Binance Ne Zaman Kuruldu? Kuruluş Yıl Dönümünde Binance’in Hikayesi


binance kurucusu kim

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, 2022 yılında 5. yılını kutluyor! 5 sene önce kurulan ama 100 yıllık şirketlerden daha büyük olan Binance’in kuruluş hikayesini gelin hep birlikte inceleyelim. Öncelikle Binance ne zaman kuruldu sorusuna yanıt verelim. Binance 2017 yılının yaz aylarında kurulmuştur.

Binance’in Kurucusu Kim?

binance ne zaman kuruldu binance'in sahibi changpeng zhao

Binance’in kuruluş hikayesini anlamak için öncelikle kim tarafından kurulduğuna bakmamız gerekiyor. 2017 yılında Binance’i kuran ve bugünlere getiren Changpeng Zhao’dur. Changpeng Zhao ise kripto para komünitesinde genellik CZ olarak biliniyor. Zaten kendisini de CZ olarak tanıtıyor.

Changpeng Zhao’nun yani CZ’nin hayat hikayesi ise oldukça farklı. Çin’de başlayan hayat yolculuğu babasının Çin hükümeti tarafından sürgün edilmesiyle birlikte Kanada’da devam ediyor.

Kolej yıllarında ise yarı zamanlı bir şekilde McDonald’s çalışanı dahi olmuş. Benzin istasyonlarında çalıştığını da biliyoruz.

Kanada’dan Tokya’ya

Kanada’da McGill üniversitesinde bilgisayar bilimi okuyan CZ, mezun olduktan sonra kariyer basamaklarının ilk adımını Tokya’da attı. Stajyer olarak hisse senedi ticareti yazılımı geliştiren CZ, 2001 yılında Bloomberg Tradebook’da kariyerine devam etti.

Bloomberg’de de yine yazılım geliştirme alanında yönetici olan CZ, Vadeli İşlem Geliştirme departmanının başına getirildi. Zaten Binance kaldıraçlı işlemler de dünyanın en iyi yazılımlarından birisine sahip.

İlk Girişim

CZ, Bloomberg’de çalışırken yüksek frekanslı ticaret yazılımı geliştiren Fusion Systems’in ortağı olmaya karar verdi. Bahsettiğimiz zaman dilimi ise 2005’de denk geliyor. Yani Bloomberg’deki yolculuğu 2005 yılında noktalandı.

2005 yılından başlayan Fusion Systems yolculuğu Changpeng Zhao Bitcoin ile tanışana kadar devam ediyor. 2013 yılında ise Bitcoin ile tanışarak ortaklıktan çekiliyor ve Bitcoin ile ilgili araştırmalarda ve geliştirmelerde yer alıyor.

Kripto Dünyasına İlk Adım!

2013 yılına kadar Fusion Systems’in ortağı olan CZ, 2013 yılında Blockchain.com’da geliştirme ekibinin başına geçti. İlk kripto para platformlarından birisi olan Blockchain.com’un Bitcoin kullanıcılarının hizmetine sunduğu cüzdan ise 2020 yılına kadar en çok kullanılan Bitcoin cüzdanlarından birisi oldu.

Blockchain şirketinde bir yıl boyunca çalışan CZ, daha sonra istifa etti. Buradan sonraki durağımız ise OKCoin oldu. OKCoin ne diyecek olursanız kripto para ticareti hizmeti sunan bir kripto para borsasıdır.

Yani CZ, Binance’in fikir tohumlarını burada attı desek yanlış olmaz. Ancak burada çalışırken OKCoin’in kripto para dünyası hakkındaki vizyonunun yanlış olduğunu ve kendisine uymadığını düşündü. Bu yüzden de OKCoin’den ayrılarak başka bir girişim kurdu.

Binance’in Tohumları Atılıyor!

binance'in sahibi cz

OKCoin’den ayrıldıktan sonra Şanghay’da kripto para ticareti hizmetini sunan bir şirket kuran CZ, burada Binance’in tohumlarını atmaya başladı diyebiliriz.

2015 yılından, 2017’ye kadar Asya’lı kripto para yatırımcılarına hizmet veren Bijie Tech şirketi Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaretinin yapıldığı bir platform. Ancak 2017’ye geldiğimizde Bijie Tech’in o kadar da başarılı olmadığını görüyoruz.

Binance’in Kuruluşu

2017 yılının yaz aylarında kurulan Binance, 2017’de yaşanan boğa sezonunun en çok kazanan şirketlerinden birisi oldu. Hatta CZ’nin sadece 6 ayda milyarder olduğu dahi söyleniyor!

Elbette Binance’in başarısı birkaç cümleyle açıklanabilecek bir olay değil. Şu anda dünynanın en iyi kripto para borsaları ve en güvenilir bitcoin uygulaması arasında olmasının sebebi kripto para dünyasına sunduğu yeniliklerdir. Bundan ziyade yatırımcılarına sunduğu güven de oldukça önemli!

Evet sevgili okurlarımızi. Binance ne zaman kuruldu sorusunun cevabını vermeye ve Binance hakkında bilgi verdik. Bol kazançlar!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.