No Frost Ne Demek? No Frost ile Derin Dondurucu Farkı


no frost nedir

No Frost Ne Demek?

No Frost ne demek sorusu, buzdolabı arayışında olan herkesin aklına gelebilecek sorulardan bir tanesi. Yazımızda bu soruya cevap aradık!

İlginizi Çekebilir | En İyi Buzdolabı Hangisi?

No Frost Ne Demek?

No Frost buzdolaplarında kullanılan bir özelliktir. No Frost Nedir? Kısaca anlatmamız gerekirse, buzdolaplarının buzlanmasını engelleyen bir sistemdir. Otomatik olarak buzların çözülmesini sağlayan bir sistemdir.
Çoğumuzun da bildiği gibi eski buzdolaplarının üst kısmında kendiliğinden oluşan bir buzlanma mevcuttu. Uzun yıllardır hayatımızda bulunan no frost özellikli buzdolaplarında ise meydana gelen bu buzlanma no frost teknolojisi sayesinde otomatik olarak engellenmektedir.
Bu teknolojinin avantajlarından biri ise buzlanma engellenerek buzdolabının iç kısmının nem oranı korunur. Yani nem oranı tehlikeli seviyeye çıkama

No Frost Ne İşe Yarar?

Bu teknolojinin avantajlarından biri ise buzlanma engellenerek buzdolabının iç kısmının nem oranı korunur. Yani nem oranı tehlikeli seviyeye çıkamaz. Buzdolabının iç kısmında nem oranının az olması gıdalarınızın kurumasına sebep olurken, nem oranının fazla olması ise gıdaların çürümesine sebep olabilir.
Günümüz teknolojisiyle üretilen no frost buzdolaplarında evaporatör olarak adlandırılan ve buzdolabında buharlaşma işlemi gerçekleştiren bir teknoloji bulunur. Bu teknoloji sayesinde buzdolabınızda oluşan buzlanma evaporatör yardımıyla buharlaştılır.
Bu sırada evaporatöre ek olarak buzdolabı fanlarının çalışması sebebiyle elektrik tüketimi fazla olacaktır.

No Frost ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark

Aslına bakarsak no frost buzdolapları ile derin dondurucular birbirine benzeyen özellikler taşımaktadır. Ancak birbirinden ayrıldığı birçok kısım bulunmaktadır. No frost buzdolaplarının üst kısmında yukarıda da bahsettiğimiz gibi hava kanalları bulunmaktadır. Derin dondurucu olarak adlandırdığımız soğutma cihazları ise gıdaları dondurarak muhafaza eder ve no frost buzdolapları gibi hava kanalları bulunmamaktadır.

Ne Marka Buzdolabı Almalıyım?

Yaşadığımız dönemde nerdeyse her gün yeni bir teknoloji ortaya çıkarken yüzlerce buzdolabı markası bulunmaktadır. Peki hangi marka buzdolabı almalısınız?
Sizin için hazırladığımız En İyi Buzdolabı Markaları yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

No Frost İle Derin Dondurucu Arasındaki Temel Farklar

No frost özelliği taşıyan buzdolapları daha az enerji tüketir.
No frost buzdolapları, derin donduruculara göre daha pahalıdır.
No frost buzdolapları bünyesinde bulunan hava kanalları ile iç kısmı soğuturken, derin dondurucular buzlanma ve karlanma ile iç kısmı soğuturlar.

Evet sevgili okurlarımız bu yazımızda No Frost ne demek? sorusunun cevabını sizinle birlikte yanıtlamaya çalıştık. Daha fazla tavsiye için 15sey.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca en iyi elektrik süpürgesi için de En İyi Elektrik Süpürgesi yazımızı okuyabilirsiniz!


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.