Bitcoin Pizza Günü Nedir? Dünyanın En Pahalı Pizzası!


bitcoin pizza günü

Bitcoin Pizza Günü

Belki de dünyanın en pahalı pizzası. Hatta belki değil, kesinlikle dünyanın en pahalı pizzalarından birisi. 10 bin Bitcoin karşılığında alınan iki pizza bugün kripto para piyasasının en önemli hikayelerinden birisini ortaya çıkardı. İşte bu 10 bin Bitcoin karşılığında alınan 2 pizza için, her yıl 22 Mayıs tarihinde kripto para piyasası kutlama yapıyor! Gelin şimdi hep birlikte Bitcoin pizza günü nedir sorusuna yanıt bulalım!

Takvimler 18 Mayıs 2010’u gösterdiğinde, BitcoinTalk isimli forumda kullanıcı adı “Laszlo” olan birisi, tüketmek istediği birkaç pizza için 10,000 Bitcoin ödemek istediğini belirten bir forum mesajı yayınladı.

Ancak dikkat ettiyseniz “tüketmek istediği” kalıbını kullandık. Çünkü Laszlo pizzaların ev yapımı olabileceğini de mesajında belirtmişti. Tabi bu mesajın içerisinde pizzaların nasıl olması gerektiğini tarif etmeyi de unutmadı.

Birkaç BitcoinTalk forumu üyesinin mesajının ardından kimse Bitcoin almaya yanaşmadı. Ancak takvim yaprakları 22 Mayıs 2010’u gösterdiğinde Laszlo 10,000 Bitcoin ödeyerek iki pizza aldığını belirten mesajını forumda yayınladı.

Bu günün en önemli sonuçlarından birisi Bitcoin’i geleceğin parası olarak görenlerin, Bitcoin’in ödemelerde kullanılabileceği fikri oldu diyebiliriz. Ancak Bitcoin yıllar geçtikçe bir ödeme aracından çok yatırım aracına dönüştü desek yanlış olmaz.

Şimdilerde Dünyanın En Pahalı Pizzası!

Peki iki pizza karşılığında takas edilen Bitcoin’in fiyatı o zamanlar ne kadardı? 22 Mayıs 20102da yaklaşık olarak 41 dolara denk gelen 10,000 Bitcoin, aradan geçen 11 yıl aradan sonra; yani Kasım 2021’de 690 milyon dolar ediyordu.

Her ne kadar 41 dolar ödenmiş olsa da Bitcoin’in o tarihten sonra rekor üstüne rekor kırması 10,000 Bitcoin ödeyen kişi için biraz üzücü olmuş olabilir!

Evet sevgili okurlarımız Bitcoin Pizza gününün hikayesi de böyle! Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için bitcoin nasıl alınır, en iyi bitcoin uygulaması hangisi içeriklerimizi okuyabilirsiniz!

Pizza Gününün Üstünden 12 Sene Geçti!

Pizza gününün üstünden 12 sene geçti ancak en güvenilir kripto para borsalarından birisi olan Binance’in üyelerine özel kampanyaları da devam ediyor!

15sey.com okurlarına özel yüzde 20 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayın!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.