En İyi Televizyon 2023 Markaları ve Televizyon Tavsiyesi


en iyi televizyon 2020

En İyi Televizyon Markaları

En iyi TV hangisi? İlk televizyonun hayatımıza girmesi ile birlikte her geçen gün televizyonlara farklı özellikler getirilerek ve güncellemeler yapılarak piyasaya sürülmektedir. Günümüzde televizyonların ne kadar geniş bir yelpazeye ve özelliğe sahip olduğu düşünüldüğünde yeni bir televizyon edinmek isteyen kişilerin bu konuda ne kadar zorlanacağını tahmin edebilmek hiç de zor değil.

Dediğimiz gibi farklı özelliklere sahip birçok televizyon bulunuyor. Piyasada onlarca televizyon markası ve yüzlerce televizyon modeli yer alıyor. Bu durumda da kafanızın karışması ve en iyi TV modelini bulmak için kullanıcı yorumları arayışında olmanız kadar doğal bir şey yok.

Bu noktada da televizyon satın almak isteyen tüketiciler televizyon tavsiyesi, en iyi smart tv, en iyi televizyon markası gibi sorguları kullanarak Google üzerinden çeşitli aramalar gerçekleştirebiliyor.

Okuyucularımızın bu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en iyi tv modellerini araştırdık. Bu noktada sizlere kullanıcıların televizyon tavsiyelerini sunuyor ve kendiniz için en iyi televizyon markasını tercih etmenize yardımcı oluyoruz. Şimdi gelin en iyi tv modellerini hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yazımızda televizyon çeşitlerine, televizyon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve çok satan televizyonların kullanıcı yorumlarına bakacağız. En iyi televizyon hangisi diyorsanız, sizin için çok bilgilendirici bir yazı olacağına eminiz.

Televizyon Tipleri

Teknoloji marketlerde ve e-ticaret sitelerinde bulabileceğiniz 5 tip TV bulunuyor. Zaten yazımızın başında da buna değinmiştik. Onlarca marka, yüzlerce model ve 5 tane televizyon çeşidi bulunuyor. Binlerce lira verip televizyon alırken zorluk yaşadığınız noktalardan birisi de elbette televizyon tipi çeşidi. Bunları teker teker sizlere açıklayacağız.

 • Televizyon Çeşitleri
  • Plazma TV
  • LED TV
  • Smart TV
  • OLED TV
  • QLED TV

Plazma TV’ler

İnceleyeceğimiz ilk televizyon türü plazma TV’ler. Plazma terimi, maddenin dördüncü durumuna deniyor. Yani katı, sıvı, gaza ek olarak, maddenin bir de plazma formu bulunuyor.

Plazma TV’lerde panelin içerisinde bulunan iki camın arasında bir gaz bulunuyor. Bu gaz elektrik enerjisiyle birleştiğinde ekranda görüntü oluşmasını sağlıyor.

Plazma TV’ler artık eskisi kadar kullanılmıyor. Çünkü enerji verimi çok yüksek değil. Bu sebeple de elektrik tüketimi fazla oluyor. Ayrıca 37 inçten daha küçük bir plazma tv alacaksanız görüntünün kalitesi yüksek olmuyor.

LED Tv’ler

Günümüzde en çok kullanılan TV çeşitlerinden birisi de LED TV’ler. LED televizyonlar, plazma ve LCD televizyonlaa göre daha kaliteli bir görünüm sunmaktadır.

Öte yandan enerji verimi de LCD ve plazmaya göre oldukça iyidir.

LED TV’lerde izlediğiniz görüntünün netliğini kaybetmemek için 100 Hz’in üzerinde olan modelleri tercih edebilirsiniz. Dediğimiz gibi LED TV’lerin enerji tasarrufu oldukça iyidir. Bu televizyon çeşidinin bir diğer avantajı ise uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarıdır.

Smart (akıllı) TV’ler

LED TV’ler birçok kişi tarafından kullanılırken Smart TV’lerin popülaritesi de her geçen gün artıyor. Ben de bir Smart TV kullanıcısı olarak kullandığım televizyondan bir hayli memnunum.

Smart TV nedir diye soracak olursanız bunu da hemen yanıtlayalım. Telefonlar akıllı hale gelirken televizyonlar da bu Smart kavramını yakalamaya çalıştılar. Bu nokta da telefonların yerine getirdiği çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran televizyonlar ortaya çıktı.

Smart TV’ler sayesinde YouTube, Netflix, Spotify gibi platformları televizyonunuz ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz oyun dahi oynayabilirsiniz.

Eğer Smart TV sahibiyseniz Android işletim sisteminin mobil uygulama mağazası Play Store’a da erişim sağlayabiliyorsunuz. Yine buradan çeşitli uygulamaları indirmekte özgürsünüz.

Ayrıca Smart TV’ler aracılığıyla internette de gezinebiliyorsunuz.

Bir Smart TV kullanıcısı olarak bu özellikleri gayet yeterli buluyorum. Elbette yukarıda saydığım uygulamalar dışındaki uygulamalar da televizyonda bulunabiliyor.

OLED TV’ler

Yazımızı daha fazla uzatmamak adına, bu televizyon çeşitleri hakkında daha az konuşacağız.

LED TV’ler ile isimleri benzemesine rağmen arada çok büyük bir fark bulunmaktadır.

LED TV’lerde aydınlatma kısmı arkada bulunurken OLED TV’lerde böyle bir durum söz konusu değil. Bu sebeple de bu tip televizyonlar diğer televizyon çeşitlerine göre oldukça ince ve hafif bir yapıya sahip oluyor.

İnce bir yapıya ahip olduklarını söylemiştik. Ancak bu incelik 1-2 cm bile değil. Bahsettiğimiz ölçüler 5-6 mm gibi inanılmaz ölçüler.

Gelişmiş olmaları sadece ince ve hafif olmaları sebebiyle değil. Görüntü kalistesi ve görüntü hızı da diğer televizyonlara göre çok hızlı.

Bu kadar harika özellikleri bünyesinde barındırması sebebiyle de bu modellerin fiyatı bir hayli fazla.

QLED TV’ler

Renk ve görüntü kalitesi diğer tiplere göre daha canlı ve gerçekçidir. Renk doygunluğu bakımından da diğer televizyon çeşitlerinden önde olduklarını söyleyebiliriz.

QLED TV almaya karar verdiyseniz, aldığınız televizyonun paneli hakkında bilgi edinmeye çalışabilirsiniz. Çünkü kenardan aydınlatmalı QLED TV’ler tamamıyla arkadan aydınlatmalı ve bölgesel aydınlatmalı modellere göre renk kalitesi bakımın geride kalıyor.

Ancak boyutları en az 49 inç olarak karşımıza çıkıyor. 49 inçten daha küçük bir televizyon arıyorsanız diğer televizyon tiplerine bakmalısınız.

 • En İyi Televizyon ve Televizyon Tavsiye
  • AWOX U3200STR 32″ 81 Ekran
  • AWOX U5600STR 55” 139 Ekran
  • Samsung 49N5300 Full HD
  • Vestel 58U9500 4K Ultra HD
  • Samsung 43RU7100
  • Philips 32PFS5803
  • Samsung 55RU7100
  • LG 43UM710
  • Philips 50PUS6704
  • LG 55SM8000

Yazımızın sonucunda da en iyi televizyon markası hangisi buna karar vermeye çalıştık. Aslına bakacak olursak en iyi TV markasının Samsung olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hem en çok tavsiye edilen TV modellerine sahip hem de dünyaca ünlü. Ayrıca kalitesi de tartışılmaz.

Ancak Vestel marka TV’lerin de fiyat/performans oranının diğer markalara ezici bir üstünlük karşıladığı da bir gerçek.

 • En İyi Televizyon Markası
  • Samsung
  • Vestel
  • LG
  • Philips
  • AWOX

AWOX U3200STR 32″ 81 Ekran

televizyon tavsiyesi

En iyi TV modellerini incelediğimizde karşımıza ilk olarak AWOX U3200STR TV çıkıyor. Oldukça uygun bir fiyata kullanıcıları ile buluşan bu ekonomik televizyon modeli, 32 inç boyuta sahip.

2018 yılında piyasaya sürülmüş olan televizyon, ne yazık ki smart tv özelliğine sahip değil. Ancak dilerseniz televizyonunuza Android Tv Box takarak, akıllı TV’lerden daha akıllı hale getirebilirsiniz.

Bunun yanı HD çözünürlüğü ve kendisine ait HD uydu alıcısı bulunan televizyon A+ tüketim sınıfında yer aldığı için enerji tasarrufu yapmanıza da olanak tanır. 16 Watt ses gücü bulunan televizyon sesleri çok net ve yeterli bir şekilde algılamanızı sağlar.

Ürünü binlerce kişinin satın aldığını biliyoruz. Bunun sebepleri arasında hem yerli üretim olması hem de kalitesinin fiyatına göre oldukça bir noktada olması yatıyor.

Kullanıcılar da televizyondna oldukça memnun e-ticaret sitelerinde yüzlerce yorum alan televizyon, 5 üzerinden 4.5 puana sahip.

Kullanıcı Yorum Sayısı1804
Ortalama Puan4.5
Çözünürlük1366 x 768
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVYok
HDMI Giriş Sayısı2
USB Giriş Sayısı2
Ekran Boyutu32 İnç
Garanti Süresi2 Yıl

İlginizi Çekebilir | En İyi Android Tv Box

AWOX U5600STR 55” 139 Ekran

en iyi televizyon hangisi

En iyi televizyon modellerini listelediğimiz yazımıza Awox’un yukarıda bahsettiğimiz modelinin bir üst modelini inceleyerek devam ediyoruz. 139 Ekran yerli üretim olarak üretilen ve yüksek çözünürlüğe sahip olan şık ve kullanışlı bir televizyon olan Awox, birçok özelliğe de sahip.

Smart TV özelliğinin bulunması televizyonun birçok kişi tarafından tercih edilmesinde büyük bir rol oynuyor. Öte yandan 4K Ultra HD ekran görüntüsü ile muhteşem bir deneyim sunan bu cihaz; android işletim sistemi, CI modül giriş yuvası, 2 adet USB girişi, 3 adet HDMI girişi, RJ 45 internet girişi 178 derece geniş görüş açısı, video kaydetme gibi özellikleri ile de ön plana çıkıyor.

Ürünün fiyatına göre ise birçok artısı bulunuyor. Araştırmalarımızda 4K videoları sorunsuz oynattığına ve 4K çözünürlükte görüntü verirken renklerin daha başarılığı olduğunu gördük.

Smart TV özelliğine sahip olduğundan bahsetmiştik. Android sisteminin de hızlı bir şekilde çalıştığı bir televizyon. Çeşitli uygulamaların da APK’larını indirip cihaza kurabilirsiniz.

Ürünün fiyatı ise 3500 TL ile 4500 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Bu fiyat bandında alabileceğiniz en iyi smart tv olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıların ise televizyondan oldukça memnun olduklarını söyleyebiliriz.

Kullanıcı Yorum Sayısı571
Ortalama Puan4.3
Çözünürlük Piksel3840 x 2160
Çözünürlük4 K Ultra HD
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı3 HDMI Girişi
USB Giriş Sayısı2 USB Girişi
Wi-FiVar
Ekran Boyutu55 inç 139 cm
Garanti Süresi2 Yıl

Samsung 49N5300 Full HD

televizyon önerileri

Samsung’un televizyon sektöründe ki başarını bilmeyen yoktur. Bu nokta da N serisinin 49 inç boyutunda ki bu televizyonu da smart TV arayışı içerisinde olan kişilerin ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olduğunu düşünüyoruz.

2018 yılında piyasaya sürülmüş olan televizyonun ekran çözünürlüğü 1920 x 1080 piksel olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ekran yenileme hızı 50 Hz. Bu da cihazın kullanıcılarına son derece kaliteli ve akıcı ekran görüntüsü sunmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra micro dimming pro, purcolour teknolojisi, contrast enhancar, hyperreal engine gibi ekran özellikleri bulunan cihaz izleyicisinin görüntüleri gerçek gibi görmesini sağlamaktadır.

PurColour teknolojisi sayesinde, izlediklerinizi gerçeğe yakın bir şekilde ayrıntılı ve doğal renklerle sunuyor. Micro Dimming Pro sayesinde de ekranınızı bölgelere ayırarak her bölgeyi kendi rengine özel bir şekilde analiz ediyor.

Samsung’un dünya çapında en iyi Tv markası olduğunu biliyoruz. Üstelik bu unvanı üst üste 12 sene boyunca da korudu.

Kullanıcıların ürün hakkındaki görüşlerinin ise olumlu olduğu kanaatindeyiz. Smart tv olması sebebiyle insanlar ürünün birçok özelliğine dikkat ediyor.

Kanal geçiş hızının 2.5 saniye civarında olmasıyla da hızlı bir kullanımı var. Cihazın akıllı kumandası bulunmuyor. Ancak kablosuz ya da kablolu mouse takarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Zaten dünya çapında en iyi televizyon markası olan Samsung’un bu TV modeli ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır diye düşünüyoruz.

Kullanıcı Yorum Sayısı700 Kullanıcı Yorumu
Ortalama Puan4.7
ÇözünürlükFull HD 1920 x 1080
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı2
USB Giriş Sayısı1
Wi-FiVar
Ekran Boyutu49 İnç 123 cm
Garanti Süresi2 Yıl

Vestel 58U9500 4K Ultra HD

televizyon tavsiyesi

Vestel’in en önde gelen televizyon modellerinden bir tanesi olan Vestel 58U9500 4K Ultra HD’de ekran tipi olarak düz ekran kullanılmaktadır. Cihaz da ekran çözünürlüğü 3840 x 2160 4K olarak ayarlanmış.

Bu da ürünün son derece yüksek çözünürlüklü bir şekilde ekran performansı sergilemesini sağlamaktadır. Cihazda bulunan arka aydınlatmanın işlevini çok iyi bir şekilde yerine getirdiğini düşünüyoruz. Parlaklık konusunda iyi iş çıkarılmış.

Eğer Netflix’i televizyondan izlemeyi düşünüyorsanız, planınızı düşünmeden 4K’ya çıkarabilirsiniz. Görüntü oldukça iyi.

Vestel’in tasarım konusunda da başarılı bir iş çıkardığını düşünüyoruz. Kasası şık ve çerçevesi ince bir tv modeli.

Bu özellikleri ve bu kalitesi diğer markalarda 8-9 bin TL vererek alabiliyorsunuz. Bizce bu fiyat aralığında Vestel, en iyi kaliteye en iyi televizyon modeline sahip.

Bein Connect, Netflix, Social TV ve Youtube gibi Smart TV uygulamaları bulunan ürünün enerji sınıfı ise A++’dır. Bu da tüketicilerin televizyonlarından yüksek enerji performansı elde etmelerini sağlamaktadır.

Kullanıcı Yorum Sayısı451 Kullanıcı Değerlendirmesi
Ortalama Puan4.6 Ortalama Puan
Çözünürlük3840 x 2160 4K Ultra HD
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVAR
HDMI Giriş Sayısı3 HDMI Girişi
USB Giriş Sayısı2 USB
Wi-FİVar
BluetoothVar
Ekran Boyutu58 İnç, 147 Ekran
Garanti Süresi3 Yıl

Samsung 43RU7100

en iyi lcd tv

Samsung’un müşterilerine sunduğu en iyi televizyon modellerinden bir tanesi olan Samsung 43RU7100, ekran boyutu ve yüksek ekran çözünürlüğü ile kullanıcılarını memnun eden bir TV modellerinden birisi.

Smart TV özelliği bulunan bu ürün, A enerji sınıfın da üretilmiş. Fiyat performans açısından tatmin edici olan Samsung 43RU7100, 3800 x 2160 ekran çözünürlüğüne sahip.

Bu da bir televizyon için en önemli unsur olan görüntünün yüksek çözünürlük ile izleyiciye aktarılmasını sağlamaktadır. Ultra HD olmasının yanı sıra ince ve şık bir tasarıma sahip olduğu da bir gerçek.

Televizyona sahip oldğunuzda ise birçok uygulamaya erişim sağlayabiliyorsunuz. Amazon Alexa, Google Assistant, AirPlay2 gibi uygulamaları kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz Samsung marka televizyonda olduğu gibi UHD Dimming ve Pur Colour teknolojileri bu televizyonda da bulunuyor.

Kullanıcı Yorum Sayısı418
Ortalama Puan4.8
Çözünürlük4K Ultra HD 3841 x 2160
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı3
USB Giriş SayısıBelirtilmemiş
Ekran Boyutu109 cm 43 İnç
Garanti Süresi2 Yıl

Philips 32PFS5803

en iyi smart tv

Philips’in en önde gelen TV modellerinden bir tanesi olan Philips 32PFS5803, Televizyon ile keyif çıkarmanın en akıllı yolu sloganını kullanıyor. Peki gerçekten de öyle mi? Gelin hep birlikte inceleyelim.

İşletim sistemi olan SAPHI’yi kullanan Philips 32PFS5803 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Ancak çok büyük bir ekranı olduğunu düşünmüyoruz. Televizyonunuzu kullandığınız oda büyükse 32 inç bir televizyondan daha büyük ekranlı bir televizyona ihtiyacınız olacaktır.

Cihazda bulunan Philips Plus HD motoru ile de son derece canlı kontrastlı görüntüler elde edilebiliyor.

Kullanıcı Yorum Sayısı519
Ortalama Puan4.6
Çözünürlük1920 x 1080 Full HD
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVEvet
HDMI Giriş Sayısı2
USB Giriş Sayısı2
Wi-FiVar
Ekran Boyutu81 cm 32 inç
Garanti Süresi2 Yıl

Samsung 55RU7100

en iyi tv 2021

Farklı ekran boyut seçenekleri ile izleyicilere sunulan Samsung RU serisi, 55 inç ekranı ile de ihtiyaçları karşılamaya devam ediyor. Cihaz da UHD işlemci kullanılmış olup bu sayede çok daha yüksek renk kalitesine sahip bir ekran elde edilmiştir.

Bunun yanı sıra HDR teknolojisi ise cihazın en parlak ve en karanlık sahnelerinin dahi net bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor.

Kullanıcı Yorum Sayısı418
Ortalama Puan4.7
Çözünürlük3840 x 2160
Ekran Formatı16:9
Görüntü Teknolojisiled
Smart TVvar
HDMI Giriş Sayısı3
USB Giriş Sayısı2
Ekran Boyutu55 inç 139 cm
GarantiDistribütör Garantili 2 Yıl

LG 43UM710

43 inç ekran boyutu ile karşımıza çıkan LG 43UM710, hem ekranı çözünürlüğü hem de uygulamaları ile kendine hayran bırakıyor. Özellikle LG TV Plus uygulaması sayesinde TV’ye Türkçe sesli komutlar vererek kumanda kullanımını en aza indirebilmeniz mümkün.

Sade ve şık bir tasarıma sahip olan LG 43UM710 TV keyfinizi maksimum seviyeye çıkartacak gibi görünüyor.

Fiyatına göre son derece yüksek performans sergileyen kaliteli bir cihaz olduğunu ifade edebiliriz.

Kullanıcı Yorum Sayısı440
Ortalama Puan4.7
Çözünürlük3840 x 2160 4K Ultra HD
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı3
USB Giriş Sayısı2
Wi-FiVar
Ekran Boyutu43 İnç 109 Cm
Garanti Süresi2 Yıl

Philips 50PUS6704

en iyi televizyon markası

Philips’in en şık televizyon modelleri arasında yer alan Philips 50PUS6704, net görüntü kalitesi ile kendinizi adeta televizyonun içinde hissetmenizi sağlıyor.

4K performansı ile de çok daha canlı ve parlak renkler elde etmenizi sağlayan TV, ambilight özelliği ile oyunları ve filmleri çok daha hareketli ve heyecan verici bir hale getiriyor.

Bunun yanı sıra cihaz da Dolby vision ve Dolby atmos özellikleri bulunmakta olup sinematik bir görüntü ve ses kalitesi sunulmaktadır.

HDR 10 + uyumlu olan cihazın ekran çözünürlüğü ise tartışmaya kapalıdır. Hep daha derin gölgelerin bulunduğu ekran da parlak yüzeyler ise ışıldar. Bu sayede çok daha renkli ve gerçekçi bir görünüm ortaya çıkar.

Kullanıcı Yorum Sayısı310
Ortalama Puan4.6
Çözünürlük3840 x 2160 4K Ultra HD
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı3 HDMI
USB Giriş Sayısı2 USB
Ekran Boyutu50 İnç 127 Ekran
Garanti Süresi24 Ay

LG 55SM8000

en iyi televizyon

LG NanoCell TV  özelliğinde olan bu televizyon, LG’nin en iyi LED TV’si olarak bilinmektedir. NanoCell TV özelliği ile zenginleştirilmiş görüntü kalitesine sahip olan cihaz, en gelişmiş LG televizyonudur. Nano Color’da bulunan 1 mm’lik nano partiküllerin kullanımı ile renk saflığı arttırılmakta olup muhteşem bir görsel deneyim sunulmaktadır.

Ayrıca ürünü koltuğunuzun çaprazına koyup baktığınızda dahi bir renk kaybı ile karşılaşmanız mümkün değildir. Bu da LG NanoCell TV’lerin en büyük ve en önemli özelliğidir. Geniş izleme açısı ile müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkartmaktadır.

Kullanıcı Yorum Sayısı233
Ortalama Puan4.8
Çözünürlük3840 x 2160
Ekran Formatı16:9
Görüntü TeknolojisiLED
Smart TVVar
HDMI Giriş Sayısı4 HDMI Girişi
USB Giriş SayısıBelirtilmemiş
Ekran Boyutu55 İnç 140 ekran
Garanti Süresi2 Yıl

Evet sevgili 15sey.com okurları sizler için bu yazımızda, televizyon çeşitlerine, en iyi TV hangisi, en iyi televizyon modeli ve en iyi televizyon markası yani üreticisi kim bunları incelemeye çalıştık. Ayrıca kullanıcı yorumlarını dikkate alarak, TV tavsiyesi vermeye çalıştık. Umarım En İyi Televizyon tavsiyesi yazımız sizlerin doğru bir tercih yapmasına yardımcı olacaktır.


Barış YALÇINKAYA
Merhaba ben Barış, uzun yıllardır internet dünyasında (YouTube, Instagram vs.) içerik üretiyorum. Ayrıca kripto paralar ve yatırım dünyası hakkındada kendimi geliştirmeye, yabancı kaynakları tüketmeye ve insanlara kendi dilimle anlatmak için elimden geleni yapıyorum.