Mühendislik İçin Laptop Önerileri 2020 Laptop Tavsiyeleri


1 Paylaşım Sayısı
laptop önerileri

Mühendisten Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Evet mühendislik fakültesine başlayan veya başlamak üzere olan çoğu gencin kafasında, “hangi laptopu almalıyım?”, “hangi laptop daha uzun süre dayanır?”, “mühendislik için hangi laptopu tercih etmeliyim?”, “ben bu laptopu alacağım ama oyun oynayabilir miyim?”, “laptop alırken nelere dikkat etmeli?” “2020 mühendislik için laptop önerileri neler?” tarzında sorular oluyor. Peki bunu nerden biliyorsun diyecek olursanız, benim de sizin gibi bir mühendis adayı olduğumu söylemem gerekir. Yani fakülteye başlarken dertlerimiz aynıydı diyebilirim. Bu durumu hem kendimden biliyorum hem de çevremden biliyorum. Aranızdan eeee peki sen ne yaptın diye soranların olduğunu görebiliyorum. Ben de yazın biraz çalıştım, 2 ay kadar biraz da birikmiş param vardı, parayı tamamlayınca araştırdım ve gidip aldım.

Önce laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını vereceğiz. Sonra da mühendislik için laptop önerileri adlı yazımızın ana konusuna geçeceğiz Hadi başlayalım!

Ayrıca indirimlerden ve daha birçok öneriden mahrum kalmamak için, bizi sosyal medya kanallarından takip edebilirsiniz. Anasayfamıza giderek daha fazla öneri yazısını okuyabilirsiniz. Anasayfamıza gitmek için buraya tıklayın.

Mühendislik İçin Laptop Önerileri Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Peki mühendislik okuyorsunuz veya okuyacaksınız, (umarım gönlünüzdeki yer gelmiştir) laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunu birçok kez sormuşsunuz. Dikkat etmeniz gereken noktalar neler gelin şimdi onlara bir göz atalım.

Öncelikle söylemeliyim ki arkadaşlar paranız fazla yoksa (sonuçta öğrenciyiz) gidip de uçuk kaçık fiyatlara bilgisayar almayın derim. Eğer bir bilgisayar mühendisi adayıysanız da bir programlama dili olan C++’ın 1983’te çıktığını söylemem gerekir. 1983 model bir bilgisayarınız olsa dahi kod yazabilmeniz için yeterlidir. Şaka bir yana gelin nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Önce Bilgisayarı Hangi İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Kullancağınızı Seçmelisiniz!

Öncelikle başlıktan da anlaşılabileceği gibi hangi amaçla kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. 4 sene boyunca nelerle uğraşacağınızı düşünüp veya tahmin edip ona göre almalısınız. Oyunlar da bilgisayarı almanızda ki amaçlar arasında yer alıyorsa ona göre seçmelisiniz. Eğer çizim yapacaksınız yine aynı şekilde yüksek performanslı bir laptop modeli tercih edilmeli. Yok ben öyle ağır işlerle uğraşmak istemiyorum diyenlerdenseniz de ortalama bir laptop ihtiyaçlarınıza cevap verecektir. Bu konularda da bütçe devreye giriyor.

Bütçe

Bütçe, laptop alırken nelere dikkat etmeli sorusunun gidişatını değiştiren en önemli etmenlerden biri. Laptop alırken de hayatın her yerinde olduğu gibi ne kadar ekmek o kadar köfte prensibi peşimizi bırakmıyor. Oyun ve tasarım için bir laptop almayı istiyorsanız bütçeniz bir hayli fazla olmalı.

Pil Ömrü

Laptop alırken nelere dikkat etmeli? sorusunun cevabını yanıtlamaya başlayalım .Laptopların diğer bir deyişle dizüstü bilgisayarların ortaya çıkış amaçlarından birisinin de her yerde kullanılabilmesi olduğundan şüphemiz yok. Özellikle de mühendislik fakültesinde görebileceğiniz gibi her köşe başında laptoplarıyla bir şeyler yapmaya çalışan öğrencileri gördükçe bu tezin ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz. Aldığınız laptopun pilinin ne kadar büyük olduğu kesinlikle önemli değil, bilgisayarınız o pili ne kadar tasarruflu kullanıyor bu önemli. Laptop seçerken 16 saate kadar bilgisayarınızı prize takmadan kullanabileceğinizi söyleyen modeller karşınıza çıkacaktır. Fakat bu süre bilgisayarı hangi programlar için kullanacağınza göre de değişebilir. Makine mühendislerinin en çok kullandığı uygulamalardan olan AutoCad pil ömrünüzü bir hayli sömürecektir. O yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız. Aynı şey bilgisayarı oyun amaçlı kullanmak istiyorsanız da geçerli olacaktır.

Ekran ve Çözünürlük

Laptoplarda bir çok çözünürlük çeşidi karşımıza çıkıyor. HD, Full HD, 4K, 2K derken birçok seçenekle birlikte kararsızlık da artıyor. Bizim önerimiz hem uygun olması hem de yeterli olması açısında Full HD monitöre sahip ekranlar. Full HD ekrana sahip bir bilgisayar işinize görecektir. Boyut olarak da 13 inç oyun oynamak ve çizim uygulamaları kullanmak isteyenler için ideal olmasa da program yazan kullanıcılar için ideal olacaktır. 15,6 inç boyuta sahip bir laptop ise her işinizi rahatlıkla görmenize olanak sağlar. Ha eğer ben oyun delisiyim diyorsanız 17,3 inçten şaşmayın derim. Benim ve birçok arkadaşımın tercihi 15,6 inçten yana oldu.

Boyut ve Ağırlık

Diğer önemli nokta da boyut ve ağırlık. Eğer hergün sırtınızda veya omuzunuzda laptop taşıyacaksanız, hafif ve ince model tercih etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

RAM

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de RAM’DİR. Peki kaç GB Ram sizin işinizi görür diye soracak olursanız 4 GB diyebilirdik. Ancak bundan 3 – 4 sene öncesine kadar 4 GB stardart bir RAM miktarı olarak karşımıza çıkarken, gelişen programlar, uygulamalar oyunlar vs derken bugün 8 GB RAM miktarının bilgisayarlarda stardart olduğunu söylemeliyiz. Eğer bir laptop alacaksanız RAM’in 8 GB olması işlemlerinizi daha kolay halletmenize olanak sağlayacaktır.

İşlemci

Geldik işlemci konusuna bir Intel kullanıcısı olarak, laptop alırken kesinlikle Intel almanızı öneririm, bende şuan 3 laptop var (kardeşim de mühendis adayı) birinin işlemcisi AMD ve Intel kadar performans alamıyoruz diyebilirim. Eğer Intel marka bir işlemciye sahip laptop seçecekseniz de i5 ve i7 işlemciler, fakülte hayatınız boyunca size sıkıntı çıkarmayacaktır. Ama i5 8. nesil ve üstünü i7 8. nesil ve üstünü almanızı tavsiye ederim.

Ekran Kartı

Dikkat edilmesi gereken diğer bir laptop parçası ise ekran kartı. Ekran kartınızın ise NVDİA olmasını öneririm. AMD ekran kartlarında ısınma sorunlarıyla birçok kez karşılaştım, donma problemleri vs gerçekten çok canımı sıkmıştı. Eğer çizimlerle uğraşacaksınız bir giriş modeli olarak NVİDİA G FORCE MX 250 işinizi görecektir. Benim görüyor. Ancak MX 250 ekran kartına sahip olan bilgisayarlar bir miktar pahalı oluyor. O kadar para veremiyecekseniz NVİDİA G FORCE MX 150’de 250 kadar performans vermese de işlerinizi halletmenizi olanak sağlayacaktır. Ben paraya kıyarım diyenlerdenseniz NVİDİA GFORCE 1050, 1050 Tİ, 1070 gibi modeller de laptopunuz için iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca oyun oynamayı seviyorsanız 1050, 1070 gibi seçenekleri seçmelisiniz.

SSD

Geldik SSD konusuna, bana sorsalar ki 21. yy için en iyi icatlardan birisi nedir diye kesinlikle SSD derim. 3-4 yıl öncesine kadar bu kadar popüler olmayan SSD’ler artık neredeyse tüm laptop / notebook modellerinde var ve HDD’ye göre emin olun çok yüksek bir performans farkı ortaya koyuyor. HDD’ye sahip masaüstü bilgisayarımın açılması, dosyaları açması, oyunlara tepki vermesi, çizim programlarındaki performansı beni delirtirken, SSD’ye sahip dizüstü bilgisayarlarım adeta ayaklarımı yerden kesiyor. 5 saniye içerisinde açılabilen bir laptop, saniyesinde uygulamaları açan bir işletim sistemi daha ne olabilir ki? SSD’ye sahip bir laptop seçtik peki SSD hafızası kaç gb olmalı? Bence 256 GB yeterli olabilir ama hafızanız dolarsa diye 512 GB SSD’ye sahip modelleri de incelemelisiniz.

Bence dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar, Ben bunlara göre laptoplarımı seçtim ve gayet mutluyum. Hadi şimdi mühendislik için laptop önerileri nelermiş ona bakalım.

Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Evet arkadaşlar sizin için 15 modeli ve ayrıca kendi kullandığım modelleri bununla birlikte arkadaşlarımın da kullandığı ve memnun kaldığı modelleri listeleyeceğim. Yani kullanımına bizzat şahit olduğum modelleri yazacağım. Hadi başlayalım!

Mühendislik İçin Laptop Önerileri 2020

HP 15 – CS2018NT Intel Core i5 8265U 8GB 512GB SSD MX250 Windows 10 Home 15.6

Mühendislik için laptop önerileri listemizin il sırasında kendi kullandığım laptop var. Başka ne olacaktı ki? Arkadaşlar benim kendi kullandığım modellerden biri de bu. Hatta bu yazıyı, görmüş olduğunuz bu bilgisayar üzerinden yazıyorum. Aldığımda şüphe ederek aldım ki sonuçta o kadar para veriyoruz, o kadar para verdiğim her üründe içimi korku kaplar yani :D. Her neyse yukarda nelere dikkat etmelisiniz kısmında yazdığım her şeyi karşılayan bir laptop modeliydi. İşlemcisi i5 8. nesil yani i5 8265U. Ekran kartı, da yine bahsettiğim gibi Nvidia’nın GeForce Mx 250 2 GB modeli. Düşük sistem gereksinimi isteyen oyunları kaldırıyor. Yani LoL, CS:GO Zula Age of Empires gibi oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Şüpheniz olmasın.

Pil süresi ise 9 saate kadar belirtilmiş ama ben 7 düşük güç modunda 8 saate kadar kullandım. SSD’sinin olması ve bunun 512 GB olması, beni almaya iten diğer bir sebepti. Ağırlığı ise 1 kilo 850 gram ve ince bir yapıya sahip rahatlıkla çantanızda taşıyabilirsiniz. Çizim yapma konusunda da iyi bir performans çıkardığını söylemem lazım. Usb type c ve USB 3.1 girişi de olan bu modeli kesinlikle tercih edebilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa da bana instagram üzerinden mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Fiyatı ise şu an indirimde gözüküyor ve 4,879 TL. Ben 5,100 TL vererek aldım, bu fiyata kaçırmayın bence. Buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Mühendislik İçin Laptop Önerileri

LENOVO Lenovo IP330 Intel Core i5 8250U 8GB 1TB Radeon 530 Freedos 15.6

Fiyat performans açısından gerçekten harika bir laptop modeli diyebilirim. SSD’ye sahip olmamasına bakmamanızı öneririm. Çünkü 3300 TL bütçeyle i5 8. nesil işlemci ve SSD’yi birlikte ancak ikinci el olarak bulabilirsiniz. 8 GB Ram ve AMD Radeon 530 ekran kartı, dediğim gibi düşük grafik tasarımına sahip oyunları oynamanız için ideal. Freedos olması sizi korkutmasın. (Freedos nedir? diyorsanız buraya tıklayın). Ben çoğu bilgisayarımı freedos yani işletim sistemsiz aldım ve maximum 10 dk içerisinde Windows’u yükledim. YouTube üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. 1 TB hafızaya sahip olması da hafıza sıkıntısı çekmeyeceğiniz anlamına geliyor. Ağırlığı üstteki modele nazaran biraz fazla olsa da yormadan taşıyabilirsiniz 2.2 kilogram sizin için çok sorun teşkil etmez diye düşünüyorum. USB 3.1 ve USB 3.0 portlarına sahip bilgisayarı düşük performans gerektiren işler için kullanbilirsiniz. Bilgisayarı incelemek için buraya tıklayın!

Mühendislik için laptop önerileri

LENOVO IP L340 i5-9300H 16GB 512SSD 4GB 15.6 FHD Windows 10

Fiyatını söylerek değerlendirmeye başlama taraftarıyım. 6,899 TL. Bu fiyata alınabilecek en iyi bilgisayarlardan diyebilirim. Intel’in çıkardığı 9. nesil i5 işlemciye sahip bir laptoptan bahsediyoruz. Ayrıca depolama konusunda sıkıntı çekiyorsanız 512 GB’lık SSD’ye sahip olması sizin için en iyi seçeneklerden birisi olabilir. Çoğu oyun bilgisayarının aksine 16 GB’lık RAM seçeneği de birçok oyunu ve uygulamayı sıkıntısız bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır. NVİDİA’nın geçtiğimiz aylarda çıkardığı Ge Force 1650 ekran kartları da bu modelde ayrıca yer alıyor. 9 saatlik pil ömrüyle birlikte şarj sıkıntısı çekmeden, bilgisayarı diledeiğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bizce alınabilecek bilgisayarlardan bir tanesi de bu. Zaten bildiğiniz gibi Lenovo da dizüstü bilgisayar işini çok iyi yapıyor. Birçok arkadaşımda da olan bu bilgisayar kullananlar açısından performans konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmadı. Satın alma linkinden bilgisayara ulaşabilirsiniz.

Mühendislik İçin Laptop Önerileri
Lenovo Notebook Mühendislik İçin Laptop Önerileri

HP Pavilion 15-CX0038NT Intel Core i5 8300H 8GB 256GB SSD GTX1050 Freedos 15.6

HP’nin çıkardığı modeller arasında gerçek bir fiyat performans ürünü diyebileceğimiz nitelikte bir laptop. Oyun oynamak isteyenler, tasarım ya da çizim uygulamaları kullanacak olanlar için ideal bir dizüstü bilgisayar Üstelik fiyatı da 4,999 TL. GTX 1050 ekran kartı birçok oyunu sorunsuz bir şekilde oynamanıza olanak sağlarken, 256 GB’lık SSD’ye sahip olması da bilgisayarınızın hız konusunda sıkıntı çekmeyeceği anlamına geliyor. 8 GB RAM ise bildiğiniz gibi neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde bir standart haline gelmiş durumda. 15,6 inçlik ekranı ise her kesimden kullanıcı için uygun. Satın almak veya ürünü yakından incelemek için tıklayın.

HP Laptop Mühendislik İçin Laptop Önerileri

Mühendislik İçin Laptop Önerileri Monster Abra A5 V15.2.1 Intel Core i7 9750H 8GB 480GB SSD GTX1650 Freedos 15.6″ FHD

Dizüstü bilgisayar konusunda, performans diyince akla gelen ilk markalardan birisi de elbette Monster oluyor. Diğer markalara kıyasla hem yüksek performansı, yüksek performansına göre de düşük fiyatı birçok mühendis adayının Monster almasına sebep oluyor. Ne yalan söyleyim, bizim fakültede her 3 kişiden birinde Monster marka notebook görebilirsiniz. Çünkü bu özelliklerde yani i7 9. nesil bir işlemciye, NVİDİA Ge Force GTX 1650 ekran kartına ve 480 GB, SSD’ye 6,299 TL veriyorsunuz. Bence inanılmaz bir fiyat, bu özellikte bir bilgisayarı başka markalarda 7500 – 8000 TL’ye anca alırsınız. Bilgisayarı birçok kez kullandığım için de diyebilirim ki, eğer bütçeniz bu kadarsa ve performans istiyorsanız bu bilgisayarı almalısınız. Çizim veya oyun konusunda kimsenin sıkıntı yaşadığını görmedim.

Klavye ve ekrandan bahsetmek gerekirse de, klavyesinde birçok renk seçeneği mevcut yani klavyeyi istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz,. İsterseniz mavi yapın, isterseniz kırmızı, isterseniz de turkuaz. Birçok renk seçeneği ve animasyon mevcut. Ekranı ise oyun oynarken veya görsellerle alakalı diğer konularda yüksek performans sunuyor. Bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. Biz beğendik.

Monster Notebook Önerileri

Monster Abra A5 V15.3.1 Intel Core i5 9300H 8GB 480GB SSD GTX1050 Freedos 15.6″

Mühendislik için laptop önerileri listemizde yer alan diğer bir laptop modeli de yukarda olduğu gibi Monster’ın Abra A5 modeli. Fark ne diyecekseniz, İşlemciden başlayabiliriz, i5 işlemciler yüksek performans göstererek birçok çizim ve tasarım uygulamalarında rahatlıkla işlerinizi yönetmenize olanak sağlayacaktır. i5 işlemci olmasının yanı sıra 9. nesil olması da büyük bir avantaj. Daha önce de dediğimiz gibi 9. nesil işlemciler çıkalı çok üzün bir süre olması. Zaten en son 9. nesil işlemciler ortaya çıktı. Ekran kartı GTX 1050. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir sıkıntı çekmeden her işinizi görmenize olanak sağlayacaktır. Klavye ve ekran özellikleri yukarıda bulunan modelle aynı özelliklere sahip. Fiyatına gelecek olursak 4,999 TL bu özellikler için gayet makul bir fiyat. Birkaç paragraf üstte bulunan bilgisayarlara bakarsanız, bu fiyatın uygun olduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak daha yakından inceleyebilirsiniz.

Monster Notebook

Evet değerli meslektaşlarım (böyle deyince kendimi iyi hissettim, siz de iyi hissedersiniz umarım.) ve değerli mühendis adayları. Daha çok laptop önerisi ilerleyen günlerde gelecektir. Anasayfadan ya da elektronik kategorisinden takip edebilirsiniz Umarım seçtiğiniz dizüstü bilgisayar sizi 4-5 sene boyunca, ilk maaşınızı alıncaya kadar sıkıntı çıkarmadan götürür. Eğer yazımızın yararını gördüyseniz, arkadaşlarınız paylaşmayı unutmayın. Her şey gönlünüzce olsun. Ve mühendislik için laptop önerileri yazımızın sonuna geldik!


Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1 Paylaşım Sayısı
Barış YALÇINKAYA
2018'de ilk web sitemi kurduktan sonra, insanlara daha farklı yollarla yardımcı olacağımı düşünerek 15sey.com'u hayata geçirmeye karar verdim. Yazıları yazarken de ürünleri büyük bir titizlikle incelemeye başladık. Elektronik ürünlere olan ilgimi, insanlarla paylaşmaya karar verdim. Sizlere daha kaliteli ürünleri, uygun fiyata bulmaya çalıştığımızdan emin olabilirsiniz. Sitede bulunan yazılarda, konusunda uzman yazarlarla çalıştığımı da belirtmeden geçmeyelim..