Binance mi Paribu mu? Hangi Borsa Daha İyi? Detaylı Karşılaştırma


binance mi paribu mu

Kripto para dünyası 2020 yılının son günlerinden başlayıp, Kasım 2021’e kadar rekor üstüne rekor kırdı. Piyasa değeri trilyonlarca dolar artarken, piyasaya yeni girecek kişilerin aklında da birçok soru mevcut. Bitcoin nasıl alınır, en iyi bitcoin uygulaması hangisi derken yatırımcıların aklına birçok soru geliyor. Bunlardan birisi de Binance mi Paribu mu sorusu. Biz de yazımızda Binance ve Paribu’nun detaylı bir karşılaştırmasını yaptık! Keyifli okumalar!

Binance mi yoksa Paribu mu Daha İyi?

Alt kısımlarda bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde inceledik. Burda ise özet geçmek istedik.

Binance milyonlarca kullanıcıs, güvenlik önlemleri, gelişmiş özellikleri ve daha birçok bakımdan Paribu’dan daha iyi. Türkiye’de de Binance’in milyonlarca üyesi bulunuyor. Global bir borsa olmasına rağmen 1-2 dakika içerisinde banka hesabınıza Türk Lirası transfer edebiliyorsunuz!

Binance mi Paribu mu?

İki borsanın özellikleri ve kullanıcı deneyimi oldukça farklı. Binance onlarca ülkede hizmet verirken Paribu Türkiye merkezli ve geneli Türk vatandaşı olan kripto para yatırımcılarına hizmet veriyor. Ayrıca Binance’in yatırımcılar için birçok gelişmiş özelliği mevcut.

Yazımızın ilk kısmında Binance’i inceleyeceğiz. Daha sonra ise Paribu hakkında bilmeniz gerekenleri cevaplayacağız.

Binance

Binance dünyanın en büyü kripto para borsalarından birisi. Birçok özelliği ve kullanıcılarına yaşattığı profesyonel tecrübeler de bunu destekler nitelikte. Gelin şimdi Binance’in başlıca özelliklerine bakalım!

Coin Sayısı

Binance’i öne çıkaran özellikler arasında kripto para birimlerinin fazla olması vardır. Ancak belirtmeden geçmeyelim bir borsada çok fazla kripto para biriminin olması o borsayı iyi yapmaz.

Çünkü borsa, platformu kullanan yatırımcılara güvenilir projeleri sunmalıdır. Ancak Binance bunu da es geçmiyor. Binance’de listelenen kripto para birimleri, Binance’in çalışanları tarafından büyük bir titizlikle inceleniyor. Yani kripto para projelerinin güvenilir olması Binance’in seçim kriterlerinden birisi.

Bu bilgileri verdikten sonra Binance’in 500’den fazla kripto para biriminin ticaretinin yapılmasına imkan sunduğunu söyleyelim. Yani Binance’de 500’den fazla kripto para birimi bulunuyor.

Milyonlarca Üye

Borsaları güvenilir yapan sebepler arasında borsayı kullanan kişilerin sayısının fazla olması da önemli bir kriter. Binance de bu konuda öne çıkıyor. Borsayı kullanan 25 milyondan fazla üye olduğu biliniyor. Yani milyonlarca kripto para yatırımcısıyla aynı platform üzerinde işlemlerinizi yapacaksınız.

Onlarca Ülke

Binance Türkiye’de de hizmet veren bir borsa. Ancak dünyada onlarca ülkeden, milyonlarca yatırımcıya aynı platform üzerinden büyük bir titizlikle hizmet veriyor. Birçok ülkede yasal olarak yerel kripto para borsası oluşturan Binance’in Türkiye’de de yasalara uygun olarak kurulmuş Binance TR isimli bir platformu bulunuyor.

Düşük Komisyon Oranları

Profesyonel yatırımcılar için en önemli özelliklerden birisi komisyon oranlarıdır. Biz nasıl dolar, altın ya da hisse senedi alırken aracı kuruma (ya da bankaya) komisyon ödüyorsak kripto para borsaları da platformu kullanan kişilerden komisyon kesiyor.

Yani alım satım sırasında Binance’e komisyon ödüyorsunuz. Ancak Binance’deki bu komisyon oranları oldukça düşük. Komisyon oranları düşük dedik ancak isterseniz bu komisyon oranlarını yüzde 40 oranında daha düşürebiliyorsunuz.

Güvenlik Önlemi

Güvenlik önlemleri kripto para yatırımcıları için olmazsa olmazlardan birisi. Çünkü paranızı emanet ettiğiniz borsanın yatırımlarınızı koruması oldukça önemli.

Binance bu noktada da başarılı işler ortaya koymuş. Hesabınıza girerken, kripto para transferi yaparken, para çekerken ve daha birçok noktada çeşitli güvenlik önlemleri mevcut. Bu da Binance’e güvenmek için bir diğer sebep.

Kaldıraçlı İşlemler

Kaldıraçlı işlemler birçok yatırımcı tarafından riskli olarak görülse de Binance kaldıraçlı işlemler milyarlarca dolarlık alım satım hacmine sahne oluyor. Gelişmiş özellikler ve emirlerin anında ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi birçok profesyonel yatırımcıyı Binance’i kullanmaya çeken sebepler arasında.

Binance hakkında daha fazla bilgi için Binance güvenilir mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Paribu

Binance mi Paribu mu sorusuna yanıt verdiğimiz içeriğimizin ikinci kısmında ise Paribu’yu inceleyeceğiz.

Paribu’yu en çok öne çıkaran özelliklerden birisi yerli bir kripto para borsası olması. Evet Binance TR’nin Türkiye’de kurulmuş bir şirketi var ancak Binance’e ait bir borsa.

Paribu ise Türkiye’de kurulmuş bir kripto para borsası.

Binance kadar gelişmiş özelliği olmasa da Türkiye’de yüz binlerce yatırımcıya hizmet veriyor. Biz 15sey.com olarak Paribu’yu kullanmadığımızı belirtelim. Çünkü hem internet sitesi hem de mobil uygulaması beklediğimiz gibi değil.

Binance internet sitesi ve mobil uygulaması sebebiyle oldukça iyi durumda. Hızlı, kolay anlaşılabilir, grafikler düzgün bir şekilde işliyor ve uygulama üzerinden alarm oluşturulabiliyor. Üstelik Binance’in işlem hacmi de milyarca dolar!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.