Mama Sandalyesi Tavsiyesi En İyi Hangisi? Kullanışlı Modeller 2023


en kullanışlı mama sandalyesi hangisi

En Kullanışlı Mama Sandalyesi Hangisi?

Bebeğiniz rahatça beslenmesi, rahatca oturabilmesi ya da vakit geçirebilmesi için en iyi ve en kullanışlı mama sandalyesi hangisi? Bebeğinizin doğumundan büyüme çağına kadar en çok ihtiyaç duyduğu araçlarından birisi de iyi bir mama sandalyesidir.

Özellikle bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde daha rahat bir şekilde yiyebilmesi için mama sandalyesi gereklidir. Kendi otokontrolü için de önemli bir adım olan mama sandalyesi farklı boy ve seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır.

Mama sandalyesi sizin ve bebeğinizin yemek sırasında ekstra rahat etmesine olanak sağlar. Sadece yemek ve içecek için değil, bebeğinizin gün içinde oturabilmesi, oyun oynayabilmesi için de kullanılır. Mama sandalyesi genellikle kullanım çeşitliliği ile karşımıza çıkar. 

Olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri olan mama sandalyesi seçeneklerini sizin için derledik. Farklı fiyat ve modellerdeki mama sandalyesi seçeneklerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak en kullanışlı mama sandalyesi yazımıza geçmeden önce mama sandalyeleri ile bilmeniz gereken ve çok sorulan birkaç soruya cevap vermemiz gerekiyor. Keyifli okumalar! 

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Emniyet Kemeri
Emniyet kemeri birçok mama sandalyesinde bulunan bir araç ancak bu kemerin kullanışlı olması oldukça önemlidir. Kolayca takılıp, çıkartılabilen bir emniyet kemeri, mama sandalyesi için olmazsa olmazdır diyebiliriz.
-Mama Sandalyesinin Yükseklik Ayarı

Mama sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da mama sandalyesinin yükseklik ayarıdır. Bebeğiniz yemek yerken, yemek masasının boyutunda olmasını isteyebilirsiniz. Ya da siz bebeğinize yemek yedirirken sizin pozisyonunuza göre ayarlanması da oldukça önemli.

-S
andalyenin Temizlenebiliyor Olması
Bebeğiniz kendi başına yemek yerken meyveyi, mamayı ya da sütü masaya elbette dökecek ama sandalye kolay temizlenebiliyor mu? Bebeğinizin hijyeni için dikkat etmeniz gereken bir özellik.

-Ergonomi

Mama sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da sandalyenin ergonomisi diyebiliriz. Sandalye mutfağınızda olması gerekenden daha fazla mı yer kaplıyor? Katlanabilme özelliği var mı? Bu soruların yanıtı da önemlidir.

-Sandalyede Sırt ve Ayak Desteği Mevcut mu? Sırt Desteği Ayarlanabiliyor mu?

Bebeğinizin konforunu sağlamak için mama sandalyesinin bu tarz özelliklere sahip olması da önemlidir. Diğer yandan bebeğiniz zaman zaman sandalye üzerinde uyuyabilir, oyun oynayabilir ve her zaman aynı pozisyonda bunları yapması sorun olabilir.

-Sandalyenin Kullanım Amaçları

Sandalyenin sadece mama için kullanılmasını istemeyebilirsiniz. Oldukça doğal. Sandalyeyi yatırıp bebeğinizin orda uyuyabilmesi ya da sandalyeden sökülüp sadece salıncaklı bir model olmasını da isteyebilirsiniz. Bu da mama dandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellikç

-Taşıma Kapasitesi

Dikkat etmeniz gereken son nokta ise taşıma kapasitesidir. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyüyebilir ya da sandalyeyi daha uzun süre kullanmak isteyebilirsiniz. Yani bebeğiniz büyüdükçe, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir sandalye iyi bir seçenek olacaktır.

Mama sandalyesi çok gerekli mi?

Mama sandalyesi çok gerekli mi? Evet bizce gerekli çünkü bebeğinizin kendi başına yemek yemeye başlayabilmesi, yeme becelerini geliştirmesi otokontrol açısından oldukça önemli diyebiliriz. Diğer yandan bebeğinizin sizinle aynı sofrada oturması da iyi olacaktır.

Mama sandalyesi ne kadar süre kullanılır?

Bu sorunun cevabı sandalyeden sandalyeye göre değişmekte ancak uzmanlar mama sandalyesinin 36 ay boyunca kullanılabileceğini söylemekte. Yani bebeğiniz 3 yaşına basana kadar geçen süre içerisinde mama sandalyesi kullanabilirsiniz.

Mama sandalyesinin fiyatı ne kadar?

Mama sandalyelerinin fiyatları 200 TL ile 3000 TL arasında değişmekte. Elbette bu fiyat farkı arttıkça sandalyelerin özelliği ve kullanışlılık düzeyi de artmakta.

En İyi Mama Sandalyesi Hangisi?

15sey.com olarak, en kullanışlı mama sandalyesi seçimlerimiz aşağıdaki gibi oldu.

-Tommybaby Ergocha Mama Sandalyesi
-Kraft Bej Snack Mama Sandalyesi
-Joie Mimzy Lx Ayaklı Mama Sandalyesi
-Tatamia Mama Sandalyesi Paloma
-Chicco Polly 2 Start Mama Sandalyesi
-Peg Perego Siesta Follow Me Mama Sandalyesi  
-Kiwi Koala All In One Katlanır Tekerlekli Mama Sandalyesi
-Baby Care Bc 511 Flex Mama Sandalyesi

En Kullanışlı Mama Sandalyesi Hangisi?

Listemizde bulunan mama sandalyeleri arasında Peg Perego Tatamia Follow Me modelinin en kullanışlı mama sandalyelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tommybaby Ergocha Mama Sandalyesi

en kullanışlı mama sandalyesi

Listemizin ilk sırasında TommyBaby marka bir sandalye bulunuyor. Öncelikle Tommybaby Mama Sandalyesi 2 yıl garantilidir.

Ergonomik tasarımı ile bebeğinizin rahat etmesini sağlarken, tasarımıyla da oldukça şık bir görünüme sahiptir. Hem mama sandalyesi hem de bebeğinizin oyun oynaması için kullanılmaktadır. Yanında hediye edilen minderi ile bebeğinizin daha konforlu şekilde oturmasını sağlar. Hem tabure hem de oyun masası olarak kullanabileceğiniz için oldukça uygun bir tercihtir.

Mama sandalyesi seçenekleri arasında uygun fiyata sahip olduğu için öne çıkmaktadır. Geniş kullanım imkanı sunduğundan dolayı sizin için de oldukça kullanışlı bir ürün olacaktır.

Pek çok anne tarafından tercih edilen bu mama sandalyesi üzerinde 5 noktalı emniyet kemeri bulunmaktadır. Emniyet kemeri sayesinde bebeğinizin güvenle oturmasını, oynamasını ve yemek yemesini sağlar. 

Kraft Bej Snack Mama Sandalyesi

Kraft Bej Snack Mama Sandalyesi 6 ay ve üzeri çocuklar için uygundur bir mama sandalyesidir.

Şık tasarımı ve bej rengi ile tasarıma önem veren anneler için çok idealdir. 5 noktalı emniyet kemeri ile bebeğiniz için ekstra güvenlik sağlar. Ayaklarında bulunan kaydırmaz aparatı ile mama sandalyesinin zeminde kaymasını engeller.

15 kilograma kadar olan tüm bebek ve çocukları taşırken, konforlu minderi sayesinde bebeğinizin rahat etmesini sağlar. Kolay ve pratik kurulumu ile öne çıkan mama sandalyesi annelerin en sevdiği tercihlerden biridir.

Pek çok anne tarafından tercih edilen Kraft mama sandalyesi şık ve kullanışlı bir üründür. Uygun fiyatı ile bebeğinizin rahatı için tercih edebilirsiniz. 

Bebeğinizin beslenmesi de oldukça önemli peki alabileceğiniz en iyi bebek maması hangisi?

Joie Mimzy Lx Ayaklı Mama Sandalyesi

mama sandalyesi tavsiye

Joie Ayaklı Mama Sandalyesi şık tasarımı ve ekstra konforu ile diğer mama sandalyesi modellerinden “bizce” ayrılan bir model. Bebeğinizin beslenme ihtiyacını konforlu bir şekilde karşılamanıza yardımcı olur.

Ön kısmında yer alan tekerlekleri ile mama sandalyesini kolayca taşınabilir özelliktedir. Özellikle ev içerisinde rahat ve hızlı bir şekilde taşımanıza olanak sağladığını söyleyebiliriz.. Aynı zamanda arka ayakları da Avrupa standartlarına uygun olarak ütetilirken bu özel ayak tasarımı da mama sandalyesinin devrilme durumlarına karşı hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

Diğer mama sandalyesi seçeneklerine göre daha yüksek bir fiyata sahip olsa da bize göre sundukları ile diğerlerinden ayrılıyor.

3 tane tepsiye sahip ve en üst tabakadaki şeffaf tepsi bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte. Bunun yanı sıra katlanarak kolay bir şekilde taşımanıza ve evde muhafaza etmenize olanak sunar. Beş farklı noktadan bebeğinizin bedenini kavrayan emniyet kemerleri bebeğinizi güvende tutmak için oldukça iyi.

Bu özelliklerin yanında yatış pozisyonuna da sahip bir mama sandalyesi. Bu sayede bebeğinizin gün içerisinde mama sandalyesinde oturabilir ve vakit geçirebilir. Bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek bir mindere sahiptir. Uzun ömürlü ve kullanışlı bir mama sandalyesi arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir modeldir. 

Peg Pero Tatamia Mama Sandalyesi Paloma

En iyi mama sandalyesi listemizde şimdi de Peg Perego marka bir ürünü inceleyeceğiz.

Peg Perego Tatamia mama sandalyesi bebeğinizin doğumundan itibaren, bebeğinizin yatma pozisyonu için kullanılabilir. Yeni doğan bebekler için uygun olması pek çok annenin tercihini etkilemektedir. Çünkü bu özellik sandalyenin kullanışlı olmasını sağlıyor.

Tekerlekleri sayesinde ekstra kolay taşıma ve kullanım kolaylığı sunarken 5 noktalı emniyet kemeri sayesinde bebeğinizin güvenle mama sandalyesi üzerinde oturmasına imkan tanır.

Ayrılabilir çift tepsisi ile daha kolay ve pratik şekilde beslenme imkanı da sunar. Diğer yandan üst tepsinin bulaşık makinesinde yıkanabilmesi pratiklik ve hijyen açısından oldukça önemlidir.

Diğer modellere göre yüksek bir fiyata sahip olsa da özellikleri ile hepsinden ayrışmaktadır. Mama sandalyesi haricinde salıncak olarak da kullanılabiliyor olması en kullanışlı mama sandalyesi modellerinden birisi olduğunu gösteriyor. Böylece bebeğiniz ağladığı ve huzursuz hissettiği zamanlarda onu sallayarak sakinleştirebilirsiniz. Ayarlanabilir sırt ve ayak desteği sayesinde bebeğinizin daha konforlu bir şekilde vakit geçirmesini sağlar.

Silinebilir eko deri kılıfı ile bebeğiniz otururken bile rahat eder ve cildi korunurken, katlandığında da oldukça az yer kaplar. Mama sandalyesini kolaylıkla her yere taşıyabilir ve kullanabilirsiniz.

Bize zorarsanız diğer modellere nazaran daha yüksek fiyatlı bir mama sandalyesi ancak hem tasarımı hem de kullanışlı olması açısından en iyi mama sandalyesi modellerinden birisi. Ayrıca birçok ebeveynin de tavsiye ettiği bir mama sandalyesi.

Bebeğinizin yürümesine destek olurken vakit geçirmesini de sağlayan yürüteçler için en iyi yürüteç hangisi yazımıza göz atabilirsiniz!

Chicco Polly 2 Start Mama Sandalyesi

Chicco Turuncu Süslü Tavuk Mama Sandalyesi 0-3 yaş arası bebekler için uygund bir mama sandalyesi. Şirin ve sevimli tasarımı ile bebeğinizin çok seveceği bir mama sandalyesidi olduğunu söyleyebiliriz.

Genişliği, ayarlanabilir sırtlığı ile bebeğinizin daha rahat oturmasına imkan tanır. Böylece bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren tüm gelişme sürecine göre ayarlayabilirsiniz. Yani kullanışlı ve uzun ömürlü bir mama sandalyesi. Diğer yandan 4 farklı yatırılabilen sırt kısmı da sizler için konfor imkanı sunar.

Geniş mama tepsisinin yıkanabilmesi, hem vakitten tasarruf etmenizi hem de için size kullanım kolaylığı sunar.

4 ayağında da bulunan tekerlekleri sayesinde kolayca taşımanıza imkan verir. Böylece mama sandalyesini evin her köşesine rahatlıkla götürebilirsiniz.

4 pozisyona ayarlanabilen ayak desteği sayesinde bebeğinizin yemek yerken, oyun oynarken veya vakit geçirirken ayaklarının daha rahat etmesini sağlarsınız. Kapandığında ya da katlandığında kolay bir şekilde ayakta durur ve daha az yer kaplar. Kompakk olarak katlanma özelliği ve ergonomik boyutu ile evde az yer kaplar. Uygun fiyatı ile öne çıkan Chicco Mama Sandalyesi pek çok anne tarafından önerilmektedir.

Diğer yandan uygun fiyatı, az yer kaplaması, katlandığında çok yer kaplamaması gibi özelliklerinin olması en iyi mama sandalyesi listemizde, ürünün kendine yer bulmasına olanak tanıdı.

Peg Perego Siesta Follow Me Mama Sandalyesi  

Peg Perego Siesta Follow Me Mama Sandalyesi şık tasarımı, farklı rengi ve diğerlerine göre modern tasarımı ile öne çıkmaktadır. Bebeğinizin doğumundan itibaren 3.yaşına kadar kullanabilirsiz. Ancak bu doğumdan itibaren kullanma özelliği elbette bebeğinizin oturması için değil, yatabilmesi için.

Sırt desteği sayesinde 5 farklı pozisyona ayarlanabiliyor olması bebeğinizin için en uygun pozisyonu ayarlayabilmenize olanak sağlar. 4 ayağında da yer alan tekerlekler ile kolaylıkla, evinizin içinde her yere taşıyabilirsiniz. 

Aynı zamanda 9 farklı yükseklik ayarı bulunuyor ve bu gerçekten her ev için uygun olabilecek bir sandalye olduğunu söteriyor. Böylece masaya göre yüksekliğini ayarlayabilirken, bebeğinize yemek yedireceğiniz pozisyona göre de ayarlama yapabilirsiniz.

Çift tablası bulunan tepsi bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğu için de temizlik ve hijyen açısından size kolaylık sağlar. Emniyet kemeri ile bebeğinizin rahat ve güvenli bir şekilde oturmasına imkan tanır. 

Kiwi Koala All In One Katlanır Tekerlekli Mama Sandalyesi

Kiwi Koala mama sandalyesi yine yukarıdaki modellerde olduğu gibi 2 yıl garantilidir. Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş mama sandelyesinin 2’li tepsisi mevcut. Bu 2’li tepsisi ile bebeğinize kolay bir şekilde servis yapabilirsiniz. Aynı zamanda tepsilerin yıkanabilir olması da temizlik açısından işinizi kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte geniş oturma bölmesi ile bebeğinizin rahat etmesi sağlanıyor.

Bebeğinizin doğumunun 6. ayından itibaren güvenle kullanabileceğiniz sandalye, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek bir kumaşa sahip ve bu kumaş kumsilinebilir. Bu sayede mama lekelerini dert etmenize gerek kalmaz. 5 noktalı emniyet kemeri ile hem bebeğinizi sıkmaz hem de güvenle oturmasına imkan tanır.

6 kademeli yükseklik ayarı bulunması sayesinde de, yemek masanıza uygun olarak ayarlamanıza da imkan tanır. Uygun fiyatı ile öne çıkan Kiwi Mama Sandalyesi pek çok anne tarafından önerilmektedir.

Katlanabilir yapısı ile kolay bir şekilde saklamanıza ve taşımanıza da imkan sunar. Uygun fiyatlı ve kullanışlı bir mama sandalyesi arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir modeldir.

Baby Care Bc 511 Flex Mama Sandalyesi

En iyi mama sandalyesi listemizin son sıraında ise Baby Care bulunuyor.Baby Care 6 kademeli yükseklik ayarına sahip ve bu özelliğe sahip olması bizce bir artı.

Pratik ve hızlı katlanabilir yapısı sayesinde sandalyeyi kolay bir şekilde taşımanıza ve muhafaza etmenize olanak sunar.

Şık ve basit tasarımı sayesinde de oldukça tercih edilen bir mama sandalyesi olduğunu söyleyebiliriz. 2’li tepsilerden şeffaf olanı çıkarılabilir ve yıkanabilir. Böylece kolay bir şekilde temizlemenize de imkan sunar.

Uygun fiyatı sayesinde pek çok annenin ilk tercihlerinden biridir. Sahip olduğu estetik deri kılıfı ile bebeğinizin gün boyu rahat etmesini de sağlar. Emniyet kemeri ile bebeğinizi güvenle sarar.

6 ile 36 ay arası için kullanıma uygundur. Şık ve güvenli bir mama sandalyesi arıyorsanız güvenle tercih edebileceğiniz bir modeldir.

Evet sevgili ebeveynler ya da ebeveyn adayları. Sizler için listemizde en iyi ve en kullanışlı mama sandalyesi hangisi, annelerin ve babaların mama sandalyesi tavsiyeleri neler gibi sorulara yanıtladık. Birçok ekstra bilgiyi de sizlere sunduğumuzu düşünüyoruz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.