Mühendislik İçin Laptop Önerileri 2023 Laptop Tavsiyeleri


laptop önerileri

Mühendisten Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Tercih sonuçları açıklandı ve evet mühendislik fakültesine başlayan veya başlamak üzere olan çoğu gencin kafasında, “hangi laptopu almalıyım?”, “en iyi mühendis bilgisayar nasıl olmalı?”, “mühendislik için hangi laptopu tercih etmeliyim?”, “bilgisayar mühendisliği için laptop öneriniz var mı?”, “laptop alırken nelere dikkat etmeli?” “2023 mühendislik için laptop önerileri neler?” tarzında sorular oluyor.

Peki bunu nerden biliyorsun diyecek olursanız, benim de sizin gibi bir mühendis adayı olduğumu söylemem gerekir. Yani fakülteye başlarken dertlerimiz aynıydı diyebilirim. Bu durumu hem kendimden biliyorum hem de çevremden biliyorum. Aranızdan eeee peki sen ne yaptın diye soranların olduğunu görebiliyorum. Ben de yazın biraz çalıştım, 2 ay kadar. Biraz da birikmiş param vardı, parayı tamamlayınca araştırdım ve gidip aldım.

Önce laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını vereceğiz. Sonra da mühendislik için laptop önerileri adlı yazımızın ana konusuna geçeceğiz Hadi başlayalım!

Ayrıca indirimlerden ve daha birçok öneriden mahrum kalmamak için, bizi sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz. Anasayfamıza giderek daha fazla öneri yazısını okuyabilirsiniz. Anasayfamıza gitmek için buraya tıklayın.

2023 Mart için hazırladığımız içeriği okumak için bağlantıya tıklayın > Laptop Tavsiyesi 2023

 • Mühendislik İçin Laptop
  • HP 15 – CS2018NT
  • HP Power 15-DK0013NT
  • Monster ABRA A7 V12.2 Mühendislik İçin Laptop
  • LENOVO IP L340
  • ACER NX.HPKEY.002 Swift3
  • HP Pavilion Gaming 6ZK70EA
  • HP Pavilion Gaming 6ZL09EA
  • ASUS X571GD-AL143T
  • LENOVO 81WB0061TX Ideapad 3
  • CASPER G770.9300-8VH0F
  • ASUS UX434FLC-A6227T
  • ASUS FX505GT-BQ008T

Mühendislik İçin Laptop Önerileri Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Peki mühendislik okuyorsunuz veya okuyacaksınız, (umarım gönlünüzdeki yer gelmiştir) laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunu birçok kez sormuşsunuz. Dikkat etmeniz gereken noktalar neler gelin şimdi onlara bir göz atalım.

Öncelikle söylemeliyim ki arkadaşlar paranız fazla yoksa (sonuçta öğrenciyiz) gidip de uçuk kaçık fiyatlara bilgisayar almayın derim. Eğer bir bilgisayar mühendisi adayıysanız da bir programlama dili olan C++’ın 1983’te çıktığını söylemem gerekir. 1983 model bir bilgisayarınız olsa dahi kod yazabilmeniz için yeterlidir. Şaka bir yana gelin nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Önce Bilgisayarı Hangi İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Kullancağınızı Seçmelisiniz!

Öncelikle başlıktan da anlaşılabileceği gibi hangi amaçla kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. 4 sene boyunca nelerle uğraşacağınızı düşünüp veya tahmin edip ona göre almalısınız. Oyunlar da bilgisayarı almanızda ki amaçlar arasında yer alıyorsa ona göre seçmelisiniz. Eğer çizim yapacaksınız yine aynı şekilde yüksek performanslı bir laptop modeli tercih edilmeli. Yok ben öyle ağır işlerle uğraşmak istemiyorum diyenlerdenseniz de ortalama bir laptop ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Bu konularda da bütçe devreye giriyor.

Bütçe

Bütçe, laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunun gidişatını değiştiren en önemli etmenlerden biri. Laptop alırken de hayatın her yerinde olduğu gibi ne kadar ekmek o kadar köfte prensibi peşimizi bırakmıyor. Oyun ve tasarım için bir laptop almayı istiyorsanız bütçeniz bir hayli fazla olmalı.

Pil Ömrü

Laptop alırken nelere dikkat etmeli? sorusunun cevabını yanıtlamaya başlayalım .Laptopların diğer bir deyişle dizüstü bilgisayarların ortaya çıkış amaçlarından birisinin de her yerde kullanılabilmesi olduğundan şüphemiz yok. Özellikle de mühendislik fakültesinde görebileceğiniz gibi her köşe başında laptoplarıyla bir şeyler yapmaya çalışan öğrencileri gördükçe bu tezin ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.

Aldığınız laptopun pilinin ne kadar büyük olduğu kesinlikle önemli değil, bilgisayarınız o pili ne kadar tasarruflu kullanıyor bu önemli. Laptop seçerken 16 saate kadar bilgisayarınızı prize takmadan kullanabileceğinizi söyleyen modeller karşınıza çıkacaktır. Fakat bu süre bilgisayarı hangi programlar için kullanacağınza göre de değişebilir. Makine mühendislerinin en çok kullandığı uygulamalardan olan AutoCad pil ömrünüzü bir hayli sömürecektir. O yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız. Aynı şey bilgisayarı oyun amaçlı kullanmak istiyorsanız da geçerli olacaktır.

Ekran ve Çözünürlük

Laptoplarda bir çok çözünürlük çeşidi karşımıza çıkıyor. HD, Full HD, 4K, 2K derken birçok seçenekle birlikte kararsızlık da artıyor. Bizim önerimiz hem uygun olması hem de yeterli olması açısında Full HD monitöre sahip ekranlar. Full HD ekrana sahip bir bilgisayar işinize görecektir.

Boyut olarak da 13 inç oyun oynamak ve çizim uygulamaları kullanmak isteyenler için ideal olmasa da bilgisayar mühendisliği için laptop arayan kullanıcılar için ideal olacaktır.

15,6 inç boyuta sahip bir laptop ise her işinizi rahatlıkla görmenize olanak sağlar. Ha eğer ben oyun delisiyim diyorsanız 17,3 inçten şaşmayın derim. Benim ve birçok arkadaşımın tercihi 15,6 inçten yana oldu.

Boyut ve Ağırlık

Diğer önemli nokta da boyut ve ağırlık. Eğer hergün sırtınızda veya omuzunuzda laptop taşıyacaksanız, hafif ve ince model tercih etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

RAM

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de RAM’DİR. Peki kaç GB Ram sizin işinizi görür diye soracak olursanız 4 GB diyebilirdik. Ancak bundan 3 – 4 sene öncesine kadar 4 GB stardart bir RAM miktarı olarak karşımıza çıkarken, gelişen programlar, uygulamalar oyunlar vs derken bugün 8 GB RAM miktarının bilgisayarlarda stardart olduğunu söylemeliyiz. Eğer bir laptop alacaksanız RAM’in 8 GB olması işlemlerinizi daha kolay halletmenize olanak sağlayacaktır. Ancak kullanacağınız programlara göre bunu arttırmanız gerekebilir.

İşlemci

Geldik işlemci konusuna bir Intel kullanıcısı olarak, laptop alırken kesinlikle Intel almanızı öneririm, bende şuan 3 laptop var (kardeşim de mühendis adayı) birinin işlemcisi AMD ve AMD işlemcide Intel kadar performans alamıyoruz diyebilirim. Eğer Intel marka bir işlemciye sahip laptop seçecekseniz de i5 ve i7 işlemciler, fakülte hayatınız boyunca size sıkıntı çıkarmayacaktır. Ama i5 8. nesil ve üstünü i7 8. nesil ve üstünü almanızı tavsiye ederim. i9 intel işlemcileri pek gerekli görmüyorum.

Ekran Kartı

Dikkat edilmesi gereken diğer bir laptop parçası ise ekran kartı. Ekran kartınızın ise NVDİA olmasını öneririm. AMD ekran kartlarında ısınma sorunlarıyla birçok kez karşılaştım, donma problemleri vs gerçekten çok canımı sıkmıştı. Eğer çizimlerle uğraşacaksınız bir giriş modeli olarak NVİDİA G FORCE MX 250 işinizi görecektir. Benim görüyor. Ancak MX 250 ekran kartına sahip olan bilgisayarlar bir miktar pahalı oluyor. O kadar para veremeyecekseniz NVİDİA G FORCE MX 150’de 250 kadar performans vermese de işlerinizi halletmenizi olanak sağlayacaktır. Ben paraya kıyarım diyenlerdenseniz NVİDİA GFORCE 1050, 1050 Tİ, 1070 gibi modeller de laptopunuz için iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca oyun oynamayı seviyorsanız 1050, 1070 gibi seçenekleri seçmelisiniz.

SSD

Geldik SSD konusuna, bana sorsalar ki 21. yy için en iyi icatlardan birisi nedir diye kesinlikle SSD derim. 3-4 yıl öncesine kadar bu kadar popüler olmayan SSD’ler artık neredeyse tüm laptop / notebook modellerinde var ve HDD’ye göre emin olun çok yüksek bir performans farkı ortaya koyuyor.

HDD’ye sahip masaüstü bilgisayarımın açılması, dosyaları açması, oyunlara tepki vermesi, çizim programlarındaki performansı beni delirtirken, SSD’ye sahip dizüstü bilgisayarlarım adeta ayaklarımı yerden kesiyor. 5 saniye içerisinde açılabilen bir laptop, saniyesinde uygulamaları açan bir işletim sistemi daha ne olabilir ki? SSD’ye sahip bir laptop seçtik peki SSD hafızası kaç gb olmalı? Bence 256 GB yeterli olabilir ama hafızanız dolarsa diye 512 GB SSD’ye sahip modelleri de incelemelisiniz.

Bence dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar, Ben bunlara göre laptoplarımı seçtim ve gayet mutluyum. Hadi şimdi mühendislik için laptop önerileri nelermiş ona bakalım.

Ayrıca göz atmak isterseniz > Gaming Laptop Önerileri 2023

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop

Listemizde bulunan hep bilgisayar bilgisayar mühendisliği için de kullanılabilir. Makine mühendisliği için laptop, elektrik elektronik mühendisliği için laptop. Yani aralarında bir ayrım yok diyebiliriz. Bütçenize uygun olan modeli seçebilirsiniz. Keylfli okumalar!

Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Evet arkadaşlar sizin için 15 modeli ve ayrıca kendi kullandığım modelleri bununla birlikte arkadaşlarımın da kullandığı ve memnun kaldığı modelleri listeleyeceğim. Yani kullanımına bizzat şahit olduğum modelleri yazacağım. Hadi başlayalım!

İlginizi Çekebilir | En İyi Gaming Monitör

Mühendislik İçin Laptop Önerileri 2023

HP 15 – CS2018NT Mühendislik İçin Laptop

Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Mühendislik için laptop önerileri listemizin ilk sırasında kendi kullandığım laptop var. Başka ne olacaktı ki? Arkadaşlar benim kendi kullandığım modellerden biri de bu. Hatta bu yazıyı, görmüş olduğunuz bu bilgisayar üzerinden yazıyorum. Aldığımda şüphe ederek aldım ki sonuçta o kadar para veriyoruz, o kadar para verdiğim her üründe içimi korku kaplar yani :D.

Her neyse yukarda nelere dikkat etmelisiniz kısmında yazdığım her şeyi karşılayan bir laptop modeliydi. İşlemcisi i5 8. nesil yani i5 8265U. Ekran kartı, da yine bahsettiğim gibi Nvidia’nın GeForce Mx 250 2 GB modeli. Düşük sistem gereksinimi isteyen oyunları kaldırıyor. Yani LoL, CS:GO Zula Age of Empires gibi oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Şüpheniz olmasın.

Pil süresi ise 9 saate kadar belirtilmiş ama ben, düşük güç modunda 8 saate kadar kullandım. SSD’sinin olması ve bunun 512 GB olması, beni almaya iten diğer bir sebepti. Ağırlığı ise 1 kilo 850 gram ve ince bir yapıya sahip rahatlıkla çantanızda taşıyabilirsiniz.

Çizim yapma konusunda da iyi bir performans çıkardığını söylemem lazım. USB type c ve USB 3.1 girişi de olan bu modeli kesinlikle tercih edebilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa da bana Discord kanalımız üzerinden mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Fiyatı ise şu günlerde değişkenlik gösterebiliyor. Ama 6000 TL civarlarında dolaşıyor diyebiliriz.

Ayrıca göz atmak isterseniz > 2023 Laptop Önerileri

HP Power 15-DK0013NT

mühendislik için bilgisayar

Arkadaşlar selamlar 5 Eylül 2020’de Trendyol’dan sipariş ettiğimiz bu laptop modelini de sizlerle paylaşmak istedim. Bence her türlü mühendislik için uygun bir laptop. Laptop elimize ulaşınca bir de inceleme videosu çekeceğim. Öncelikle laptop fiyatları çok arttı o sebeple de uygun fiyatlı laptop bulmak çok zorlaştı. Oyun oynamak ya da bilgisayarınızın üniversite hayatınız boyunca sıkıntısız olması için önerebileceğim laptoplardan biriside bu.

Çok araştırdım (kardeşim de mühendislik kazandı) o sebeple de bu bilgisayarı almayı kararlaştırdık. HP almamızı sebep olan şey ise teknik servisleri ilgili, laptoplar herhangi bir performans kaybı yaşamıyor gibi sebepler. Ankara’dan İstanbul’a teknik servise laptop gönderdim. 2 günde sorunu çözüp yolladılar. Herhangi bir ücret de talep etmediler. i5-9300H işlemciye sahip bir bilgisayar. Ekran kartı ise Nvidia GTX 1650. Ayrıca 1 TB HDD + 128 GB SSD’ye sahip. Bunlar da almamız için yeterliydi sebepler arasındaydı. Biz aldık, memnun kalacağımızdan şüphemiz yok. Fiyatı ise 6000 TL civarlarında. Eğer diğer kullanıcı yorumlarına da bakmak istiyorsanız aşağıda bulunan butona tıklayabilirsiniz.

Monster ABRA A7 V12.2 Mühendislik İçin Laptop

mühendislik için laptop

Monster yerli laptop markalarımızdan birisi ve piyasaya oldukça iyi laptop sürüyor diyebiliriz. Fiyatı da özelliklerine göre oldukça iyi. Eğer mühendislik için laptop arıyorsanız sizin için doğru laptop olabilir. Gördüğüm kadarıyla bizim fakültede de birçok öğrenci Monster tercih ediyor.

Nedenine gelecek olursak üst düzey özelliklerine göre fiyatı oldukça iyi. Ekranıyla başlayalım, ekran boyutu 17.3 inç boyutunda bir ekrana sahip ve bu ekranda IPS panel bulunuyor. IPS panelin bulunması işinize yarayabilir. Eğer tasarım yapacaksanız renkler daha doygun olacaktır bu da daha doğru renk seçmenize olanak sağlar. Ayrıca monitör 120 Hz olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarım detaylarına baktığımızda, çerçevelerin ince olduğunu görüyoruz. Kaba bir tasarıma sahip değil. Ekran kasa oranı oldukça iyi bir orana sahip. 2.5 kilograma sahip bir laptop modelinden bahsediyoruz. Ancak bu gözünüze fazla gelmesin çünkü 17.3 inç ekrana sahip.

Plastik bir materyala sahip ancak soğutucusu bakır ve alüminyüm bileşenlere sahip. O yüzden bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Sol tarafta 1 tane usb 3.1 ve bir tane usb 2.0 bağlantısı var. Sağ tarafta da USB 3.1 görürken bir tane de 3.1 Type-c bağlantısı için porta sahip. Bunlarla birlikte sol tarafta mikrofon ve kulaklık için ses girişleri bulunmakta.

Bu bilgisayarda Intel i5-10300H işlemciye sahip. Intel’in bu modelinin performans olarak Intel i7-7700’ü yakaladığını görüyoruz. Ayrıca unutmayın bu model (i7-7700) oldukça fazla tercih edilen bir modeldi. Fiziksel olarak 4 çekirdeğe sahip bir çekirdek. İşlemcinin frekansı 2.5 Ghz ancak turbo ile 4 Ghz’e kadar yükseltebiliyor. İşlemci mühendislik programları için sizi üzmeyecek cinsten.

Ekran kartı olarak 4 GB Nvidia GTX 1650 Ti grafik kartına sahip. Bu ekran kartının en iyi yanlarından birisi GDDR6 olması ve bant genişliğinin fazla olması. Bu da GTX 1650’ye göre %10 civarında daha fazla performans gösterebiliyor. Bilgisayar her şey için uygun ve yeterli donanıma sahip. Bilgisayar mühendisliği için laptop önerisi arıyorsanız da sizin için ideal bir laptop. Çizim için, programlama için, kodlama için ve daha birçok şey için kullanabilirsiniz. Özelliklerine göre gayet iyi. Fiyatı ise 7000 TL civarında. Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

LENOVO IP L340

mühendislik için laptop önerileri
Lenovo Notebook Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Fiyatını söylerek değerlendirmeye başlama taraftarıyım. 6500 TL civarında dolaşıyor!. Bu fiyata alınabilecek en iyi bilgisayarlardan diyebilirim. Intel’in çıkardığı 9. nesil i5 işlemciye sahip bir laptoptan bahsediyoruz. Ayrıca depolama konusunda sıkıntı çekiyorsanız 512 GB’lık SSD’ye sahip olması sizin için en iyi seçeneklerden birisi olabilir.

Çoğu oyun bilgisayarının aksine 16 GB’lık RAM seçeneği de birçok oyunu ve uygulamayı sıkıntısız bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Nvidia’nın uzun süre önce çıkardığı GeForce 1050 ekran kartları da bu modelde ayrıca yer alıyor. 9 saatlik pil ömrüyle birlikte şarj sıkıntısı çekmeden, bilgisayarı dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Bizce alınabilecek bilgisayarlardan bir tanesi de bu. Zaten bildiğiniz gibi Lenovo da dizüstü bilgisayar işini çok iyi yapıyor. Birçok arkadaşımda da olan bu bilgisayar kullananlar açısından performans konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmadı.

Tasarım için, programlama için kullanabileceğiniz oldukça iyi bir bilsayar. Eğer tercihlerinizde mühendislik fakültesi yer alıyorsa ya da mühendislik bölümlerinden birinin geleceğine eminseniz vakit kaybetmeden alabilirsiniz! Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | 2000 TL Laptop Önerileri

ACER NX.HPKEY.002 Swift3

programlama için laptop önerisi
ACER NX.HPKEY Programlama İçin Laptop Önerisi

Her mühendislik için uygun bir laptop ancak, bilgisayar mühendisliği için bir laptopa ihtiyacınız varsa ACER’ın bu modeli işinizi görecektir. Küçük olması sebebiyle her yere yanınızda götürebilirsiniz ve yorulmadan çantanızda taşıyabilirsiniz. 14 inç boyutunda bir ekrana sahip olan cihaz, 1920 x 1080 çözünürlüğü sahip.

8 GB RAM’e sahip olan ACER NX.HPKEY Intel Core i5-10210U işlemciyi bünyesinde barındırıyor. Yani en yeni çıkan işlemcilerden birini bünyesinde barındırıyor. 256 GB SSD’ye sahip olması da bir artı diyebiliriz. Ancan isterseniz bu miktarı arttırabilirsiniz.

Ekran kartı olarak da benim kendi bilgisayarımda da olan Nvidia MX250 2 GB bulunuyor. Bu boyutlardaki bir laptop için ideal ekran kartı diyebiliriz. Her işinizi sorunsuz halledebileceğiniz bir laptop.

Kasa kalitesine değinmemiz gerekirse hoş bir tasarımı ve iyi bir kasa kalitesi var. Kasası alüminyum kullanılarak üretilomil. İçiniz rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ekran kartı devreye girdiğinde bile sessizce çalışan bir laptop. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda da çok memnun kaldıklarını görüyoruz. Eğer 5000-5500 TL civarında bir laptop alıyorsanız, fiyatların durmadan değiştiği bu günlerde kaçırmadan ya da stoklar bitmeden almalısınız. Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

HP Pavilion Gaming 6ZK70EA

bilgisayar mühendisliği için laptop

Eğer tasarım ya da çizim için laptop arıyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir laptop olduğunu söyleyebiliriz. 1920 x 1080 Full HD çözünürlük kalitesine sahip bir laptop. Ayrıca ekran boyutu hem oyun için hem de çizim oldukça iyi. 17 inç ekrana sahip ve Full HD IPS ekrana sahip. Böylelikle renkleri daha iyi seçebilir, doğru renklere ulaşabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği için laptop arayışındaysanız göz atmanızı öneriyoruz.

Diğer özelliklerine değinecek olursak DDR4 16 GB RAM’e sahip. Bildiğiniz gibi birçok mühendislik programı ya da ileri seviye yazılımlar ciddi bir donanım gereksinimi istemekte. Bu yüzden 16 GB RAM sizi her anlamda rahat ettirecektir. Oyunları, programları ve özellikle iyi donanım gerektiren AutoCad gibi yazılımları rahatça çalıştırabilirsiniz.

İşlemcisine değinecek olursak Intel Core i5-9300H işlemciye sahip yani laptoplar için yüksek performans sağlayan bir işlemci. Ekran kartı kısmında günümüzde birçok bilgisayarda bulunan Nvidia GeForce GTX 1050 bulunuyor. Dediğimiz gibi çok kullanılan ve yüksek performans gösteren bir ekran kartı. Boyutlarının fazla olması da bizce cihaza artı sağlamış diyebiliriz. Bu kadar performans sağlayan bir bilgisayarı soğutmak için geniş bir tasarım gerekmekte.

Peki bu bilgisayarla neler yapabilirsiniz? Açıkcası birçok oyunu sorunsuz şekilde oynayabilirsiniz, birçok mühendislik yazılımını canınız sıkılmadan çalıştırabilirsiniz. GTA V, PUBG gibi oyunlarda da yüksek FPS değeri alacağınızdan şüpheniz olmasıni. Kullanıcı yorumları da oldukça iyi herkes memnun kalmış. Fiyatı 7000 ile 8000 TL arasında değişmekte. Bir mühendislik öğrencisi olarak fakülte hayatınız boyunca yeterli olacaktır diyebilirim. Kullanıcı yorumlarını okumak için aşağıda bulunan linki kullanabilirsiniz.

HP Pavilion Gaming 6ZL09EA

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop

Bir üstte bahsettiğimiz laptop ile benzer özelliklere sahip ancak değişen birçok özelliği de bulunmakta. Bu cihazda da işlemci olarak Intel Core i5-9300H kullanılıyor. Ekran kartı olarak ise Nvidia GTX 1650 kullanılmış. Ama 15,6 inç boyunda bir ekrana sahip. Fiyatları da benzerlik gösteriyor aralarında 200-300 TL civarında bir fark var. Ancak bazı özellikler sebebiyle ikisinin de birbirinden iyi olan yanları var.

Mesela bu cihazda RAM miktarı 8 GB ancak ilerleyen zamanlarda bir 8 GB daha RAM kullanarak bu kapasiteyi arttırabilirsiniz. Ekran boyutunun daha küçük olduğunu söylemiştim. Bu bilgisayarın ekran kısmında da IPS panel kullanılmış. Diyebiliriz ki tasarım ya da çizim için laptop önerisine ihtiyacınız varsa bu iki bilgisayardan birisi işinizi görecektir.

Depolama kısmında karşımıza 1 TB HDD ve 128 GB SSD çıkıyor. Bizce iyi bir konfigürasyon. Hem bilgayarınız hızlı çalışacak hem de depolama sıkıntısı yaşamayacaksınız. Açıkcası birçok mühendislik için uygun bir laptop olduğunu söyleyebilirim. Bilgisayar mühendisliği için laptop ya da herhangi bir mühendis bilgisayarı arıyorsanız sizin için ideal seçim olacaktır. Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

Okuma Önerisi | 5000 TL Laptop Önerileri

ASUS X571GD-AL143T

Çizim İçin Laptop

Bu fiyat bandında laptop özellikleri çok fazla farklılık göstermemekte. Kısman aynı özelliklere sahip laptoplar olduğunu söyleyebiliriz. Ekran boyutu 15 inç ve yine Full HD bir laptop. Yani çözünürşüğü 1920 x 1080. RAM kapasitesi 8 GB olan cihazınızın RAM kapasitesini maksimum 16 GB’a kadar çıkartabilirsiniz. Bu da birçok şey için yeterli olacaktır. İşlemci olarak Intel Core i5-9300H kullanılıyor.

Ekran kartı kısmında hangi marka ve modelin olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır diye düşünüyoruz. Sizin tahmininiz ne? Eğer Nvidia GeForce GTX 1050 diyorsanız yanılmıyorsunuz demektir. 🙂 Her neyse biz incelememize geri dönelim

Depolama tarafında 512 GB SSD kullanılmış. 512 GB’lık bir SSD hem hız konusunda hem de depolama konusunda size sorun yaşatmayacaktır diye düşünüyoruz. Ağırlığı ise 2.14 kg. Bizce bu kadar özelliğe karşılık iyi bir ağırlık.

Kullanıcılar da cihazdan oldukça memnun. Fiyatı 7000-8000 TL aralığında değişiyor. Ancak doların oynaması sebebiyle daha da farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

LENOVO 81WB0061TX Ideapad 3

Mühendislik için bilgisayar konulu yazımıza uygun fiyatlı (yukarıdaki modellere göre) laptoplar ile devam ediyoruz. Fiyat 4500-5500 TL arasına düştüğü için özellikler de buna göre azalıyor elbette. İşlemci olarak Intel Core i5-10210U kullanılmış. Elbette iyi bir işlemci ancak i5-9300H ile farkları mevcut. Bu yüzden de fiyat kısmında farklar var.

Ekran kısmında 1920 X 1080 çözünürlüğe sahip bir ekranla karşılaşıyoruz ve bu ekran 15,6 inç. Grafik kart olarak birçok işinizi halledebileceğiniz Nvidia marka MX 130 kullanılmış. Bizce birçok iş için ideal bir laptop. Tabi ki çok yüksek donanım gerektiren şeyleri yapamazsınız. Mesela GTA V gibi oyunlarda sorun yaşayacaksınız ancak genel anlamda LoL, CS:GO gibi oyunları zorlamadan oynamayabilirsiniz.

8 GB RAM ile karşımıza çıkan Lenovo 256 GB depolama alanına sahip. Bu depolama alanı ise SSD tarafından sağlanıyor. Başta da belirttiğimiz gibi fiyatı 4500-5500 TL aralığında. Bizce ideal bir laptop. İhtiyaçlarınız çok fazla değilse ve bütçeniz bu aralıktaysa alabilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

Programlama İçin Laptop Önerisi

CASPER G770.9300-8VH0F

Mühendislik İçin Bilgisayar

Yerli bilgisayar üreticimiz Casper’ın son dönemde birçok bilgisayar piyasaya sürdüğünü biliyoruz. Bu bilgisayarlar ise hiç de hafife alınacak gibi değil. Özelliklerini aşağıda bulunan tabloda görebilirsiniz. İşlemci yüksek performans gösteren bir işlemci. Ekran kartı da aynı şekilde birçok oyunu, programı sorunsuz şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Hafıza miktarı olarak 512 GB’lık NVMe SSD bulunuyor. Hem hızlı hem de yeterli. RGB klavyesi de bulunan bilgisayarı her alanda sıkıntısız kullanabilirsiniz. Ayrıca ekranda anti-glare kullanılması ekranın ışıkta yansıma yapmasına engel oluyor. Kullanıcı yorumlarını aşağıda bulunan butona tıklayarak görebilirsiniz.

Ekran Boyutu15.6 inç
Ekran Çözünürlüğü1920 X 1080
İşlemciIntel Core i5-9300H
RAM8 GB RAM
Hafıza512 GB SSD
Pil ÖmrüBelirtilmemiş
Ekran Kartı4GB-NVIDIA GTX1650
Ağırlık2.1 KG
Kullanıcı Değerlendirmesi160 Değerlendirme 4.5/5

ASUS UX434FLC-A6227T

Yazılım İçin Laptop

Boyutu küçük ama özellikleri çok iyi! 14 inç boyutunda bir ekrana sahip ve bu ekran 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip. Gücünü Intel Core i7-10510U’dan alan laptop birçok konuda sizi zor duruma sokmadan çalışacaktır.

Hem yeni bir işlemci hem de yüksek performans gösteriyor. Grafik kartı kısmında kendi bilgisayarımda da bulunan Nvidia MX 250 bulunuyor. 512 GB SSD depolama alanına sahip cihazdan kullanıcıları da oldukça memnun. Ayrıca çok hafif bir bilgisayar.

1.1 kilogram bir ağırlığı var taşırken hissetmeyeceğiniz bir düzeyde. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda ise genel olarak memnun olduklarını görüyoruz. Çizim için laptop arıyorsanız sizin için ideal olabilir. Elbette programlama ya da bilgisayar mühendisliği için de uygun bir laptop. Kullanıcı yorumlarını okumak için aşağıda bulunan butonu kullanabilirsiniz!

ASUS FX505GT-BQ008T

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

ASUS TUF model laptoplarını çıkaralı uzun zaman olmadı. Ancak bilgisayarlar ciddi anlamda çok iyiler. Performans konusunda da herhangi bir sıkıntısı olan tanımadım ve görmedim. Harika bir donanıma sahip olan cihazın malzeme kalitesi de çok iyi. Zaten marka tanıtırken malzeme kalitesinin olağanüstü dayanaklı olduğunu belirtmiş.

Klavye kısmında RGB arkadan aydınlatmalı tuşlara sahip. Ayrıca harika bir IPS ekrana sahip. Ayrıca fiziksel şok testlerine giren cihazın çok dayanıklı olduğu, çarpma ve düşmelere karşı direnç gösterdiği belirtiliyor. Cihazı almayı düşünüyorsanız tereddüt etmeden alabilirsiniz. Çizim için ya da bilgisayar mühendisliği için uygun bir laptop!

Boyutlar36.0 cm x 26.2 cm x 2.50 cm
Ekran Boyutu15,6 inç
Ekran Kartı Hafızası4 GB
Ekran KartıNvidia GeForce GTX1650
Ekran ÖzelliğiFHD
Ekran Panel TipiIPS
İşlemciIntel Core i5 9300H
İşletim SistemiYok
Max Ekran Çözünürlüğü1920 x 1080
Ram (Sistem Belleği)8 GB
SSD Kapasitesi512 GB
Şarjlı Kullanım Süresi4 – 6 Saat

HP Pavilion 15-CX0038NT

HP Laptop Mühendislik İçin Laptop Önerileri

HP’nin çıkardığı modeller arasında gerçek bir fiyat performans ürünü diyebileceğimiz nitelikte bir laptop. Oyun oynamak isteyenler, tasarım ya da çizim uygulamaları kullanacak olanlar için ideal bir dizüstü bilgisayar Üstelik fiyatı da 4,999 TL. GTX 1050 ekran kartı birçok oyunu sorunsuz bir şekilde oynamanıza olanak sağlarken, 256 GB’lık SSD’ye sahip olması da bilgisayarınızın hız konusunda sıkıntı çekmeyeceği anlamına geliyor. 8 GB RAM ise bildiğiniz gibi neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde bir standart haline gelmiş durumda. 15,6 inçlik ekranı ise her kesimden kullanıcı için uygun. Satın almak veya ürünü yakından incelemek için tıklayın.

Mühendislik İçin Laptop Önerileri Monster Abra A5 V15.2.1 Intel Core i7 9750H 8GB 480GB SSD GTX1650 Freedos 15.6″ FHD

Dizüstü bilgisayar konusunda, performans diyince akla gelen ilk markalardan birisi de elbette Monster oluyor. Diğer markalara kıyasla hem yüksek performansı, yüksek performansına göre de düşük fiyatı birçok mühendis adayının Monster almasına sebep oluyor.

Ne yalan söyleyim, bizim fakültede her 3 kişiden birinde Monster marka notebook görebilirsiniz. Çünkü bu özelliklerde yani i7 9. nesil bir işlemciye, NVİDİA Ge Force GTX 1650 ekran kartına ve 480 GB, SSD’ye 6,299 TL veriyorsunuz.

Bence inanılmaz bir fiyat, bu özellikte bir bilgisayarı başka markalarda 7500 – 8000 TL’ye anca alırsınız. Bilgisayarı birçok kez kullandığım için de diyebilirim ki, eğer bütçeniz bu kadarsa ve performans istiyorsanız bu bilgisayarı almalısınız. Çizim veya oyun konusunda kimsenin sıkıntı yaşadığını görmedim.

Klavye ve ekrandan bahsetmek gerekirse de, klavyesinde birçok renk seçeneği mevcut yani klavyeyi istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz,. İsterseniz mavi yapın, isterseniz kırmızı, isterseniz de turkuaz. Birçok renk seçeneği ve animasyon mevcut. Ekranı ise oyun oynarken veya görsellerle alakalı diğer konularda yüksek performans sunuyor. Bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. Biz beğendik.

Monster Notebook Önerileri

Monster Abra A5 V15.3.1 Intel Core i5 9300H 8GB 480GB SSD GTX1050 Freedos 15.6″

Mühendislik için laptop önerileri listemizde yer alan diğer bir laptop modeli de yukarda olduğu gibi Monster’ın Abra A5 modeli. Fark ne diyecekseniz, İşlemciden başlayabiliriz, i5 işlemciler yüksek performans göstererek birçok çizim ve tasarım uygulamalarında rahatlıkla işlerinizi yönetmenize olanak sağlayacaktır. i5 işlemci olmasının yanı sıra 9. nesil olması da büyük bir avantaj.

Daha önce de dediğimiz gibi 9. nesil işlemciler çıkalı çok üzün bir süre olması. Zaten en son 10. nesil işlemciler ortaya çıktı. Ekran kartı GTX 1050. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir sıkıntı çekmeden her işinizi görmenize olanak sağlayacaktır. Klavye ve ekran özellikleri yukarıda bulunan modelle aynı özelliklere sahip. Fiyatına gelecek olursak 4,999 TL bu özellikler için gayet makul bir fiyat. Birkaç paragraf üstte bulunan bilgisayarlara bakarsanız, bu fiyatın uygun olduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak daha yakından inceleyebilirsiniz.

Monster Notebook

Evet değerli meslektaşlarım (böyle deyince kendimi iyi hissettim, siz de iyi hissedersiniz umarım.) ve değerli mühendis adayları. Daha çok laptop önerisi ilerleyen günlerde gelecektir. Anasayfadan ya da elektronik kategorisinden takip edebilirsiniz Umarım seçtiğiniz dizüstü bilgisayar sizi 4-5 sene boyunca, ilk maaşınızı alıncaya kadar sıkıntı çıkarmadan götürür. Eğer yazımızın yararını gördüyseniz, arkadaşlarınız paylaşmayı unutmayın. Her şey gönlünüzce olsun. Ve mühendislik için laptop önerileri yazımızın sonuna geldik!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.