Gaming Monitör Tavsiyesi 2023 En İyi Gaming Monitör Hangisi


en iyi gaming monitör

En iyi gaming monitör hangisi? Oynadığınız oyunlardan büyük bir keyif almanın en iyi yollarından birisi de oyun için özel üretilmiş ekipmanlara sahip olmaktır. Bu ekipmanlardan en önemlsinin de monitörler olduğunu düşünüyoruz. Çünkü oyunları görsel olarak takip etmek oldukça önemlidir. Bunu da ancak en iyi monitör modellerinden birisine sahip olarak keşfedebilirsiniz.

Açık konuşmak gerekirse size yardımcı olmak için eğri oturup, doğru konuşacağız. Paranızın boşa gitmemesi, en uygun ücreti verip; en iyi gaming monitöre sahip olmanız için iyi bir liste hazırladık. En iyi gaming monitör hangisi, gaming monitör tavsiyeleri neler, fiyat performans gaming monitörleri gibi konulara yazımızda değineceğiz. Elbette sizin de fikrinizin oluşması için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahseceğiz.

Gaming Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gaming monitör tavsiyesi vermeden önce, gaming monitör alırken nelere dikkat etmelisiniz bir göz atalım.

Fiyat

İlk dikkat etmeniz ve karar vermeniz gereken nokta şüphesiz fiyattır. Çünkü fiyatı ne kadar yüksek tutarsanız en iyi gaming monitör modellerinden birisine sahip olma şansınız o kadar artacaktır. Yazımızda her bütçeye uygun modelleri listelemeye çalıştık.

Öte yandan biz en iyileri listelemeye çalışırken siz de ürünlerden fiyatlarına göre bir beklenti içine girmelisiniz. Sonuçta 3 bin TL’lik bir monitör ile 800 TL’lik bir monitör bir olmayacaktır. Yani beklentinizi buna göre belirlemeniz lazım. Ancak gaming monitör önerileri yazımızda binlerce kişi tarafından satın alınan monitörler bulunuyor.

Ekran Boyutu

Gaming monitör alıyorsanız ve bu monitörü diğer işler için de kullanacaksanız, ekran boyutunu küçük tutmamalısınız. Geniş ekranlı bir monitörde oyun oynamak genellikle oyundan daha fazla keyif almanıza olanacak sağlayacaktır. Öte yandan müzik video düzenleme vs gibi uğraşlarınız da varsa zaman çizelgelerini tam görmek işinize yarayacaktır.

Çözünürlük

Şimdi performansı etkileyecek diğer bir nokta olan çözünürlüğe değineceğiz. Gaming monitörlerde 4K çözünürlük ile Full HD arasında çok büyük bir fark bulunuyor. Ancak burda sahip olduğunuz sistem de önemli. Çünkü Full HD bir sistemin vereceği FPS değeri daha yüksek olacaktır. Eğer sisteminiz fazla yükü kaldıramayacak bir sistemse 4K seçeneğini es geçip 2K gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

Tepki Süresi

Ekranda bulunan siyah piksellerin beyaza dönüşmesi ve ardından beyaz piksellerin siyaha dönüşme süresi tepki süresi olarak bilinmektedir. En iyi gaming monitör çeşitleri genellikle 5 ms ve altındaki tepki sürelerinde iyi performans sunmaktadır. Ancak unutmamanız gereken bir diğer nokta da 5 ms ile 1 ms tepki süresi arasında çok yüksek bir fark vardır. Bu fiyat için de geçerlidir. Oyunda meydana gelen değişimler ekranınıza ne kadar hızlı yansıtılırsa sizin için o kadar iyidir.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı gaming monitörünüzün yeni görüntüleri anlık olarak güncelleme sayısıdır. Genellikle Hz ile gösterilir. Daha açık olmak gerekirse, 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitör, ekranını bir saniye içerisinde 60 kere yenilenmesi anlamına gelir. Düşününce ne kadar da şaşırtıcı bir durum değil mi? 120 Hz de, saniyede 120 kere yenilenmesi demek. Ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun, monitörünüzün belirli bir yenileme hızı vardır.

Mesela benim şahsi deneyimimden yola çıkarak diyebilirim ki sistemim oyunlarda 200-240 FPS’e çıkıyor. Ancak monitörüm 120 Hz olduğu için ekranda yazan FPS değerinin bir önemi kalmıyor.

Panel Tipi

Günümüzde en çok ullanılan panel tipi TN Panel olarak karşımıza çıkıyor. Hem ucuz olmaı hem de yüksek yenileme hızı sayesinde iyi bir seçenek olabilir.

Öte yandan IPS panaller ise TN panellere göre daha iyidir. Ayrıca grafik tasarım işiyle uğraşan kişilerin de birinci sebebidir. Çünkü bu paneller renkleri en iyi şekilde ekrana yansıtıyor. Fiyatları da TN panele göre yüksektir. Ancak bütçeniz var ise IPS panelleri seçmelisiniz.

Gaming monitör önerileri için sıkça sorular soruları da yanıtlayalım.

Monitörün Tepki Süresi Kaç Olmalı?

Gaming monitörlerin tepki süresi 5 ms ve daha aşağısında bir değer olmalıdır. 1 ms değerine sahip bir monitör yüksek performans verir.

Monitörün Yenileme Hızı Kaç Olmalı?

Alacağınız monitörün yenileme hızı en az 60 Hz olmalıdır. Bilgisayarınızın özelliklerine göre 60 Hz değerinden yüksek monitörleri de tercih edebilirsiniz.

Oyuncu Monitörü Kaç Hz Olmalı?

Dediğimiz gibi oyuncu monitörleri en az 60 Hz olmalıdır. Ancak oyun keyfinizden ödün vermek istemiyorsanız biraz daha ücret vererek 144 Hz alabilirsiniz.

Hz mi Önemli Ms mi?

İkisi de oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz monitörün performansını Hz değeri de Ms değeri de etkileyecektir.

1 ms mi iyi 5 ms mi?

Elbette 1 ms oyuncu monitörleri için en iyi değerdir. Ancak 5 ms değerinin kötü olduğunu söylemek doğru olmaz.

Ölü Piksel Nedir? Önemli mi?

Ekranınızdaki pikselin, daha fazla görüntü veremeyeceği anlamına gelir. Ancak bu her monitörde olacak diye bir durum söz konusu değil. Bu yanlış bir düşünce, bazı monitörler hasarlı olabilir. Ancak bunu bir modelin tüm ürünleri için söylemek mümkün değil.

Evet sıkça sorulan soruları da yanıtladığımıza göre gaming monitör önerilerine geçebiliriz.

İlginizi Çekebilir | Laptop Önerileri

Gamin Monitör Önerileri

Gaming monitör tavsiyeleri yazımızda inceleyeceğimiz monitörleri görebilirsiniz.

 • En İyi Gaming Monitör Tavsiyesi
  • ASUS 21.5″ VP228HE Gaming Monitör
  • Everest M-635 23.8″ Oyuncu Monitörü
  • Samsung LC24F396FHMXUF 23,5″ Gaming Monitör
  • ACER 23.8 Ka242ybi Gaming Monitör
  • ASUS VP249QGR 23.8″ Oyuncu Monitörü
  • ViewSonic VX2458-C-mhd 24″ Oyuncu Monitör
  • MSI Optix G241 23.8″ Gaming Monitör
  • MSI Optix G24C4 23.6″ Gaming Monitör
  • ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27” IPS Gaming Monitör

ASUS 21.5″ VP228HE Gaming Monitör

en iyi gaming monitör 2021

Gaming monitör önerileri listemizin ilk sırasında uygun fiyatlı gaming monitör modellerinden birisi olan ASUS yer alıyor. Yıllardır piyasa olan ürün özellikleri bakımından oldukça iyi.

1 ms tepki süresine sahip ve bu özellik yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça iyi. Flicker-Free teknolojisine sahip olması da artı bir özellik diyebiliriz. Peki bu özellik ne işe yarıyor? Ekranda meydana gelen titreşimleri en aza indirgeyerek göz yorgunluğunu en düşük seviyeye indirgiyor.

1920 x 1080 çözünürlüğü olan ASUS VP228HE, 21,5 inç ekran büyüklüğüne sahip. Öte yandan yenilenme hızı da 60 Hz olarak karşımıza çıkıyor. Peki performansı nasıl? Kullanıcı deneyiminden bahsetmek gerekirse tam bir fiyat performans monitörü olduğunu söyleyebiliriz. Çözünürlük, tepki süresi, ekran boyutu ve yenilenme hızı oldukça iyi. Oyunlarda da iyi bir performans sergiliyor.

Bağlantıyı da VGA veya HDMI kablosuyla yapabilirsiniz. 700 ile 800 TL arasında değişen, giriş seviyesi bir monitör olmasına rağmen en iyi gaming monitörlerden birisi. Binlerce kişi tarafından alınan ekran, 5 üzerinden 4.5 puana sahip.

Everest M-635 23.8″ Oyuncu Monitörü

gaming monitor önerisi

En iyi gaming monitör modellerini incelediğimiz listemizde 2. sırada Everest yer alıyor. Everest’in elektronikteki yeri çok büyük. Ürettiği ürünler ile birçok kullanıcısını tatmin ediyor diyebiliriz. Giriş seviyesi ve monitöre fazla bir bütçe ayıramayacaklar için ideal bir gaming monitör modeli. Peki özellikleri neler?

23.8 inç ekran boyutuna sahip monitör, 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip. HDMI yuvası da yer alıyor. Hz değeri ise bir üst modelden daha yüksek ve 75 Hz değerinde. Tepki süresi ise biraz altta kalmasına rağmen 5 ms değeriyle iyi seviyede.

Ekran büyüklüğü ve çerçevesinin çok az olması tasarım konusunda da iyi durumda. Oyun performansına değinecek olursak, gözü yormayan yapısının olduğunu ve görüntünün hızlı ve akıcı bir şekilde iletildiğini söyleyebiliriz.

850-1000 TL arasında bir gaming monitör için iyi özellikler ve iyi performansı var. Yukarıda olduğu gibi bu monitör de binlerce kişi tarafından alınan bir bilgisayar.

Samsung LC24F396FHMXUF 23,5″ Gaming Monitör

gaming monitör önerileri

Kavisli olması sebebiyle çok şık bir tasarımının olduğunu söyleyebiliriz. 23,5 inç ekran boyutuna sahip olması ve kavisli tasarımı sebebiyle tasarımı gerçekten iyi. Ekran boyutu 59,8 cm. Yani oldukça büyük bir ekran. Çözünürlüğü ise 1920 x 1080 piksel. Yenileme hızı 60-72 Hz değerini görüyoruz. Tepki süresi ise 4 ms değerinde ve yeterli bir seviyede. Giriş-orta seviyede bir monitör için yeterli özelliklere sahip.

AMD FreeSync özelliği de bulunuyor. Bu teknoloji ise size, FPS değişimleri sırasında meydana gelebilecek takılmaları en aza indirgiyor. Bu sebeple de oyunun akıcılığı üst seviyede kalıyor.

Fiyat performans gaming monitör modellerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Yani arkadaşlar ciddi anlamda 4 K çözünürlük, 200 Hz vb. özellikleri istemiyorsanız 1000-1100 TL aralığında alınabilecek en iyi monitörlerden birisi. Zaten yorumları okuyunca da göreceksiniz. Samsung’un kalitesi tartışılmaz. Bizce alınabilir.

ACER 23.8 Ka242ybi Gaming Monitör

gaming monitor tavsiyesi

Full HD, 1080 p çözünürlüğe sahip bir monitör. Sadece oyun için değil, film ve dizi izlerken de istediğiniz performansı alabileceksiniz. 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip olan monitör, 23.8 inç ekran boyutuna sahip.

Öte yandan çerçevesiz bir tasarıma sahip olması sebebiyle de çok şık bir tasarımı mevcut. Yukarıdaki modelde olduğu gibi bu modelde de AMD FreeSync teknolojisi bulunuyor.

75 Hz yenileme hızına sahip olan monitör, IPS panele sahip ve 1 ms tepkime süresi bulunuyor. Ekran büyüklüğünin ise ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ne 21 inç gibi küçük, ne de 27 inç kadar büyük.

1 ms olması, 75 Hz olması ve IPS panele sahip olması tam bir fiyat performans gaming monitör sınıfına girmesine sebep olmuş. En iyi gaming monitör listemdeki uygun fiyatlı, yüksek performans gösteren monitörlerden birisi.

İlginizi Çekebilir | En İyi Gaming Kulaklık

ASUS VP249QGR 23.8″ Oyuncu Monitörü

gaming monitor tavsiyeleri

Fiyatı biraz daha arttırarak, daha iyi özelliklere sahip bir monitörle devam ediyoruz. ASUS’un gamin konusunda ne kadar iyi olduğu tartışılmaz. 24 inç ekrana sahip laptop, 1 ms tepki süresine sahip. Bunun yanında 144 Hz de görüntü yenileme hızı mevcut.

IPS ve geniş izleme açılı bir paneli bulunuyor. Öte yandan bu yazdığımız özellikler FreeSync teknolojisi ile birleşince çok iyi bir oyun deneyimi ortaya çıkıyor. Bir diğer iyi özelliği ise Shadow Boost teknolojisi. Oyunlardaki düşük aydınlatmalı, karanlık bölgeleri daha iyi bir şekilde gösteren monitör, fiyatına göre üst düzey oyun deneyimi sunuyor.

ViewSonic VX2458-C-mhd 24″ Oyuncu Monitör

en iyi gaming monitor hangisi

En iyi gaming monitör yazımıza ViewSonic marka, kavisli bir monitör ile devam ediyoruz. 1 ms tepki süresine sahip olan monitör, 144 Hz gibi yüksek bir yenileme hızına sahip. Öte yandan düşük giriş gecikmesi teknolojisine de sahip. Peki bu ne işe yarıyor? Ekran kartınızın, monitöre görüntüyü gecikmesiz gönderebilmesi için geliştirilen bir teknoloji. Yani ekran kartınız sinyalleri daha sorunsuz gönderiyor.

Monitörün 3 farklı bağlantı seçeneği bulunuyor. DisplayPort, HDMI ve VGA seçenekleri mevcut. Gerçi günümüzde en çok kullanılan bağlantı seçeneği HDMI, ama marka bunu da es geçmemiş.

24 inç ekranıyla birlikte 1920 x 1080 çözünürlük sunan bir yapısı var. Peki genel deneyim ne şekilde? Baktığımız zaman ürünün paketlenmesi ve gönderim süresi çok kısa. Güvenli ve sorunsuz bir şekilde elinize ulaşıyor. 1700-1800 TL olan fiyatıyla birlikte en gaming monitör listemizde yerini almış durumda.

MSI Optix G242 23.8″ Gaming Monitör

en iyi gaming monitor markasi

MSI Optix G24C4 23.6″ Gaming Monitör

en iyi gaming monitor hangisi 2021

MSI için gaming piyasasının patronu desek yanılıyor olmayız. 24 inç ekran boyutu var. Dediğimiz gibi ne çok büyük, ne çok küçük. Öte yandan IPS bir paneli mevcut. Renkleri ve parlaklığı oldukça iyi bir seviyede. 1920 x 1080 Full HD ekran çözünürlüğüyle birlikte, olması gereken bir çözünürlük değeri mevcut.

Peki yenilenme süresi ne kadar? Tazeleme hızı 144 Hz olan monitörün, ms değeri ise 1 olarak karşımıza çıkıyor. Anti-Flicker teknolojisiyle, titremeyi en aza indiren monitör, AMD FreeSync teknolojisine de sahip. Diğer yandan gece görüş modu da bilgisayarda bulunuyor. Monitörün bu özelliği sayesinde en karanlık bölgeleri bile rahatlıkla görebiliyorsunuz.

MSI gibi bir markanın monitörü olması ve birçok özelliği barındırması sebebiyle fiyatı da biraz yüksek. 1800-2000 TL aralığında bir fiyatı mevcut. Ancak özellikleri, performansı ve kullanıcı yorumları sebebiyle en iyi gaming monitör listemize giren bir monitör.

ASUS TUF Gaming VG279Q1A 27” IPS Gaming Monitör

hangi gaming monitoru almaliyim

En iyi gaming monitör hangisi diye soracak olursanız, özellikleriyle, performansıyla, tasarımıyla ve üst düzey oyun deneyimi sebebiyle ASUS’un bu monitörünü söyleyebiliriz.

165 Hertz gibi yüksek bir yenileme hızına sahip. Üst düzey gaming sistemleri için, en iyi gaming monitörlerden birisi. Eğer sisteminiz el verişli ise 165 Hz’i sonuna kadar deneyimleyebilirsiniz. Öte yandan 1 ms tepki süresine sahip.

Tasarımına değinmek gerekirse, ince çerçeveleri sebebiyle hoş bir görünüme sahip. Ancak monitörün arkasını da es geçmemişler. Arka paneldeki uçak kanadı tasarımı sebebiyle, monitörde hız ve kalite vurgusu yer almış.

ASUS Flicker-Free teknolojisi olan monitör, uzun süre boyunca bilgisayar başında kaldığınızda gözünüzün yorulmasını ve başınızın ağrıma ihtimalini azaltıyor. Öte yandan Eye Care teknolojisi de laptopta bulunan bir diğer özellik. Bildiğiniz üzere elektronik cihazlardan çıkan mavi ışıklar göz için yorucu ve zararlı olabiliyor. Bu sebeple de mavi ışık miktarını kontrol edebildiğiniz bir monitör.

1920 x 1080 çözünürlüğü olan monitör, IPS panele sahip. Diğer yandan 27 inç boyutuyla üst düzey bir gaming deneyimi sunuyor. Ancak fiyatı da bu özellikler sebebiyle biraz yukarıda. 2800 ile 3000 TL arasında değişen bir fiyatı bulunuyor.

En iyi gaming monitör modellerinden birisi olduğuna şüphemiz yok. Evet gaming monitör önerileri listemizin son modeline de geldik. Yazımızın herkes için çok yararlı olabileceğini düşünüyoruz.

En iyi gaming monitör hangisi, gaming monitör önerileri ve fiyat performans gaming monitör modellerini incelediğimiz yazımızda birçok ürüne ve bilgiye değindik. Umarım siziç için oldukça yararlı bir yazı olmuştur.

İlginizi Çekebilir |En İyi Gaming Mouse


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.