En İyi Tansiyon Aleti 2023 Tansiyon Aleti Tavsiyesi


en iyi tansiyon aleti

En İyi Tansiyon Aleti

Tansiyon aleti seçimi, yüksek tansiyon hastaları için en önemli konulardan birisi. Cihazın tansiyon değerini doğru bir şekilde yansıtması hayati öneme sahiptir. Elbette piyasada birçok tansiyon aleti bulunuyor ve bunlar arasında en iyi tansiyon aleti araştırmasını yapmak çok ama çok önemli.

Bu yüzden ben de tecrübelerime dayanarak tansiyon aleti tavsiyesine ihtiyacı olanlar için bir yazı yazmak istedim. Çünkü bazı tansiyon aletleri, ölçülen değeri doğru göstermiyor. Ve tansiyon hayati öneme sahip.

Ancak merak etmeyin en iyilerini, en doğru değeri verenleri sizlerle buluşturmaya çalıştım!

Tansiyon Nedir?

En iyi tansiyon aleti yazımıza başlamadan önce tansiyon neymiş bu sorunun cevabını size verelim. Vücudumuzda bulunan atardamarların içerisinde dolaşan kanın oluşturduğu basınca tansiyon denir.

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi kalbimizin de kaslı yapısı bulunmaktadır. Bu kas kasıldığı sırada vücudumuzda bulunan atardamarlara kan pompalanır.

Bu sırada, yani kalp kası kasıldığı sırada ölçtüğümüz kan basıncı büyük basınçtır. Diğer adı ise sistolik basınçtır. Kalbimiz gevşediği sırada damarlarımızda bulunan kan durulur ve bu anda ölçülen basınç ise diyastolik, yani küçük basınçtır.

İnsanların ideal tansiyonu kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Normal kabul edilen değerler ise büyük tansiyon da 120-130, küçük tansiyonunda da 70-90 olarak kabul edilir.

Türk Kardiyoloji Dernediği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol’un açıklamalarına göre Türkiye’de bulunan tansiyon hasta sayısının 20 milyona yaklaştığını görüyoruz.

En İyi Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi tansiyon aleti modellerini incelerken bu konuyu es geçmek istemedik. O yüzden tansiyon alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu da yanıtlamak istedik.

Şu anda piyasa 2 tip tansiyon aleti bulunmakta. Birisi manuel diğeri de dijital olan modeldir. Ancak evde kullanım kolaylığı açısından dijital tansiyon aletleri tavsiye edilmektedir.

Tansiyon aleti alırken bilinir markaları tercih etmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. En iyi tansiyon aleti üreticilerinden birisi ise Omron’dur. Ayrıca çok ucuz olan tansiyon aletlerinden de kaçınmalısınız.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise üst kolunuzun çevresi önemlidir. Eğer üst kolunuzun çevresi fazlaysa bilekten ölçüm yapan tansiyon aletlerine yönelebilirsiniz.

Satın almadan önce kol çevrenizi ölçmeniz yararınıza olacaktır. Kilosu fazla olan tansiyon hastalarının büyük manşete sahip bir tansiyon aleti alması gerekebilir Ya da bilekten ölçüm yapan tansiyon aletleri bu durumda tavsiye edilebilir.

İşe gidiyorsanız, sıklıkla seyahat ediyorsanız çantanıza sığan bir tansiyon aleti sizi rahatlatacaktır. Bu yazımızda da küçük boyutlu tansiyon aleti tavsiyesinde bulunduk. Ancak evdeyseniz geniş ekranlı bir alet tansiyonunuzu ölçebilir.

İlginizi Çekebilir >> En İyi Robot Süpürge Hangisi?

Evde Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Yukarıda bulunan videoda evde kendi tansiyonunuzu nasıl ölçeceğinize dair bilgi bulabilirsiniz. Eğer tansiyon nasıl ölçülür diye soruyorsanız bir de bunu yazı olarak sizlere açıklayalım.

Evde tansiyon nasıl ölçülür? Daha önce de bahsettiğimiz gibi ülkemizde birçok hipertansiyon hastası bulunmakta. Ancak doğru tedavinin uygulanıp risklerden kurtulmak için tansiyonunuzu sık sık kontrol etmeli ve kaydetmelisiniz.

Sağlık ocağında, hastanede ya da klinikte tansiyonunuzu ölçtürebilirsiz. Bununla birlikte tavsiye edeceğimiz en iyi tansiyon aleti modellerinden birine sahip olarak tansiyonunuzu kendiniz de ölçebilirsiniz.

Tansiyonunuzu ölçmeden önce, dikkatinizi dağıtan aktivitelerden uzaklaşmanız gerekmekte. Rahatsızsanız, tedirginseniz ya da üşüyorsanız tansiyonunuzu bir süre ölçmeyebilirsiniz.

Yemekten sonra birkaç saat, kahve ya da sigara gibi uyarıcılar kullanıyorsanız bunları tükettikten yarım saat sonra tansiyonunuzu ölçebilirsiniz. Kolunuzdaki giysileri çıkardıktan sonra sırtınızı destekleyebilen bir sandalye ya da koltuğu oturun.

Tansiyonun aletinin manşetini dirseğinizin iç kısmına yerleştirin. Ayrıca manşette bulunan hortumu atardamarınızın 2 ya da 3 cm üstüne yerleştirmeniz gerektirmekte.

Tansiyon aletinin manşeti çok gevşek ya da çok sıkı olmamalıdır. Ayrıca tansiyonunu hergün aynı saatte ölçmeye çalışın ve not alın. Sahip olduğunuz ölçüm sonuçlarını doktorunuza iletebilirsiniz.

 • En İyi Tansiyon Aleti
  • Omron Rs1 Hem-6120-e Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti RS1 
  • Beurer Bm 26 Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Alet
  • Omron M2 HEM-7120-E Basic Dijital Koldan Tansiyon Alet
  • Omron M2 Hem 7121-E Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
  • Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti 
  • medisana MTM 48670 Tansiyon Aleti
  • Smart Manuel Stetoskoplu Tansiyon Ölçüm Aleti
  • Sinbo SBP-4608 Dijital Bilek Tipi Tansiyon Aleti

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiye Omron Marka

Söylemeden geçmek istemiyorum. Ailemde birçok tansiyon hastası bulunmakta. Annem, babam, anneannem de tansiyon hastası. Bu sebepten dolayı birçok tansiyon aletiyle haşır neşir oldum diyebilirim.

Size tansiyon aleti tavsiyesi vermem gerekirse Omron marka cihazlar en çok kullandığımız tansiyon aleti markası. Hatta ve hatta bu hafta içerisinde bir tansiyon aleti daha aldık.

Anneannem için önceki kullandığımız modelin vakti gelmişti artık. Bu sebeple en iyi tansiyon aleti tavsiye yazımızda ilk olarak Omron marka cihazları inceleyeceğiz.

Okuma Önerisi | En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

Omron Rs1 Hem-6120-e Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti

Bahsettiğim gibi birçok cihaz arasından en çok beğendiğim ve en iyi tansiyon aleti bu oldu. Neden diye soracak olursanız, hemen cevaplayayım. Öncelikle taşıması oldukça kolay.

Küçük bir kutusu var. İstediğiniz her yere götürebileceğiniz boyutlarda. Tansiyon ölçümü de oldukça basit. Tek bir tuşa sahip olan cihaz, 2 tane ince kalem pil ile çalışıyor.

Dediğimiz gibi tek bir tuşa sahip ve tansiyon ölçümü oldukça kolay. Tansiyon ölçümünü bileğinize takarak yapabilirsiniz. Ayrıca son 30 tansiyon değerinizi de hafızasında tutabiliyor.

Omron M2 HEM-7120-E Basic Dijital Koldan Tansiyon Alet

hangi tansiyon aletini kullanmalıyım

Şimdi inceleyeceğimiz cihaz ise tansiyon aletini kullanlar tarafından fazlaca tavsiye ediliyor. E-ticaret sitelerinde on binlerce kez satılmış. Şimdi gelin özelliklerine bakalım!

Yine omron marka olan cihaz, tam otomatik bir tansiyon aleti. Ölçüm yaparken üst kolunuz üzerinden tansiyonunu ölçebilirsiniz. Kolluk çevresi de 32 cm. Eğer kilolu bir kullancıysanız sizin için ideal bir tansiyon aleti. 299 mm Hg’ya kadar tansiyon ölçebiliyor.

Allah korusun, zaten tansiyonunuz o kadar yükselse bu cihaza ihtiyacınız kalmaz. Ölçülen tansiyonları hafızasında tutan alet, son 30 ölçümünüze size gösterebiliyor. Şahsi fikrim bu tansiyon aleti tavsiye edilebilecek nitelikte bir cihaz. Kullanıcılar da oldukça memnun.

Omron M2 Hem 7121-E Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti 2020

Şimdi inceleyeceğimiz tansiyon aleti yine en iyi tansiyon aletlerinden birisi. Omron marka olan cihaz yine birçok kullanıcı tarafından beğenilmiş. 2 yıl garanti süresine sahip alet, kolay sarılabilir manşetlere sahip. Manşet ölçüleri ise 22-33 cm arasında.

En iyi şekilde dahi piller 1000 ölçüm yapabiliyor. Tek tuşla cihazı açıp kapatabiliyorsunuz. Ayrıca son 30 tansiyon ölçüm sonucunu da hafızasında tutabiliyor.

Sahip olduğu IntelliSense teknolojisi ile kan basıncınıza göre tansiyonunuzu hızlı ve rahat bir şekilde ölçüyor. Bizce önerilebilecek tansiyon aletlerinden birisi.

Acura AC-9080K (Türkçe Konuşan Sesli Tansiyon Aleti)

en iyi tansiyon aleti yorumlar

Tansiyon aletleri incelememize Acura marka bir cihaz ile devam ediyoruz. Öncelikle tansiyon aleti on binlerce kişi tarafından satın alınmış ve çok beğenilmiş bir cihaz.

En sevdiğimiz özelliklerinden birisi de Türkçe olarak konuşması oldu. Yani tansiyonunuz hakkında size bilgi veriyor. Son 199 tansiyon ölçümünü hafızasında tutması da tercih etmek için iyi bir sebep.

Çünkü doktorlar genellikle tansiyonunuzun geçmişteki değerlerine de bkmak isteyecektir.

Cihazın pil ömrü ise yaklaşık olarak 150 gün. Yani günde 2 kere tansiyon ölçecekseniz 300 tansiyon ölçümü için ömrü bulunuyor.

Bizce alınabilecek en iyi tansiyon aletlerinden birisi!

Beurer Bm 26 Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Alet

tansiyon aleti tavsiye

Tansiyon aleti öneri listemizin 5. sırasında bulunan Beurer Bm 26 oldukça harika özelliklere sahip. Tam otomatik bir tansiyon aleti. Tansiyon ölçüm yeri ise üst kol. Manşetlerin ölçüsü de herkes için uygun. 35 cm’e kadar çıkabilen manşet çevre uzunluğu kilolu tansiyon hastaları için de ideal.

Eğer üst kolunuzun çevresi fazlaysa xL manşet de pakette geliyor. Ayrıca hafızası 4 kullanıcıya kadar destekleyebiliyor. 4 kullanıcı için de ayrı ayrı 30 ölçümlük hafızaya sahip. Harika olarak nitelendirebileceğimiz diğer bir özelliği ise son 3 tansiyon ölçümünüzün ortalamasını size gösterebilmesi. Ayrıca ekranı da oldukça geniş ve okunabilir.

İlginizi çekebilir >> En İyi Ütü

Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti 

tansiyon aleti önerisi

Tansiyon aleti için en iyi özelliklere sahip olmak isteyen kullanıcılar için tavsiye edilebilecek bir cihazı konuşacağız. Yukarıda olduğu gibi bu cihaz da üst koldan ölçüm yapıyor. Son bir hafta (7 gün) içerisindeki sabah ve akşam ölçümlerinizin de ortalamasını görebiliyorsunuz.

Bizce çok iyi bir özellik. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız harika! Otomatik kapanması özelliğine sahip olan tansiyon aleti, geniş tuşlara ve kolayca okunabilen LCD bir ekrana sahip. Kutu içerisinde iki tane manşetle geliyor. S-M ve L-xL olarak 4 farklı ölçüye sahip.

Yani kolunuz çok inceyse de alabilirsiniz, çok kalınsa da. 2 kullanıcının ölçümlerini aklında tutan cihaz toplanda 100 ölçümü hafızasında saklayabiliyor. Yani kişi başı son 50 tansiyonunuz kayıt altında olacak. 3 yıl garanti süresine sahip olan cihaz Avrupa Hipertansiyon Birliği tarafından onaylı.

medisana MTM 48670 Tansiyon Aleti

2020 en iyi tansiyon aleti

İnceleyeceğimiz diğer cihaz ise medisana marka bir cihaz. İsmini duymamış olmanız cihaza ön yargı ile bakmanıza sebep olmasın. Oldukça iyi özelliklere sahip.

Düzensiz ritim uyarısına sahipseniz, cihaz bunu size bildiriyor. Tansiyon ölçüm sonuçlarınızın ortalamasını size gösteren cihazın otomatik kapanma özelliği bulunmamakta.

Geniş bir ekrana ve büyük tuşlara sahip bir tansiyon aleti. Tansiyon ölçüm yeri üst kol olarak karşımıza çıkıyor ve hafızası 2 kullanıcıya kadar destek sağlıyor. Her kullanıcı için son 90 tansiyon ölçümünü hafızasında saklıyor. Bizce oldukça iyi tansiyon tansiyon aletlerinden birisi.

Smart Manuel Stetoskoplu Tansiyon Ölçüm Aleti

en iyi tansiyon aleti tavsiye

Manuel tansiyon aleti isteyen kullanıcılar için hem uygun fiyatlı hem de en iyi tansiyon aleti modellerinden birisi. Klasik bir tansiyon aleti 60 lira civarında satışa sunulmuş ve siz değerli kullanıcıları bekliyor!

Sinbo SBP-4608 Dijital Bilek Tipi Tansiyon Aleti

tansiyon aleti önerileri

Tansiyonunu bilekten ölçmek isteyen kullanıcılar için bir tansiyon aleti tavsiyemiz daha var! Otomatik tansiyon aletlerindenbirisi olan Sinbo SBP-4608 düzensiz kalp atışlarını algılayabiliyor.

Otomatik bir şekilde şişiyor ve iniyor. Otomatik kapanma özelliği de bulunmakta. 2 kişi tarafından kullanabilecek bir cihaz. Her bir kullanıcı için 60’ar ölçümü hafızasında tutuyor.

Toplamda ise son 120 tansiyonu hafızasında saklıyor. Ayrıca saat ve tarih göstergesi ekrandan takip edilebiliyor. Bilek çevresi ise 19.5 sahip. Bizce bilekten ölçüm yapan en iyi tansiyon aleti modellerinden birisi.

İlginizi çekebilir >> En İyi Çamaşır Makinesi

Özetleyecek olursak sizler için en iyi tansiyon aleti modellerini inceledik. Size uygun gelen modeli seçerek, alabilir ve uzun yıllar kullanabilirsiniz! Daha birçok tavsiyeyi 15sey.com adresinde bulabilir ve inceleyebilirsiniz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.