En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2023 Öneriler Unutulmayan Filmler


bilim kurgu filmleri

Bilim Kurgu Filmleri

Herkese merhaba! Günün yorgunlunuğu atmak, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayıp, görsel efektlerle göz banyosu yapmak için size özel en iyi bilim kurgu filmlerini araştırdık ve 15sey.com’a özel 15 tane bilim kurgu filmini sizin için sıraladık. En iyi bilim kurgu filmleri hangileri? En iyi bilim kurgu filmlerinin konuları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası listemizde. Keyifli okumalar.

Matrix

 • IMDb: 8.7
 • Google: %90

Bilim kurgu filmleri listemize, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Matrix ile başlamamak olmazdı.

Herkes hayatında bir kere de olsa mutlaka duymuştur fakat biz yine de basitçe konuyu anlatalım. ‘’Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix!’’ Sıradan bir hacker olan Neo, bir gece kendisini bambaşka bir dünyaya götürecek olan Trinity ile tanışır. Neo gerçekte neler olduğunu Morpheus’un bildiğine inanır ve bu genç ve güzel kadın onu, buna ulaştıracaktır. Neo, Morpheus’u bulur ve Matrix hakkında bir şeyler anlamaya başlar. Peki tam manasıyla nedir bu Matrix?

Matrix, 1999’da vizyona girdiğinde daha önce böyle bir filmin benzeri yoktur. Bu yüzden oldukça karmaşık bulundu ve çoğu kişiyi etkiledi. Ardından film seri halinde 3 filmle devam etti ve 4. film ise yolda. Wachowski kardeşler imzalı filmi izlemeyen hala kaldıysa şiddetle tavsiye ederiz.

V For Vendetta

 • IMDb: 8.6
 • Google: %91

Bilim kurgu filmleri listemizde yine bir kült olan V for Vandetta ile devam ediyoruz.

Yapım 2020 yılında e İngiltere’de geçiyor. Toplum üzerinde yoğun bir baskı hakim. Halk üzerindeki bu yasaklar ve baskılar onları şiddetli yanlısı insanlar haline getirmiş durumdadır. Bu kargaşaların merkezinde bulunan V, suçsuz bir kadın olan Evey’i kurtarır ve halkın uyanmasına vesile olur. Ulusun kurtuluşuna benzetilen bu kurtarma geniş kitlelere ulaşır ve başkaldırının fitilini ateşler.

Alan Moore’un aynı isimli kitabından uyarlana 2005 yapımı film akıllarda uzun zaman yer edinmeyi başardı. Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea gibi usta isimlerin başrol oynadığı filmin yönetmen koltuğunda James McTeigue oturuyor.

Zack Snyder’s Justice League

 • IMDb: 8.4
 • Google: %95

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan film yüksek IMDb puanı ile izleyicilerin gönlünü kazandığını kanıtladı.

Çizgi troman dünyasının devlerinden biri olan DC’nin Marvel’ın Avengers’ına muadil olarak çıkardığı film Justice League pek sevilmemişti. Fakat yeniden yapım projesi olarak sunulan Zack Snyder’s Justice League ilk film aksine çok sevildi. The Dark Knight’tan sonra en sevilen DC filmi oldu. Süper kahraman filmlerinin beğeneceği filmlerden olan yapım aralıksız 4 saatten oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanmasına rağmen de adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Bir de bunu okuyun! Gerilim Filmleri

Yıldızlararası

 • IMDb: 8.8
 • Google: %95

2004 yılında yayınlanan film en sevilen uzay temalı bilim kurgu filmlerinden birisi.

Cooper, mısır tarlasında çiftçilik yapan eski bir bilim insanıdır. İki çocuğuna güvenli hayat sunmak isteyen baba, çocuklara bakıcılık yapan büyükbaba Donald ile yaşar. Kızı Murph henüz 10 yaşında olmasına rağmen yaşıtlarına göre oldukça zekidir. Bir hiç beklemediği bir anda bir teklifle karşılaşan Cooper, ailesinin ve insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir. Zaman zaman gerilim zaman zaman da duygusal anlar yaşatabilecek yapım duygusal film önerisi arayanlar için de ideal!

Christoher Nolan imzalı film yıldız oyuncularıyla oldukça sevilen bir yapım. Dramatik unsurlardan da yararlanılan film, fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki Solucan Delikleri teorisinden yola çıkılarak oluşturulmuştur.

Inception

 • IMDb: 8.9
 • Google: %91

Yine bir kült olan yapım ile en iyi bilim kurgu filmleri listemize devam ediyoruz.

Leonardo DıCaprio’nun çok yetenekli bir hırsızı canlandırdığı filmde, bu hırsız insanların rüyasına sızarak gizli bilgilere ulaşabiliyor. Dom Cobb’un bu uzmanlık alanı, diğer insanlardan ziyade zor rastlanılan bir yetenektir ve bu da bu hırsızı kurumsal casusluğun kollarına iter. Bu yeteneği karşısında ise bu hırsızın hiçbir şeyi kalmamıştır elinde. Fakat elinde son bir iş vardır ve bu başlangıcı tamamlayabilirse her şeyine tekrar kavuşabilecektir. Rüya ile gerçek arasında gidip gelen ve izleyiciye hangisinin gerçek olduğunu söylemeyen dillere destan final sahnesiyle en sevilen bilim kurgu filmlerinden biridir.

Bilim kurgu filmlerinin usta yönetmeni Christopher Nolan imzalı film, 2 saat 28 dakikalık bir süreye sahip.

Tenet

 • IMDb: 7.5
 • Google: %87

Sıradaki bilim kurgu filmimizde yine alanının ustası olan Christopher Nolan filmi.

26 Ağustos 2020 tarihinde uzun süreli bekleyişin ardından buluşan film, bilim kurgu yapısının altında gerilim unsurlarıyla da oldukça sevilen bir yapım olmayı kısa zamanda başardı. Dünya tehlike altındadır ve  dünyayı bu tehlikeden kurtarmaya çalışan kahraman gerçek zamanın dışında uluslararası casusluk görevi için seçilir.

Tüm dünya için savaşan kahramanının savaşı ise Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha tehlikelidir. Casusluğun karanlık tarafına ışık tutan kahramanın elinde tek bir silah vardır o da Tenet.

Zaman bilim kurgusu olan yapım, Elizabeth Debicki, Robert Pattinson ve John Washington’ın usta oyunculukları ile seyirciyi etkilemeyi başardı. Film 2 saat 30 dakika ve oldukça sürükleyici.

Vivarium

 • IMDb: 5.8
 • Google: %58

12 Haziran 2020 tarihinde izleyici karşısına gelen film, korku-gerilim, gizem perdesi altında ardına gizlediği bilim kurgu yapısıyla da oldukça ilgi çekici.

Sadece ev sahibi olmak isteyen genç çift Gemma ve Tom, ev bakmak için bir emlak ofisine gider. Daha sonra evi görmeye giden çift kendilerini bekleyen sürprizden habersizdirler. Hep aynı tarz evlerle oluşan sonsuz sayıdaki evli bir siteye gelen çift emlakçısının onları orada bırakmasıyla orada mahsur kalırlar ve çıkış yolu bulamazlar. Ardından kapıları önüne gelen kutuda çıkan bebek hayatlarını tamamen değiştirir. Görsel efektlerle süslenen filmde bilim kurgu yapısı başarılı olarak işlenmiş.

Yönetmenliğini Lorcan Finnegan’ın yaptığı filmin başrolünde Jesse Eisenberg (Tom) ve Imogen Poots (Gemma) oynuyor. 1 saat 38 dakika.

Macera arıyorsanız sizi Macera Filmleri yazımıza alalım!

Transcendence

IMDb: 6.3

Google: %80

Türkçeye Evrim olarak çevrilen yapım 2014 yılında izleyiciyle buluştu.

Dr. Will Caster, büyük buluşlara imza atmış ünlü bir bilim adamıdır. Şimdilerde yapay zeka üzerine çalışmalar yapan Caster teknoloji karşıtı grupların tepkisiyle karşılaşır. Ardından terörist grubun saldırısına uğrayan bilim insanı hayatını kaybeder.

Eşi Evelyn de kendisi gibi bilim insanı olan Will, eşinin yardımıyla beynini gelişmiş bir bilgisayara entegre eder. Burada yaşamını sürdüren Will saldırılara karşı dünyayı buradan uyarmaya başlar. Hayatta olduğunu anlayan terörist grup ise onun peşine tekrar düşer.

Yönetmen koltuğunda Wally Pfister’ın oturduğu bilim kurgu filminin başrolünde ise ünlü oyuncu Johnny Depp var. Film 1 saat 53 dakika.

Avangers: Sonsuzluk Savaşı

IMDb: 8.8

Google: % 93

Yukarıda yer verdiğimiz DC filminin rakibi olan Marvel’a ait bir bilim kurgu filmi ile serimize devam ediyoruz.

Süper kahraman devlerinden olan Marvel, dünyanın büyük tehlike altında olmasından dolayı güçlerini birleştiren kahramlarını sunuyor bu filmde. Kaptan Amerika ve İron Man’ın arasında yaşanan olayların ardından ikisi arasında bölünen kahramanlar, ayrılırlar ve birbirlerinden uzaklaşırlar.

Tüm sınırsız güç taşlarını ele geçirme peşine düşen Thanos, dünyayın en büyük tehtitidir. Dünyanın kaderi kahramanların ellerindedir.

Sil Baştan

 • IMDb: 8.3
 • Google: %93

Sıradaki bilim kurgu filmimiz aynı zamanda romantik alt yapısıyla da izleyicileri etkilemiştir.

Ayrıldığınız sevgilinizden geri kalan anıları sildirmek mümkün olsa yaptırır mıydınız? Bu filmde adam ayrıldıktan sonra tüm anılarını sildiren bir adamın hayatını anlatıyor.

Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden tekrar hatırlatmaya çalışır fakat sonra da kendisi bunu yapmak ister ve deney başlar. Adamın kafasından silindikçe anılar biz de şahit oluruz onların aşklarına. Her silinirken adam deneyi durdurmak ister. Çünkü pişman olmuştur.

Mizhel Gondry yönetmenliğinde çekilen film 1 saat 48 dakika.

Truman Show

 • IMDb: 8.1
 • Google: %94

Sırada dram içeren bir bilim kurgu filmi var.

Sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip olan Truman Show, televizyon sektörüne yapılan en esaslı eleştiriyi yapmıştır. Ütopik bir adada yaşayan halk, her şeyden mutludur. Hayatlarında olumsuz hiçbir şey olmayan inanlardan biri de Truman’dır. Güzel bir eşe mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün yolda ölmüş babasını görür ve ardından birtakım gizemli olaylar yaşanmaya başlar. Truman gerçek bir hayatta mı yaşamaktadır?

Peter Weir’in yönetmenliğinin yaptığı ve Jim Carrey’nin olağanüstü performansıyla izleyiciye sunulan filmi izlemeyen henüz kaldıysa kesinlikle izlemeli.

The Midnight Sky

 • IMDb:5.6
 • Google: %50

2020 bilim kurgu filmlerinden olan yapım uzay temalı bilim kurgulardan biri.

Gökbilimci Augustine, gökyüzünü izleyebilmek için dünyanın uç noktalarında yaşamaktadır. Ardından Arctic araştırma merkezine ulaşan adam beraberinde yıkıcı olaylarla beraber gelir. Tahliye edilen merkezde kalıp araştırmalarına devam eden bilim insanı, Irıs isimli gizemli bir çocukla tanışır. BU arada da Jupiter’den dönmekte olan astronotlar dönüş yolunda sorunlarla karşılaşırlar. Bir şekilde yolları kesişen kahramanlar olayları beraber yaşamaya başlar.

Yönetmenliğini ve başrolünü  George Clooney’nin yaptığı yapım, yaklaşık 2 saat.

Black Box

 • IMDb:6.2
 • Google: %83

Listemize yine 2020 yılı yapımı bilim kurgu filmi olan Black Box ile devam ediyoruz.

Filmde, geçirdiği kaza sonrası hafızasını kaybeden adamın hikâyesine yer veriliyor. Kaza sırasında eşini de kaybeden adam kızını büyütmeye çalışırken bir yandan da hafızasını tekrar kazanmaya uğraşır. Kendi kimliğine yabancılaşıp sorgulayan adam en sonunda deneysel bir tedaviye girer.

Belki de aradığınız film, savaş filmleri listemizdedir!

Time To Hunt

 • IMDb:6.3
 • Google: %88

Bu filmimiz ise bilim kurgu yanında aksiyon ve gerilim de işliyor.

Güney Kore’de yakın gelecekte ülkenin çoğunun gecekondulaşmasına neden olan ekonomik kriz patlak verir. Bu durgunluk ve buhranda bir grup genç hayatta kalmak için suç işler ve olaylar bu yolda şekillenmeye başlar. Gençlerin hayali ise distopik dünyayı arkalarında bırakıp uzaktaki cennete gitmek istemeleridir.

En İyi Aktör (Lee Je-hoon) ve En İyi Yeni Aktör (Park Hae-soo) dallarında Baeksang Sanat Ödülü (Lee Je-hoon) adayı olan film 2 saat 15 dakika.

The Platform

 • IMDb: 7
 • Google: %78

Son zamanların adından sıkça söz ettiren yapımlarından olan The Platform kendisine en iyi bilim kurgu filmleri listemizde de yer buluyor.

Her hücresinde 2 kişinin kaldığı hapishanede yukardan aşağıya hareket eden platform üzerinde yiyecekler taşır. Bu yiyecekler en üstte çokken aşağı indikçe biter ve aşağılarda kalanlar durumu birbirlerini yemeye kadar götürür. Hapishaneye yeni giren Goreng, bu duruma sessiz kalmaz ve baş kaldırmaya başlar.

İspanyol yönetmen Galder Gaztelu-Urrutia’nın ilk filmi.

Evet sevgili 15şey.com okuyucuları. Bilim Kurgu Film Önerileri listemizi sizler için oluşturduk. Umarız beğenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.