En İyi Espresso Makinesi Hangisi? 2023 Espresso Makinesi Tavsiyesi


espresso makinesi en iyi

En iyi espresso makinesi hangisi? Kahve severlerin, gerçekten de kaliteli bir kahve içmek isteyenlerin sorduğu sorulardan birisi. Kahve makineleri arasında en karmaşık yapıya sahip olan makineler genellikle espresso makineleridir. Çünkü dikkat etmeniz gereken birçok nokta yer alıyor. Diğer yandan espresso makinelerinin de birçok özelliği bulunuyor. Sütü hazırlaması, yarı otomatik ya da tam otomatik olması bu özelliklerden birkaçı.

Sonuçta espresso makineleri ucuz değil. Diğer yandan günümüzde para kazanmak da hiç ama hiç kolay değil. Yani biz nasıl paramızın karşılığını almak istiyorsak, sizlerin de almasını istiyoruz.

Listemizde kafe, otel ya da iş yeri sahipleri için hem de evde kullanmak için espresso makinelerini görebileceksiniz.

Kafa karışıklığınızı giderebilmek için, 8 espresso makinesinden oluşan bir liste hazırladık. Tabi en iyi espresso makinesi hangisi sorusuna cevap vermeden önce, daha bilinçli bir alışveriş yapabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

Espresso Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evet, espresso makinesi tavsiyesi vermeden önce nelere dikkat etmelisiniz bir bakalım.

 • Dikkat Etmeniz gereken ilk nokta tam otomatik mi yoksa yarı otomatik bir makine mi istiyorsunuz? Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Peki tam otomatik ve yarı otomatik makinelerin farkı ne?
 • Tam otomatik espresos makineleri kahve çekirdeklerini, cihaz içerisinde öğütebiliyor. Öğüttükten sonra da istediğiniz kadar çekilmiş kahveyi, yüksek basınçlı bir şekilde çözüyor. Suyu dileğinize göre fazla ya da az koyabiliyorsunuz.
 • Yarı otomatik makineler ise genellikle kafe ve barlarda kullanılan makinelerdir. Yani profesyonel kullanıma uygun makinelerdir. Kahveyi makineye koymadan önce, başka bir yerde öğütmeniz gerekmetedir. Kullanacağınız suyu ise buharlaştırabilir ya da krema haline getirebilirsiniz. Bu su fonksiyonunu tam otomatik makinelerde görsek de yarı otomatik makinelerde daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Tam otomatik makinelerde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, kahvenin nasıl öğütüldüğüdür. Birçok kahve öğütme şekli bulunmakta. Örneğin 1 numara, kahvenin en ince şekilde öğütüldüğü anlamına gelmektedir. 1 numarada öğütülen bir kahve çok ince olması sebebiyle kahve acı olacaktır. Diğer yandan ince bir çekim olduğu için makinenizin içindeki tortular artacaktır. Yani bu durumda öğütme ayarının çok seçenekli olması gerekmektedir.
 • Evet kahve öğütmekten bahsettik. Diğer nokta ise kahveyi öğüten bir makine nasıl faydalar sağlıyor? Eğer öğütücü olmayan bir makine kullanacaksanız, öncesinde kahve çekirdeklerini çekmeniz lazım. Bu da kahvenin bir miktar bayatlamasına sebep olacaktır. Ancak siz ben öğütücü de alacağım diyorsanız elbette bu farklı bir konu.
 • Diğer yandan kapsüllü ve kapsülsüz kahve makineleri de bulunmaktadır. Ticari kullanımlar için kapsüller genellikle tercih edilmiyor. Çünkü kapsüllerin bitmesi, temizlenmesi vs. uğraş gerektiriyor. Ancak eviniz için bir espresso makinesi alacaksanız, kapsüllü makineleri tercih edebilirsiniz.

Evet en iyi espresso makinesini seçmeden önce bilmeniz gereken bilgilerin birçoğunu sizlere verdik. Eğer geniş bir rehbere ihtiyacınız varsa, espresso makinesi alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı okuyabilirsiniz.

En İyi Espresso Makinesi

Listemizde 8 tane makineye yer verdik. Yani ticari kullanım için de uygun makineler yer alıyor, ev için de. Fiyat aralığı da elbette bu doğrultuda değişiyor. 900 liradan 9 bin liraya kadar makineleri görebileceksiniz.

 • En İyi Espresso Makinesi
  • Nespresso Essenza Mini C30
  • Delonghi Ecp 31.21 Espresso Makinesi
  • Nespresso D40 Inissia Black Kahve Makinesi
  • Delonghi Ecp 3531 Espresso Makinesi
  • Philips Ep2231/40 Tam Otomatik Espresso Makinesi

Nespresso Essenza Mini C30

en iyi espresso makinesi

Listemizin ilk sırasında ev için kullanımı uygun ve hızlı bir espresso makinesi olan Essenza Mini yer alıyor. Öncelikle fiyatı en uygun makinenin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanımı çok kolay olan, minik bir espresso makinesi. Bildiğiniz gibi espresos yapmak içn yüksek bir basınca ihtiyaç duyuluyor. Essenza mininin basıncı ise 19 bar değerine sahip. Ağırlığı 2.3 kilogram ve ağır değil. Espresso ve lungo için programlanabilir iki tane düğmesi bulunuyor.

Diğer yandan su haznesi kapasitesi 0,6 litre. Kapsüllü bir makine olduğunu söylemeden geçmeyelim. Kullanılmış kapssülerin biriktiği haznenin kapasitesi ise 6 kapsül kadar. Yani günde bir bardak kahve içecekseniz 6 gün boyunca temizlemenize gerek yok.

İki farklı modun olduğunu söylemiştik. Espresso için 40 ml’lik bir kahve hazırlarken, Lungo için de 110 ml’lik kahveler hazırlayabiliyorsunuz. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda 5 üzerinden 4,8 puan aldığını gördük. Yüzlerce kişi tarafından kullanılan ve bu fiyatına alınabilecek en iyi espresso makinesi diyebiliriz.

Delonghi Ecp 31.21 Espresso Makinesi

kafeler için espresso makinesi

Espresso makinelerini incelediğimiz listemizin 2. sırasında Delonghi marka bir ürün yer alıyor. Bilmenizde yarar olduğunu düşündüğümüz nokta ise Delonghi’nin dünyanın en iyi kahve makinesi markalarından biri olduğu. Yani espresso makineleri kaliteli. Diğer yandan ticari kullanımlar için de uygun. Ancak bu makine ticari kullanımlar için uygun değil. Daha çok eviniz için ideal.

1.1 litrelik bir su haznesi bulunuyor. Ve kapsüllü bir makine değil. Yani kahve çekirdeklerini önceden çektirmeniz gerekebilir. Basınç gücü ise 15 bar değerinde. Yeterli bir basınç gücü diyebiliriz.

Diğer yandan pod kullanıma uygun alüminyum filtre kabına sahip. Köpürtme sistemi bulunan makinede, köpüklü kahveler içmek istiyorsanız sütünüzü çok iyi bir şekilde köpürtebiliyorsunuz.

Cihazın üst kısmında ise podlarını ve kahve fincalarınızı korumak için aksesuar saklama haznesi bulunuyor. Kahve fincanı ısıtma tepsi de bulunuyor. Yani fincanlarınızı önceden ısıtıp, kahvenizi soğukla temas ettirmeden içebiliyorsunuz.

Makine en iyi performansını, çekilen kahvemin 4 veya 5. seviyede olduğu zaman gösteriyor. Sütü köpürtüken de gayet iyi bir performans gösteriyor dyebiliriz. Yani hem uygun fiyatlı hem de başarılı bir makine istiyorsanız göz atmanız gerekebilir.

Nespresso D40 Inissia Black Kahve Makinesi

cafeler için espresso makinesi

Espresso makinesi tavsiyesi listemizin 3. sırasında yine Nespresso marka bir makine yer alıyor. Bu makine yukarıdaki makineye kıyasla biraz daha iyi özelliklere sahip diyebiliriz.

Basın değeri yine 19 bar seviyesinde. Kullanılmış kapsül haznesi 9 ile 11 kapsül arasında değişiyor. Eğer kapsül temizlemek sizin için zorsa bu modeli tercih edebilirsiniz. Çıkarılabilir su haznesi ise 0,7 litre kapasiteye sahip.

Diğer yandan makineyle birlikte 14 farklı kahve çeşidi kapsül içerisinde geliyor. Yani bu hangi tarz kahveyi sevdiğinizi belirlemenizde iyi bir kriter denilebilir. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda fiyat aralığında en iyi espresso makinesi olduğunu söylemek münkün. Bizce alınabilir.

Delonghi Ecp 3531 Espresso Makinesi

espresso makinesi tavsiye

Delonghi ile devam ediyoruz. Su kapasitesi yukarıdaki modelde olduğu gibi yine 1100 mL. Yukarıda modelde olduğu gibi aksesur saklama haznesi, profesyonel filtre kapı ve otomatik kapanma özellikleri bu makinede de yer alıyor.

Diğer yandan süt köpürtme fonksiyonunun bu makinede daha iyi şekilde çalıştığını söylemek münkün. Uzun fincanlar için de ayarlanabilir damlatma tepsisi bulunuyor. Farklı kısmın bu olduğunu söyleyebiliriz.

Su filtre sistemi, su seviyesi göstergesi makinede yer alan özellikler arasında. Basınç gücü ise 15 bar değerinde.

Kullanıcı yorumlarıma baktığımızda, latte ve cappucinoları gayet başarılı bir şekilde hazırladığını söyleyebiliriz. Eğer ürünü alacaksanız su haznesini dikkatli kullanmanızı öneriyoruz. 1.1 litrelik bir haznesi bulunuyor. Ancak su seviyesi 300 mL’nin altına düştüğünde tam performansını göstermiyor.

Soğuk sütü koyduğunuzda yaklaşık olarak 1,5 dakikada 70 dereceye getirebiliyorsunuz. Ayar tuşu ile de köpük miktarını ayarlayabilirsiniz. Temizlemesi ise oldukça basit. Evinizde kullanacaksanız yeterli bir makine olduğunu söyleyebilirsiniz.

Philips Ep2231/40 Tam Otomatik Espresso Makinesi

espresso makinesi tavsiyeleri

Şimdi de philips marka bir makineyle devam ediyoruz. Bu makine diğer makinelere kıyasla daha iyi (diğer makineler kesinlikle kötü değil) ancak fiyatı da daha fazla.

Basınç gücü 15 bar. Genel olarak ev tipi makinelerde basınç gücünün bu seviyelerde olduğunu göreceksiniz. Su kapasitesi de elbette daha fazla. 1800 mL’lik bir su haznesi bulunuyor. Neredeyse 2 litre.

Tam otomatik bir makine olduğu için öğütücüsü kendi içerisinde yer alıyor. Öğütücülerin de uzun kullanımlar için uygun olduğunu görebilirsiniz. Canınızın istediği biçimde kahve yapmanıza olanak sağlıyor. İster espresso, ister latte gibi sütlü kahveler ya da normal kahveler yapabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi fiyatı arttığı için özellikleri de artıyor. Bulaşık makinesinde yıkanılabilen parçaları bulunuyor. Süt sistemi, damlatma tepsisi ve kahve öğütme haznesini bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

Kahve makinesinin performansından ve diğer değerlendirilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz. Tam otomatik espresso makinelerinde demleme grubu adlı bir kısım yer alıyor ve bu kısım otomatik makinelerin en önemli parçası diyebiliriz. Bu kısmı haftada bir kez (kullanım sıklığına göre) temizlemeniz gerekiyor. Ancak korkmayın, bu kısım kolayca çıkarılıabiliyor. Musluk suyu altında durulayıp, basit bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Diğer yandan tam otomatik bir makine olduğu için özelleştirmeyi de kendinize göre yapabilirsiniz. Sıcaklığı, kahve yoğunluğunu ve süt sıcaklığı ayarlanabiliyor.

Makineyi aldığınızda ilk yapmanız gerekenin klavuza bakmak olduğunu söylemeden geçmeyelim. Daha sonra da klavuz size kullandığınız suyun sertliğini makine aracılığıyla ölçmenizi söylüyor. Yani musluk suyu yerine, içme suyu kullanmanız daha iyi olacaktır.

Tam otomatik dedik ya en iyilerden birisi! Makinede yok yok! Kahve posasınının doluluğunu algılıyor. Su miktarı ve damlama tepsisinin doluluğunu da algılayabiliyor. Parçaların tam oturup oturmadığını da size belirtiyor.

Bizce en iyi espresso makineleri arasında yer alıyor.

Evet sevgili okurlarımız sizler için en iyi espresso makinelerini incelemeye çalıştık. En iyi espresso makinesi hangisi, espresos makinesi tavsiyesi ve daha birçok bilgisi sizlerle buluşturmaya çalıştık. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Eğer fiyatlar pahalı geldiyse en iyi moka pot yazımızı okuyabilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.