En İyi Tenis Raketi ve Tenis Raketi Markaları Öneriler 2023


en iyi tenis raketi hangisi

En İyi Tenis Raketi Markası Hangisi?

Tenis, tüm dünyada en saygın ve en çok oynanan sporlar arasında yer alıyor. Ülkemizde de sıklıkla ve zevkle izlediğimiz bu spor, elbette birçok kişi tarafından da sıklıkla oynanmakta. İyi bir tenis raketi seçimi ise, tenis sporunun en önemli unsuru. Topa vurduğumuz bu raketler, kalitesine göre oldukça farklı etkiler göstermekte.

Sert ve iyi bir atış için, elbette en kaliteli tenis raketine sahip olmamız gerekiyor. Kalitesiz raketler, topa ne kadar güç verirsek verelim etkisiz kalabiliyor. Bu sebeple, kaliteli malzemelerden üretilmiş ve kaliteli markalar tarafından üretilen raketleri kullanmalıyız.

Tenis Raketi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Grib ölçüsü, bu konuda en çok dikkat etmemiz gereken öğelerden biri.

  • Peki ya grip ölçüsü nedir?

Tenis rekatlerinde grip ölçüsü oldukça önemlidir. Raketin elinize uygun bir şekilde oturması, sorunsuz bir şekilde tenis oynamanıza olanak sağlayacaktır.

Sahip olduğunuz tenis raketinin, grip ölçüsü olması gereken boyutlardan daha küçük olursa raketi doğru bir şekilde tutmanız zorlaşacaktır.

Peki bu zorlaşma ne anlama geliyor? Raketi iyi ve güçlü bir şekilde tutmak için daha fazla enerji harcamanız lazım. Bu da bizim istemediğimiz bir durum.

Tenis raketi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer durum da kordajdır. Peki kordaj nedir? Kordaj, en basit tabirle tenis raketinin telleridir diyebiliriz.

Ancak kordaj etkeni, grip ölçüsünden daha karmaşık. Çünkü piyasada yüzlerce çeşit kordaj seçeneceği bulunuyor. Ancak bu durum birçok etkene göre değişecektir.

Tenis seviyeniz, tenis oynama aralığınız ve oynayış stiliniz kordaj seçiminde önemli bir yere sahiptir.

Tenis Raketi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

1# Ağırlık: Tenis raketi alırken ilk dikkat etmeniz gerekenlerden birisi ağırlıktır. Hafif raketler, ağır raketlere kıyasla daha kötü bir performans gösterirken, ağır bir raket vuruşlarınızın sert olmasını sağlayacaktır. Ancak tenise yeni başlayacaksınız, ağır bir raketi taşımak zor olacaktır. Hafif raket kullanmak ise sert vuruşlar karşısında zarar görme ihtimalinizi ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple 280 iile 310 gram arasında yer alan orta ağırlıklı raketleri kullanabilirsiniz.
2# Denge: Raket alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise raketin dengesidir. Birçok uzmana göre raketin sap kısmı, üst kısımdan daha ağır ise performansın iyileşmesine olanak sağlarken, sağlık açısından da sakatlıklara karşı etkili olacaktır. Raketin kafa kısmı ağır olursa, topa vururken gücünüzü rakete aktarabilirsiniz.
3# Kordaj: Yine birçok uzmana göre tenise yeni başlayan kişilerin alacakları tenis raketinin kordaj ölçülerinin 16 x 18 sıklığı olması gerekmektedir. Kordajın sıklığı yükseldiği takdirde, oyuncunun topu kontrol edebilmek için harcaması gereken enerji artış gösterecektir.
4# Grip Ölçüsü: Dördüncü noktada dikkat etmeniz gereken durum grip ölçüsüdür. Grip ölçülerine baktığımızda 1 ile 5 arasında kategorize edildiğini görüyoruz. Peki nasıl seçeceksiniz? Tenis raketinin sapını tuttuğunuz zaman parmağınızın tam olarak birleşmemesi gerekmekte. Arada bir miktar boşluk olmalı.

İyi Bir Tenis Raketi Nasıl Olmalı?

İyi bir tenis raketinde olması gereken özellikler, oynayacak kişinin tecrübesine göre değişiyor diyebiliriz.
İyi bir tenis raketinin grip ölçüleri elinize uymalıdır.
Enerjinizi boşa sarfetmenize engel olacak bir tenis raketi seçmelisiniz.
Kordaj ölçüleri, oyuncunun durumuna göre olmalı.
Ağırlığı ise yine oyuncunun tecrübesine göre olmalıdır. Çok ağır ya da çok hafif raketler performansını etkileyebilmektedir.

Grip Ölçüsü Nedir?

Grip ölçüsü, tenis raketinin sapının kalınlığını belirtmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Grip ölçüsü tenis raketi alırken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir ve oynayan kişinin oyun performansını etkilemektedir.

Tenis Raketinde L1 L2 L3 L4 L5 Nedir?

Tenis raketlerinde görebileceğiniz, grip L1, grip L2, grip L3 gibi ifadeler, tenis raketinin sapının kalınlığını ifade eder ve L1, L2, L3, L4, L5 olmak üzere sınıflandırılır. L1 ölçülerine sahip raketin sapı en ince kategoriye girerken, L5 ölçüsüne sahip bir raketin kalınlığı en kalın kategoride yer alır.

Wilson Pro Staff Precision

en iyi tenis raketi

En iyi tenis raketi listemizin ilk sırasında, Wilson markası yer alıyor. Bir yetişkin tenis raketi modeli olan Wilson, siyah renkleriyle oldukça şık görünüyor.

Kontrol edilebilir gücü ve cazip fiyatı ile Wilson, orta düzey oyuncular için mükemmel bir seçenek durumunda. Toplamda 305 gramlığı sayesinde rahat bir kullanım sağlıyor. 33 cm dengesi ile denge problemlerinizi ortadan kaldırabiliyor.

Ek olarak, çarpma anında raket esnekliğini en aza indirmek için stratejik olarak yerleştirilmiş bir kütle kullanan Wilson; çevre ağırlıklandırma sistemine de sahiptir.

Özellikle agresif oyuncular, güç elde etmek için yeterince hassaslık bulacaktır. Finale baktığımızda, Wilson modern bir oyuncunun raketinin özelliklerini taşıyan ve çok cazip bir fiyat isteyen her oyuncu için ideal bir seçimdir. 27 inç uzunluğuyla da oldukça geniş bir vuruş imkanı sağlar.

Wilson Tenis Raketi Monfils 100

tenis raketi tavsiye

Geliyoruz Wilson’un bir diğer modeli olan Monfils’e. Monfils, yeşil ve siyah renkleriyle tasarım anlamında da çok şık duruyor. 284 gram ağırlığa sahip bu raket, hafifliği sayesinde kolay manevra imkanı sunmakta. 27 inç uzunluğu ise geniş şut atma potansiyeline sahip. 

Profesyonel veyahut amatör bir çok oyuncu için oynanabilirlik ve güç açısından yeterli bir rakettir. Sağlam yapısı sayesinde uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanım yapabilirsiniz. Kategorilerinin de en çok beğenilen raketlerinden birisi olan bu ürün, satın aldığınız takdirde tenis keyfinizi daha da yukarı çekecek.

Delta Siyah Fallo 27 Inç Tenis Raketi

tenis raketi önerileri

Delta, Fallo ismini verdiği modeli ile en iyi tenis raketi listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Siyah rengi ve sarı detaylarıyla oldukça şık bir görünüme sahip bu raket, beyaz file rengiyle de çok hoş duruyor. Özel taşıma çantasıyla birlikte kolay taşınabilme özelliği mevcuttur. Sarsılma minimum düzeye indirilmiştir.

27 inç uzunluğu, şut atışlarını da ve savunma atışlarında yüksek performans sağlamanıza imkan verir. Kaliteli malzemelerden üretilen Delta, tüm yetişkinler için uygun bir tenis raketidir. Satın aldığınız takdirde sizleri fiyat/performans açısından oldukça memnun edecek Delta, uygun fiyatı sayesinde oldukça tercih edilen raketler arasında yer almaktadır.

Busso Tr300 27 Tenis Raketi

en iyi tenis raketi markası

Busso, Tr300 modeli ile fiyat/performans raketlerinden birisiyle bizlerle. Gri, siyah ve mavi renkleriyle oldukça şık bir görünüm sunan Busso, bu konuda kendini ispatlamış.  Yanında çantası da bulunan bu raket ile, artık kolay kullanım da sağlayabilirsiniz. 27 inç uzunluğu, Busso’nun geniş manevra imkanı ve şut atışı yapmasına olanak sağlıyor.

Sarsılması minimum düzeyde olan bu raket, sizlere dengeli bir atış imkanı yaratıyor. Kaliteli ve sağlam malzemelerden üretilen bu raket, uzun ömürlü yapısıyla da çok fazla tercih ediliyor. En iyi tenis raketi listemizin en kaliteli ürünlerinden birisi olan bu raket, satın aldığınız takdirde sizleri de çok memnun edecek.

Busso Ctr500 Tenis Raketi

tenis raketi tavsiyesi

Geliyoruz Busso’nun Ctr500 adını verdiği raket modeline. Busso, yine tasarım anlamında oldukça iyi işler çıkarmış. Turuncu, sarı ve siyah detaylarıyla bu raket, oldukça estetik bir görünüme sahip. 19 inç uzunluğu, özellikle çocuk sporcular için harika bir kullanım sağlıyor. Ek olarak aluminyumdan üretilen bu raket, sahip olduğu hafif ağılık sayesinde de kolay kullanım sağlıyor.

Beraberinde gelecek olan çantası ile de rahatlıkla taşıma sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar ve çocuk sporcular için oldukça uygun bir raket olan Busso, Trendyol’da da en çok tercih edilen raket modelleri arasında yer alıyor. Siz de Busso ile tenis keyfinizi yaşayabilir, raketin sunduğu tüm özellikleri kortta sergileyebilirsiniz.

Bir başka spor dalı, bisiklet! Peki en iyi bisiklet hangisi?

BABOLAT Pulsion 102 YetişkinTenis Raketi

iyi bir tenis raketi nasıl olmalı

Babolat, Pulsion 102 modeli ile yetişkinlere özel bir tenis raketi üretmiş. Siyah, mavi ve sarı renk detaylarıyla oldukça şık görünüyor. 27 inç uzunluğu, profesyonel bir kullanım sağlıyor. Kullanımı oldukça kolay, gençler ve yeni başlayanlar için tasarlanmış, oyuncuları iyileştiren bir raket konumunda. 270 gram ağırlığa sahip olması sporcular için çok büyük bir avantaj.

Aynı zamanda hafifliği, kompozit grafit yapısı güç ve manevra kabiliyeti sağlamakta. 340 mm denge noktası, sporcunun dengeli bir atış yapmasına imkan veriyor.

Oldukça kaliteli malzemelerden üretilen Babolat, uzun ömürlü bir yapıya sahip. Kategorilerinin en çok tercih edilen raketlerinden birisi olan bu model, satın aldığınız takdirde sizlere de uzun süreler keyifli bir tenis oynama zevkini yaşatacak.

Cosfer Csf678-m Tenis Raketi

tenis raketi nasıl seçilir

Cosfer, en iyi tenis raketi listemizin yedinci sırasında yer alıyor. Mavi bir raket olan bu ürün, siyah renk detaylarıyla da oldukça şık görünmekte. Çantası sayesinde rahatlıkla istediğiniz yere kolay bir taşıma sağlayabiliyorsunuz. Raketin sahip olduğu 27 inç uzunluk, yüksek performanslı bir atış imkanı sağlıyor.

Raketin sarsılması minimum düzeye indirilmiştir. Kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden üretilmesi, Cosfer’in çok fazla tercih edilmesine sebep olmuştur. Siz de Cosfer’i kullanarak hem tenis keyfinizi arttırabilir, hem de uzun ömürlü bir rakete sahip olabilirsiniz.

SELEX Power 707 Tenis Raketi

tenis raketi nasıl seçilir

Selex, adına Power 707 ismini verdiği modeli ile bizlerle. Selex, mavi ve siyah renkleriyle dışarıdan oldukça sevimli ve tatlı görünüyor. 27 inç uzunluğu sayesinde Selex, maksimum düzeyde atış imkanı sunuyor. 18 ile 20 arası kordaj gerginliği, güçlü cevaplar vermenize olanak sağlayacak.

Raketi kılıf içerisinde muhafaza etmeniz raketin ömrünü uzatacaktır. Kılıfı ve çantası, ekstra olarak kullanıcısına taşıma rahatlığı sağlamakta. 105 mm sap kalınlığı da, sporcunun rakete %100 hakimiyet sağlamasına sebebiyet veriyor. Oldukça uzun ömürlü olan ve iyi malzemelerden üretilen bu ürün, profesyonel sporcular için harika bir seçenek konumunda.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.