En İyi Fırın Hangisi? Fırın Tavsiyesi 2023 Ankastre ve Normal


en iyi firin

En İyi Fırın Hangisi?

En iyi fırın hangisi? Geçtiğimiz günlerde bizim de ailecek bir fırına ihtiyacımız olduğu için, biz de bu sorunun cevabını bulmaya çalıştık. Elbette fırınlar mutfağın en önemli eşyalarından bir tanesidir. Pek çok yemeğin ve tatlının pişirildiği, ısıtıldığı fırınlar evlerin olmazsa olmazları arasında. Bu noktada pek çok beyaz eşya markasının da birbirinden farklı özelliklerde fırınlar ürettiğini ve tüketicilerin beğenisine sunduğunu ifade edebiliriz.

Dediğim gibi bizim de bir fırına ihtiyacımız olduğu için bir araştırma yapmak durumunda kaldık. Tüketici konumunda olduğumuz için en iyi fırın hangisi, fırın tavsiyesi gibi konuları biz de gözden geçirdik.

Araştırmalarımız sonucunda birçok markayı inceledik ve karşılaştırdık. Sonunda Bosch marka bir fırın aldık. Ama listemizde birçok fırın yer alıyor. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre dilediğinizi alabilirsiniz. Bizim Bosch alma sebebimizi sizlere alt kısımda açıklayacağız.

En iyi fırın hangisi sorusuna cevap vermeden önce, fırın alırken nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi sahibi olmanızın iyi olacağını düşündük. Gelin nelere dikkat etmelisiniz bir bakalım.

Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kendiniz için iyi fırın seçimini yapabilmek adına belirlemeniz gereken nokta nasıl bir fırın istediğinizdir. Ankastre fırınlar mı, ocaklı fırın mı ya da set üstü bir fırın mı istiyorsunuz bunu belirlemeniz lazım. Elbette fiyatlar da bu noktada değişiyor.
 • Elektrik tüketimi de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Sonuçta fırın ve ütü gibi ısı üreten elektronik aletler yüksek elektrik tüketimini de beraberinde getiriyor. Bu sebeple yıllık elekrik tüketimi ve enerji verimlilik sınıfına da dikkat etmeniz lazım.
 • Turbo özelliği de dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Turbo özelliğinin avantajı ise sıcak hava fırının içerisinde dolaşarak yemeğinizin her tarafının eşit pişmesini sağlıyor. Diğer yandan hızlı pişirmenize de yardımcı oluyor. Eğer fırında birden fazla yiyecek yer alacaksa turbo özelliği bu iki besini de hızlıca pişirecektir.
 • Zamanlama noktası da yine birçok fırında yer almakta. Ancak çok önemli değil. Biz aldığımız fırında bu özelliği hiç kullanmadık.

Evet dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık.

Fırın Tavsiyesi

Listemizi hazırlarken hem kendi tecrübelerimize göre hem de kullanıcı yorumlarına göre bir liste hazırlamaya çalıştık. Her bütçe için uygun fırınları incelediğimiz bir liste oldu.

 • En İyi Fırın
  • Boshc HBF514BS0T
  • Siemens HB514FBR0T Siyah Ankastre Fırın
  • Bosch HBF514BW0T Ankastre Fırın
  • Arçelik 9620 MI Ankastre Fırın
  • Siemens HB557JYS0T Siyah Ankastre Fırın
  • Luxell Ankastre Fırın Plus FR-L022
  • Bosch HBF534ES0T Inox Ankastre Fırın
  • Siemens HB013FBS2T Ankastre Fırın
  • Şamdan 1000 T Dönerli Yuvarlak Davul Fırın
  • Uğur Davul Fırın

Bosch HBF514BS0T

en iyi firin hangisi

En iyi fırın listemizin ilk sırasında geçtimiz aylarda aldığımız ve şu an kullanmakta olduğumuz Bosch marka bir fırın yer alıyor. Öncelikle fırının özelliklerin bahsedelim.

Fırında 8 tane pişirme programı yer alıyor. Turbo, alt ve üst ısıtma, hava dolaşımlı ızgara ve pizza kademesi pişirme programlarından birkaçı. Diğer yandan alt ısıtma, buz çözme, hassas sıcak hava ve büyük yüzeyli ızgara modu da fırında yer alıyor.

Fırının sıcaklık aralığı 50 derece ile 275 derece arasında ayarlanabiliyor. Tasarım kısmında çevirmeli ve gömülebilir düğmeler yer alıyor. Fırını kullandığınızda bu düğmeleri basarak çıkarabiliyorsunuz.

Elektronik saati de bulunuyor ancak dediğim gibi biz bu özelliği hiç kullanmadık.

Peki fırının performansı nasıl? Ürünü alalı yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süre geçti. Fırında pizza, balık, tavuk, et, hamur işi gibi aklınıza gelebilecek her şeyi yaptık. Pizzalar ciddi anlamda güzel oldu. Hamur işlerine ise diyecek yok. Çok iyi bir pişirme performansı var. Diğer yandan fırını bu kadar kullanmamıza rağmen elektrik faturasında herhangi bir artış yaşamadık.

Ürünü internetten sipariş ettik. Görünüşü zaten internette görüldüğü gibi. Ertesi gün Bosch teknik servisi gelip kurulumu yaptı. Sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. Bizim için en iyi fırın bu oldu diyebilirim.

Siemens HB514FBR0T Siyah Ankastre Fırın

en iyi firin markalari

8 farklı pişirme programına sahip olan Siemens fırın, pizza konumu, sıcak hava dolaşımlı ızgarası, sadece alt ısıtma ayarı, çözme konumu, vario büyük alanlı ızgarası ve hassas sıcak hava ayarı ile kullanıcıların bir fırından beklentilerini en iyi şekilde karşılıyor.

Siemens HB514FBR0T fırının sıcaklık ayarı 50 derece ise 275 derece arasında. Fırının iç hacmi 66 litre kadar olup iç dizaynında granit emaye kullanılmış. Bunun yanı sıra tamamen cam iç kapaktan oluşturulan fırın led dokunmatik ekrana sahip. Halojen aydınlatma ve soğuk hava fanı ise ürünün tercih edilebilirliğini arttırıyor.

Ürünün tasarımına değinecek olursak, yukarıdaki modelden farkının gömülebilir düğmelere sahip olmaması olduğunu söyleyebiliriz. Fırını kullanırken kesinlikle kullanma klavuzunu okumanızı öneriyoruz.

Mesela internette yer alan tariflerde 180 derecede pişirin vs diyebilir. Ancak her fırının gücü ve pişirme programı farklı. Özellikle de 8 farklı pişirme programı olan bir fırın için hangi ürünü hangi sıcaklıkta pişirmeniz gerektiğini bu klavuzdan öğrenebiliyorsunuz. Şahsen ben öyle yapıyorum.

Diğer yandan bu klavuzda tepsinin ve ızgaranın hangi konumda olacağı da yazıyor.

Bir diğer özelliği ise ısıtma ayarının olması. Yani siz 180 derecede balık pişireceksiniz diyelim. Termostat yardımıyla fırın 180 dereceye geliyor ve siz daha sonra balığı fırına veriyorsunuz. Bence güzel bir özellik.

İç tellerinin çıkması da temizlik açısından gayet iyi bir özellik diyebiliriz. Araştırmalarımız sonucunda ürünü yüzlerce kişinin aldığını ve kullanıcıların memnun olduğunu gördük.

Bosch HBF514BW0T Ankastre Fırın

fırın tavsiyesi

En iyi fırın listemize yine Bosch marka bir fırınla devam ediyoruz. İncelediğimiz ilk modelde olduğu gibi bu modelde de 8 farklı pişirme programı yer alıyor. Yani bu üründe de turbo modu ve pizza programı yer alıyor. Pizza programının olması bizce iyi bir özellik ve pizzalar gayet lezzetli oluyor. Denendi ve onaylandı.

Ancak yukarıdaki fırın inox iken bu fırının rengi beyaz. Arada renklerden başka bir farkın olduğunu söyleyemeyiz. Ancak alacaksanız inox almanız daha iyi olacaktır. İnoxların temizlenmesi diğerlerine göre daha kolay.

Derinlik (cm)54,8 cm
Enerji SınıfıA
Genişlik (cm)59,4 cm
Hacim66 litre
RenkBeyaz
Yükseklik (cm)59,5 cm

Arçelik 9620 MI Ankastre Fırın

hangi fırını almalıyım

6 farklı fonksiyona sahip olan Arçelik 9620 MI Ankastre Fırın, parmak izi bırakmayan inox renginde üretilmiş olup tüketicilerin beğenisine sunulmakta. Fırının hacmi 66 litre ve bu özellik listemizdeki tüm fırınlarda aynı.

Elektroturbo modu, hızlı ön ısıtma fonksiyonu, alttan ısıtma ve küçük ızgara modları bu fırında yer alıyor. Diğer yandan hızlı ön ısıtma ve elektrikli ısıtma modu da mevcut. Ancak pizza modu yer almıyor.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise fiyatına göre performansının çok iyi olduğu ve kaliteli bir ürün olduğunu gördük.

Pek çok ailenin fırın ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilen Arçelik 9620 MI Ankastre Fırının fırın ön kapağında iki cam bulunuyor. ve bir cam çıkarılabilir özellikte. Fırınların bu ön camlarının çıkarılabilir olması temizlik anlamında da işleri kolaylaşıtırıyor.

Ürünün içeriğinde 1 adet pasta tepsisi, bir adet iç ızgara ve bir adet yapışmaz tepsi bulunuyor. Bizce bütçeniz 1600-1800 TL aralığındaysa tercih edebilirsiniz. Ancak 2500 TL’ye kadar çıkacaksanız, listenin başındaki ürünü tercih edebilirsiniz.

Siemens HB557JYS0T Siyah Ankastre Fırın

ankastre fırın önerileri

Yüksek kaliteli gri emaye malzemeden üretilmiş olan Siemens HB557JYS0T fırın, hızlı ön ısıtma özelliği gibi özelliklere de sahip.

Bunun yanı sıra 3D hotAir plus özelliğine sahip. Peki bu ne demek? Yani optimal ısı dağılımı özelliği ile 3 tepsiyi aynı anda mükemmel pişirebilen ürün son derece kaliteli bir fırın.

Bu fırında da 8 tane pişirme programı yer alıyor. Yazıyı uzatmamak adına bu özelliklerin ilk söylediğimiz fırındaki gibi olduğunu söylemeliyiz. Yine bu fırında da sıcaklık 50 ile 275 derece arasında ayarlanabiliyor.

Elektronik saati ve zamanlayıcısı olan fırının ekranı ise dokunmatik ve beyaz LDC ekran.

Luxell Ankastre Fırın Plus FR-L022

en iyi ankastre fırın

Luxell’in en güzel ve en uygun fiyatlı ürünlerinden bir tanesi olan Luxell A6SF2 (Mt) Plus, 4 programlı ve 3 düğmeli bir şekilde sunulmaktadır. Bu noktada %40 enerji tasarrufu sağlayan bir teknoloji ile üretilmiştir.

Harr yeni Hareketli Açık Rezistans teknolojisi olan bu teknolojisi 4 fonksiyonlu pişirme, turbo fan, cam panel, ayarlanabilir termostat ve zaman ayarı gibi özellikleri barındırmaktadır.

Bizce fiyatına göre başarılı bir ürün. Eğer fırına binlerce lira vermek istemiyorsanız Luxell’i tercih edebilirsiniz.

Kullanıcıların beklentilerini karşılayan, uygun fiyatlı bir fırın.

Bosch HBF534ES0T Inox Ankastre Fırın

en iyi fırın markası

Fırın tavsiyesi listemize yine Bosch ile devam ediyoruz. Yukarıda söylemedik ama diğer fırınlarda da olan 3D Hotair teknolojisi bu fırında da yer alıyor. Yani fırının içerisine 3 tepsi şeklinde 3 farklı yemek koydunuz. Bu teknoloji sayesinde pişirme kaliteli oluyor ve yiyeceklerin kokusu birbirine karışmıyor.

Bunun yanı sıra Eco Clean özelliği olan fırın arka duvarında bulunan özel kaplama sayesinde kendi kendini temizleyebilen bir üründür. Bu sayede fırını temizlemek için ekstra vakit harcamanıza gerek kalmaz. 1 seviye teleskopik raf ile tepsilerin güvenli ve son derece kolay bir şekilde fırına yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Gömülebilen düğmeler ile çok daha iyi bir şekilde ön bir şekilde ön panel temizliğinin yapılabildiği fırının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 8 pişirme programına sahip olan ürünün hacmi ise 66 litredir.

Siemens HB013FBS2T Ankastre Fırın

ankastre fırın önerileri

Siemens HB013FBS2T , hızlı ön ısıtma özelliği ile erekli fırınlama ile fırının sıcaklığı kısa sürede artmakta olup yemeklerinizi kısa bir süre içerisinde pişirebilmenizi sağlıyor. 3D hotAir plus özelliğine sahip olan Siemens HB013FBS2T Ankastre Fırın, optimal ısı dağılımı ile 3 tepsiye kadar son derece mükemmel bir ısınma sunmaktadır. T

urba alt-üst ısıtma, çözme konumu, sıcak hava dolaşımlı ızgara, vario büyük alanlı ızgara hassas sıcak hava gibi 6 pişirme programına sahiptir. Sıcaklık aracılığı 5 derece ise 275 derece olan fırının iç hacmi ise 66 litredir.

Şamdan 1000 T Dönerli Yuvarlak Davul Fırın

en iyi davul fırın

En uygun fiyatlı ve güzel özelliklere sahip olan bir fırına ihtiyaç duyuyorsanız Şamdan 1000 T Dönerli Termostatlı Büyük Boy Yuvarlak Davul Fırın 3557 tam size göre. 42 lt iç hacme sahip olan ürün klasik fırınlardan çok daha uygun bir fiyat ile kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır.

Termostat sıcaklığı ise en düşük 50 derece ve en yüksek 300 derece şeklindedir. İç hazne emaye üründen elde edilmiş olup ürünün ambalaj ebatları 566 mm x 578 mm x 320 mm şeklindedir. 1250 W’a sahip olan ürünün fiyatı ise 300 ile 350 TL arasında değişiyor.

Uğur Davul Fırın

davul fırın tavsiyesi

Listede ki en uygun fiyatlı ürün olan Uğur Davul Fırın , pek çok yemeği ve hamur işini son derece kısa bir süre içerisinde kusursuz bir şekilde pişirmektedir. Homojen pişirme özelliği sayesinde elektrostatik bir şekilde ürünleri pişiren fırın, 36 litre iç kapasiteye sahiptir.

1400 W güce sahip olan Uğur Davul Fırın, 470 cm genişliğie ve 47cm derinliğe sahip. Boyu ise 32 cm.

Siz de kendiniz ve eviniz için en uygun fırın modellerini arıyorsanız bu listede yer alan ürünlerden birini tercih edebilirsiniz. Yazımızın sonuna gelirken bir özet geçelim. En iyi fırın hangisi, fırın alırken dikkat edilmesi gerekenler neler gibi sorulara cevap verdik. Fırın tavsiyesi arayışınız için de yardımcı olmaya çalıştık. Daha fazla içerik için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.