En İyi Kombi Hangisi? En İyi Kombi Markası ve Tavsiyesi 2023


en iyi kombi markası

En İyi Kombi Hangisi?

En iyi kombi seçenekleri arasından sizin için doğru seçim hangisi merak ediyorsanız sizler için en çok kullanılan kombileri derledik. Yazımızda, kombi alırken dikkat etmeniz gerekenler, nasıl seçim yapmalısınız gibi konulara da değineceğiz. Elbette kullanıcıların kombi tavsiyelerini ve en iyi kombi modellerini de yazmayı unutmadık.

Sizin için özel olarak hazırladığımız bu yazıda satın alabileceğiniz çok özel kombi seçeneklerine daha yakından bir göz atabileceksiniz. Şimdi gelin bu en iyi kombi seçenekleri neler bir inceleyelim!

 • En İyi Kombi Hangisi
  • Baymak Duotec Compact 24 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi
  • Bosch Condens 2500W Yoğuşmalı Kombi
  • Buderus Logamax Plus GB012-25K Yarı Yoğuşmalı Kombi
  • Baymak Lambert LPY 24 FI Hermetik Yoğuşmalı Kombi
  • Demirdöküm Nitromix P-24 24Kw Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi
  • Demirdöküm Atromix 20 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi
  • Bosch Condens 2300i W 24/28 kW Tam Yoğuşmalı Kombi
  • Demirdöküm Nitromix 35 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

Kombi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi kombi arayışı içerisindeyseniz, dikkat etmeniz gereken birçok nokta olacak. Bizce ilk dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız kombinin çeşidi olmalı.

Kombileri incelediğimizde ikiye ayrıldıklarını görüyoruz. Hermetik kombiler ve yoğuşmalı kombiler. Peki farkları ve özellikleri neler bu kombi çeşitlerinin?

Hermetik Kombi

Hermetik kombiler için ne çok tercih edilen kombi tipidir. Balkona, dolaba ya da mutfağa kurulumu yapılabilir. Ayrıca hermetik kombilerde baca da yer almaktadır. Hermetik kombiler enerji sağlamak amacıyla yaktığı oksijeni baca vasıtasıyla dışarıdan alır.

Bu sebeple de baca çıkışları dışarıya doğru olmaktadır. Oksijeni baca yardımı ile dışarıdan aldığı gibi, yanma sonucu olan ürünleri yine baca ile dışarı atarlar.

Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombilere baktığımız zaman, hermetik kombilerin alt çeşidi olduğunu görüyoruz. Burda kullanılan yoğuşmalı kelimesi, kombide bulunan gazın yoğuşarak sıvı hale geçmesini anlatmak için kullanılmıştır. Gaz sıvıya dönüşürken çevresine ısı vermektedir.

Öte yandan Günümüzde kombi alacak kişilerin yoğuşmalı kombi tavsiyesi arayışında oldukları görünmektedir. Bunun sebebinin ise yoğuşmalı kombilerin, diğer kombi çeşitlerine göre verimlerinin oldukça yüksek olmasıdır.

Bir diğer önemli nokta ise baca gazlarının sıcaklığı normal kombi çeşitlerinde 200 ile 250 derece arasında değişmektedir. Ancak yoğuşmalı kombilerde bu sıcaklık 50 ile 60 derece arasındadır. İşte enerji veriminin yüksek olması ise burada ortaya çıkıyor. Neredeyse 160º derecelik bir sıcaklığa denk gelen ısı enerjisi verimi mevcut.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise yoğuşmalı kombiler %20’ye yakın bir oranda yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı oluyor. Ancak burada dairede bulunan radyatörlerin kapasitesinin de yeterli olması gerekiyor. Aksi takdirde istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Yoğuşmalı Kombi Kaç Metrekarede Kullanılmalı?
Eğer bir yoğuşmalı kombi almak istiyorsanız, alanı 40 metrekare ile 200 metrekare arasında yoğuşmalı kombiler idealdir.

 • Kombi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Kombinin kapasitesi oldukça önemlidir, bu kapasiteyi seçerken hem kullanılacak yerin metrekaresi hem de radyatörlerin uzunluğu önemlidir.
  • En iyi kombi için, aldığınız kombi markasının teknik servisinin de iyi olması gerekmekte.
  • Garanti süresi ise dikkat etmeniz gereken diğer bir noktadır.
  • Enerji verimi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta.
  • Yedek parçasının gelmesi kolay olmalı.
Kombi Kapasitesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Kombi alırken evinizin alanının kaç m² olduğu da önemli bir kriterdir. 160 m²’ye kadar 24kW kapasiteli, 200 m²’ye kadar 30kW kapasiteli ve
200 m² ve üzeri daireler için de 35kW kapasiteli kombile kullanılabilir.

Radyatör Uzunluğuna Göre Kombi Kapasitesi Nasıl Seçilir?

Evinizde bulunan radyatörlerin uzunluğuna göre kombi kapasitesi seçmeniz de tasarrufunu arttıracak bir diğer durum olacaktır.
5 metre – 9 metre arası radyatörler için 24kW (20.000kcal/saat)
9 metre – 13 metre arası radyatörler için 30kW (26.000 kcal/saat)
13 metre ve üzeri radyatörler için 35kW (30.000 kcal/saat)

Baymak Duotec Compact 24 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

en iyi kombi hangisi

En iyi kombileri listelediğimiz Baymak Duotec, en çok satılan ve birçok kullanıcı yorumuna sahip olan modellerden birisi. Bildiğiniz gibi Baymak kombi konusunda öne çıkan markalardan birisi. Listemizde de olmazsa olmazdı.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda 5 üzerinden 4.5 puan alarak başarılı bir durumda olduğunu görüyoruz.

Peki, bu cihaz neden kombi tavsiye listesinde yer alıyor? Isıtma tekniğinde tam yoğuşmalı seçeneğin kullanılması nedeni ile yüksek bir performans elde edilmesi mümkün. Diğer yandan 23 kW kapasitesi ile de 160m²’ye kadar olan evler için iyi bir seçenek.

A enerji sınıfı verimliliği sayesinde elektrik faturanızın çok da yüksek olmamasına katkı sağlar. Yakıt tasarrufu konusunda ise Cold Burner Door teknolojisinin kullanılması sayesinde düşük yakıt harcaması sağlanııyor.

Elektrik sarfiyatı konusunda yeni nesil pompanın kullanılması oldukça değerlidir. Kombinin dijital göstergesi ve kolay kullanılabilen yapısı iyi bir seçenek olmasındaki etkenlerden birisi. Hermetik baca tipine sahip bu ürünü satın alarak en iyi kombi markalarından birisi olan Baymak ayrıcalığını yaşayabileceğinizi ifade etmek gerekir.

Üstelik bu çok kaliteli kombi için ödemeniz gereken tutar 4500 TL ila 4600 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

İlginizi Çekebilir | En İyi Ütü

Bosch Condens 2500W Yoğuşmalı Kombi

kombi tavsiyesi

En iyi kombi hangisi diye gerçekleştirdiğiniz hemen bütün araştırmalarda karşınıza farklı seçenekler çıkar. Bu nedenle de marka veya model odaklı gitmek yerine ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Aksi takdirde seçeceğini ürün en iyi kombi önerileri arasında yer alsa dahi arzu ettiğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Şimdi gelin Bosch’un yoğuşmalı kombisi sizlere neler sunuyor daha yakından bir göz atalım!

Söylemeden geçmeyelim Bosch Condens kullanıcı yorumları hakkında bir araştırma yaptığımızda 5 üzerinden 4.9 puan aldığını gördük. Ayrıca bir çok kullanıcı tarafından tavsiye edilen bir kombi olduğunu gördük.

Brülör ve yoğuşma teknolojisi sayesinde tasarruf ve verimliliğin çok yüksek seviyelerde olduğunu ifade etmek gerekir. Donmaya karşı korumalı olması bu cihazın oldukça başarılı performans ortaya çıkarmasını sağlıyor.

LED ekranı sayesinde kullanımı kolaylaştırır. Isı kontrolünü sağlayan ekranın yanı sıra hata ve diğer durumlarda da ekrandan kontrol imkânı oldukça kaliteli bir izlenim bırakıyor.

Kompakt boyutlarda üretilmesi nedeni ile oldukça az bir alana ihtiyaç duyan bu ürünün elektrik harcaması ise 24 kW değerindedir. Bizce ısıtma ve kullanım suyu konusunda talebinize yönelik başarılı özellikler sunan bir cihaz. Kombiyi satın almak için ödemeniz gereken ücret 4400 TL ila 4800 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Buderus Logamax Plus GB012-25K Yarı Yoğuşmalı Kombi

en iyi kombi markası

Ülkemizde çok bilinen bir kombi markası olmamasına rağmen en iyi kombi markası dendiğinde mutlaka bahsedilmesi gereken seçeneklerden bir tanesi de Buderus.

Yoğuşmalı ısıtma teknolojisi ile kullanıcıların ihtiyaçlarını karşıladığını görüyoruz. Buderus Logamax Plus kullanıcı yorumlarını da incelediğimizde bunda haksız olmadığını gördük.

En iyi kombi markası kadar en iyi kombi hangisi sorusuna da cevap olabilecek bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Sebeplerinden bahsetmek gerekirse gerçek anlamda kaliteli bir tasarımın ortaya çıkarıldığından söz etmek gerekiyor. Elbette bu durum kombiyi bir dolabı içerisinde saklayıp saklamayacağına göre değişiyor.

Baca tipine bakıldığında hermetik seçeneğin ön plana çıktığı görülürken çalışırken çıkardığı ses 36 dB seviyesinde. Yani gürültü yaparak kullanıcıları rahatsız eden bir seçenek değil. Kullanım suyu debisine bakıldığın 10l/dk seçeneği sunan bu cihazın kapasite sınıfı ise 22000 kcal/h değerindedir.

Garanti süresi ve kullanım konusunda sunduğu başarılı performans ile gerçek anlamda kullanışlı olan bir ürün. Satın almanız için gereken ücret ise 4200 TL ila 4300 TL arasında değişkenlik gösterir.

Baymak Lambert LPY 24 FI Hermetik Yoğuşmalı Kombi

en iyi kombi yorumları

Türkiye’de kombi dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi olan Baymak; harika bir modeli ile sizlerin taleplerine en doğru cevabı vermeyi hedefliyor. Bu anlamda kullanım kolaylığı ve yüksek performansı ile herkesin beğenisini toplayan bu ürüne gelin daha yakından bir göz atalım!

Sirkülasyon pompasının düşük enerji ile çalışması enerji tasarrufunu oldukça kaliteli noktaya taşır. 20 ila 80 derece arasında değişen sıcaklık ayarı sayesinde arzu edilen noktaya kadar sıcaklığın değiştirilebilmesi mümkündür. Ateşleme tipine bakıldığında elektronik ateşleme kullanıldığı ve donma karşıtı teknolojisi ile kaliteyi zirveye çıkardığı bilinir. NTC sensör x 2 ile sıcaklık kontrolü oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hata ve sıcaklık göstergesi olarak kabul edilen LCD göstergesi cihazın en önemli yönlerinden bir tanesidir.

20 mbar doğalgaz ile çalışan ve boyutları standart değerlerde olduğundan alan talebinde ekstra bir ihtiyaca gerek bırakmayan bu ürünün 230 voltta çalıştığı görülüyor.

Baymak garantisi ile sizlere hizmet veren ve kaliteli bir seçenek sunması sayesinde hemen her kullanıcının mutlaka göz atması gereken bu modele siz de sahip olmak ister misiniz? Cevabınız evetse 4000 TL ila 4100 TL arasında değişen ücretler ödeyerek bu harika kombiyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir | En İyi Çamaşır Makinesi

Demirdöküm Nitromix P-24 24Kw Hermetik Premix Yoğuşmalı Kombi

kombi önerileri 2021

Demirdöküm markası en iyi kombi hangisi diye aratıldığında birbirinden değerli sonuçlara ulaşmanızı sağlayan oldukça değerli markalar arasındadır. Türkiye’de kombi dendiğinde akla gelen birkaç seçenek arasında olan Demirdöküm’ün kullanışlılık ve dayanıklılık konusunda oldukça başarılı olduğunu söylemek gerekir. Şimdi gelin bu cihazın sizlere ne tür avantajlar sunduğuna daha yakından bir göz atalım!

Yoğuşmalı kombi sınıfında olan ve hermetik baca tipi ile oldukça kaliteli bir kullanıma kapı aralayan bu ürünün en önemli yönlerinden bir tanesi de 24 kW kapasitesidir. Verimlilik oranı %108 düzeyinde olan bu cihazın yakıt tipi takibinin LCD ekrandan yapılamaması bir eksiklik olarak kabul ediliyor.

Ancak akıllı ısıtma sisteminin kullanılabilmesi bu cihazın avantajlı bir yönü olarak görülüyor. Ayarlanabilen ısıtma kapasitesi ve alev modülasyonu bulunan cihazın program saati yoktur. Donmaya karşı emniyetli olması oldukça avantajlı olurken kapasite kullanımı LCD ekrandan kolaylıkla kontrol edilebilmektedir.

Tasarım ve boyutlar konusunda oldukça ayrıcalıklı bir seçenek olan bu cihaza sahip olabilmek adına sadece 4900 TL ila 5000 TL arasında değişen bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Demirdöküm Atromix 20 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

En iyi kombi seçenekleri arasında dikkat çeken ürünlerden bir diğeri de Demirdöküm markasının Atromix modelidir. Enerji verimliliği konusunda diğer pek çok kombiye göre oldukça avantajlı olan bu ürünün ortalama enerji harcama seviyesi 20 kW düzeyindedir.

Alan gereksinimine bakıldığında çok büyük boyutlarda olmaması nedeni ile başarılı bir seçenek olan Atromix; küçük boyutlardaki dijital göstergesi sayesinde kombinizin kontrollerini de iyi bir şekilde gösteriyor.

Kullanım kolaylığı ve enerji tasarrufu konusunda oldukça ayrıcalıklı seçeneklerden bir tanesi olan bu cihazın 2 adet butonu ile kullanışlılığı sağladığını söylemek gerekir.

Görsel açıdan gerçekten de başarılı bir seçenek olan bu cihaza sahip olabilmek adına ödenmesi gereken ücret sadece 4450 TL ila 4550 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir | En İyi Elektrikli Süpürge

Bosch Condens 2300i W 24/28 kW Tam Yoğuşmalı Kombi

kombide en iyi marka hangisi

En iyi yoğuşmalı kombi markası hangisi dendiğinde akla gelen seçeneklerin başında Bosch markası da gelmektedir.. Alman teknolojisi ile sizlerin en büyük destekçisi olan bu kombilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de çok sessiz bir şekilde çalışmasıdır.

Kullanıcıların gürültü nedeni ile evde rahatsız olmalarına engel olan bu özelliğin yanında cihazın fısıldayarak çalışıyor olması da büyük bir ayrıcalıktır.

Ara yüzü oldukça anlaşılır olduğundan kullanımı kolaylaştıran bir cihaza evrilen Bosch Condens; hangi kombi daha iyi sorunuza harika bir cevap olmayı başarır. Kullanım kılavuzu olmaksızın dahi başarılı bir şekilde çalıştırabileceğiniz bir cihaz olduğunu düşünüyoruz.

Bosh Consens kullanıcı yorumları ve güncel fiyatını görmek için butona tıklayabilirsiniz. Ayrıca fiyatı 4500-5000 TL arasında değişiyor.

Demirdöküm Nitromix 35 Kw Tam Yoğuşmalı Kombi

uygun fiyatlı kombi tavsiye

Hermetik baca tipi ile kullanımda kaliteyi ön plana çıkaran bu ürünün en iyi yoğuşmalı kombi seçenekleri arasında yer aldığını ifade etmek gerekir. 35 kW enerji performansı ile ön plana çıkan bu ürünün 30000 kcal/h kapasite sınıfında olması da oldukça değerlidir. Ses konusunda rakiplerine göre tatmin edici olmasa da 56 dB gürültü seviyesinin çok da rahatsız edici olmadığını ifade etmek gerekir.

Isınma ve su ısıtma konusunda A sınıfı verimlilik sunan cihazın yıllık elektirk tüketimi 46 kWh düzeyindedir. Kullanım suyu debisi 15 l/dk olan cihazın en iyi kombi seçenekleri arasında yer almasında tasarım ve boyutlarının da büyük bir önemi var. Bu kusursuz cihaza ödemeniz gereken ücret 5800 TL ila 6000 TL arasında değişkenlik gösterir.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.