BUSD Nedir ve BUSD Kullanarak Nasıl Daha Az Komisyon Ödenir?


busd nedir

BUSD Nedir?

BUSD Nedir? BUSD, kripto para piyasasının temel taşlarından birisi olan stabil kripto para birimlerinden birisidir. Stabil kripto para birimi derken bahsettiğimiz nokta ise BUSD’nin değerinin ABD dolarına bağlı olmasıdır. Yani 1 BUSD = 1 USD’dir ve değeri stabildir. Paxos şirketi piyasada bulunan her BUSD için kasasında 1 USD tutmaktadır.

Kripto para dünyasına yeni giren yatırımcıların karşısına genellikle USDT çıksa da BUSD de en az USDT kadar kullanılmakta ve her geçen gün daha güvenilir bir duruma gelmektedir.

BUSD genellikle Binance’de görebileceğiniz bir kripto para birimidir diyebiliriz. Ancak son aylarda kripto para piyasasında BUSD’ye olan güven arttığı için birçok kripto para borsası alım satım sırasında BUSD’yi listelemeye başladı.

BUSD Kimin?

BUSD’nin kimin olduğu da yatırımcılar tarafından merak edilen bir soru. Kısasaca BUSD Binance’in yönettiği bir proje. BUSD’yi incelediğimiz zaman dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance’in Paxos ile oluşturduğu iş birliğiyle ortaya çıkarıldığını görüyoruz.

Bunun yanında yatırımcılar tarafından BUSD’un güvenilir olup olmadığı merak edildiği için bu konuya da değinmeye çalıştık!

15sey.com okurlarına özel Binance’den yüzde 10 komisyon indirimi kazanmak için tıklayın!

BUSD Güvenilir mi?

Stabil kripto para birimleriyle ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de güvenilir olup olmadığıdır. Ancak BUSD sahipleri yasal düzenlemeler sayesinde gönüllerini ferah tutabilirler diyebiliriz. Amerika’nın New York eyaletinde yer alan yasal düzenleyiciler BUSD için gerekli tedbirleri almıştır.

Yani Paxos BUSD’nin işleyişiyle ilgili birçok durumu idare etmekle yükümlü diyebiliriz. BUSD’nin USD ile teminatlandırılması, piyasaya yeni BUSD çıkarılması ve piyasada bulunan BUSD’lerin yakılması kontrol altında tutulmalı.

İşte bu görev Paxos’un görevlerinden birisidir. Diğer yandan BUSD’nin fiat para birimleri tarafından desteklenmesi de yasal düzenleyiciler tarafından denetlenmektedir.

Geçtiğimiz günlerde kripto para piyasası Terra ekosisteminde yaşanan çöküşle sarsılmıştı. Stabil kripto para birimlerinden olan UST’nin değeri sabit tutulmalıydı. Yani 1 UST = 1 USD olmalıydı. Ancak yöneticiler fiyatı dengelemek için piyasaya yeni bastıkları LUNA’ları sürerek satmaya çalıştı. Satılan LUNA’lar UST fiyatını destekleyemedi ve değeri 1 dolar olması gereken kripto para 0.02 dolara kadar düştü.

İşte BUSD yasal düzenleyiicler tarafından denetlendiği için ve her ayın sonunda BUSD’nin gerçek para birimleri tarafından desteklendiği için değerini kaybetmesi olasılıklar dahilinde değildir.

15sey.com okurlarına özel Binance’den yüzde 20 komisyon indirimi kazanmak için tıklayın!

BUSD’nin Avantajları ve Komisyonlar

BUSD’nin en büyük avantajlarından birisi komisyon ödemelerinden kurtulmaktadır diyebiliriz. Eğer Binance üyesiyseniz ve alım satım sırasında piyasa yapıcı olarak BUSD kullanırsanız alım satım sırasında herhangi bir komisyon ödemiyorsunuz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.