En İyi Macera Filmleri 2023 Hangi Filmler İzlenmeli? Öneriler


en iyi macera filmleri

En İyi Macera Filmleri ve Önerileri 2023

Heyecanın hiç düşmediği ve sürekli yeni bir maceraya kapı açan filmleri seviyorsanız bu liste tam size göre. Olayların ardı arkasının kesilmediği, adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak macera filmlerini 15şey.com olarak sizler için listeledik.

15 macera filminin yer aldığı listemizde birbirinden heyecanlı ve aksiyonlu macera filmlerini bulabilirsiniz. En iyi macera filmleri hangileri? En iyi macera filmlerinin konuları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası macera filmi önerileri 2023 listemizde sizlerle. Keyifli okumalar.

Jurassic Park

 • IMDb: 8,1
 • Google: %92

Yapılan kazı çalışmalarıyla bulunan sinek fosilleri, dinozorların yaşadığı çağa işaret etmektedir. Milyarder John Hammond öncülüğündeki bilim ekibi, bulunan sinek fosillerinden kan örnekleri almayı uzun çalışmalar sonucunda başarır. Alınan kan örnekleri sayesinde genetik olarak milyonlarca yıl önceki gibi dinozorlar yetiştirmeyi başaran ekip, John Hammond’un amacını gerçekleştirmesine de yardımcı olur.

 Dinozor yetiştirmeyi başardıktan sonra John Hammond, bir ada satın alır ve burayı hayvanat bahçesi olarak tasarlar. Ziyaretçilerin farklı türdeki dinozorları görebileceği bu hayvanat bahçesinin ilk ziyaretçileri ise özel bir ekipten oluşur. Test amaçlı bu ziyarette uzmanların yanı sıra Hammond’un torunları da yer alır.

Ancak her şey planlandığı gibi gitmez ve adada korku dolu anlar başlar. Dinozorların embriyolarını çalmak isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca olanlar olur. Adada serbest kalan dinozorların tehlike saçmaya başlamasıyla Jurassıc Park macerası da başlar.

Macera filmleri arasında unutulmazlar arasında yer alan Jurassic Park, efektlerdeki başarısı sayesinde büyük gişeler yapan filmin ardından 2 tane de devam filmi geldi. Ayrıca 2013 yılında filmin 3D versiyonu da vizyona girdi. 8,1’lik IMDb puanıyla en iyi macera filmleri arasında yerini almış durumda.

Into the Wıld

 • IMDb: 8,1
 • Google: %92

Parlak bir öğrencilik hayatından sonra üniversiteden başarıyla mezun olan Christopher, aynı zamanda da bir atlettir. Her şey yolunda giderken bir gün Christopher, bu hayatı yaşamaktan keyif almadığını söyler ve bütün servetini bir hayır kurumuna bağışlar. Alaska’nın ıssız vahşi doğasına yol alan Christopher, yaşamına yön verecek adımlar atacaktır.

Uzun süredir hayatında bir şeylerin yanlış gittiğini düşünen Christopher, aslında herkesin zaman zaman içine düştüğü çekip gitme isteğini eyleme dökmüş durumda. Üstelik her şeyi de geride bırakarak. Zaman zaman büyük tehlikelerle karşı karşıya kalsa da hiçbir zaman bu maceraya çıktığı için pişman olmaz. Bir anlamda hayatında yanlış giden şeylerin neler olduğunu anlamak için bunu yapmıştır. Belki de Alaska’ya uzanan bu macera sayesinde hayatın anlamını anlayabilecektir.

   İlgi çekici bir hikayesi olan Into the Wild, özellikle genç izleyicilerin oldukça ilgisini çekmiş durumda. Hayatının macerasına çıkan Christopher’ın hikayesi, en iyi macera filmleri arasında yer alıyor.

Buna da Bakın! | Unutamayacağınız En İyi Netflix Filmleri

Mad Max: Fury Road

 • IMDb: 8,1
 • Google: %92

Nükleer savaşın ardından dünya artık tanınmaz bir haldedir. Ormanların ve nehirlerin yerine uçsuz bucaksız çöller, tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Az da olsa yeşil alanların olduğu ise bilinmektedir. İnsanlık neredeyse yok olmanın eşiğine gelir. Çünkü çölleşmeyle beraber büyük bir susuzluk problemi de başlar. Dünya bu durumdayken Max, bir yandan hayatta kalmak için mücadele ederken bir yandan da artık yalnız kalmak ister. Ailesini kaybettikten sonra kendine gelmesi için gereken tek şey budur.

Max, bu düşünceler içindeyken Savaş Çocukları tarafından kaçırılır. Ölümsüz Joe’nun bölgesinden tutulan Max, ilk fırsatta kaçacaktır. Fakat fırsat bir yana işler daha da karmaşık bir hal alır. Başrolünü Tom Hardy’nin oynadığı Mad Max: Fury Road, serinin en maceralı filmlerinden birisi haline geldi. IMDb puanıyla da macera filmleri arasında en iyiler arasında bulunuyor.

Indiana Jones: Son Macera

 • IMDb: 8,2
 • Google: %95

Çoğu kişinin tanıdığı arkeolog Indiana Jones, bu sefer yine farklı bir macerayla karşımızda. Ünlü yönetmen Steven Spielberg imzalı film, Indiana Jones’un babasının kaybolduğunu öğrenmesiyle başlar. Kaybolma haberinden önce babasından bir günlük alan Indiana Jones, bu günlükte gizli kutsal kaseyle alakalı ipuçlarına ve haritaya rastlar.

Babasının kaybolmasıyla birlikte kendini İtalya’da bulan Indiana Jones, yalnız değildir. Yanında Marcus Brody de vardır. Kendilerini Nazilere ait bölgede bulan ikili için macera yeni başlar. Çünkü kutsal kasenin peşinde sadece kendileri yoktur. Naziler de kutsal kasenin izini sürmektedirler. Indiana Jones’un ise babasını kurtarmak için kutsal kaseyi Nazilerden önce bulmaktan başka şansı yoktur.

Macera filmleri denince aklan gelen ilk filmlerden olan Indiana Jones serisinin en hareketli filmlerinden birisi olan Indiana Jones: Son Macera, usta oyuncu kadrosuyla da beğenileri toplamaya bugün bile devam ediyor.

Gladyatör

 • IMDb: 8,5
 • Google: %92

General Maximus, imparatorlukta gitgide yükselen bir askerdir. Ancak bu yükseliş, Commodus’u oldukça rahatsız etmektedir. Çünkü Commodus, General Maximus’un yerinde olmayı daha çok hak ettiğini düşünür. Ne de olsa tahttın asıl varisi Commodus’tur.

Bu sebeple Maximus ve ailesi için ölüm emri veren Commodus, kıskançlığının acısını bu şekilde çıkarmakta kararlıdır. Ölümden kurtulan Maximus ise artık bir gladyatör olarak savaşmak zorunda kalır. Onun da aklında tek bir şey vardır. Ailesini öldüren Commodus’tan intikamını almak.

Maximus ile birlikte sizin de içinizi intikam hırsıyla kaplatacak olan Gladyatör filmi, IMBd’ye göre en iyi macera filmleri arasında yer alıyor.

Okuma Önerisi | Suç Hayatına Farklı Bir Bakış! En İyi Suç Temalı Filmler

Yıldızlararası

 • IMDb: 8,6
 • Google: %95

Çiftçilik yaparak geçinen Cooper, çocuklarına iyi bir gelecek sunmaktan başka  amacı olmayan bir bilim adamıdır. Aynı zamanda da teknik ve mühendislik bilgisi aşırı yüksek olan Cooper, geçmişte bıraktığı kariyerini zaman zaman özlemektedir. Cooper’ın kızı Murph ise dışarıdan bakıldığı zaman şizofren bir çocuğu andırmaktadır. Fakat şaşırtıcı derecede yüksek zekaya sahip Murph, her gece odasında bir hayalet ile konuşur.

Murph, NASA’nın da oldukça dikkatini çeker. Odasında konuştuğu hayaleyin uzaylılar tarafından gönderilen bir istihbarat ajanı olduğunu düşünen NASA, çok geçmeden bir kara delik görevi planlar. Uzaya gönderilecek kişi ise Cooper’dan başkası değildir. Eski kariyeri ve teknik bilgisi bu görevde seçilmesinde etkili olmuştur. Uzun yıllar uzayda görev başında olması gereken Cooper, dünyaya döndüğü zaman büyük bir sürprizle karşı karşıya kalacaktır.

IMDb puanı oldukça yüksek olan Yıldızlararası, uzay konulu en iyi macera filmlerinden birisidir. Aynı zamanda da çıktığı dönem birçok ödülün de sahibi olan film, akılda kalan sahneleri ve oyuncu kadrosuyla başarısını sonuna kadar hak eden yapımlardan birisi.

Ruhların Kaçışı

 • IMDb: 8,6
 • Google: %96

“Altın Ayı” ve “Oscar” sahibi animasyon filmi Ruhların Kaçışı, başarılı animasyon filmlerinde imzası bulunan Japon Miyazaki’nin en önemli filmlerinden birisi. Chihiro ve ailesinin gizemli bir kasabada başın gelen korkunç hikayeyi konu alan film, Japon sinemasında büyük bir rekorun da sahibi aynı zamanda.

Yeni taşınacakları kasabaya doğru giden Chihiro ve ailesi, yolda garip ve esrarengiz bir tünelle karşılaşır ve tünelin içine girerler. Tünele girmeleriyle birlikte kendilerini fantasik bir dünyada bulan aile, korkunç bir macera ile karşı karşıya kalırlar.

Korku temalı macera filmleri arasında bulunan Ruhların Kaçışı, dijital platformlarda oldukça yüksek puanlara sahip olmasıyla da biliniyor.

Geleceğe Dönüş

 • IMDb: 8,5
 • Google: %95

Çoğu kişinin hayatına zamanda yolculuk kavramını sokan Geleceğe Dönüş filmi, efsaneleşmiş macera filmleri arasında en dikkat çekenler arasında yer alıyor. Uzun zamandır zaman yolculuğu üzerine çalışan Dr. Brown, nihayet geleceğe gitmenin yolunu bulur. Bir araba sayesinde geleceğe gidebilme imkanı yaratan Dr. Brown’un ilk yolcusu ise Marty isimli bir gençtir.

Zaman makinesinin ilk yolcusu Marty, geleceğe gideceğini düşünürken bir hesaplama hatası sonucunda gelecek yerine geçmişe gider. Hem de tam 30 yıl önceye. Bu hatayı çok geçmeden fark eden Marty, kaderini etkileyecek hatalar yaparak neredeyse kendi doğumunu bile engelleyecek noktaya gelir. Marty, bu hatayı düzeltemezse geri dönüşü olmayan sonuçlar onu bekliyor olacak.

Kutsal Hazine Avcıları

 • IMDb: 8,4
 • Google: %93

Indiana Jones serisinin ilk filmi olan Kutsal Hazine Avcıları, Steven Speilberg’in yönetmenliğini üstlendiği macera filmlerinden bir tanesi. Amerikan hükümetinin görevlendirmesiyle Ark of the Conenant’ı arayan Indiana Jones’un başı yine Nazilerle beladadır. Çünkü Hitlere için çalışan askerler de Ark’ın peşindedir. Üstelik Marion da Indiana Jones’a eşlik etmektedir.

Serinin en çok izlenen filmlerinden biri olan Kutsal Hazine Avcıları, gelmiş geçmiş en iyi macera filmleri arasında gösteriliyor.

İlginizi Çekebilir | Korkmaya Hazır Olun! En İyi Korku Filmleri

Başlangıç

 • IMDb: 8,8
 • Google: %91

En yüksek IMDb puanlı macera filmleri arasında yer alan Başlangıç’ta başrolde Leonardo DiCaprio’yu görüyoruz. Üst düzey yeteneklere sahip bir hırsız karakterini oynayan oyuncunun filmdeki ismi, Dom Cobb. Dom Cobb, bildiğimiz, sıradan hırsızlardan oldukça farklıdır. Çünkü o evlere girip altın ya da para çalmak yerine insanların rüyalarına girip en derinlerde saklı duran sırları çalmaktadır.

Hiçbir insanda olmayan böylesi bir yeteneğe sahip olan Dom Cobb, casusluk işleri için kurumların aradığı bir piyon haline gelmiştir. Dışarıdan kulağa güzel gibi gelse de bu iş hayatındaki birçok şeyden istemeye istemeye vazgeçmesine sebep olmuştur. Çünkü yaptığı casusluk sebebiyle her yerde kaçak olarak aranmaktadır. Aslında yapımın bu yönüyle duygusal filmler arasında gösterilebileceğini de söyleyebiliriz.

Eski hayatına özlem duyan Dom Cobb, eğer kendisine verilen son bir görevi de tamamlarsa içinde bulunduğu bu durumdan kurtulabilecektir. Ancak bu iş önceki işlerden oldukça farklıdır. Çünkü bu son görevi İnsanların fikirlerini çalmak değil, var olan bir fikri birisine yerleştirmektedir. Bir “başlangıç” yaratmaktır.

Son 10 yılın en çok konuşulan filmlerinden birisi olan Başlangıç, çoğu kez gerçek hayatta böyle bir olayın mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmeyi başardı.

Yeni Hayat

 • IMDb: 7,8
 • Google: %92

Yeni Hayat filmi, oldukça sürükleyici bir hayatta kalma hikayesini konu alır. FedEx isimli şirketin yetenekli ve özverili çalışanlarından birisi olan Chuck Noland, işi gereği çok fazla yurtdışı seyahati gerçekleştirmektedir. Sistem analisti olarak görev yapan Noland, bugüne kadar FedEx şirketinin birçok sorununun çözüme kavuşmasına yardımcı olmuş bir çalışandır.

Bir Noel gecesi, acil olarak Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenen Noland, zaman kaybetmeden uçaktaki yerini alır. Her şey sıradanmış gibi gözükse de hayatının en unutamayacağı yolculuğu olacaktır bu. Bilinmeyen bir sebep yüzünden arızalanan uçak, çok geçmeden düşer. Güney Pasifik Okyanusu’na düşen uçakta çoğu yolcu hayatını kaybeder. Bilinci kapalı olan Noland, gözlerini açtığında kendisini ıssız bir adada bulur.

Bugüne kadar şehirde yaşamış Noland, bu vahşi ve ıssız adada hayatta kalabilecek mi? Hayatta kalma konulu filmleri sevenler için Yeni Hayat, en iyi macera filmleri arasında bulunuyor.

Kutup Macerası

 • IMDb: 7,3
 • Google: %92

Yaklaşan bir fırtına sebebiyle Antartikayı terk etmek zorunda kalan köpek eğitmeni Jerry Shepherd, köpeklerini daha sonra kurtarmak üzere bağlar. Ancak işler yolunda gitmez ve köpekler kendi kaderleriyle baş başa kalır. Aradan altı ay geçmesine rağmen maddi destek bulamayan Jerry Shepherd, köpekler için edişelenmektedir.

Macera filmleri kategorisinde ilginç hikayesiyle öne çıkan Walt Disney yapımı Kutup Macerası, oyuncu Paul Walker’ın rol aldığı ilk filmlerden bir tanesi.

Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde

 • IMDb: 6,6
 • Google: %92

2011 yılında vizyona giren serinin dördüncü filmi olan Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde, serinin ilk üç boyutlu filmi olma özelliğiyle de dikkatleri fazlasıyla çekmeyi başardı. Jack Sparrow’un hız kesmeyen maceraları serinin bu filminde de devam ediyor. Bu kez ortada bulunması gereken “Gençlik Çeşmesi” vardır. İngiltere kralı Gençlik Çeşmesi’nin bulunması için Jack Sparrow’u görevlendirmek ister. Fakat Jack Sparrow bu teklifi reddeder.

Tam bu sırada şehirde sahte bir Jack Sparrow olduğu haberini alır. Kim olduğu bilinmeyen bir kaptan, Jack Sparrow’un adını kullanarak gemiye mürettebat toplamaktadır. Çok geçmeden bu kaptanın eski aşkı Angelica olduğunu fark eder. İşin garip yanı Angelica da Gençlik Çeşmesi’nin peşindedir.

Jack Sparrow, eski aşkı Angelica ile karşılaşmanın şokunu henüz atlatamamışken kendini Karasakal’ın gemisinde esir olarak bulur. En iyi macera filmleri arasında bulunan Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde, oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çeken bir yapım

Mumya Geri Dönüyor

 • IMDb: 6,4
 • Google: %92

Serinin ikinci filmi olan Mumya Geri Dönüyor, ilk filmine göre izleyiciler tarafından daha çok beğenildi. İlk filmde mumyanın bulunmasıyla beraber korku dolu maceralar yaşandı. Devam filmi ise bu tarihten 10 yıl sonrasını anlatıyor. İlk filmden tanıdığımız Rick O’Connell ve Evelyn ise bu süreçte evlenmeye karar veriyor. Ardından ise 9 yaşında yerinde duramayan ve başına sürekli bela açan bir çocuğa sahip olurlar. Normal ve aksiyonsuz bir şekilde hayatını sürdüren aile, çok geçmeden tekrar geçmişte kalan maceralarına döneceklerdir.

Mumyanın Londra’da bulunan mezarında birileri onu uyandırmaya çalışmaktadır. Aynı anda da mumyanın düşmanı olan tehlikeli bir savaşçı derin uykusundan uyanmak üzeredir. Olaylar böylesine karışık bir hal alırken Rick O’Connell ve Evelyn çifti elbette kendilerini hemen olayların göbeğinde bulur. Bu sefer tek bir fark vardır. Oğulları da yanlarındadır.

İzleyenlerin tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığı Mumya Geri Dönüyor filmi, aksiyonu bol macera filmlerinden birisi.

Cehennem Melekleri

 • IMDb: 6,5
 • Google: %91

Son 10 yılın kuşkusuz en sevilen macera filmleri arasında Cehennem Melekleri yer alıyor. Jason Statham, Jet Li ve Sylvester Stallone gibi adını macera filmleri ile özdeşleştirdiğimiz isimlerin bir arada yer alması filmi daha da çekici hale getiriyor. Kendilerini büyük bir yalanın ortasında bulan bu özel ve yetenekli tim, çok geçmeden gerçek düşmanı da tanır.

ABD tarafından görevlendirilen askerler, Güney Afrika’nın bir ülkesinde halkına zulmeden bir diktatörün devrilmesi için mücadele edecektir. En azından kendilerine görev tanımı bu şekilde yapılmıştır. Ülkeye gizlice giriş yapmak zorunda kalan bu profesyonel ekip, gerçeğin çok farklı olduğunu da göreceklerdir. Üstelik hiçbir suçu olmayan siviller ölmektedir.

Gerçeği fark eden Cehennem Melekleri, bu kez de savaşı başlatanların hedefi olur. Onlara bu görevi verenler, artık onları yok etmek için düğmeye basarlar.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.