Bitcoin Pizza Günü Nedir? Dünyanın En Pahalı Pizzası!


bitcoin pizza günü

Bitcoin Pizza Günü

Belki de dünyanın en pahalı pizzası. Hatta belki değil, kesinlikle dünyanın en pahalı pizzalarından birisi. 10 bin Bitcoin karşılığında alınan iki pizza bugün kripto para piyasasının en önemli hikayelerinden birisini ortaya çıkardı. İşte bu 10 bin Bitcoin karşılığında alınan 2 pizza için, her yıl 22 Mayıs tarihinde kripto para piyasası kutlama yapıyor! Gelin şimdi hep birlikte Bitcoin pizza günü nedir sorusuna yanıt bulalım!

Takvimler 18 Mayıs 2010’u gösterdiğinde, BitcoinTalk isimli forumda kullanıcı adı “Laszlo” olan birisi, tüketmek istediği birkaç pizza için 10,000 Bitcoin ödemek istediğini belirten bir forum mesajı yayınladı.

Ancak dikkat ettiyseniz “tüketmek istediği” kalıbını kullandık. Çünkü Laszlo pizzaların ev yapımı olabileceğini de mesajında belirtmişti. Tabi bu mesajın içerisinde pizzaların nasıl olması gerektiğini tarif etmeyi de unutmadı.

Birkaç BitcoinTalk forumu üyesinin mesajının ardından kimse Bitcoin almaya yanaşmadı. Ancak takvim yaprakları 22 Mayıs 2010’u gösterdiğinde Laszlo 10,000 Bitcoin ödeyerek iki pizza aldığını belirten mesajını forumda yayınladı.

Bu günün en önemli sonuçlarından birisi Bitcoin’i geleceğin parası olarak görenlerin, Bitcoin’in ödemelerde kullanılabileceği fikri oldu diyebiliriz. Ancak Bitcoin yıllar geçtikçe bir ödeme aracından çok yatırım aracına dönüştü desek yanlış olmaz.

Şimdilerde Dünyanın En Pahalı Pizzası!

Peki iki pizza karşılığında takas edilen Bitcoin’in fiyatı o zamanlar ne kadardı? 22 Mayıs 20102da yaklaşık olarak 41 dolara denk gelen 10,000 Bitcoin, aradan geçen 11 yıl aradan sonra; yani Kasım 2021’de 690 milyon dolar ediyordu.

Her ne kadar 41 dolar ödenmiş olsa da Bitcoin’in o tarihten sonra rekor üstüne rekor kırması 10,000 Bitcoin ödeyen kişi için biraz üzücü olmuş olabilir!

Evet sevgili okurlarımız Bitcoin Pizza gününün hikayesi de böyle! Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için bitcoin nasıl alınır, en iyi bitcoin uygulaması hangisi içeriklerimizi okuyabilirsiniz!

Pizza Gününün Üstünden 12 Sene Geçti!

Pizza gününün üstünden 12 sene geçti ancak en güvenilir kripto para borsalarından birisi olan Binance’in üyelerine özel kampanyaları da devam ediyor!

15sey.com okurlarına özel yüzde 20 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayın!

Twitter: @binance_turkish


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, aslında ilgil alanımın tek bir şey olduğunu söylemek çok yanlış olur. Elektronik eşyaları incelemeyi, araştırmayı ve nasıl çalıştıklarını merak ediyorum. Diğer yandan dijital pazarlama uzmanlık alanım diyebilirim. Kripto para alanında da bilgim yok desem yalan olur. Keyifli okumalar. 2018'de ilk web sitemi kurduktan sonra, insanlara daha farklı yollarla yardımcı olacağımı düşünerek 15sey.com'u hayata geçirmeye karar verdim. Yazıları yazarken de ürünleri büyük bir titizlikle incelemeye başladık. Elektronik ürünlere olan ilgimi, insanlarla paylaşmaya karar verdim. Sizlere daha kaliteli ürünleri, uygun fiyata bulmaya çalıştığımızdan emin olabilirsiniz. Sitede bulunan yazılarda, konusunda uzman yazarlarla çalıştığımı da belirtmeden geçmeyelim..