Keyifle İzlenebilecek En İyi Dram Filmleri 2023 Öneriler ve Puanlar


en iyi dram filmleri

En İyi Dram Filmleri Yerli ve Yabancı En İyi 15 Dram Filmi

En iyi dram filmleri hangileri? Merhaba sevgili 15sey.com okurları. Bugün sizden gelen en iyi dram filmleri hangisi sorusuna yanıt vereceğiz. 15sey.com olarak sizin için en çok izlenen, kalbinizde izler bırakacak tam 15 filme yer vereceğiz. Mendillerinizi hazır tutarak izlemenizi tavsiye ederiz.

TİTANİC (TİTANİK)

 • IMDb: 7,8/10
 • Google: %94

Listemizin ilk sırasına modası hiç geçmeyen, defalarca izlenen, her izlendiğinde de göz yaşlarınıza engel olamayacağız bir kült olan Titanik’i veriyoruz.

Romantik bir dram olan filmde, Tanrı’nın bile batıramayacağı düşünülen, büyük felakete sebep olan Titanik faciası olarak tarihe geçen olayın etrafında şekillenen bir aşk anlatılır. Avrupa’dan Amerika’ya dönmek isteyen yoksul ressam Jack, annesi ve nişanlısıyla seyahat eden Rose ile tanışır. Ardından büyük bir aşk filizlenir. Sınıf farkının olduğu bu aşkı mutsuz bir son bekler.

Yönetmen koltuğunda James Cameron otururken başrolünü Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşıyor. 1997 yapımı olan film 2012 yılında 3D teknolojisiyle yeniden izleyicisiyle buluştu.

İlginizi Çekebilir | En İyi Savaş Filmleri

THE SHAWSHANK REDEMPTION (ESARETİN BEDELİ)

 • IMDb: 9,3/10
 • Google: %96

Yine bir kült olan Esaret’in Bedeli, yıllardır IMDb birincisi. Dram filmi denince akla ilk gelenlerden.

Andy, karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen genç ve başarılı bir bankerdir. Kapatıldığı hapishane olan Shawsank Hapishanesi’nde her türden suç vardır fakat Andy tüm bu olumsuzluklara rağmen iyimserliğinden ve hayata olan bağından bir şey kaybetmez. Diğer mahkumları bulundukları ortamda da özgürce yaşayacaklarına inandırır. Bu serüvende ona yardım eden Red isimli bir de arkadaşı vardır. 7 dalda Oscar adayı olan film, Stephen King uyarlaması.

Başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın üstlendiği filmin kamera arkasında Frank Darabont oturuyor.

FORREST GUMP

 • IMDb: 8,8/10
 • Google: %94

Winston Groom tarafından aynı isimle yazılan romandan uyarlanmış bir dram filmidir

Düşük IQ sahibi olan Forrest Gump atletik vücuduyla dikkat çeker, tanıştığı Jenny’ye aşık olur. Bir dizi tesadüf sonucu 1950’lerden 1970’lere kadar en önemli olaylara şahit olur. Bu olaylar 20. yüzyılın dönüm noktalarını oluşturur. Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi tarihsel kişilerle de yolu çarpışan Forrest ne kadar önemli işler yaptığının farkında değildir.

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis’in oturduğu filmin başrolünü Tom Hanks oynuyor.

Okuma Önerisi | En İyi Netflix Dizileri

EŞKİYA

 • IMDb: 8,2/10
 • Google: %92

1996 yapımı olan film, Türkiye sinemasının unutulmaz en iyi dram filmlerinden.

Baran’ın hapse düşmesine neden olan arkadaşını aramak için İstanbul’a olan yolculuğunu anlatan filmde, Cudi dağlarında bir grup eşkıya yakalanır. İçlerinden sadece biri 35 yıl aradan sonra sağ salim hapisten çıkar ve kendini hapse attıranın peşine düşer. Bu kişinin en yakın arkadaşı olduğunu ve çocukluk aşkını da alarak İstanbul’a gittiği öğrenir. Hesaplaşma için yola düşen Baran’ı neler bekler?

Başrollerini Şener Şen, Uğur Yücel gibi isimlerin oynadığı filmi Yavuz Turgul yazıp yönetmiştir.

DEAD MAN WALKING (ÖLÜM YOLUNDA)

 • IMDb: 7,5/10
 • Google: %85

 Sizi düşündürecek bir drama ihtiyacınız varsa bu film tam da size göre.

Ölüm için bekleyen idam mahkumu çaresizlik içinde bir rahibeye mektup yazar. Rahibe, mahkumun idamına kadar olan sürede sadece mahkum ile değil onun kurbanlarıyla da empati kurarak onlara yakınlaşır. Ölüm cezası üzerine derin düşünlere sevk eden yapım izleyicide empati yeteneğini geliştirir.

1995 yapımı olan film, Sean Penn ve Susan Sarandon’ın başrolleri ve Tim Robbins’in yönetmenliğiyle oluşmuştur.

KIŞ UYKUSU

 • IMDb: 8,1/10
 • Google: %85

Listemize bir Türk dramı ile devam ediyoruz. Yönetmenliğini usta kalem Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı filmin konusu ise şöyle:

Emekli bir tiyatrocu olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya baba yadigârı oteli işletmek için döner. Bu gözlerden uzak otelde kış uykusuna yatan Aydın, günlerini köşe yazısı yazarak, otelle uğraşarak ve hep niyetlenip bir türlü yazmaya başlamadığı tiyatro tarihi kitabını düşünerek geçirir. Karısı Nihal ve kız kardeşi Necla ile kışın geldiği bu taşrada yaşamak Aydın’ı gitmeye sevk eder.

Cannes’da Altın Palmiye’ye layık görülen filmin oyuncu kadrosu hayli geniş ve güçlü. Başrolünü ise son zamanların en iyi Türk oyuncularından olan Haluk Bilginer oynuyor.

12 YEARS A SLAVE (12 YILLIK ESARET)

 • IMDb: 8,1/10
 • Google:%93

En iyi Film Oscar’lı ve gerçek bir yaşam öyküsü olan sıradaki filmimizin konusu şöyle:

Özgürlüğü elinden alınan ve bu özgürlüğü tekrar kazanmak için çalışan Soloman Northup, New York’ta yaşayan bir müzisyendir. Fakat daha sonra hayatı tamamen değişmiş kaçırılarak Güney’de bir çiftliğe köle olarak satılmıştır. Bulunduğu çiftlikte bulunan diğer insanların karşı çıkmaya cesareti yoktur fakat Soloman sevdikleri ve özgür hayatı için her şeyi yapamaya hazırdır.

Steve McQueen’in yönettiği ve Chiwetel Ejiofor’ın başrolünü üstlendiği filmde Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi isimler de bulunuyor.

BLACK (SİYAH)

 • IMDb: 8,2/10
 • Google: %91

Hindistan menşeili olan film gerçek yaşamdan bir uyarlamadır.

Kör ve sağır olan bir genç kızın karanlık olan dünyası öğretmeni arayıcılığıyla aydınlanır. Öğretmeni kıza ailesinin yapamadığını yapar ve hayatı öğretir. Fakat bir şeyi öğretmez o da imkansız kelimesi.

2013 yılında Benim Dünyam olarak Türkiye versiyonu da olan film gerçek dram severler için ortaya konulan gerçekliklerle izlenmeye değer, sürükleyici ve kaliteli.

TA’M E GUILASS (KİRAZIN TADI)

 • IMDb: 7,7/10
 • Google: %89

Listemize İran yapımı olan Kirazın Tadı olarak Türkçeye çevrilmiş bir dram filmiyle devam ediyoruz.

İntihar etmek isteyen bir adam, ölümünden sonra kendisini gömmek için birilerini aramaya başlar. Bu teklifi yolculuğu esnasında üç kişiye sunan Bay Badii, sadece birinden olumlu cevabı alır. Bay Badii, teklif sunduğu bu kişilerden hayat dersi denilecek çok şey öğrenir.

BRAVEHEART (CESUR YÜREK)

 • IMDb: 8,3/10
 • Google: %92

En İyi Oscar’lı diğer filmimiz Cesur Yürek.

13. yüzyılda, İskoçlar üzerinde egemenlik kuran İngilizler’in soyluları yeni evlenen İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme hakkına sahiptirler. William Wallace de karısı İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman onun için intikam arayışına girer ve bu intikam bireysellikten çıkıp ülkesi için özgürlük savaşına döner.

Mel Gibson tarafından yönetilen film sinema tarihinin en iyi filmlerinden.

7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE

 • IMDb: 8,2/10
 • Google: %96

Son zamanların en sevilen ve en çok izlenen filmlerinden olan 7. Koğuştaki Mucize dram severler için vazgeçilmez.

7. yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip baba adalet aramaktadır. Baba, sıkıyönetim komutanın kızını öldürmekle suçlanır fakat suçsuzdur. Her ne kadar ben suçsuzum dese de ona inanmazlar. Çevresindekiler ise onu kurtarmak için çabalarlar. Bu çabaları ile bir mucize gerçekleşmiştir.

Aras Bulut İynemli’nin başrolünü oynadığı ve Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği filmin fragmanını yukarıdan izleyebilirsiniz.

I AM SAM (BENİM ADIM SAM)

 • IMDb: 7,7/10
 • Google: %93

12 Temmuz 2002 tarihinde ülkemizde gösterime giren dram filmini en iyi dram filmleri listemizde 11. sıraya aldık.

Bir baba ve kızın hikâyesini anlatan filmde, beynindeki bir problem nedeniyle çocuk zekası taşıyan bir adam karısı tarafından terk edilmiş kızı ile yaşamaya başlamıştır. İyi bir çevresi vardır ve mutludur. Sam Dawson’un hayatı kızının yedi yaşına geldiğinde doğum günü partisi için evine gelen sosyal güvenlik görevlisi nedeniyle altüst olur.

Başrol oyuncusu Sean Penn’in  En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jessie Nelson oturuyor.

LA VİTA E BELLA (HAYAT GÜZELDİR)

 • IMDb: 8,6
 • Google: %94

 Listemize İtalyan drama filmiyle devam edip çeşitliliği arttırıyoruz.

 1997 yapımlı film, umudun her zaman olduğunu anlatan, gösterime girdiğinden beri sıkça konuşulan bir yapıt. 2. Dünya Savaşı’nın halk üzerindeki etkisini gösteren en iyi filmlerden. Guido ile karısı Dora birtakım engellere karşı gelip evlenirler ve mutlu bir yuvaları vardır. Bir de çocukları olan çift savaşla beraber hayatları mahvolur. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen ailede, baba oğluna tüm bu durumları oyun olarak anlatır ve umudunu hiç kaybetmez.

 Birçok Oscar’a sahip olan yapımın yönetmeni Roberto Benigni’dir

AŞK TESADÜFLERİ SEVER

 • IMDb: 7,3/10
 • Google:%91

Drama film önerilerimize Türk yapımı bir drama ile devam ediyoruz.

Nostaljik bir tarafı da olan film, bir zamanlar Ankara’da yolları kesişmiş şimdi de İstanbul’da tesadüf eseri yolları kesişen Deniz ve Özgür’ün hikâyesini anlatır. Kendilerini engellerle dolu bir aşkın içinde bulan çifti izlerken aynı zamanda eski Türkiye’den de izler, müzikler, yaşam biçimleri bulabileceğiniz bir film.

Başrollerini Belçim Bilgin ve Mehmet Günsür’ün oynadığı filmin Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak yapıyor.

THE GREEN MILE (YEŞİL YOL)

 • IMDb: 8,6
 • Google: %95

Listemizin son filmi, 1999 yapımı olan dram denince ilk akla gelen filmlerden Yeşil Yol. Oyuncusunun bile oynarken ağladığı en başarılı dramlardan. Yukarıda da bahsettiğimiz Esaretin Bedeli ile aynı yönetmene sahip.

Hapishanede idam koğuşundan görevli Paul’un hayatı idam edilmek için getirilen John Coffey ile değişir. Ağır suçlama ile hapse atılan John, aslında doğaüstü güçleri olan biridir. Paul’un hastalığını iyileştirmek için gücünü kullanır, Paul onun gibi özel birinin yaşaması gerektiğini düşünür.

Birçok ödüle sahip olan film, Stephen King’in aynı isimli kitabının uyarlanması. Başrollerini ise Michael Clarke ve Tom Hanks gibi isimler oynuyor.

15sey.com olarak sizler için en iyi dram filmleri hangisi sorusuna yanıt aramaya çalıştık ve önerileri bir araya getirdik. Ödüllü ve IMDb puanları yedinin altında olmayan Türk ve Yabancı dram filmlerinden oluşan listemiz umarız hoşunuza gider. Şimdiden iyi seyirler.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.