Moka Pot Tavsiyesi En İyi Moka Pot 2023


Eğer siz de espresso yapmak istiyorsanız fakat espresso makinelerine o kadar para vermek istemiyorsanız Moka Pot, sizin için ideal bir kahve demle makinesi olabilir!

Peki Moka Pot Nedir?

Kahve demlemek isteyenlerin başvurduğu en klasik yöntemlerden olan Moka Pot 1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından tasarlandı ve üretime geçirildi. Bildiğiniz gibi Türkiye’de her evde nerdeyse en az bir tane çay tiryakisi ve çay demliği bulunurken, İtalya için de aynısını söylemek yanlış olmaz. Ama onların çay demliği değil, moka potları var. Genellikle alüminyumdan yapılan bu ürünün çelik kullanılarak yapılan modelleri de vardır. Her ne olursa olsun iki şekilde de dikkatli olmak zorundasınız. Ürünler, bulaşık detarjanıyla veya bulaşık makinesinde yıkanmamalı. Suyla yıkasanız yeter. Hatta İtalya’da çoğu insan Moka Potu temizlemiyor. Bunun nedenini ise, içeride biriken kahve kalıntılarının sonraki espresso yapımlarında kahvenin daha lezzetli olduğunu düşünüyor olmaları.

Moka Pot’un aslında 3 farklı modeli bulunuyor. Express, Brikka ve Musa olarak adlandırılan bu 3 modelin hepsinin özellikleri birbirinden farklı.

Eğer, bu ürünü kullanarak nasıl espresso yapacağınızı bilmiyorsanız, yakında bir yazı yazıp açıklayacağız!

Eğer nasıl yıkamanız gerektiğini bilmiyorsanız, onu da açıklayan bir yazı yazmamız gerektiğinin farkındayız!

Ama bizden uzak kalmak istemiyorsanız, 15sey.com adresine girerek bizi ziyaret edebilirsiniz!

Moka Pot Express Nedir?

Express model, alevli ocaklarda çalışan, 2,5-3 bar basınc arasında değişen bir kuvvetle kahvelerimizi demlememize yarayan bir moka pot çeşididir. Ayrıca bu 3 model arasından, espresso tadını alabileceğiniz en iyi moka pot çeşidi diyebiliriz.

Brikka Nedir?

Brikka ise, aslına baktığımızda Express model ile neredeyse aynı çalışma şekline sahip. Farkı yaratan durum ise üst kısmında bulunan valf ile alt kısımda bulunan haznenin, express modele göre daha büyük olması. Haznenin geniş olması sebebiyle daha yüksek basınçta demlenen kahvede daha fazla krema veya köpük oluşuyor.

Musa Moka Pot Nedir?

Bu modelde fark yaratan durum ise moka potun paslanmaz çelik kullanılarak üretilmesi ve çelik olması sebeiyle indiksüyon ocaklarda çalışabilmesi. Bu sebepler dışında, kahvenizi yaparken kullanacağınız kahve çeşidi de, yapılış şekli de express model ile aynı.

Moka Pot Modelleri

Evet, moka potumuzun kaç modeli olduğunu öğrendik şimdi de, alınabilecek modelleri sizin için listeleyelim. Söylemeden geçmeyelim bazı modelleri biz de kullandığımız için 2 modele öncelik vereceğim. Hadi başlayalım.

Bialetti Moka Pot Fiametta Light Blue 3 Cup

bialetti moka pot 3 cup
Bialetti Moka Pot 3 Cup

Evet aşağıda görmüş olduğunuz moka potu kendim de kullandım ve memnun kaldım. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kahve makinesinde yapılan espresso 9 bar basınçla yapılırken, bunda 3 bar civarında bir basınçla yapılıyor. Söylemeliyim ki birçok kahve denemem oldu. Moka pot ile yaptığım latte, cappucino ve mocha gerçekten inanılmazdı. Yani söylemek istediğim, coffee lab, starbucs, caribou gibi markalarla eş değer ve abartmak gibi olmasın ama daha güzel kahve yaptım diyebilirim. Abarttım mı biraz? Neyse o kadar da olsun :). Tüm hızımızla incelememize devam edelim.

Modelin 6 farklı rengi bulunuyor. Bunlar kırmızı, sarı, açık mavi (turkuaz mı emin olamadım), metalik gri, siyah ve fuşya. Bende bulunan renk mavi ve gerçekten çok tatlı bir renk. Tabi zevkinize göre değişebilir. Başlıkta da belirttiğim gibi 3 cup yani bu moka pottan 3 shot espresso elde edebilirsiniz. Temizlemesi ve bakımı kolay. Bence makul bir fiyat.

Bialetti Moka Pot Express 4 Cup

bialetti moka pot 4 cup
Bialetti 4 Cup 249 TL

Başlıkta da gördüğünüz gibi Bialetti’nin 4 cup modeli. Bir kahve demlemede 4 shot espresso çıkarabilirsiniz. Bir kullanıcı olarak yukarda da söylediğim gibi alınabilir bir model.

Moka Pot Express 6 Cup

Bialetti 6 Cup 289 TL

Express model ve aynı anda 6 espresso yapmak isteyenlerin alabileceği bir moka pot modeli. VE yine Bialetti marka olan bu modeli, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Bialetti Express 12 Cup

Üzülerek söylüyoruz ki 12 kişilik espresso yapmak istiyorsanz maalesef bu modeli güvendiğimiz hiçbir internet mağazasında bulamadığımızı belirtmemiz lazım. Ama bulduğumuzda da ekleyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Taşev Palazzo – Moka Pot 6 Fincan

tasev moka pot
Tasev Moka Pot 56,99TL

Espresso yapmak için veya espressoyla başka kahve türleri yapmak için kullanabileceğiniz diğer bir model de 6 kişilik olan bu ürün. Yukarıda bahsettiğimiz modellere nazaren daha düz bir tasarımı olan bu modelle harika işler çıkarabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarının % 99’u 4 puan ve üzerinde seyrediyor.En çok satan moka pot modellerinden olan bu ürün ise kullanıcılardan 5 üzerinden 4,7 puan almış.

Bambum Romano Moka Pot 6 Fincan

taşev moka pot

Tavsiye ettiğimiz diğer bir model de yine Taşev markalı bu model. 6 kişilik bir kapasitesi olan kahve demleme cihazımız yine en çok tercih edilen modeller arasında. Kullanıcılardan 4,5 puan alan bu moka pot, dikkatli kullanımlarda uzun süre kahve yaparken en iyi dostunuz olabilir. Tasarım konusunda bir üstte bulunan modelden daha estetik durduğunu söylemeden geçmeyelim.

Bambum Palazzo 3 Fincan

Son iki modelle aynı markanın ürünü olan bu moka pot, 3 shot (veya fincan) espresso demlemek istiyorsanız ideal bir ürün. Bu ürüne, ürünü kullanan 50 kişi tarafından değerlendirme yapılmış ve 5 üzerinden 4,4 puan almış. Ve kullanıcıların neredeyse hepsi üründen memnun kalmış.

Evet sevgili okurlarımız ve sevgili kahve seven okurlarımız. Sizlere 6 model önerdik ve Bialetti markalara ait ürünleri kullandığımızı da belirttik. Seçim size kalmış artık. Daha birkaç model daha önerebilirdik ama, diğer markalar pek bilindik olmadığı için ve satılmadığı için tavsiye etmedik. Önce kendimizin, sonra da diğer satın alanların yorumlarına göre karar verdik ve bu öneri yazısı çıktı. E ne diyelim artık afiyet olsun! Bizi de unutmayın, arada sırada sitemize gelin ne var ne yok bir göz atın! Ha derseniz ki yok siteye gelmem sosyal medya yok mu? Olmaz mı, hemen aşağı linkleri bırakıyorum. Sağlıcakla kalın!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.