En İyi Ekran Kartı Hangisi? Ekran Kartı Önerileri 2023 ve İncelemeler


en iyi ekran kartı

En İyi Ekran Kartı Hangisi?

Ekran kartları günümüz teknolojisinde, bilgisayarlar için belki de en önemli parçalardan birisidir. Hem oyun için, hem de performans gerektiren işlemler için iyi bir ekran kartı oldukça önemlidir diyebiliriz.

Ancak döviz bazlı olarak satın alabildiğimiz bu elektronik parçaların fiyatları da son bir sene içerisinde inanılmaz derecede arttı. Peki bütçenize göre alabileceğiniz en iyi ekran kartı hangisi, bütçenize göre hangi ekran kartı alınmalı? Hepsini laptop önerileri yazımızda sizler için derledik! Keyifli okumalar…

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En iyi ekran kartı modellerini incelemeden önce ekran kartı alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunu yanıtlamak anlaşılır olmak adına önemli diyebiliriz.

İlk olarak neden ekran kartı almak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse oyun oynamak için ekran kartı alacaksanız oyuncular için üretilmiş olan ekran kartlarını almanız gerekmektedir. Peki maddeler halinde dikkat etmeniz gereken konulara bakalım.

Grafik İşlemci: Görüntü hesaplamalarını yapmak için ekran kartının üzerinde bulunan bir CPU‘dur. 3D işlemleri CPU’ya fazla yük bindirmeden yapabilmektedir.

vRAM: GPU`nun oluşturduğu sanal ortamın kaydedildiği parçadır. DRAM ile sistem aynıdır ama GPU çok yüksek frekansa ihtiyaç duyduğu için bu vRAM‘ler yüksek frekanslı ve GDDR5 veri aktarım yoluna sahiplerdir.

Ramdac: Ekran kartlarından gelen dijital görüntüyü monitörlere uyumlu hale getirmeye yarar ve GPU içerisinde yer alır.

Şimdi ekran kartı önerileri listemize geçelim.

En İyi Ekran Kartı Hangisi? Ekran Kartı Önerileri 2023

-Sapphire Rx550
-MSI RX580
-Palit Nvidia GeForce RTX3070
-MSI GEFORCE GTX 1660 Super Gaming X
-ASUS GTX 1050 Ti Cerberus
-Asus GeForce GTX 1650
-MSI RTX 2060 Ventus
-ASUS GeForce RTX 3080

Sapphire Rx550

en iyi ekran kartı hangisi

Oyun için uygun fiyatlı ekran kartı hangisi sorusunu soruyorsanız, RX550 size yardımcı olacaktır.

Oldukça küçük bir tasarım ile karşımıza çıkan RX550 aslında her işi yapabilmeniz için üretilmiş bir kart ve 128 bit olarak çalışıp ve DirectX 12’yi destekliyor. Fakat bu kartın çıkmasının en büyük nedeni aslında günümüzün popüler mesleği E-spor için tasarlanmış olması.

League of Legends, Fortnite, CS:GO gibi rekabetçi ve fazla sistem gerektirmeyen oyunlar için tasarlanmış bir kart Sapphire RX550 ve işini gayet iyi yaptığını da belirtelim.

Üzerinden Sapphire’in diğer kartlarında da kullandığı akıllı fan sistemi bulunuyor. Bu da demek oluyor ki kart minimum güçte çalıştığı zaman fanlar daha yavaş dönüyor ve hem ses hem de güç olarak bilgisayarın daha az yorulmasını sağlıyor. Rekabetçi oyunlarda ortalama 100 fps veren ekran kartı performans olarak oldukça iyi olduğunu da söyleyelim

Son olarak Sapphire RX550 1.500 TL fiyatı ile tam bir fiyat performans ekran kartı ve online rekabetçi oyunlar için kesinlikle tercih edilebilecek bir model.

Belki de bütçenize uygun olan cihaz, gaming laptop modelleridir. Gaming laptop önerileri için tıklayın!

MSI RX580

ekran kartı önerileri

MSI’ın performans için ürettiği ekran kartı, RX 580. İnceleyeceğimiz RX 580, ailenin en üst üyesi ve AMD bu kartı 1440p oyunculuk için tasarladığını belirtiyor. AMD, RX 500 serisinde Polaris GPU’sunun ikinci neslini kullandığını belirtiyor.

Lakin geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve RX 480 kullanıcılarının ekran kartlarını RX 580 BIOS’u ile kolayca RX 580 yapıp yüksek performans elde etmesi akıllarda soru işaretleri oluşturmuyor değil.

Biz de benzer şekilde elimizdeki referans RX 480 ekran kartına RX 580 BIOS’u yazmayı başardık ve kartımız halen daha çalışır vaziyette. Öte yandan bugünkü konumuz RX 580’in getirdiği yenilikler ve performans. Polaris20 GPU ile gelen RX 580, daha yüksek frekanslara sahip. Bu bağlamda performansı da artmış.

Öte yandan AMD’nin yeni nesil olarak adlandırdığı bu GPU’da TDP konusunda herhangi bir iyileştirme görmek mümkün değil. Yine de firma, yeni saat frekans konumlandırmaları ile kartın hem boşta hem de video izlerken tükettiği gücü düşürmeyi başarmış. RX 580’i daha önce incelemesini gerçekleştirdiğimiz Ryzen 5 1600X ile test ediyoruz.

Güncel 1.3 sürüm BIOS, 17.4.3 sürüm sürücü ve Windows 10 Sürüm 1703 ile kararlı bir test sistemi oluşturup belleklerimizi 3200 MHz’e kadar çıkarttık. Bakalım RX 580 bu sistemde nasıl bir performans sunuyor.

Palit Nvidia GeForce RTX3070

oyun için hangi ekran kartı

3 fanlı özel bir tasarım ile karşımıza çıkan ve oldukça da güçlü bir soğutma sistemi ile piyasaya sürülüyor. Şimdi sırasıyla başlayalım. Gpu’lar, önceki nesle göre performans artışının yanısıra 2.nesil RT ve 3.nesil Tensor çekirdekleri ile öne çıktığını görüyoruz. 8 nm Samsung fabrikasyona sahip Gpu, artırılmış ışın izleme performansı yanısıra PCIe 4.0,DX12 Ultimate, RTX IO ve DLSS 2.0 gibi özellikleri de içeriyor.

Bunlarla birlikte GeForce Experience ve Refleks gibi oyuncular için önemli olan özelliklerde içerisinde bulunuyor. Bir önceki neslin en iyi Gpu modeli olan RTX 2080 Ti ile aynı veya daha yüksek performansı ile oyuncuların dikkatini çekiyor.

RTX 3070 içerisinde 8 nm Samsung GA104-300 GPU’ sunu barındırıyor. Yeni nesil 256-Bit veri yolu ile çalışan 8 GB lık Samsung GDDR6 belleklerle donatılırken 448 GB/s’lik bant genişliğiyle yüksek çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sunmayı hedeflediğini de ekleyelim. Palit’in Gaming PRO OC modeli, 3 fanlı soğutmaya sahip olan kart oldukça da büyük ve anakart üzerinde büyük bir slot kapladığını da belirtelim.

Kart 2×8 pin güç girişiyle geliyor. Fabrika çıkışı 2025 MHz Boost hızında çalışan kartta bellekler ise referans modelde olduğu gibi 14 Gbps hızında çalışıyor.Varsayılan değerlerde 240 W(%100) en yüksekte 270 W(%112) a kadar bir güç limitine sahip olan kartta 3 adet Display Port bir adette HDMI portu bulunuyor.

Arka yüzeyi tamamen metal Backplate ile kaplı ve 3. fana denk gelen kısımda petek tasarımlı bırakılan soğutucu bloğu soğutmaya ek katkı sağlıyor. Yani ekran kartımız hem tasarım olarak hem de malzeme kalitesi olarak oldukça kaliteli.

Oyun kısmında ise Nvidia’nın RTX (Ray tracing) teknolojisi ile gelen kartımız oldukça güçlü ve oyun kısmında ultra ayarlarda en yüksek fps’i yakalamanız mümkün. Son olarak yeni çıkmış ve oldukça güçlü bir ekran kartı arıyorsanız Palit Nvidia Geforce RTX 3070 tam size göre bir ekran kartı.

Ekran kartını aldınız, diğer parçaları da tamamladınız, şimdi biraz da klavye bakalım! gaming klavye önerileri için içeriğimizi inceleyebilirsiniz!

MSI GEFORCE GTX 1660 Super Gaming X

hangi ekran kartı alınmalı 2021

MSI’ın, Twin Frozr soğutma sisteminin 7. Sürümü ile karşımıza çıkan bu kartta yine TORX 3.0 fanlar görüyoruz. MSI özellikle ısı dağıtımını sağlayan yaprakların hava akımını alımı konusunda bu soğutma sisteminde iyi bir iş çıkartıyor.

GTX 1660 Super Gaming X orta boyutta ve 862 gram ağırlığa sahip. Arkasına baktığımızda ise 3 DisplayPort 1.4 ve 1 HDMI 2.0b portuna sahip. 8 pin bir güç beslemesi ve 125W TDP’si bulunuyor. 450 Watt güç kaynağı bu ekran kartı için tavsiye ediliyor.

Alıştığımız üzere artık orta seviye bütün diğer Nvidia kartlar gibi SLI desteklemiyor. Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi yani RTX adı verilen yazılımı bulunmayan GTX 1660 yine de günümüz için oldukça güçlü bir ekran kartı.

Günümüzde 1660 ile her türlü oyunu rahatlıkla oynayabilir, güçlü sistem gerektiren işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Sonuç olarak daha uygun fiyatlı fakat günümüzü yakalayan bir ekran kartı arıyorsanız MSI GeForce GTX 1660  Super Gaming X tam size göre.

ASUS GTX 1050 Ti Cerberus

ekran kartı önerileri

Overclock yapmaya müsait bir kart olan Asus GTX 1050 Ti Cerberus’un aslında tüm tasarımı ve fan şekli buna göre tasarlanmış.

Kartın oldukça küçük olmasının nedenlerinden biri de bu fakat küçük olduğuna bakmayın günümüz için oldukça güçlü de bir kart aynı zamanda. Küçük olmasından dolayı fanlara daha fazla toz kaçma ve fanları tıkama durumuna karşı Asus fanların ömrünü uzatacak bir teknoloji kullanmış.

Pahalı güç kaynağına ihtiyacı olmayan ekran kartımız oldukça düşük güçte çalışabiliyor ve ısı konusunda da bir problem bulunmuyor. Günümüzün popüler oyunlarını en iyi grafik kalitesinde olmasa bile yine de çalıştırabilecek olan Asus GTX 1050 Ti Cerberus uygun fiyatlı olması ile de oldukça tercih edilebilesi bir model.

Asus GeForce GTX 1650

ekran kartı tavsiyesi

Asus’un yeni ekran kartı çift fanlı bir soğutmaya, 6 pin bir güç girişine sahip. Kartın kaliteli bileşenleri, güçlü bir soğutması var. 4 GB GDDR5 bellek, PCIe 3.0 bağlantısına sahip olan kartın Turbo frekansı 1860 MHz, normal oyun frekansı Bosst’ta 1830 MHz ve bellek hızı 8002 MHz. Yani Oyun esnasındaki GPU frekansı ek güç beslemesi ve çekirdek kalitesi sebebiyle daha yüksek.

Kartın arkasında 2 adet HDMI 2.0b, 2 adet DisplayPort 1.4 çıkışı, HDCP 2.2 uyumluluğu, 4 ekrana kadar bağlantı desteği var. Yüksek performans ya da sessiz modlarda kartı çalıştırmak mümkün. GTX 1650 modelleri daha önce çok popüler olan GTX 1050Ti ekran kartının yerini almak üzere çıkıyor.

Performans olarak baktığımızda GTX 1050Ti yerine tercih edilecek bir ekran kartı. ASUS’un ROG Strix modeli de Dual ve Phoenix gibi hesaplı modellerinin yanında daha yüksek bütçeli bir model. Ancak yine kullanıcıların önemli bir kısmı ucuz olsun diye değil, kaliteli olsun ve uzun yıllar kullanayım diye üst seviye model tercih ediyor.

ROG Strix modeli de tasarım, dayanıklılık, soğutma, ek performans ve en önemlisi akustik olarak sessiz bir bilgisayar kullanmayı önemseyen oyunculara hitap ediyor. Sonuç olarak Asus GeForce GTX 1650 4 GB hem oyuncular hem de günlük kullanıcılar için uygun fiyatlı ve oldukça iyi bir ekran kartı.

MSI RTX 2060 Ventus

ekran kartı en iyi marka

MSI’ın Gaming serisine nazaran soğutması ve frekansları biraz daha düşük olan ve uygun fiyatlı RTX 2060 çözümü Ventus 6G OC modeli 160 W elektrik tüketimi ile oldukça az maliyetli bir ekran kartı olduğunu hemen gösteriyor. 764 gram bir ağırlığı bulunan kart fabrika çıkışlı olarak overclock edilmiş halde geliyor.

Aşırı derecede sessiz çalışan kartımız aynı zamanda oldukça güçlü. Nvidia’nın gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi (RTX) bulunan kartımız günümüzün yüksek sistem gerektiren oyunlarını ve gündelik işlerinizi oldukça kolay ve zorlanmadan halledebiliyorsunuz. MSI RTX 2060 Ventus 6 GB OC fiyat olarak biraz pahalı olsa bile oldukça iyi bir ekran kartı.

ASUS GeForce RTX 3080

en iyi ekran kartı markası

Oldukça şık bir tasarım ile karşımıza çıkan kartımız 3 fan bulunan bir sistem içeriyor ve bu yüzden de oldukça büyük ve yer kaplayan bir kart, teknik detaylar kısmında ise Asus’un önceki nesil bazı TUF ekran kartlarında yaşanan VRAM sıcaklığı sorunlarından sonra yeni nesil RTX 3080 TUF model ekran kartında çok daha farklı bir soğutma çözümü görüyoruz.

Bu sefer VRAM yongalarına direkt olarak temas eden bir alüminyum blok kullanılmış. Üstelik bu harici alüminyum blokta devasa soğutucu blokla bir noktada temas ederek VRAM soğutması görevini gerçekleştiriyor. Asus TUF RTX 3080 OC model ekran kartının PCB’sine baktığımızda soğutucu bloğa oranla daha ufak bir boyut görüyoruz.

Gördüğünüz gibi VRAM yongaları düzgün sinyalizasyon sağlamak adına GPU’ya bir hayli yakınlaştırılmış ve termal pedlerle desteklenmiş. Bunun yanı sıra bu ekran kartında kullanılan TUF sertifikalı yüksek kalite bileşenler çok sayıda testlerden geçerek bu ekran kartında kullanılıyor.

Oyun performansı konusunda oldukça iyi bir iş çıkaran kartımız 3000 serisinin adına yaraşan bir kart oluyor. Ultra ayarlarda hiç sıkıntı çekmeden ve fps kaybı yaşamadan oyunlarınızı oynayabilir ve günlük işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız ekran kartı tavsiyesi listemizi beğendiyseniz, sizin için hazırladığımız diğer listelerimize de bakmanızı tavsiye ederiz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.