En İyi Köpek Maması Hangisi? Tavsiye Marka ve Yorumlar


en iyi kopek mamasi

En iyi dostunuz olan köpeğiniz için doğru mamayı seçmeniz oldukça önemlidir. Köpeğinizin gelişimini ve sağlığını etkileyen en önemli şey tabii ki onların yediği besinlerdir. Özellikle sindirim sistemlerinin bozulmaması ve ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, lif, protein ve vitaminleri alabilmesi için köpeğinizin kendisi için doğru mamayı tüketmesi gerekir. Sizden gelen ‘’En iyi köpek maması hangisi’’, ‘‘En iyi köpek maması olarak neyi tercih etmeliyim’’ gibi sorulara istinaden en çok tercih edilen ve en iyi köpek maması tercihleri arasında yer alan mamaları derledik. 

Köpek Maması Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Köpeğiniz için en doğru ve en iyi mamayı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.. Bunlardan en önemlisi ve ilki köpeğinizin yaşıdır. Eğer köpeğiniz 1 yaşına girmediyse ona yavru köpek maması ve 1 yaşından büyükse yetişkin köpek maması vermeniz gerekmektedir. 

En iyi köpek maması tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise mamanın içerisinde bulunan tahıl oranıdır. Köpeğinizin sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesi için mamanın içerisinde tahıl oranının düşük olması gerekir. Aynı zamanda mamanın içeriği de tercih ederken bakmanız gereken noktalardan biridir. Seçeceğiniz mamanın herhangi bir katkı maddesi veya GDO içermediğini kontrol etmeniz köpeğinizin sağlığı ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Diğer yandan köpek mamalarının içeriğindeki protein oranı da yine en iyi köpek maması seçiminde dikakt edilmesi gereken noktalar arasında. Bazen şöyle sorularla karşılaşıyoruz, 10 kilo köpek maması 500 lira, 500 liraya et alsam aynı proteini verir mi veya nasıl olur gibi. Bu muhakemeyi sizin ve veterinerinizin yapması lazım. Yani elbette kıymada ve ette daha mamadan daha fazla protein olması oldukça normal bir durum. Bu sebeple bu duruma sizin ve veterinizin karar vermesi daha iyi olacaktır.

Köpek maması alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktanın da yavru köpek maması sahibi olanlar için geçerli olduğunu düşünüyoruz. Köpeğiniz eğer katı mama ile beslenemeyecek kadar küçükse, suyla ıslatıp ve ufalayıp besleyebilirsiniz.

Peki köpeğinizi nasıl beslemelisiniz, yani köpeğiniz için hangi aromayı tercih etmelisiniz? Aslında genel olarak deneyimli köpek yetiştiricileri, yavru köpeklere, annelerinin yediği mamalardan veriyorlar. Yani çeşit çeşit mama vermiyorlar, çünkü köpekte henüz çok küçükken bir damak tadı oluşmasını istemiyorlar. İleride köpeğinizin mama konusunda seçiçi olmasını istemiyorsanız buna da dikkat etmelisiniz.

En İyi Köpek Maması Hangisi?

Köpek maması alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olduysanız şimdi de incelemelere geçelim.

 • En İyi Köpek Maması
  • Reflex Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması
  • Pro Line Kuzulu Yetişkin Kuru Köpek Maması
  • Proplan Puppy Sensitive Digeston Kuzu Etli Yavru Köpek Maması
  • Acana Classic Red Köpek Maması
  • ND Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması 
  • Proplan Somon Balıklı Köpek Maması
  • ND Düşük Tahıllı Ocean Morina Balıklı Portakallı Yetişkin Köpek Maması

Reflex Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması

en iyi kopek mamasi hangisi

1 yaş ve daha büyük köpekler için hazırlanan Reflex Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması köpeğinizin beslenme ve gelişimi düşünülerek özel olarak üretilmiştir. İçeriğinde bulunan kuzu eti ve pirinç ile köpeğinizin kalp sağlığını korurken sahip olduğu vitamin ve minareller ile görme yetisini de iyileştirir. Kuzu eti ve pirinç haricinde hayvansal gıda türleri ve ciğersel aromaya sahip olması da köpeğinizin severek tüketmesini sağlayabileceği için Reflex yetişkin köpek mamasını listenize ekleyebilirsiniz.

Kolay sindirilebilir yapısı ve içeriği ile köpeğinizin sindirim sistemine de iyi gelecek olan Reflex köpek maması 15 kg’lık paketi ile oldukça avantajlı bir seçenek. İçeriğinde bulunan aminoasit ve proteinler sayesinde köpeğinizin tüy yapısına olumlu katkıda bulurken kas ve deri gelişimini de etkiler. Köpeğinizin tüylerinin daha parlak ve yumuşak olması köpeğinizin yediği mama ile ilgili olduğu için Reflex Kuzu Etki Yetişkin Köpek Mamasını tercih edebilirsiniz. 

Pro Line Kuzulu Yetişkin Kuru Köpek Maması

kopek mamasi onerisi

Yetişkin köpekler için hazırlanmış formülü ile Pro Line Kuzulu Yetişkin Köpek Maması köpeğinizin iştahla yiyebileceği mamalardan biridir. Kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen ve yüksek puan alan Pro Line köpek maması içerisinde bulunan kurutulmuş kuzu eti ve ciğer aroması ile köpeğinizin ihtiyaç duyduğu karbonhidratı, proteini ve vitamini sağlamaktadır. 

İçerisinde demir, selenyum, potasyum, çinko, fosfor ve kalsiyum gibi pek çok mineral bulunması da köpeğinizin kas ve deri gelişimi için oldukça iyidir. Uygun fiyatı ve 15 kg’lık paketi ile uzun süre kullanabileceğiniz Pro Line Yetişkin Köpek Maması listede yer alan en iyi köpek maması tercihlerinden biridir. Ekstra vitamin kompleksi bulunan Pro Line köpeğinizin tüy dökümünü de azalttığı için özellikle köpeğinize evde bakıyorsanız tercih listenize ekleyebileceğiniz bir mamadır.

Proplan Puppy Sensitive Digeston Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

en iyi kopek mamasi markalari

0-3 aylık yavru köpekler için en uygun mamalardan biri olan Pro Plan Puppy Sensitive Digestion Kuzu Etli Yavru Köpek Maması tüm ırk ve cinsler için uygundur. Diğer mamalara göre yavru köpeklerin daha kolay bir şekilde sindirebilmesi için minimalize edilmiş amma boyutu ile köpeğinizin severek ve kolay bir şekilde tüketmesine de olanak sağlar. 

Yavru köpeklerin sindirim sistemi yetişkinlere göre çok daha hassas olduğu için seçeceğiniz köpek mamasının içeriğine ve sindirimine dikkat etmeniz gerekir. Pro Plan yavru köpek maması da sindirimi yüksek ve yararlı yumurta, lif karışımı ve özel pro-digest formülü ile üretilir. Köpeğinizin sindirim sistemini korurken gelişimine de katkı sağlayan Proplan aynı zamanda annenin ilk sütünde bulunan kolostrum ve onun etkileri düşünerek formüle edilmiştir. Bu formülü ile yavru köpeğinizin hastalıklara karşı bağışıklığının daha güçlü olmasını sağlar.

İçeriğinde bulunan lif kaynağı ile köpeğinizin dışkı kalitesini de destekleyen Pro Plan Puppy Sensitive Digestion Yavru Köpek Maması doğal anne sütünde bulunan DHA yani bir diğer ismi ile Omega 3 yağ asidini içerir. Yavruların kas ve görme gelişimi için oldukça önemli olan Omega 3 yağ asidi köpeğinizin gelişim çağını destekler. 

Acana Classic Red Köpek Maması

kopek mamasi tavsiyesi

Günlük olarak taze ve çiğ şekilde teslim edilen gerçek çayırda otlamış kuzu ve Angus sığırı içeren Acana Classic Red Tahılsız Köpek Maması köpeğinizin ihtiyacı olan tüm mineral ve vitamini almasını sağlar. Diğer mamalara göre tamamen organik olan Acana Classic Red köpek maması yüksek gilsemikli tahıllar içermediği için köpeğinizin sindirim sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan et proteini ve Omega-3 yağ asitleri ile köpeğinizin yüksek kondisyon sağlamasında etkili rol oynar.

Acana’nın ödüllü Northstar mutfaklarında hazırlanan köpek maması taze, güvenilir ve sürdürülebilir şekilde üretilmektedir. Köpekler de atalarına bakıldığında birer etobur oldukları için onlara özel olarak üretilen Acana Classic Red Tahılsız Köpek Mamasının içerisinde protein ve yağ bakımından oldukça zengin olan Angus sığırının ve kuzunun ciğer, kalp, böbrek ve kıkırdak bölgeleri yer almaktadır.

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde köpeğinizin ihtiyacından fazla yağ tutmasını engellerken onu zinde tutan Acana köpek maması diğer mamalara oranla daha yüksek bir fiyata sahip olsa da etkileri gözle görülür şekilde farklıdır. Köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirirken deri ve kemik yapısını da etkiler. Bunun yanı sıra zengin içeriği sayesinde köpeğinizin tüylerinin daha parlak ve yumuşak olmasını sağlar. 

ND Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması 

kopek mamasi onerileri

1 yaşından daha büyük yetişkin köpekler için üretilen ND Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması düşük glisemik indeksi ile köpeğinizin obezite ve fazla yağlanma riskini azaltır. Diğer mamalara göre daha az karbonhidrat içeren ND yetişkin köpek maması kuzu eti ve yaban mersini aroması sayesinde köpekler tarafından iştahla tüketilmektedir.

12 kg’lık paketi ve indirimli fiyatı ile köpeğiniz için tercih edebileceğiniz ND Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması pek çok kullanıcı tarafından sevilerek uzun süre tüketilmektedir. Yüksek kaliteli taze meyve ve sebzelerin vitamin ve minarellerini içeren ND köpek maması köpeğinizin şeker ve obeziteye karşı hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. İçerisinde herhangi bir hayvan atığı içermeyen mamayı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 

Proplan Somon Balıklı Köpek Maması

en iyi kopek mamasi onerileri

1 ile 7 yaş arasındaki tüm köpekler için uygun olan Proplan Somon Balıklı Köpek Maması içeriğinde bulunan somon ve pirinç sayesinde protein bakımından oldukça zengindir. Sindirimi oldukça kolay olan Proplan gerçek somon etinden elde edildiği için zenginleştirilmiş kalori oranları sayesinde köpeğinizin kas yapısını desteklemektedir. 

Aynı zamanda alerji etkisi oldukça düşük olan somon etinin kullanılması köpeğinizde oluşabilecek herhangi bir alerji riskini de düşürür. 14 kg’a ek olarak 2.5 kg daha fazla olan avantajlı paketi ile Proplan Somon Balıklı Köpek Maması listenin en iyi köpek maması tercihlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

ND Düşük Tahıllı Ocean Morina Balıklı Portakallı Yetişkin Köpek Maması

kopek mamasi tavsiye

Balık ve portakal aroması ile köpekler tarafından iştah ile tüketilen ND Düşük Tahıllı Ocean Morina Köpek Maması herhangi bir koruyucu katkı maddesi içermez. İçeriğinde bulunan düşük tahıl oranı ile köpeğinizin obezite riskini azaltırken bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

12 kg’lık paketi ile yetişkin orta ve büyük ırklar için uygun olan ND Ocean Morina köpek mamasının içerisinde diğer mamalara oranla daha fazla sebze ve meyve bulunur. Bu da köpeğinizin tüy kalitesini etkilerken daha kolay sindirmesine de olanak sağlar. 

Bu yazımızda sizler ve köpeğiniz için en iyi köpek maması tercihlerini listeledik. Köpeğinizin yaşı ve gelişimi için uygun olan bu mamalar içerisinden köpeğinizin sevdiği aromayı tercih edebilirsiniz. 


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.