İzlenmesi Gereken En İyi Diziler ve Dizi Önerileri 2023


en iyi diziler

Kesinlikle İzlemeniz Gereken En İyi Diziler

Bir gecede bir sezon dizi bitirenler! Bu liste tam da size göre. Gelmiş geçmiş en iyi dizileri 15sey.com olarak sizler için derledik. Maceradan komediye, aksiyondan gerilime, ne ararsanız bu listede. En iyi IMDb puanına sahip dizileri göz önüne alarak hazırladığımız harika listemiz mutlaka başucunuzda kalacak cinsten. En iyi diziler hangileri? En iyi dizilerin konuları neler? Hepsi ve daha fazlası dizi önerileri 2023 listemizde. Keyifli okumalar.

Sherlock

 • IMDb: 9,1
 • Google: %96

En iyi diziler listemizin ilk sırasında Sherlock yer alıyor. İlk sezonu 2010 yılında yayımlanan dizi toplamda dört sezondan oluşuyor. 9,1 gibi yüksek bir IMDb puanına sahip dizi, ulaşılması zor bir puanı elde etmiş durumda. Bu da dizinin izleyiciler tarafından ne kadar sevildiğini gösteriyor. Böylesine sevilen Sherlock’un yakın zamanda beşinci sezonunun da çıkacağı düşünülmektedir.

Klasik Sherlock Holmes efsanesinin günümüze uyarlaması olan dizinin başrollerinde Martin Freeman, Benedict Cımberbatch ve Amanda Abbington yer alıyor. Dizi, günümüz Londrası’nda geçmekte. Dr. Watson isimli yeni bir arkadaş edinen Sherlock Holmes, zamanla arkadaşlık ilişkilerini geliştirerek Dr. Watson ile sıkı bir dostluk ilişkisi kurar. Yeri geldiğince duygusal, yeri geldiğinde gerilim yeri geldiğince de eğlenceli sahneler izlemenizi sağlayacak bir dizi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer duygusal bir filme ihtiyacınız varsa en iyi duygusal filmler listemizi okuyabilirsiniz!

Bu dostluğun sonucunda aynı eve taşınmayı düşünen ikili sıradan gibi gözüken bir mahallede ev tutarlar. Fakat bu mahallede normal olmayan cinayetler gerçekleşmektedir. Polis ise neredeyse bu durum karşısında çaresiz kalır ve Sherlock Holmes’den yardım istemeye mecbur kalır. Tüm macera da bu andan itibaren başlar.

Gerilim türündeki diziler arasında en sevilenler arasında yer alan Sherlock, gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında oldukça yüksek bir puanla yer alıyor.

Chernobyl

 • IMDb: 9,4
 • Google: %96

Ukrayna’da yer alan Çernobil nükleer santralinde meydana gelen felakati konu alan dizi, yaşananları tüm gerçekliğiyle yansıttığı için çok sevildi ve konuşuldu. Patlama anının öncesinin ve sonrasının da yer aldığı dizi, kimileri tarafından da kara propaganda yapıldığı gerekçesiyle eleştirildi. Ancak yine de çoğu izleyici tarafından geçer not almayı başardı.

En iyi diziler arasında yer alan Çernobil’de dizi, gerçek olayla paralel bir şekilde ilerliyor. Patlamanın ardından Sovyetler hükümeti, kazayı ve varsa ihmalleri tüm yönleriyle araştırması için Valery Legasov’u yetkilendirir. Ünlü bir nükleer fizikçi olan Valery’in yanında teknik bilgisi olmamasına hükümet yetkilisi Boris Shcherbina da gelir.

Böylesi bir kazanın neden yaşandığını bulmak ise oldukça zor olacaktır. Üstelik hala radyasyasyon, etrafa yayılmaya devam etmektedir.

İlk bölümünün yayınlandığı günlerde birçok kişinin dizi önerileri listesinde yer alan Chernobyl kesinlikle izlenmesi gereken dizilerden birisi.

Dark

 • IMDb: 8,8
 • Google: %95

En iyi diziler arasında yer alan Dark, Alman yapımı bir bilim kurgu dizisidir. Gerçekte var olmayan Winden Kasabası’nda geçen dizi, iki çocuğun kaybolmasıyla başlıyor. Sonrasında ise ortaya çıkan gizli bağlantılar ve gizemli olaylar, diziyi gergin ve sürükleyici bir hale getiriyor.

Radyoaktif sızıntılar, zaman yolculukları ve daha birçok gizemli olayı içinde barındırıyor Dark. Bütün bunlar dört ailenin etrafında birleşiyor. Sırları olan bu aileler, birçok gizemin kilit noktasını oluşturuyor. Kimi izleyicilere göre oldukça kafa karıştırıcı olan dizi, zaman ve makan ögelerini tamamen altüst ediyor.

Game of Thrones

 • IMDb: 9,3
 • Google: %92

2011 yapımı dizi neredeyse tüm dünyayı kasıp kavurdu diyebiliriz. Her ülkeden milyonlarca hayranı ve izleyici olan Game of Thrones, en iyi diziler arasında bulnuyor. Özellikle fantastik dizileri sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım toplamda 8 sezondan oluşuyor.

Hükümdar Lord Ned Stark, Kuzey Krallığı’nın gücünü elinde tutmayı başarabilecek mi? Her ne kadar dışarıdan bakıldığında huzurun hakim olduğu görülse de krallıklar, savaşsız var olamazlar. Kuzey Krallığı da uzun yıllar savaşlardan ve kaostan yorulmuş fakat bütünlüğüne bir zarar gelmesine izin vermemiştir. Ned Stark, krallığında kuzey sınırlarını koruyarak huzurlu bir şekilde halkıya yaşamak istemektedir.

Ancak her şey bu kadar kolay değildir. Öte tarafta Viserys Targaryen, Daenerys’i Han Drogo’ya vererek ittifak oluşturmak istemektedir. Entrikalar, kurnazlıklar, hainlikler ve türlü oyunlar, hepsinin tek bir amacı var. TAHT!

Fringe

 • IMDb: 8,4
 • Google: %82

627 numaralı uçak Hamburg-Boston seferini yaparken Boston Logan Havalimanı’na iniş yapmak zorunda kalır. Sebebi ise uçaktakilerin henüz nedeni belli olmayan bir tür kimyasal saldırıya maruz kalmış olmalarıdır.

Bu korkunç olayı tüm yönleriyle araştırılması için FBI ajanları John Scott ve Olivia Dunham’a görev verilir. İkili aynı zamanda sevgilidir. Meydana gelen patlama sonucunda Sott yaralanır ve Dunham, bu olaydan sonra acilen harekete geçer.

Dunham, ilk olarak Walter Bishop’a ulaşır. Walter Bishop, son 17 yılını akıl hastanesinde geçirmiş eski hükümet çalışanıdır. Bir zamanlar hükümet için gizli deneyler yapan Bishop, Dunham’ın ona ulaşmasıyla geçmişte gizlenen birçok deneyin yeniden yapılmasını sağlar. Bu sayede FBI’a bağlı Fringe ekibi kurulmuş olur. Bu ekibin görevi, bilimin sebeplerini bulamadığı olayları açıklamak olacaktır.

Dikkat çekici kurgusuyla izleyenleri ekranlara kitlemeyi başaran Fringe, 5 sezonuyla birlikte en iyi diziler arasında yer almış durumda.

How I Met Your Mother

 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

Toplam 9 sezon ve 184 bölümden oluşan How I Met Yout Mother, tüm zamanların en iyi dizileri arasında yer alıyor. Çocuklarına anneleri ile olan tanışma hikayesini anlatan Ted Mosby ile birlikte 2005 yılında Amerika’daki 20’li yaşlarındaki arkadaşların komik ve eğlenceli hayatlarına ortak oluyoruz.

Manhattanlı mimar Ted’in dışında onun en yakın arkadaşı hukuk okuyan Marshall ve onun sevgilsi Lily vardır. Bu üçlü dışında bir de Barney vardır. Barney, son derece çapkın, kadın düşkünü ve aynı zamanda da takım elbise bağımlısı bir gençtir. Son olarak da Ted’in evliliği iyiden iyiye düşünmeye başladığı zamanda tanıştığı Robin vardır.

Bu beşlinin genelde kadın-erkek ilişkilerine dayalı çatışmaları ve komik olaylarla örülü günlük yaşantıları dizinin geneli oluşturu. How I Met Your Mother, sen dönemlerin en sevilen sitcomlarından birisidir.

Sense

 • IMDb: 8,3
 • Google: %93

Dünyanın sekiz farklı yeri: Seoul, Mumbai, Berlin, Nairobi, Chicago, San Francisco, Birleşik Krallık ve Meksika’da bulunan 8 kişinin hayatları gizemli ve olağanüstü bir şekilde birbirlerine bağlanır. Dizinin her bölümünde farklı bir kararkterin yaşamı anlatılırken kimileri birbirini öldürmeye çalışacak. Kimileri ise bulundukları yerden ayrılarak birlikte olmaya çalışacak.

Bilim kurgu, macera, dram ve aksiyon ögelerini içinde barındıra Sense8, en iyi diziler arasında yer alıyor. 2 sezon ve 24 bölümden oluşan dizi, ne yazık ki dizinin çekimin aşırı maliyetli olması sebebiyle devam edememeiştir.

Suits

 • IMDb: 8,5
 • Google: %93

Son zamanlarda en iyi diziler denince akla gelen yapımlardan birisi olan Suits, aslında hukuk ve hukukçular üzerine kurulmuş bir drama. Beklenmedik bir şekilde ivme kazanan Amerikan yapımı dizinin başrollerini Rick Hoffman, Gabriel Macht ve Patrick Adams, paylaşıyor.

Mike Ross isimli genç, aşırı zeki olmasına ve hafızasının son derece güçlü olmasına rağmen hukuk fakültesinden atılır. Fakat daha sonra Harvey Specter ile tanışır. Harvard mezunu olan Specter, aynı zamanda New York’un önde gelen avukatlarından birisidir ve ünü de baya yayılmıştır. Mike ise yetenekleri sayesinde bu avukatın dikkatini çekmeyi başarır. Fakat Mike pek dürüst değildir. Çünkü kendisinin Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyecektir.

Modern Family

https://youtu.be/nOVOVohZtTo
 • IMDb: 8,4
 • Google: %94

2009-2020 yılları arasında yayınlanan ve toplam 11 sezon ve 101 bölümden oluşan Modern Family, son dönemlerin en iyi komedi dizilerinden birisi. Amerikan yapımı komedi ve aile dizisinin başrollerinde Julie Bowen, Ed O’Neill ve Sofia Vergara yer alıyor. En iyi diziler arasında yer alan Modern Family, bir dönem Time Dergisi’nde yılın en komik aile komedisi seçildi.

Bütün yönleriyle aile komedisinin bütün özelliklerini taşıyan dizi oldukça renkli karakterlere sahip. Jay ve genç eşi Gloria, eşcinsel çiftimiz Cam Tucker ve Mitchell Pritchett, Claire ve Phil Dunphy. Hepsi o kadar eğlenceli ve samimi ki izlerken kendinizi bir anda onların evinde bulmanız işten bile değil.

Friends

 • IMDb: 8,9
 • Google: %94

Amerikan yapımı sitcom dizisi olan Friends, Amerika’nın Manhattan şehrinde hayatlarını sürdüren bi grup sıkı dostun hayatı üzerinden şekilleniyor. Çıktığı anda reytingleri altüst eden dizi, her dönem zirvede yer almayı başardı. Üstelik Amerika’da dizinin final bölümünü aynı anda tam 52 milyon kişi seyretti. En iyi diziler arasında yer alan yapım, birçok ödük ve birincilik kazandı.

Hayatları bir şekilde kesişmiş altı arkadaş: Monica, Rachel, Ross, Chandler, Joey, Monice ve Phoebe, neredeyse tüm zamanlarını birlikte geçirirler. Yedikleri, içtikleri ayrı gitmez. Dostluğun zirve yaptığı dizide 10 sezon boyunca karakterlerin büyüyüp olgunlaştığını görmek de izleyicilere ayrı bir keyif vermiş gibi gözüküyor.

The Big Bang Theory

 • IMDb: 8,1
 • Google: %93

Chuck Lorre imzalı The Big Bang Theory, 12 sezon ve 208 bölümden oluşan bir komedi dizisi. 2007-2009 yılları arsında yayınlanmış yapım, en iyi diziler arasında yer alıyor.

 Normal insanlara kıyasla daha zeki olan iki fizikçi arkadaş Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışır ve aynı zamanda ev arkadaşlığı yaparlar. Leonard Hofstadter ve Sheldon Cooper isimli iki fizikçi, deneysel fizik ve teorik fizik alanlarında çalışma yaparlar. Her şey gitmesi gerektiği gibi giderken bir gün karşı dairelerine yeni birisi taşınır.

Taşınan yeni komşuları, iki dahi fizikçinin hemen dikkatini çekmeyi başarır. Çünkü bu yeni kişi, olağanüstü derece güzeldir. Penny isimli bu sarışın kadın, garsonluk yaparak geçinmektedir. Fakat tek bir problemi vardır. Zekası iki arkadaşa göre epey bir geriden gelmektedir.

Bir dönem Televizyon Eleştirmenleri Derneği tarafından ödüle layık görülen The Big Bang Theory, “en iyi komedi dizisi” seçilir ve oyuncular da bireysel olarak birçok ödülün sahibi olur.

Lost

 • IMDb: 8,3
 • Google: %79

Tüm zamanların en iyi diziler sıralamasında kendine hep yer bulan Lost, bir dönemin en çok konuşulan dizilerinden. Finaliyle her ne kadar sevenlerini hayal kırıklığına uğratsa da genel olarak bakıldığında çok büyük bir hayran kitlesine sahip durumda. Altın Küre ve Emmy ödülleri bulunan dizi birçok dergi ve kuruluştan da “en iyi televizyon dizisi” ödülünü almış durumda.

6 sezon ve 127 bölümüyle sevenlerini ekran başına geçirmeyi başaran Lost, kadrosundaki oyunculara da pek çok ödül kazandırmış durumda. Bu sayede birçok genç ve yetenekli oyuncuyu da sineme ve televizyon dünyasına dahil eden Lost’un yeri her zaman ayrı bir noktada duruyor.

Konusu ise yaşanan trajik bir kazanın ardından kalanların sağ kalma ve kurturma hikayesinden oluşuyor. 815 sefer numaralı Oceanic Havayolları’na ait yolcu uçağı, Sidney- Los Angeles güzergahında ilerlerken manyetik alan yüzünden büyük ve ıssız bir adaya düşer. Bu dakikadan itibaren ise mücadele başlar. Hayatta kalma mücadelesinin yanı sıra her bir yolcunun kaderi, beklenmedik bir şekilde değişecektir.

İlk başlarda kendilerini kurtarmak için hemen birilerinin geleceğini düşünen kazazedeler, zaman geçtikçe yanıldıklarının da farkına varırlar. Adayı keşfetmeye başladıklarında ise bu büyük adada yalnız olmadıklarını korkunç tesadüfler sayesinde fark ederler. Tek istekleri ve mücadeleleri bu adadan kurtulmaktır.

Breaking Bad

 • IMDb: 9,5
 • Google: %96

Son yılların en çok izlenen ve bugün bile hala popülerliğini koruyan dizilerinden birisi olan Breaking Bad, oldukça sürükleyici konusu ve oyunculuk performanslarıyla Altın Küre ve Emmy ödüllerinin sahibi durumda. Her sezonuyla kalitesini gittikçe arttıran Breaking Bad, harika bir finalle izleyicilerini hem şaşırttı hem de üzdü diyebiliriz.

Sıradan bir lisenin sıradan kimya öğretmeni olan Walter White, gittiği doktor kontrolünde akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Maalesef kanser çok fazla ilerlemiş ve hastalığın neredeyse son safhasına gelmiş durumdadır. Walter White, kendinden çok ailesini düşünür. Çünkü hayatını kaybederse onlara bırakacağı mal, mülk ya da para, hayatlarını devam ettirmek için yeterli olmayacaktır. Bunun için kısa yoldan para kazanması gerekir. Ama nasıl?

Aklına uyuşturucu ile sıkı fıkı bir ilişkisi olan eski öğrencisi Jesse Pinkman gelir. Hemen işe koyulan Mr. White, kısa sürede çok fazla para kazanmayı ve sektörde adından sıkça söz ettirmeyi başarır. Fakat bu süreçte başını birçok kez belaya sokan White, ailesini de bu uğurda kaybetmek zorunda kalır.

5 sezon ve toplamda 55 bölümüyle en iyi diziler arasında yer alan Breaking Bad, sürükleyiciliğiyle izlenmeye kesinlik değecek yapımların başında geliyor. Üstelik ulaşılması hiç de kolay olmayan bir IMDb puanına sahip.

Dexter

 • IMDb: 8,6
 • Google: %89

En iyi diziler arasında bulunan Dexter, sıradışı bir katili konu alıyor daha doğrusu duyguları olan bir katil. Henüz daha küçük yaşta annesinin ölümüyle yetim kalan Dexter Morgan, Harry Morgan’ın evlatlık oğludur. Harry Morgan ise Miami’de polislik yapmaktadır. Şanslı bir çocuk olan Dexter, Harry’nin eşi Doris’in de katkılarıyla annesinin yokluğunu neredeyse aramaz.

Fakat gençken Dexter, diğer çocuklardan farklı bir özelliği olduğunu keşfeder. O da hayvanları öldürme arzusu olduğudur. Zaman ilerledikçe Dexter’ın bu arzusu gittikçe artar ve babası Harry tarafından da fakr edilir. Ona bunun yanlış bir davranış olduğunu söylemesi gerekirken Harry, tam tersi yönde öğütler verir ve bazı kurallar koyar. Bu kuralların başında ne olursa olsun yakalanmaması gerektiği ve ölmeyi hak edenleri öldürmesi gerektiği vardır.

Bu kurallardan sonra Harry, Dexter’a bir cinayeti nasıl işlemesi gerektiğini ve cinayetten sonra arkasında nasıl iz bırakmaması gerektiğini öğretir. Artık profesyonel bir katil olan Dexter, adaleti sağlamak için ölümü hak edenleri öldürmeye başlar. Tabi ki adaleti sağlarken de terazi kendinden başkası değildir.

After Life

 • IMDb: 8,4
 • Google: %95

En iyi diziler listemizin son sırasında After Life yer alıyor. Komedi filmleri ve stand uplardan tanığımız isim Ricky Gervais, bu sefer dram ögelerinin de etkili olduğu bir diziyle karşımızda. Tony karakteriyle karşımıza çıkan Ricky Gervais, çoğu kez izleyicilerin duygulanmasına hatta ağlamasına bile sebep oldu bu kez.

Tony, aslında mutlu ve enerjik bir karakter olarak hayatına devam ediyordu. Fakat beklemediği bir şey oldu ve çok sevdiği karısı ani bir şekilde hayatını kaybetti. Karısının bu ani ölümünün ardından hayata küsen ve mutlu olan birisini görmeye tahammülü kalmayan Tony, ağır bir depresyonun içerisindedir. Onu seven arkadaşları ise eski Tony’i geri döndürmek için çok çaba sarf ederler.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.