Modem Önerileri 2023 En İyi Modem Hangisi? Yorumlar ve Markalar


en iyi modem hangisi

En İyi Modem Hangisi?

En iyi modem modelleri ve markaları neler? İnternet ilk çıktığı günden beri insanların hayatını, hatta dünyanın gidişatını değiştirmeye devam ediyor. Diğer yandan bu internet bağlantısına sahip olmak için de evin internete ve modeme ihtiyacı var. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde internetin önemi bir hayli artmış durumda.

Bu sebeple sizlerden gelen en iyi modem hangisi, hangi modemi almalıyım, modem önerileri neler gibi soruları yanıtlamamız gerektiğine karar verdik. Listemizde 8 tane modem bulunuyor. Bu modemler en çok satılan ve tavsiye edilen modeller arasında.

Elbette bizim de aralarında kullandığımız ve memnun olduğumuz modeller bulunuyor. Ancan en iyi modem hangisi yazımıza geçmeden önce modem alırken dikkat etmeniz gereken noktaları neler sorusunu yanıtlayacağız. Böyle bir bilgiye sahip olmak modem alırken ve yazımızı okurken işinizi kolaylaştıracaktır. Yazımızı sonuna kadar okumanız bilmeniz gereken birçok nokta için size yardımıcı olacaktır.

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modem alırken bilinçli bir alışveriş yapmanız için bilmeniz gereken noktaların neredeyse hepsini sizinle paylaşacağız.

 • Dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan birisinin, modemin yazılımı olduğunu görüyoruz. Yazılım kelimesini açacak olursak, yazılımla markanın birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Yani iyi bir markadan alacağınız, modemin iyi olduğunu görebilirsiniz.
 • Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta fiyattır. Peki fiyata neden dikkat etmelisiniz. Aşağıda sayacağız özellikler var. Bu özellikler cihazınızda varsa eğer bu cihazlar diğerlerine göre daha pahalı olacaktır. İşte bu ayrımı iyi yapmanız gerekiyor. Bizim saydığımız özellikler yoksa o cihaz kötüdür de demiyoruz. Herkes kendi bütçesine göre karar vermeli.
 • Eğer modeminizin Wi-Fi özelliğini çok fazla kullanacaksanız ki bu özelliği günümüzde kullanmayan neredeyse yok. İşte bu sebeple modeminizin 802.11 AC stardartını desteklemesi iyi olacaktır.
 • Peki bu standart ne işe yarıyor, neden önemli? Bildiğiniz gibi birçok modem çeşidi var. Bu modemlerde 300 mbit internet hızını desteklediği dahi yazabilir. Hatta ucuz bile olabilir bu modemler. Ancak bu modemler 802.11 AC standartını desteklemiyorsa kablosuz bağlantıdan istedğiniz performansı alamazsınız.
 • Yani bu standarta sahip olmayan cihazlar, 2.4 GHz frekansını kullanıyor. İşte bu standart ile üretilen cihazlar sadece 5 GHz frekansı desttekliyor ve internet sinyalleri cihazlar arasında temiz bir şekilde aktarılıyor. Yani bu standartın basit bir şekilde açıklaması, ethernet kablosuyla alacağınız hız değerlerini kablosuz bağlantı ile de alabilirsiniz.
 • Modemin üzerinde yazan Mbps değeri ne kadar önemli? Aslında Mbps değeri, modeminizin maksimum internet hızının ne kadar olabileceğini size açıklayacaktır. Ancak bu bir aldatmacadır diyebiliriz. Sizin, servis sağlayıcınızdan (TTnet, Kablonet vs.) aldığınız hizmet daha önemli ya da seçtiğiniz internet tarifesi önemli diyebiliriz.
 • Örnek vermek gerekirse altınızda saatte 400 km hız değerine ulaşan bir araç var. Ancak siz bu aracı her zaman 400 km hız değerinde kullanamazsınız. Burda önemli olan ortam koşullarıdır. Yani modemde de önemli olan aldığınız internet hizmetinin hız değeri de bir diğer önemli nokta.
 • Peki modemde anten önemli mi, anten sayısı arttıkça modemin hızı da artar mı? Bu konu aslında insanlar tarafından yanlış algılanıyor. Bir modemin antensiz olması, o modemin yavaş bir şekilde veri iletimi yapmasına sebep olmaz. Anteni bulunmayan modemlerin antenleri, dışarı da değil de dışarıdadır. Ancak anten konusunda dikkat etmeniz gereken nokta modemin Dbi değeridir.
 • Peki Dbi değeri nedir? Dbi değeri arttıkça modemin, sinyal göndereceği erişim alanı artarken, dalgalanma azalacaktır. Yani Dbi değeri ne kadar yüksekse, anteninizin kalitesi de bir o kadar artacaktır.

Modem Önerileri 2023

Evet sevgili okurlarımız, anten alırken dikkat etmeniz gereken tüm noktaları neredeyse size aktardık. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha bulunuyor. Yazımızın devamında bunlardan da bahsedeceğiz.

 • En İyi Modem ve Tavsiyeler
  • ASUS Dsl-AC51 AC750 
  • Zyxel Vmg3312-t20a Adsl2 Vdsl Fiber Modem
  • Tp-Link TD-W9970
  • ASUS DSL-N16

ASUS Dsl-AC51 AC750 

en iyi modem

Listemizin ilk sırasında ASUS marka bir modem yer alıyor. Bizim de kullandığımız modemlerden birisi olduğunu söylemeliyiz. Peki özellikleri neler?

Öncelikle modem, modem alırken dikkat etmeniz gereken noktalar listemizdeki her şeyi sağlıyor diyebiliriz. WiFi’ı çok kullanıyorsanız, 802.11 AC standartını sağladığı için en iyilerden birisi. Hatta listedeki en iyi modem desek yanılmayız.

Eğer ADSL, VDSL ya da fiber modem arasında kaldıysanız, bu internet teknolojilerinin üçünü de sağlıyor. Öte yandan frekans değeri de 5 GHz değerinde.

Eğer çocuğunuz ya da çocuklarınız varsa ebeveyn güvenlik modu da bulunuyor. Dilerseniz cihaza bağlanan tüm kullanıcıların web geçmişini modem üzerinden görebilir; ne zaman, hangisi siteyi ziyaret etmişler izleyebilirsiniz.

Diğer yandan modemin ilk kurulum aşamaları da oldukça basit. ASUS’un bu kullanıcı dostu arayüzü, hiç bilgisi olmayan kullanıcılar için bile iyi diyebiliriz. Zaten en çok satılan modem modellerinden birisi.

Zyxel Vmg3312-t20a Adsl2 Vdsl Fiber Modem

Zyxel’in bu modemi yukarıda incelediğimiz modem biraz daha ucuz. Ancak yine yüzlerce kişi tarafından kullanılan bir modem diyebiliriz. Performansı da yine fiyatına göre iyi.

Ethernet port çıkış sayısı 4, yani ethernet kablosuyla yoğun internet kullanımı olacaksa bu özellik iyi diyebiliriz. Kablosuz bağlantı hızı ise en fazla 300 Mbps değerinde.

Yukarıda dBi değerinden bahsetmiştik. Bu modemin dBi değeri 10. Diğer yandan ADSL, VDSL ve fiber bağlantıyı destekliyor. Ancak 802.11 AC stardartına sahip değil ve 2,4 Ghz hızı destekliyor.

120 metre kare bir ev için çekim gücünün yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Zyxel, en iyi modem markalarından birisi. Hem uygun fiyatlı hem de performansı iyi.

Tp-Link TD-W9970

modem tavsiyesi

En iyi modemleri incelediğimiz yazımızın 3. sırasında TP-Link marka bir modem bulunuyor. Bu modemin de binlerce kişi tarafından alındığını, kullanıcılar tarafından beğenildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Peki özelikleri neler? Yine bu model de 802.11 AC özelliğine sahip değil ve 5 Ghz frekansı desteklemiyor. Bunun yerine 2,4 Ghz frekans değerine sahip bir standartı mevcut. Antenlerin dBi değeri ise bu modemde 4.

ADSL ve VDSL, fiber ve kablo internet bağlantılarını destekliyor ve çift anteni mevcut.

ASUS DSL-N16

modem onerileri

ASUS’un ne kadar iyi bir modem üreticisi olduğunu bu modemle tekrar görüyoruz. Benim, evimde de kullandığım bir modem. Öncelikle ASUS’un arayüzü gerçekten çok basit. Modem kargoyla eve ulaştı 5 dakika içerisinde kurulumu yaptım. Belki de daha kısa.

Peki modemin performansı nasıl? Evde modeme bağlı toplamda 9 cihaz bulunuyor. Bunlardan sadece birisi ethernet kablosuyla bağlantı sağlıyor. Diğer 8’i WiFi yardımı ile bağlantı kuruyor. Bu cihazların hepsi bir anda internete bağlansa dahi hiçbir problem yaşamadık. Ne cihazda internet kesintisi ne de bir yavaşlama oldu.

Modem arka odalarda durmasına rağmen, uzak yerlere de iletim yapabiliyor. Bu özelliği sebebiyle de bizden tam not aldı.

Peki teknik özellikleri neler? Ne yazık ki 802.11 AC standartı bulunmuyor. Ancak bulunmamasına rağmen ilk sıradaki modem kadar iyi denilebilir. Anten gücünün 2 dBi değerine sahip olmasına rağmen 7 farklı cihaza çok hızlı bir şekilde interneti iletiyor.

Yine bu cihazda da modeme bağlanan telefon, bilgisayar gibi aygıtların web geçmişini görüntüleyebiliyorsunuz. Ebeveyn güvenliğini de sağlayan bir modem.

En iyi modem hangisi 2023?

2023 yılı için listemizdeki en iyi modemin ASUS Dsl-AC51 AC750  olduğunu söyleyebiliriz. Teknik özellikleri, fiyatı ve performansı ile gerçekten harika.

Modem alırken nelere dikkat edilmeli 2023?

Modem alırken dikkat etmeniz gereken noktalar
-Modemin markası
-Antenlerin dBi gücü
-Modemin kullanıcı arayüzü
-Modemin internet bağlantı standartı
modem alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

En iyi marka modem hangisi?

2023 için en iyi modem markasının ASUS olduğunu görüyoruz. Binlerce kullanıcı yorumu ve yüzlerce memnun müşterisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Evet sevgili 15sey.com okurları sizler için en iyi modem hangisi, modem önerileri neler, modem alırken nelere dikkat edilmeli sorularını yanıtladık! Daha fazla içerik için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.