En İyi Komedi Filmleri 2023 Öneri Kahkahaya Tufanı Filmler


ne izlesem komedi filmleri

İnsanların her zaman gülmeye ihtiyacı var. ekonomi, pandemi vs. derken bunları unutmanın en basit ve eğlenceli yollarından birisi de komedi temalı bir film bulup izlemektir. Dünya sinemasında birbirinden komik ve eğlenceli binlerce örnekler bulunmakta. Fakat bunların arasından güzel bir film bulup, keyifli zaman geçirmek, hiç de kolay değildir. Oyuncu kadrosu, yönetmeni, yapımcı şirketi ve en önemlisi de konusu, doğru bir komedi filmi seçmeniz için dikkate almanız gereken ölçütlerdendir. Peki en iyi komedi filmleri hangileri?

15sey.com olarak bu ölçütleri göz önüne alarak dünya sinemasındaki en iyi komedi filmlerini sizin için listeledik. Komedi Film Önerileri 2023 listemizde, oyuncu kadrosu, yönetmeni ve konusuyla en iyi yapımları bir arada bulabilirsiniz. Bununla beraber komedi filmlerinin IMDb ve Google puanlarına da listemizde kolaylıkla erişebilirsiniz.

Büyük Diktatör

en iyi komedi filmleri
 • IMDb: 8,5
 • Google: %92

En iyi komedi filmleri listemizin ilk sırasında bir Charlie Chaplin efsanesi olan Büyük Diktatör var. Orijinal ismi The Great Dictator olan filmin oyuncuları arasında Chaplin dışında Paulette Goddard ve Jack Oakie gibi isimler yer alıyor. En iyi film ve en iyi erkek oyuncu Oscar’larına aday gösterilen Büyük Diktatör’ün diğer önemli özelliklerinden birisi de Chaplin’in ilk sesli filmi olması.

Chaplin’in kendine has ironik üslubunu gördüğümüz film, temel nokta olarak ağır bir faşizm eleştirisi barındırır. Faşizmle beraber faşizmin getirdiği toplum yapısını da eleştiren Büyük Diktatör’ün konusu da bir hayli ilginç. Adolf Hitler’in parodisi olan Adenoid Hynkel, faşist bir diktatördür ve halkına zulm etmektedir. Garip bir şekilde Yahudi kökenli bir berber, bir gün bu diktatöre çok benzetilir ve bir konuşma yapmak için halkın karşısına geçer.

Yoksul fakat vicdanlı berber kendisini Adenoid Hynkel sananlara güzel ve etkileyici bir konuşma yapar. Chaplin’in ironik dili sayesinde bu konuşma, filmin en vurucu noktalarından biri olur ve hafızalarda yer etmeyi başarır. Bu konuşma, hitap ettiği kişilerin hayatlarında olumlu değişmelere neden olacaktır.

Büyük Lebowski

komedi filmleri tavsiye
 • IMDb: 8,2
 • Google: %89

Bir yanlış anlaşılma, en fazla neye sebep olabilir ki? Büyük Lebowski filmi, bu sorunun cevabını verirken, izleyicilerine hem komik hem de şaşırtıcı anlar yaşatmayı başarıyor. Jeff Lebowski isimli kahraman, kendisini suç çetelerinin ve milyon dolarların arasında bulur. Sebebi ise büyük bir milyonerle kendisinin karıştırılmasıdır.

Bu durum ilk başta zararsız gibi gözükse de zamanla işler karmakarışık bir hal alır. Çünkü kendisiyle karıştırılan milyonerin karısının fazlasıyla borcu vardır ve bunların ödeme günü de geçmiştir. Borcun peşindeki suç çeteleri de bu sebeple Jeff Lebowski’nin peşine düşer. Bu karışıklığa son vermek ise gerçek milyonerin elindedir.

Coen kardeşlerin en beğenilen filmlerinden olan Büyük Lebowski, en iyi komedi filmleri arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosuyla da göz dolduran filmin başrollerinde John Goodman, Julianne Moore ve Jeff Bridges bulunuyor.

Truman Show

komedi filmleri öneri
 • IMDb: 8,1
 • Google: %94

Televizyon ve şov dünyasına derin eleştiriler getiren Truman Show, dram ve komedi türündeki en iyi filmlerden birisi. Jim Carrey’nin oyunculuğunu farklı bir noktada gördüğümüz film, sinema tarihinde görülmemiş yaratıcılıktaki senaryosuyla aldığı tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor. 

Huzurun ve mutluluğun hiç bitmediği bir adada yaşayan Truman, herkesin kıskandığı bir hayatın içerisinde yaşamaktadır. Truman, hayatını birleştirdiği eşiyle huzurlu bir hayat sürerken, bir gün hayatı boyunca unutamadığı bir an yaşar. Bugüne kadar öldüğünü düşündüğü babasıyla caddede karşılaşan Truman’ın kafası oldukça karışır. Üstelik gizemli ve sıradışı olaylar yaşamaya devam eden Truman, yaşadığı hayatın gerçekliğini sorgulamaya başlayacaktır.

En iyi komedi filmleri listemizde yer alan Truman Show, farklı kurgusu ve Jim Carrey’nin efsane oyunculuğuyla ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

Netflix’de yer alan komedi filmleri için, netflix komedi filmleri listemize bakabilirsiniz!

Parazit

komedi film önerileri
 • IMDb:8,6
 • Google: %90

En İyi Film ve En İyi Senaryo başta olmak üzere dört farklı dalda Oscar ödülü bulunan Parazit, en iyi komedi filmleri arasında bulunuyor. Gerilimin ve komedinin zirve yaptığı filmin merkezinde miras ve ailesi sebebiyle zengin olmuş Park Ailesi ve maddi olarak hiçbir zenginliği bulunmayan Kim Ailesi var.

Ne şans ki birbirine zıt bu iki aile bir araya gelir. Kim ailesi, Park Ailesi’nin servetini bildiği için büyük bir şans yakaladıklarının farkındadırlar. Servetinden faydalanmak için Park Ailesi’ne sızan Kim Ailesi üyeleri, fark ettirmeden ve yavaş yavaş ailenin elindeki her şeyi almaya başlar. Kim Ailesi için her şey yolunda giderken beklenmedik bir şey olur.

Eve gelen ve son derece ezik olan bir misafir Kim’lerin bütün planlarını bozar ve kendileri için bir tehdit haline gelir. Kim Ailesi, bu düzeni korumak için elinden gelen her şeyi yapacak.

Ateşten Kalbe Akıldan Dumana

en iyi komedi filmleri neler
 • IMDb: 8,2
 • Google: %91

Başrollerinde Nick Moran, Dexter Fletcher ve Jason Statham gibi usta isimlerin yer aldığı polisiye film Ateşten Kalbe Akıldan Dumana, içerdiği eğlenceli ve komedi dolu sahneleriyle en iyi komedi filmleri listemizde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

Orijinal ismi Lock, Stock and Two Smoking Barrels olan film, sıkı bir arkadaş grubunun maceralarını konu alıyor. Bacon, Tom, Soap ve Eddy’den oluşan bu grup, uzun yıllardır tanışan ve farklı yeteneklere sahip arkadaşlardır. Yüklü miktarda para kazanmak isteyen grup, zekice bir plan ortaya koyarak, kumar oynamaya karar verir.

Aralarında kumarda en yeteneklileri olan Eddy’i seçtikleri bir oyuna gönderen arkadaşlar, Eddy’nin oyunu kazanacağından şüpheleri yoktur. Çünkü oynadıkları masada en yetenekli kişi Eddy’dir. Ancak, hiçbir şey planlandığı gibi gitmez ve Eddy, o masada yüzbin paund kaybeder. Grup artık para kazanmak bir yana mafyaya borçlandıkları parayı toplamak için varlarını, yoklarını ortaya koyacak hale gelir.

Film gecenize biraz hareket ve gerilim katmak için gerilim filmleri listemiz burada!

Çingeneler Zamanı

izlenmesi gereken komedi filmleri
 • IMDb: 8,2
 • Google: %89

Bir çingene olan Perhan, büyükannesiyle beraber aynı hayatı paylaşır ve aynı zamanda da uzun zamandır bir kıza aşıktır. Aşırı duygusal bir yapısı olan Perhan’ın diğer insanlardan farklı ve olağanüstü bir yeteneği vardır. Perhan, duyguları ile eşyaları hareket ettime gücüne sahiptir.

Bu yeteneği, onun etrafında kötü insanların toplanmasına sebep olur zamanla. Bunlardan birisi de Ahmet’tir. Önce Perhan’ı ikna ederek şehir dışına çıkaran Ahmet, daha sonra da onu yeni bir hayatın içerisine sürükler. Perhan’ın ise bu sırada tek düşündüğü, yeteri kadar para kazanıp, eve dönmektir.

Vizyona girdiği sene Cannes Film Festivali’nde büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılanan Çingeneler Zamanı, yönetmeni Emir Kusturica’nın da tanınırlığını arttırdı. En iyi komedi filmleri listemizin, eğlenceli filmlerinden birisi olan yapım, dram türünü sevenlerin de beğenerek izlediği yapımlardan birisi.

Geleceğe Dönüş

komedi film önerisi
 • IMDb: 8,5
 • Google: %95

En iyi komedi filmleri listemizin belki de en meşhur filmlerinden olan Geleceğe Dönüş, bilim kurgu ve macera türlerinin yanı sıra komedi türünde de listelerin vazgeçilmezlerinden birisi. Vizyona girdiği 1985 yılında, ele aldığı zamanda yolculuk konusu sebebiyle fazlaca dikkat çeken film, kült filmlerden birisi haline geldi.

Zamanda yolculuk üzerine çalışan ve biraz da garip davranışları bulunan Dr. Brown, zamanlararası yolculuk yapan bir araba üretir. Bu arabaya ilk binen kişi ise Marty’dir. Fakat, bu deney planlandığı gibi gitmez ve Marty, yanlışlıkla gelecek yerine geçmişe gider. Hata üstüne hata yapan Marty, neredeyse kendi doğumuna bile engel olur.

Ayrıca, Geleceğe Dönüş filmi, sinema tarihinde tema bakımından bir ilk sayılır ve zamanda yolculuk konulu filmlerin öncülerinden birisi olarak kabul edilir.

Vizontele

komedi filmleri en iyi
 • IMDb: 8,0
 • Google: %94

Sıradaki film, hepimizin yakından tanıdığı Vizontele. Başrollerini Demet Akbağ, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın yer aldığı Vizontele, Anadolu’nun ücra bir köşesindeki halkın, televizyon ile tanışma hikayesini konu alıyor. Daha önce televizyonun ne olduğunu bile bilmeyen kasaba halkının en büyük eğlencesi ise açık hava sineması.

Emin de bu kasabada yaşayan, herkesin tanıdığı ve insanlara yardım etmekten hoşlanan, biraz da aklı kıt bir adamdır. Televizyonun kasabalarına geleceğini duyunca, işin teknik boyutunu merak eder ve herkesten biraz daha fazla heyecanlanır. Onun televizyondan beklentisi biraz daha farklıdır. Kasabaya gelen televizyon, Emin başta olmak üzere herkesin hayatına farklı şekilde dokunacaktır.

Vizyona girdiği zaman gişe rekorları kıran ve Türk sinemasının en iyi önemli komedi filmleri arasında bulunan Vizontele’de başrollerin yanı sıra Erdal Tosun ve Tarık Akan gibi efsane isimler de yer almıştır.

Ölü Ozanlar Derneği

en çok izlenen komedi filmleri
 • IMDb: 8,1
 • Google: %94

En İyi Senaryo dalında Oscar sahibi olan Ölü Ozanlar Derneği, Robin Williams’ın kariyerinin de en önemli basamaklarından birisini oluşturur. Canlandırdığı öğretmen yoluyla hafızalardan silinmeyen sahnelere sebep olan Williams, oyunculuğunun en zirve noktalarından birisine bu film sayesinde çıkar.

Aynı isimli bir kitaptan uyarlanan film, oldukça radikal ve devrimci bir karakter taşıyor. Film, 1950 yılında Welton Akademisi’nde geçiyor. Akademik anlamda başarılı ve disiplinli bir okul olmasına rağmen kadrolar gericilerle doludur. Okuldaki öğrenciler, yöneticilerin dinci tavırları sebebiyle fazlasıyla bunalır ve sıkılır.

Ancak, yeni atanan İngilizce öğretmeni sayesinde okulun havasından kayda değer değişimler yaşanır. Alışılmışın dışına çıkan bu yeni öğretmen, ilk olarak öğrencilerinden kitaplarını yırtmasını ister. Baskıya karşı duruşuyla yönetimden ayrı duran İngilizce öğretmeni Keating, bu ilerici yapısıyla birçok öğrencinin bakış açısını değiştirmeyi ve onlara umut olmayı başarır.

Başta ilerici bir öğretmen rolünü canlandıran Robin Williams olmak üzere filmde yer alan tüm oyuncuların müthiş performanslarıyla Ölü Ozanlar Derneği, en iyi komedi filmleri arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Zor Baba

popüler komedi filmleri
 • IMDb: 7,0
 • Google: %90

Başrollerini Robert De Niro, Teri Polo ve Ben Stiller’in paylaştığı, orijinal ismi Meet the Parents olan Zor Baba, en iyi komedi filmlerinden birisi. Film, komedi türünde olmasına rağmen romantik yapısıyla da öne çıkmayı başarıyor.

Filmin konusu basit bir tanışma hikayesi gibi gözükse de yaşanan durumlar trajikomik sahnelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Greg Fokker isimli hemşire, mütevazi bir hayat sürerken aşık olduğu kadın Pam’e evlenme teklif etme hazırlığındadır. Kulağa gayet hoş gelen bu durum Pam’in emekli ajan babası Jack Byrnes’den dolayı oldukça gergin bir duruma dönüşür.

Çünkü emekli ajan Jack Byrnes’ın bu evliliğe onay vermesi bir hayli güçtür. Greg ve Pam ise Jack’i yumuşatmak için ellerinden gelen her şeyi yapar. Bütün bunların üzerine Pam’in kardeşi de evlilik hazırlıkları yapmaya başlayınca ortalık fazlasıyla karışır.

Çıplak Silah

komedi filmleri tavsiyesi
 • IMDb: 7,6
 • Google: %91

Sakar olarak ün salmış dedektif Frank Drebin, Los Angeles polisinde görevli bir teğmendir. Tüm işlerini bırakıp tatile çıkar. Fakat, tam da tahmin ettiği gibi aksilikler peşini bırakmaz. Çünkü çalışma arkadaşı dedektif Nordberg, vurulur. Frank de tatilini yarım bırakıp dönmek zorunda kalır.

Olayı araştırmaya başlayan dedektif, önemli bir iş adamının Kraliçe Elizabeth’i öldürme planına denk gelir. Olayı çözmeye çalışan Frank, ortalığı birbirine katarak hem komik hem de aksiyonlu olayların yaşanmasına sebebiyet verir.

Usta oyuncu Leslie Nielsen’ın başrolde yer aldığı Çıplak Silah’tan sonra devam filmleri de beraberinde geldi.

Zombilerin Şafağı

komedi filmleri önerileri
 • IMDb: 7,9
 • Google: %93

Hem korku hem de komedi türünde olan Zombilerin Şafağı, en iyi komedi filmleri listemizin eleştirmenler tarafından en çok övgü alan filmlerinden birisi. Shaun isimli karakterin masum isteklerle başladığı, sonrasında ise zombi saldırısıyla son bulan hikayesini konu alır film.

Hayatını düzene sokmak isteyen Shaun, hem eski kız arkadaşı hem de annesiyle olan ilişkilerini düzeltmek ister. Böyle düşündüğü sırada Kuzey Londra’da zombi saldırısı baş gösterir. Ölüler sokaklardan taşarken Shaun da sevdiklerini kurtarmak için yola çıkar.

Elf

yabancı komedi filmleri
 • IMDb: 7,0
 • Google: %92

New York’a gelen Buddy’nin hikayesi oldukça farklıdır. Esasında bir insan olan Buddy, Kuzey Kutbu’nda doğar ve ilk başlarda bir elf olarak yaşayan birisiydi. Fakat büyüdükçe boyu uzayan Buddy’nin elf olmadığı, insan olduğu anlaşılır. Bunun üzerine de New York’a gelen Buddy’nin amacı babasını bulmak olur.

New York’a alışmakta güçlük çeken Buddy, Noel’e olan inancın ve saygının Kuzey Kutbu’na göre çok daha az olmasına şaşırır. İlerleyen zamanlarda bu şehirde kendisine anne, baba ve kardeş bulan Buddy, git gide burayı daha da sevmeye başlayacaktır.

En iyi komedi filmleri arasında yer alan Elf’in başrollerinde Will Ferrell, Zooey Deschanel ve James Caan yer alıyor. Filmin yönetmeni ise jon Favreau.

In the Loop (Kısır Döngü)

yabancı komedi filmleri
 • IMDb: 7,4
 • Google: %82

In the Loop, ciddi bir konuyu ele almasına rağmen bunu komik ve ironik bir üslupla anlattığı için en iyi komedi filmleri listemizde yer alıyor. Amerika ve İngiltere’nin Ortadoğu üzerindeki kirli planları ve bu planlara karşı çıkışlar, filmin konusunu oluşturuyor.

Niyetleri Ortadoğu’yu karıştırmak olan Amerika ve İngiltere başbakanları, savaş hayalleri kurmaktadır. Ancak General Miller ve İngiliz bakan Simon Foster, bu kanlı planların karşısında duran isimlerdir. Çıktığı yayınlarda da görüşünü açıkça söylemekten çekinmeyen Foster, bir süre sonra savunduğu görüşünden geri adım atar ve bazen savaşın barışı temin etmek için gerekli olduğunu söyler.

En başta savunduğu görüşten tamamen farklı bir görüş ortaya atan Foster, ortalığın iyice karışmasına sebep olur. Ancak bu savaşı durdurmak yine de Foster’ın elindedir.

Korkunç Bir Film

en iyi yabancı komedi filmleri
 • IMDb: 6,2
 • Google: %87

En iyi komedi filmleri listemizin son sırasında Korkunç Bir Film yer alıyor. Film, isminin tam tersine oldukça eğlenceli ve ironik bir komedi filmi. Beyaz perdeye çıktığı andan itibaren o kadar sevildi ki ardından birçok devam filmi de beraberinde geldi. Dönemin en sevilen korku filmleri ile dalga geçen filmin temel amacı dalga geçtiği filmleri eleştirmekten ziyade izleyicileri güldürmektir.

Çığlık, Blair Witch, Matrix ve Altın His gibi korku filmleri, Korkunç Bir Film’in dalga geçtiği filmlerin başında geliyor. İlk filmde, Çığlık filmine gönderme yapılarak, tehdit altındaki bir grup gencin içine düştükleri komik durum anlatılır.


Caner Arslan
Merhaba, ismim Caner. Kendimi bildim bileli sürekli anlatıyorum. Aileme, arkadaşlarıma ve tanımadığım insanlara sürekli anlatırım. Yeter ki anlatacak bir şey olsun. Artık anlattıklarımı yazıya dökmeye karar verdim. Öykülerle, şiirlerle, oyunlarla anlatmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır da içerik yazarlığı ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu sayede araştırmanın da keyfini çıkarıyorum. Yeni şeyler arayıp bulmak, belki de en dikkat çekici olanı çekip çıkarmak, bu işin en güzel tarafı.