e-posta adresinizi ve telefon numaranızı girerek hesabınızı açabiliyorsunuz. Hesap açma adımında dikkatli olunması gereken nokta şifrenizin güvenliğidir.

Şifrenizin güvenli olmasına lütfen dikkat edin. Doğum tarihiniz, isminiz ve kişisel bilgileriniz şifrede yer almasın.

Bu adımı tamamladıktan sonra kimlik bilgilerinizi de Bitcoin almak için doğrulamanız gerekiyor. Çünkü uzun süredir güvenilir kripto para borsaları Bitcoin yatırımı yapanların güvenliği ve devletlerin istekleri doğrultusunda kimlik bilgilerini ve kişisel bilgileri borsaların yatırımcılardan istemesini talep ediyor.

Yani T.C. kimlik numaranız, doğru tarihiniz, kimlik kartınızın ön ve arka yüzü borsayla paylaşılmak zorunda. Evet bu adımları yaptıktan sonra Binance hesabınız tam anlamıyla açılmış oluyor.

Binance’e para yatırmak da merak edilen bir konu. İçeriği daha fazla uzatmamak adına bu konuyu Binance para yatırma ve Binance para çekme yazılarımızdan okuyabilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.