Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Nasıl Karar Verilmeli


buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatımıza en çok yarar sağlayan ve en çok kullandığımız elektronik cihazlardan birisi de buzdolapları. Mutfağımızın baş köşesinde duran buzdolapları binlerce lira değerinde olmasının yanın da temel ihtiyacımız olan beslenme için de ayrı bir önem kazanıyor. Peki buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli, buzdolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz? En iyi buzdolabı markası hangisi?

Öncelilikle söylemeliyiz ki buzdolabı alırken çok dikkatli olmalısınız. Neden diyecek olursanız, yanlış bir buzdolabı seçimi faturalarınıza negatif olarak yansıyacaktır. Ayrıca gıdalarınızı çürüten, erken bozulmasını sağlayan bir buzdolabı da hem israf konusunda sizi zor duruma sokacak hem de lüzumsuz harcamalara sebep olacaktır. O yüzden karar verme aşamanız çok ama çok önemli. Gelin şimdi madde madde nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunu inceleyelim!

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazımızda birçok madde olacaek. Ardından sizler için hazırladığımız “En İyi Buzdolabı Modelleri ve Buzdolabı Tavsiyesi” yazımızı okuyabilirsiniz!

Ayrıca No Frost Nedir? sorusunun cevabını almak için de No Frost Nedir? sorusuna cevap veren yazımızı okuyabilirsiniz!

Bütçe

Piyasada o kadar çok buzdolabı markası var ki, görseniz şaşırırsınız. Tabi bu kadar buzdolabı modeli varsa farklı farklı fiyatlar da olacak. Peki bu durumda sizin bütçeniz ne kadar? Bir buzdolabına ne kadar verebilirsiniz? Bunu iyi düşünmeniz lazım. A++ ve A+++ buzdolapları A+ modellere göre daha pahalı. Peki neden pahalı? Enerji tüketimleri de bir hayli az. Yani verimlilikleri yüksek. Buna daha sonra değineceğiz.

Enerji Verimi

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da enerji verimi. A+++ enerji verimine sahip buzdolapları daha çok verime sahipken A++ bir miktar daha az verime sahip. A+ modeller ise yukarıda söylediğimiz verimlilik sıralamasında onlara göre daha geride. Peki bu bize ne sağlayacak. Eğer buzdolabınızın verimi fazla olursa bu durum faturalarınıza da yansıyacaktır. Verimi yüksek buzdolabı kullananlar, (ekibimiz de dahil) verimi düşük buzdolaplarının elektrik faturasını daha fazla etkilediğini gördüler. Hatta internette de kullanıcı yorumlarına bakarak bunu görebilirsiniz. Kullanıcılar elektrik faturalarında %50 ile %70 arasında azalma görmüşler. İnanılır gibi değil!

Teknik Servise Ulaşım ve Yardım Konusu

Teknik servis konusu ise buzdolabı alırken tercihinizi etkileyecek en önemli faktörlerden. Bizim tavsiye yazımızda incelediğimiz modellerin teknik servisleri oldukça iyiydi. İnternetten sipariş verdiğiniz buzdolapları 1 haftada evinizde olurken, aynı gün içerisinde ya da ertesi gün teknik servis kuruluma geliyor. Oldukça iyi bir süre. Bu sebeplerden ötürü teknik servis ağı büyük olan bir markayı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. LG, Samsung, Vestel ve Altus teknik destek ekibi güçlü olan markalardan bazıları.

Büyüklük ve Tasarım

Alacağınız buzdolabı mutfağınıza ya da buzdolabını koyacağınız yere uygun olmalı. Bazı kullanıcılar bu durumdan muzdarip olabiliyor. Dolabın kapağı, buzdolabını koyduğunuz yer ile uyumlu olmayabiliyor. Buna dikkat etmelisiniz. Ölçüler ve tasarım oldukça önemli. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, buzdolabı kapaklarının açılış yönünü değiştirebiliyorsunuz. Bu da aklınızda bulunsun!

Raflar ve Çekmeceler Nasıl Olmalı?

Buzdolaplarında genellikle meyve ve sebzeleri saklamak için alt kısımda iki çekmece bulunur. Ancak bu çekmeceler düzenli kullanılmadığı sürece oldukça kötü sonuçlarla karşılaşacaksınız diyebiliriz. Peki neden? Buzdolabına koyduğunuz ürünlerin paketi veya poşeti minimum seviyede olmalı. Peki neden? Koruyucu tabaka arttıkça buzdolabınız çalışmak için daha fazla enerji harcayacaktır. Bu da demek oluyor ki hem faturada karşınıza gelecek tutar fazla olacak hem de buzdolabınız gereksiz yere yorulacak. Peki raflar nasıl olmalı? Genellikle dayanıklı camdan yapılmış raflar daha iyi diyebiliriz. Çünkü cam çabuk soğuyabilen bir madde. Bu sebeple de cam soğurken ürünlerinizi de soğutacaktır diyebiliriz!

Buzdolabının Hacmi

Yine dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik ise buzdolabının hacmi meselesi. Çeşit çeşit buzdolabı var demiştik. Bu nedenle de farklı hacimlere sahip yüzlerce buzdolabıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer geniş bir aileyseniz ya da tüketiminiz fazla ise yüksek hacimli bir buzdolabı satın almanızı öneririz. Eğer içeride fazla gıda barındırıyor ve buna rağmen düşük hacimli bir buzdolabı alırsanız, dolabınızın ömrünü azaltıyorsunuz diyebiliriz. Çünkü içeride soğutulması gereken madde ne kadar artarsa dolap da buna göre kendini ayarlayacaktır. O yüzden dikkatli olmalısınız.

Buzdolabı Tipi

Buzdolabınızı alacaksınız, ancak hangi amaçla ya da nerede kullanacaksınız? 4 tane buzdolabı tipi var diyebiliriz. Tek kapılı, çift kapılı, büro tipi ya da gardrop tipi buz dolabı. Kullanım yerinize ya da amacınıza göre hangi tip buzdolabı alacağınıza karar verebilirsiniz.

Antibakteriyel Teknoloji

Antibakteriyel teknolojiye sahip buzdolapları, gıdalarınızın saklama ve korunma sürecinin fazla olması için oldukça ideal diyebiliriz. Eğer peynirlerinizin, zeytinlerinizin ya da başka gıdalarınızın erkenden bozulmasını, çürümesini istemiyorsanız antibakteriyel teknolojiye sahip bir buzdolabını tercih edebilirsiniz.

Garanti Süresi

Garanti süresi uzun olan buzdolapları yine tercih ederken bir adım önde diyebiliriz. Sizin için hazırladığımız yazıda görüldüğü üzere bazı markalar 10 yıla kadar motor garantisi veriyorlar. Gayet iyi bir süre. Bazı markalar ise 36 ay garanti verirken, bu süreyi uzatmanız mümkün olabiliyor.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusunun yanıtını aradık. Eğer buzdolabı arayışı içindeyseniz “En iyi Buzdolabı” yazımızı okuyabilirsiniz!

15sey.com olarak yaşamınızda yardımcı olmak için tavsiye vermeye ve en iyi ürünleri bulmanızda yanıbaşınızda olmaya devam edeceğiz!

Ayrıca laptop tavsiyesi yazımızı okumak için “Laptop Tavsiyesi” yazımızı okuyabilirsiniz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.