En İyi Şeker Ölçüm Cihazı 2023 Tavsiyeler Yorumlar ve Markalar


en iyi şeker ölçüm cihazı tavsiye

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi?

Şeker hastalığı Türkiye’de en çok rastlanan hastalıklardan birisi. Aile üyelerinden kalıtsal olarak geçmesinin yanısıra, düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucu birçok insan sonradan da bu hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Evet sık görülen bir hastalık olmasıyle birlikte, sonuçları da hiç açıcı değil. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı bir beslenme şart.

Sağlıklı ve yeterli beslenmeyle birlikte düzenli olarak kan şekerinizi de ölçmeniz gerekiyor. Sonuca gelecek olursak doğru şeker ölçüm sonuçları için, en iyi şeker ölçüm cihazı modellerinden birine sahip olmalısınız. İsterseniz doktorunuzun önerdiği bir cihazı medikallerden alabilirsiniz, isterseniz de internetten alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere baktığımız zaman, 2017 yılında Avrupa’da 32,7 milyon kişide diyabete rastlanmış ve bu oran Avrupa Birliği nüfusunun %6’sına tekabül ediyor. Bu kesinleşmiş verinin yanında, 12,8 milyon kişinin de henüz tanısının konulmadığı tahmin ediliyor. Türkiye’deki duruma bakacak olursak, ülkemizde de %11,9’luk bir şeker hastalığı oranıyla karşılaşıyoruz.

Zaten bu yazıyı yazmamın sebeplerinden birisi de annemin de şeker rahatsızlığı bulunması. Dayılarımda, annemin akrabalarında vs. birçok aile üyemizde bu hastalık mevcut. İşte bu sebepten dolayı evimizde de şeker ölçüm cihazı mevcut.

Evet ne kadar sık görülen bir rahatsızlık olduğunu anladık. Peki günlük şekerinizi ölçmeniz için en iyi şeker ölçüm cihazı hangisi, kullanıcıların şeker ölçüm cihazı önerileri neler gelin hep birlikte bakalım!

İlginizi Çekebilir | En İyi Tansiyon Aleti

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Şeker Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

 1. İğneyi, Şeker Ölçüm Kalemine Yerleştirin

  Alacağınız şeker ölçüm cihazı büyük ihtimalle iğneli bir cihaz olacaktır. Ancak korkmayın, bu iğneyi parmağınıza batırdğınızda canınız çok fazla yanmaz. Ancak canınızın yamna durumu, iğnenin ucunu ayarlamanıza göre değişir.

 2. İğnenin Batma Uzunluğunu Ayarlayın

  Şeker ölçüm cihazlarının kalemlerinde, iğnenin batma uzunluğunu ayarlayabileceğiniz bir gösterge bulunur. Bu göstergenin değeri 1 ile 5 arasında değişmektedir. 1 değeri iğnenin uzunluğunun en az olması anlamına gelirken, 5 iğnenin gireceği yerin daha derin olacağını anlamına gelir.

 3. Test Şeridini Şeker Ölçüm Cihazına Yerleştirin

  Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, cihaza teşt şeridini yerleştirmeniz gerekiyor. Test şeridini, cihazın şerit giriş kısmına yerleştirebilirsiniz.

 4. İğneyi Parmağınıza Doğru Götürün ve İğne Butonuna Basın

  Bu adımda yapmanız gereken ise, iğneyi yerleştirdiğiniz kalemi parmağınıza doğru götürmeniz ve daha sonra düğmeye basmanız. Düğmeye bastıktan sonra, iğne parmağınıza bir miktar girecektir ve birkaç damla kan akacaktır.

 5. Parmağınızdan Gelen Kanı Test Şeridine Sürün

  Dediğimiz gibi parmağınızdan birkaç damla kan akacaktır. Akan kanı test şeridine sürmeniz lazım.

 6. Tebrikler Kan Şekerinizi Ölçtünüz!

  Test şeridine sürdüğünüz kanda bulunan şeker değerleri, şeker ölçüm cihazı tarafından ekranda belirecektir.

Şeker Ölçüm Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kan şekeri bu kadar önemli bir hastalıkken alacağınız cihazda bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

Bunlardan ilk kan şekeri ölçüm cihazınızın markası. Alacağınız markanın çok kullanılan, çok satılan, tanınmış ve iyi bir marka olması gerekiyor. Sonuçta sağlığınız için çok önemli bir cihaz.

Ölçüm cihazınız iğneliyse, canınızı çok fazla yakmamaı, yaksa bile ölçüm için kan miktarı çok az olmalıdır.

Kan şekeri ölçüm cihazını, yaşlı insanlar kullanacaksa herhangi bir görme bozukluğuna karşı, ekranıda yazan sayılar iyi bir şekilde okunmalı.

Makinenizin doğru ölçüm yaptığından emin olun. Peki bu nasıl test edebilirsiniz? Şeker ölçüm cihazıyla arka arkaya yapacağınız ölçümler sonucunda, ekranda beliren değerler farklı çıkıyorsa makinenin güvenilirliğinden şüphe edebilirsiniz.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı ve Öneriler

Evet sevgili okurlarımız, şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılır ve şeker ölçüm cihazı alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt verdik. Şimdi de kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen kan şekeri ölçüm cihazları nelermiş bir bakalım

 • Şeker Ölçüm Cihazı Tavsiye
  • Accu Chek Active Şeker Ölçüm Cihazı
  • PlusMed Fast Test Seker Ölçüm Cihazı
  • VIVACHEK Vıvachec Eco Şeker Ölçüm Cihazı
  • Optima Şeker Ölçüm Cihazı
  • SD Codefree Kan Şeker Ölçüm Cihaz
  • DC Ime- Kan Şeker Ölçüm Cihazı
  • Care Plus On Call Plus Seker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Active Şeker Ölçüm Cihazı

en iyi şeker ölçüm cihazı

En iyi şeker ölçüm cihazlarından birisi olan Accu Chek, kan şekeri değerini ölçmek isteyenler için kolay kullanıma sahip. Strip’i cihaza yerleştirdiğinizde 5-6 saniye içerisinde kan şekeri değerinizi size söylüyor.

Bunun yanında son 350 kan şekeri değerinizi de hafızasında tutuyor. En sevdiğimiz özelliklerinden birisi stripteki kan miktarı yetersizse yanlış ölçüm yapmamak için gereken dozu biliyor. Bizce 2023’de alınabilecek en iyi şeker ölçüm cihazlarından birisi.

PlusMed Fast Test Seker Ölçüm Cihazı

seker olcum cihazi tavsiyesi

En iyi kan şekeri ölçüm cihazı listemizin ilk sırasında PlusMed marka bir cihaz bulunuyor. Cihazın öne çıkan özellikleri arasında, şekeri hızlı ve kolay kullanımı bulunuyor.

Cihazı listeye koyma sebeplerimizden birisi de yüzlerce kişi tarafından kullanılması. Cihazı kullanırken yukarıda dediğimiz gibi, parmak ucunuza iğneyi batırarak ölçüm yapıyorsunuz. Ardından kanı stripe sürüyorsunuz ve size ölçüm sonucunu gösteriyor.

Vıvachek Eco Şeker Ölçüm Cihazı

en iyi şeker ölçüm cihazi

Listemizin ikinci sırasında ise Vivachek marka bir cihaz bulunuyor. Yine bu şeker ölçüm cihazı da birçok kişi tarafından kullanılan bir cihaz. Ve Vivachek Eco’nun yorumları da oldukça iyi.

Cihazın özelliklerine baktığımızda, sonucun doğruluğunu arttırmak için birçok teknoloji uygulanmış diyebiliriz. Striplerin içerisinde, daha doğru ölçüm yapılabilmesi için dengeleyici madde kullanılmış.

Diğer yandan ortam sıcaklığını sonucunda kan şekerinizin yanlış ölçülmesini engellemek adına ısıyı dengelemek için de %5 oranında ölçüm sonucunu düzenliyor.

Optima Şeker Ölçüm Cihazı

en iyi şeker ölçüm cihazı hangisi

Şeker ölçüm cihazı tavsiye listemizin 3. sırasında Optima bulunuyor. Cihazın diğer makinelere kıyasla daha iyi özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle cihaz bireysel kullanım için üretilmiş. Yani evde 2 şeker hastası varsa ikisinin de farklı cihazları kullanması gerekiyor.

Eğer kan şekeri ölçüm sonuçlarını hafızada tutmanız gerekiyorsa, son 120 ölçümü hafızasında tutabiliyor. Bu şeker günlüğü tutmak isteyenler için çok iyi bir özellik. Diğer yandan cihaz 6 saniye içerisinde ölçüm yapabilir. Bu da artı bir özellik.

Bizce alınabilecek en iyi şeker ölçüm cihazı modellerinden birisi.

SD Codefree Kan Şeker Ölçüm Cihaz

seker olcum cihazi en iyisi

Hafıza bakımından en iyi şeker ölçüm cihazının SD Codefree olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü son 500 şeker ölçüm sonucunu hafızasında tutabiliyor. Bu özelliklerin yanında yaptığınız ölçümlerin; 7 günlük, 14 günlük ve 30 günlük ortalamalarını da size belirtiyor.

Cihaz size gönderilirken, yanında 10 tane test şeridi, diğer adıyla test stribi, 10 tane lanset iğnesi ve 1 tane lanset kalemi bulunuyor.

Yukarıda belirttiğimiz özellikleri; yani son 500 ölçümü hafızasında tutmasını ve 7, 14, 30 günlük ortalama değerleri kullanılarına belirtmesi sebebiyle en iyi şeker ölçüm cihazı modellerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

DC Ime- Kan Şeker Ölçüm Cihazı

seker olcum cihazi onerisi

All Time olan bu şeker ölçüm cihazı da onlarca şeker hastası tarafından kullanılan bir cihaz. Yine iğneli olan cihazda ölçüm yapabilmek için, parmaklarınızdaki kanı kullanabilirsiniz.

Cihazı satın aldığınızda yanında 50 tane strip ile yani test şeridiyle size ulaşıyor. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda da başarılı bir cihaz olduğunu görüyoruz.

Care Plus On Call Plus Seker Ölçüm Cihazı

seker olcum cihazi hangisi en iyi

Evet sevgili okurlarımız, en iyi şeker ölçüm cihazı listemizin son ürününü inceleyip sizlere veda edeceğiz. Fiyat olarak ilk incelediğimiz modellere kıyasla biraz pahalı bir cihaz. Ama kullanıcılar üründen oldukça memnun.

Şeker ölçüm cihazını aldığınızda 50 tane strip ile size ulaşıyor. Diğer yandan kutudan iğne taşıma çantası da çıkıyor.

Yazımızın sonuna geldik! En iyi şeker ölçüm cihazı hangisi, kullanıcıların şeker ölçüm cihazı tavsiyeleri neler ve şeker ölçüm cihazı alırken nelere dikkat edilmeli sorularını yanıtladık! Umarız sizlere yararımız olmuştur. Omron tansiyon aleti konusunda yardıma ihtiyacınız varsa en iyi Omron tansiyon aleti yazımızı okuyabilirsiniz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.