En İyi Fantastik Filmler 2023 Hangi Fantastik Filmler İzlenmeli


en iyi fantastik filmler

En İyi Fantastik Filmler ve Önerileri

İzlenmesi gereken en iyi fantastik filmler hangileri? Bir an olsun yaşadığımız bu gerçek dünyadan çıkıp büyülü ve masalsı evrenlere dalıp gitmek hepimizin zaman zaman istediği bir durumdur.

Hayal gücümüzün sınırlarını zorlarken aynı zamanda müthiş efektlerle izleme zevkimizi arttıran fantastik filmler, bizi kendi dünyamızdan alıp başka dünyalara götürme konusunda harika işler çıkarabilir.

Üstelik sürükleyici ve ilgi çekici konulara sahip oldukları için saatlerin nasıl geçtiğinin farkına bile varamayız. Bütün bunları göz önüne aldığımızda sizler için en iyi fantastik filmler listesi hazırlamanın gerekliliğini fark ettik.

15sey.com olarak hepimizin evlerde olduğu bu günlerde sıkıntımızı bir an olsun alıp götürecek fantastik filmleri sizler için derledik. En iyi fantastik filmler hangileri? En iyi fantastik filmlerin konuları neler? Fantastik filmlerden hangisini izlesem diyorsanız doğru yerdesiniz! Hepsi ve daha fazlası listemizde. Keyifli okumalar.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

 • IMDb: 8,8
 • Google: %87

En iyi fantastik filmler listemizin ilk sırasında dünyanın en popüler filmlerinden birisi olan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği yer alıyor. Dünyanın kaderini elinde bulunduran bir yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu alan film, çoğu kişinin tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığı yapımlar arasında yer alıyor.

Yıllar önce üretilen yüzüklerden sonuncusu, üzerinden epey zaman geçmesine rağmen ortaya çıkar. Orta Dünya’ya kandan ve kötülükten başka hiçbir şey getimeyen bu yüzükten kurtulmak, Orta Dünya için son derece önemlidir.

Frodo ise amcasının kendisine verdiği ve saklamasını söylediği bu yüzüğün nelere yol açacağından habersiz bir şekilde yüzüğü emaneti altında tutmaktadır. Gandalf’ın yüzük hakkında gerçekleri söylemesinin ardından Frodo büyük bir korkuya kapılır.

Yüzükten kurtulmanın ve Sauron’u engellemenin tek yolu ise yüzükten bir şekilde kurtulmaktır. Böylelikle kanlı savaşların da önüne geçilmiş olacaktır. Yüzüğün yok edilmesi için de savaşçılardan oluşturulan bir ekip kurulur. Böylece Orta Dünya’nın kaderi bu ekibin başarısına göre şekillenecektir.

Yıldız Savaşları: İmparator/ Star Wars: Episode V- The Empire Strikes Back

 • IMDb: 8,7
 • Google: %94

Efsane film serilerinden olan Star Wars serisinin en beğenilen filmlerinden birisi olan Star Wars: Episode V- The Empire Strikes Back’de kahramanlarımız İmparatora karşı mücadeleye girişir. Darth Vader’ın da destek verdiği İmaparator ise evrende gücü elinde toplamak ister. Bunun içinde asileri ezerek yoluna devam eder.

Casus robotlar sayesinde asilerin yaşadıkları gezegeni öğrenen İmparator, zaman kaybetmeden askerlerini oraya gönderir. Han Solo, Prenses Lea ve Luke bu saldırı sebebiyle Bulut Şehri’ne kaçmayı başarır. Peki bundan sonra kahramanlarımız İmparator’la giriştikleri mücadeleden başarıyla ayrılabilecekler midir?

Sevilen fantastik filmler arasında yer alan efsane serinin beğenilen filmi The Empire Strikes Back, serinin gösterime giren ikinci filmidir.

Star Wars’u izlemeyi düşünüyorsanız izlemeniz gereken sırayı da bilmelisiniz! Star Wars hangi sırayla izlenmeli?

Adalet Birliği/ Justice League

 • IMDb: 6,2
 • Google: %77

Fantastik filmler arasında belki de en dikkat çekici olanı Justice League’dir. DC öykülerinin sinema ekranına taşınmasının en önemli aşamalarından birisini oluşturan film, DC çizgi romanlarının en ünlü kahramanlarını buluşturuyor. Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman ve Flash gibi kahramanların yer aldığı film, DC için de çok büyük bir önem taşıyor.

Batman’in Superman’i örnek alarak insanlara olan güveni bir anda yükselir. Woner Woman’ın da aralarına katılmasıyla insanlık için büyük öneme sahip bir mücadeleye girişmeleri gerekmektedir. Fakat karşılarındaki tehlike, tahmin ettiklerinden çok daha büyüktür. Bu sebeple güçlü bir süper kahraman ekibi kurmanın tam da zamanıdır. Kısa süreleri kalan kahramanlar, insanlığı tehdit eden bu tehlike karşısında başarılı olabilecekler mi?

Hem DC için hem de DC öykü evreninin hayranları için son derece büyük bir öneme sahip olan Justice League, kimilerine göre beklentilerin çok altında kalsa da unutulmayacak fantastik filmler arasında çoktan kendine yer buldu.

Pan’ın Labirenti

 • IMDb: 8,2
 • Google: %90

En iyi fantastik filmler listemizin en dikkat çeken filmlerinden birisi olan Pan’ın Labirenti, Cannes Film Festivali’nde dikkate değecek uzunlukta ayakta alkışlanmasıyla hafızalarımızda yer ediyor. Savaşın ve faşizmin küçük bir çocuğun gerçek dünyasını ve hayal dünyasını ne ölçüde etkilediğini gözler önüne seriyor film.

Henüz daha çok küçük olan Ofelia, İspanya’daki faşist iktidarın vahşiliğini yakından gören bir çocuk olarak gerçek dünyadan olabildiğince uzaklaşmak ister. Bunda sadist babasının çevresine uyguladığı şiddetin etkisi de azımsanmayacak kadar çoktur. Yaşadığı gerçek dünyada mutluluğun çok uzağında olan minik Ofelia’nın hayal dünyasına sığınmaktan başka şansı yoktur.

Ofelia, hayal dünyasına kaçtığı esnada ise savaş ve vahşet, tüm sertliğiyle hız kesmeden devam ediyordu. Savaşın bir çocuğun dünyasındaki etkilerini gözler önüne seren film, fantastik filmler arasında en çok takdir göreni diyebiliriz.

Bilim kurgu temalı filmlere de bakın! En iyi bilim kurgu filmleri

Yedinci Mühür

 • IMDb: 8,2
 • Google: %88

1957 yapımı bu fantastik film, bir Orta Çağ şövalyesinin kendi değerlerini meydan okuması ve başkaldırmasını anlatıyor. Savaştan bıkan bu şövalye, artık savaşın anlamsızlığını ve kimlere yaradığını düşünmeye başlamıştır. Haçlı Seferi’nden dönen şövalye, bir taraftan da vebanın hüküm sürdüğü Avrupa’yı görünce Tanrı’nın iyi mi kötü mü olduğuna karar veremez.

 Bu sorgulamanın sonunun iyiye gitmeyeceği en başından beri bellidir. Bir süre sonra Tanrı’nın yolundan tamamen ayrılan şovalye, ölümle burun buruna gelir. Ancak ne ölümden korkusu kalmıştır ne de ölğme boyun eğmeye niyeti vardır. Ölümü satranç oynamaya davet eden şovalye, kayberderse canını vermeyi de kabul eder.

Thor: Ragnarok

 • IMDb: 7,9
 • Google: %89

Thor serisinin üçüncü ve en sevilen filmlerinden birisi olan Ragnarok’da Norse kıyametine şahitlik edeceğiz. Giderek yaklaşan bu kıyamete seyirci kalmamak isteyen Thor, bir çıkış yolu aramaktadır. Fakat Asgard’dan uzakta olmasının yanı sıra çekici de yanında değildir.

Evrenin başka bir ucunda hapsolan Thor, Asgard’ın sonunun yaklaştığını bilmesine rağmen çaresiz beklemektedir. Asgard’ın sonu demek olan bu kıyametin sorumlusu ise Hela’dır. Bütün bu kötülükle mücadele edebilmesi için hapsolduğu bu yerden kurtulması gereklidir. Bunun için de rakibi Hulk’ı yenmesi gerekir. Ölümcül olan bu maç belki de Norse kıyametinden daha tehlikelidir.

En iyi fantastik filmler arasında yer alan Thor: Ragnarok, güçlü görsel efektlerinin yanı sıra müthiş oyunculuklarla da izleyicilerden geçer not almayı başardı.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

 • IMDb: 7,6
 • Google: %93

En sevilen fantastik filmler serisi arasında yer alan Harry Potter serisinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı, maceranın en başına götürüyor bizleri. Ailesini  şüpheli ve trajik bir kazada kaybeden Harry, hem annesiz hem de babasız kalır. Hayatını devam ettirebilmek için kendisinden çok hoşlanmayan teyzesinin yanında kalmaya mecburdur.

Teyzesinin yanında tek bir mutlu gün bile geçiremeyen Harry, teyzesi ve ailesi tarafından hem zorbalığa hem de ayrımcılığa maruz bırakılır. Yaşı küçük olduğundan kendisini savunamayan Harry, 11 yaşına bastığında artık bir şeylerin de farkına varmaya başlar.

Hayallerinin ve yeteneklerinin farkına varmasıyla beraber Hogwarts büyücülük okuluna çağrılan Harry, ailesinin ölümüne sebep olanları bulmaktan başka bir şey istememektedir.

Aradığınız filmler belki de en iyi macera filmleri listemizdedir!

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

 • IMDb: 7,8
 • Google: %89

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden önce izlenmesi gereken seri olarak gösterilen üç bölümlük Hobbit serisinin ilk filmi olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk filminin yönetmen koltuğunda Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız Peter Jackson oturuyor.

Hobbit toprağı olan The Shire’da her şey yolunda gitmektedir. Sakinlerin huzurla yaşamlarına devam ettiği anda birden Gandalf ortaya çıkar. Bilbo da tıpkı diğerleri gibi sakin hayatına devam ederken bir anda kendisini Thorin önderliğindeki maceracı cücelerin arasında bulur.

Bu zorlu macerada 13 kişiden oluşan cüceler, kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için zorlu ve çetin bir maceradan geçmek zorundadırlar. Orklar, Goblinler, büyücüler ve dev örümceklerle dolu bu uzun yol oldukça zorlu geçecektir.

Doktor Strange

 • IMDb: 7,5
 • Google: %88

Marvel’ın sevilen öykülerinden olan Doktor Strange’ın sinemaya uyarlanmış hali olan film, fantastik filmler arasında en sevilenlerden birisi. Kariyerinin doruğunda bir cerrah olan Stephen Vincent Strange, trajik bir trafik kazasından sonra elindeki sinirleri ciddi bir şekilde yaralar ve elini hiçbir zaman eskisi gibi kullanamaycağını öğrenir.

Cerrah olduğu için mesleğini elleri ile yapan Dr. Strange, mesleğine de veda etmek zorunda kalır. Ancak Tibet’te yaşayan bir büyücüden haberdar olur. Ancient One isimli bu büyücü tüm yaraları iyileştirebilme kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple Dr. Strange’in mesleğine dönmesi için gereken tek şey bu büyücüdür.

Büyük umutlarla Tibet’e giden Doktor Strange, sinirlerinin düzelmesini ve eski işlevine kavuşmasını isterken kendini bambaşka güçlere sahip olarak bulur.

Avatar

 • IMDb: 7,8
 • Google: %86

Çıktığı anda gişeleri altüst eden ve en sevilen fantastik filmler arasında yer alan Avatar, tanıdık isim James Cameron yönetmenliğinde izleyiciyle buluştu. Vücudunun yarısı felçli olan Jake Sully, abisini bir hırsızlık esnasında kaybeder. Bu olaydan sonra Pandora isimli gezegene giden ve burada yaşayan halkla bütünleşen Jake, farklı dil ve yaşam tarzı karşısında ilk başta zorlansa da alışmakta geç kalmaz.

Bir askeri şirketin adına orada bulunan Jake Sully, yarı insan yarı Na’vi’dir. Avatar ismi verilen bu program sayesinde Pandora gezegenindeki kaynaklar ele geçirilmek istenmektedir. İlk başta bu kötü niyetin farkına varamayan Jack Sully, Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelince yavaş yavaş Avatar programının amacını anlamaya başlar.

Vizyona girdiği tarihte bütün teknolojik imkanlardan maksimum faydalanan ve oldukça yüksek paralar harcanan Avatar, en iyi fantastik filmler arasında yer alıyor.

Prenses Gelin

 • IMDb: 8,0
 • Google: %85

Daha çok çocuklara yönelik fantastik filmler arasında yer alan Prenses Gelin¸ Buttercup adlı masal kahramanının hikayesini anlatır. Gerçek olmayan bir dünya olan Florin’de bulunan bir çiftlikte yaşamına devam eden Buttercup, sıradan bir çiftlik çalışanı olan Westley ile aşk yaşamaya başlar. Ancak bu ilişkide çoğu şey yolunda gitmez ve Westley, çiftlikten ayrılmak zorunda kalır.

Westley, çiftliği terk ederken bir gün iyi bir işe ve geleceğe sahip olarak geri dönme hayaliyle oradan ayrılır. Ancak şanssızlık peşini bir an olsun bırakmaz. Bindiği gemi korsanların saldırısına uğrayınca Buttercup, Westley’in hayatta kalamadığını düşünür ve perişan bir ruh haline bürünür.

Hayatına mutsuz bir şekilde devam eden Buttercup, sevmediği bir prensle evlenmek zorunda kalır. Ancak hayatın ona sürprizler çıkarmayacağının bir garantisi yoktur.

Alacakaranlık

 • IMDb: 5,2
 • Google: %89

Düşük gibi gözüken IMDb puanı sizi yanıltacak olmasın. Uzun yıllardır dillerden düşmeyen fantastik filmlerden birisiyle karşınızdayız. Serinin ilk filminde dillerden düşmeyen efsanenin ilk anlarına tanıklık ediyoruz. Ergenliğin getirdiği melankoli ve yabani hırçınlıkla farklı bir karaktere bürünen Isabella, annesiyle birlikte Phoenix’te yaşayan güzel bir kızdır.

Annesiyle yaşarken başka bir adamın hayatlarına dahil olmasıyla beraber Isabella, babasının yanına taşınmaya karar verir ve Washington Fork Kasabası’na yerleşir. Edward ise kasabanın havalı ve bir o kadar da gizemli gencidir. Ailesiyle yaşayan genç adamın gizemli görünüşünün altında aslında çok büyük bir sır yatmaktadır. Kimliklerini saklı birer vampir olan Edward ve ailesi, normal insanlar gibi yaşamaya karar vermişlerdir.

Okulda Edward’la tanışan Bella, çok zaman geçmeden duygusal anlamda Edward ile yakınlaşmaya başlar. Edward’ın vampir olduğunu öğrendikten sonra da ondan vazgeçmeyen Bella, büyük bir aşkla yaşar. Ancak Edward’ın ve ailesinin düşmanları onu hiç beklemediği bir yerden vuracaklardır. Elbette bu beklenmedik yer Bella’dır.

Dünyanın en popüler kitaplarından birisi olan Twilight serisinden sinemaya aktarılan Alacakaranlık, en çok izlenen fantastik filmler arasında yer alıyor. Filmin ses getirmesinin ardından devam filmleri de beyaz perdeye aktarıldı.

Deniz Feneri/ The Lighthouse

 • IMDb: 7,5
 • Google: %82

Maine’de 1900’lü yıllarda geçen bu filmde zamanla akıl sağlığını kaybeden iki deniz feneri bekçisinin hikayesi anlatılıyor. Thomas Wake, eski bir denizcidir ve uzun yıllardır gizemli bir adada tek başına deniz feneri bekçiliği yapmaktadır. Yalnızlığa ve karanlığa o kadar alışmıştır ki uzun yılların getirdiği alışkanlıkla artık bu durumu hiç yadırgamamaktadır.

Ancak ani bir kararla yanına bir yardımcı verilir. İşlerde Wake’a yardımcı olması planan Ephraim Winslow, genç ve toy biridir. Yalnız ikisinin yer aldığı bu gizemli adada bir deniz fenerinde zamanla büyük bir anlaşmazlık başlar. Bu anlaşmazlığın nedeni de aslında basit bir güç kavgasından ibarettir. Yıllardır tek başına görevli olan Wake, doğal olarak fikir üreten başka bir kişiye tahammül etmekte zorlanır.

Zamanla deniz fenerinin içinde ruhsal sağlıklarını kaybeden ikili, bu gizemli adada derinlerinde yatan büyük korkularla mücadele etmek zorunda kalır. Hem fantastik filmler hem de korku filmleri kategorisinde yer alan Deniz Feneri, oldukça etkileyici ve gerilim dolu bir yapım.

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti

 • IMDb: 8,0
 • Google: %92

En iyi fantastik filmler arasında yer alan Karayip Korsanları serisinin en sevilen filmlerin birisi olan Siyah İnci’nin Laneti filminde bu kez Jack Sparrow, demirci Turner ile birlikte farklı ve tehlikeli bir maceraya atılır. Yerel valinin kızı Elizabeth, yıllar önce yaptığı deniz yolculuğu sırasında bir gemi enkazıyla karşılaşır. Buradaki Will ismindeki çocuğun boynundaki korsan madalyon alan ve saklayan Elizabeth yıllar sonra başına geleceklerden habersizdir.

Yıllar sonra Barbossa tarafından kaçırılan Elizabeth, Jack Sparrow ve çocukluk arkadaşı Turner tarafından kurtarılmayı beklemektedir. Fakat tek tehlike Barbossa değildir. Bu madalyonla beraber hayalet gemi de harekete geçer.

Hayalet Avcıları

 • IMDb: 7,8
 • Google: %85

En iyi fantastik filmler listemizin son sırasında vizyona girdiği anda büyük bir hayran kitlesine sahip olan 1984 tarihli Hayalet Avcıları yer alıyor. Ciddi anlamda çok büyük bir kitlenin beğenisini kazanan film, o tarihe kadar görülmemiş bir bütçeyle çekiliyor. Doğaüstü olayları araştırmayı seven Dr. Peter Venkman ve beraberindeki 3 akademisyenin başlattıkları oldukça farklı bir iş deneyimini ve ardından karşılaştıkları macerayı konu ediyor.

Çalıştıkları üniversiteden kovulduktan sonra Ghostbusters isimli hayalet yakalama şirketini kuran 4 arkadaş, yayınladıkları TV reklamları sayesinde bir anda oldukça popülerleşirler. New York’taki hayaletleri yakalayıp, halkın gönlünü kazanan ekip, bir gün Dana Barret tarafından çağrılır.

Aldıkları bu işin o zamana kadarki en zor iş olduğunun farkında olmayan ekip, New York’a sızmaya çalışan kötü ruhlarla karşı karşıya kalır. Üstelik Dana Barret’in evi istilanın merkez üssü olarak kullanılır. İşlerin kontrolden çıkması ise hiç uzun sürmez.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.